Mjesoviti brakovi - buducnost BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply

Da li ste za mjesovite brakove u BiH?

da
79
75%
ne
26
25%

Total votes: 105

klif

Mjesoviti brakovi - buducnost BiH?

Post by klif » 08/09/2006 12:33

SARAJEVO - Većina građana Bosne i Hercegovine želi živjeti u toj zemlji s pripadnicima drugih nacionalnosti, no istodobno nije raspoložena za bliske obiteljske veze s onima koji nisu članovi njihove etničke skupine, pokazalo je istraživanje koje je proveo Razvojni program Ujedinjenih naroda (UNDP).

Kako u petak prenosi sarajevsko "Oslobođenje", rezultati ankete UNDP-a pokazali su kako 87,8 posto Bošnjaka želi živjeti u BiH zajedno sa Srbima, a njih čak 94,8 posto gaji prijateljske osjećaje prema Hrvatima.

Oko 76 posto Hrvata raspoloženo je za suživot sa Bošnjacima i i Srbima, dok je ideja zajedničkog života najmanje popularna među srpskom populacijom.

Oko 59 posto ispitanika srpske nacionalnosti odgovorilo je kako želi zajednički život s Bošnjacima, a tek jedan posto više, njih 60 posto, ima pozitivno mišljenje o suživotu s Hrvatima.

Među hrvatskim ispitanicima njih 66,5 posto nema ništa protiv mogućnosti da im djeca idu u školu zajedno sa Srbima, a 63,5 posto pristalica je zajedničkog školovanja s bošnjačkom djecom.

Među Srbima mješovito školovanje podupire njih 65 posto.

Najveći oprez pripadnici sve tri najveće etničke skupine u BiH pokazuju prema mješovitim brakovima.

U dijelovima te zemlje s hrvatskom većinom na mješoviti brak sa Srbima pristalo bi tek 32,5 posto ispitanika, a s Bošnjacima skromnih 27,5 posto.

Među Bošnjacima za mješovite brakove s Hrvatima je njih 36,3 posto, a sa Srbima 29,8.

Oko 31 posto Srba pristalo bi na mješoviti brak s Hrvatima, a s Bošnjacima 27,5 posto.

Ocjena koja proizlazi iz ove analize je kako većina građana BiH doista nema ništa protiv suživota u zemlji, no istodobno značajan broj njih još nema razvijen osjećaj istinske pripadnosti toj državi, zaključuje "Oslobođenje".

(Hina) (preneseno iz Vecernjeg lista)

Licno mi se cini da su rezultati istrazivanja povoljni za BiH. Za mjesovite brakove se pozitivno izjasnilo negdje oko trecine ispitanika svih nacija, sto mi je, prateci trenutnu BH politicku scenu, prijatno iznenadjenje. Mozda i nismo tako zadrti, kao sto mislimo.

Smatram da bi djeca iz ovakvih brakova, nekakvim logickim slijedom, sebe tretirala kao Bosanke/ce i Hercegovke/ce ili grijesim?

Sta na to kaze SA-X populacija?

kekec

Post by kekec » 08/09/2006 12:37

Smatram da bi djeca iz ovakvih brakova, nekakvim logickim slijedom, sebe tretirala kao Bosanke/ce i Hercegovke/ce ili grijesim?

Najvjerovatnije NE grijesis. :bih:

mala-i

Post by mala-i » 08/09/2006 12:58

kekec wrote:

Najvjerovatnije NE grijesis. :bih:

Nadam se da ne griješiš :bih:

in medias res

Post by in medias res » 08/09/2006 12:58

Ja sam iz mjesovitog braka, totalno sam neopterecena u smislu ko je koje nacionalnosti, stvarno nemam nista protiv nikoga, a sto je sigurno rezultat vaspitanja, i cinjenice da su i moji roditelji neoptereceni! Sto neravno smatram svojom prednoscu u odnosu na one koji takvih pogleda. I da, sebe smatram bosankom, i zaista bih voljela da se mogu tako izjasniti kada, recimo, popunjavam neke dokumente u kojima mi stave opcije: hrvat, bosnjak, srbin........

Big Daddy

Re: Mjesoviti brakovi - buducnost BiH?

Post by Big Daddy » 08/09/2006 13:10

klif wrote:

Oko 76 posto Hrvata raspolo¾eno je za su¾ivot sa Bo¹njacima i i Srbima, dok je ideja zajednièkog ¾ivota najmanje popularna meðu srpskom populacijom.

Ba¹ me interesira gdje je provedena ova anketa???? Mo¾da u obitelji Ive Kom¹iæa. :lol: :lol:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/09/2006 13:13

Protiv toga su samo oni "nacionalno osvjesteni" sa sve tri strane koji se boje sve veceg broja ovih cetvrtih koji ce se, prije ili kasnije, morati pitati nesto u ovom naopakom drustvu i sistemu :D

Tako da ja licno dajem mali doprinos i dizem procenat ovih mjesanih brakova... Naravno, ako se mjesanim brakom smatra i brak Bosanca, i, recimo, muslimanke :D

:bih:

kekec

Re: Mjesoviti brakovi - buducnost BiH?

Post by kekec » 08/09/2006 13:18

Big Daddy wrote:
klif wrote:Oko 76 posto Hrvata raspoloženo je za suživot sa Bošnjacima i i Srbima, dok je ideja zajedničkog života najmanje popularna među srpskom populacijom.

Baš me interesira gdje je provedena ova anketa???? Možda u obitelji Ive Komšića. :lol: :lol:

Nije garant u Listici ili Duvnu. :D

Sustina ove teme je perspektiva mjesovitih brakova u BiH,
a ne procenti, koji, vrlo cesto , nisu realni, ne odgovaraju
pravom stanju stvari. :roll:

danas

Post by danas » 08/09/2006 13:40

ja sam pesimista (i to mi je zanat :D )

mislim da statistika rece da je 1990-e ili tu negdje skoro 1/3 od svih brakova sklopljenih te godine u sarajevu bila mijesane prirode. pa to nije bilo dovoljno da skrene kolica istorije na drugi kolosjek, jer su takvi ljudi bili marginalizirani i od srba, i od hrvata, i od muslimana u politickom aspektu. i dan-dans im se prisiva yugo-nostalgija, i politicki su cesto nepodobni vladajucim etno partijama jer se i samo postojanje 'mjesanca' kosi sa osnovnim etno principom homo srbicusa, homo hrvaticusa, i recently evoluiranog homo bosniakusa.

neise, vecina ljudi u mijesanim brakovima su sada vani (oni sto ih nije dokacila karadziceva masinerija), i njihovoj djeci ne pada na pamet da se vracaju pod kamu velibora ostojica ili u zagrljaj dzeme latica. lakse ce biti amerikanci, svedjani, kanadjani, norvezani, australijanci ili francuzi negoli bosanci. a u bosni ionako vise ne zive ljudi, nego profesionalni srbi, hrvati, i bosnjaci, te jadna ona bosna koju oni -- takvi kakvi jesu -- kroje i cuvaju.

PS cula sam da je sarajevo (poslije vukovara) bilo drugi po redu grad u SFRJ po procentu mijesanih brakova.

PPS sam izraz mijesani brak je nadasve ogavan.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 08/09/2006 13:46

in medias res wrote:Ja sam iz mjesovitog braka, totalno sam neopterecena u smislu ko je koje nacionalnosti, stvarno nemam nista protiv nikoga, a sto je sigurno rezultat vaspitanja, i cinjenice da su i moji roditelji neoptereceni! Sto neravno smatram svojom prednoscu u odnosu na one koji takvih pogleda. I da, sebe smatram bosankom, i zaista bih voljela da se mogu tako izjasniti kada, recimo, popunjavam neke dokumente u kojima mi stave opcije: hrvat, bosnjak, srbin........

takodjer! :bih:

debela

Post by debela » 08/09/2006 13:49

pesimista takodjer. nema nas mijesanih na mapi u bosni :(
tacno, ogavan izraz ali je tako duboko ukorjenjen da ne vidim koji, prikladniji, bi ga mogao zamijeniti.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 08/09/2006 13:52

debela wrote:pesimista takodjer. nema nas mijesanih na mapi u bosni :(
tacno, ogavan izraz ali je tako duboko ukorjenjen da ne vidim koji, prikladniji, bi ga mogao zamijeniti.

mjesanac mene asocira na avlijaner...ali iapk su to nekako najsladje i najumiljatije zivotinje...

debela

Post by debela » 08/09/2006 13:53

mene asocira na suti i poklopi se :(

Herc

Post by Herc » 08/09/2006 13:54

Ja sam IZ mijesanog braka.Mislim da me to odredilo kako danas razmisljam.Nikoga nikada nisam mrzio jer je drugaciji.Cak ni ove nacionaliste ne mogu da mrzim.Jednostavno mi se gade,zalim ih,ali ne mrzim.

danas

Post by danas » 08/09/2006 13:56

mIRCerka wrote:

mjesanac mene asocira na avlijaner...ali iapk su to nekako najsladje i najumiljatije zivotinje...

to je bas to. avlijaner. sam izraz pokazuje diskriminantni stav onih koji 'ocuvase pedigre' prema tim nesretnicima i budalama koji se 'izmijesase'. uzas. pa valjda je brak brak. izmedju dvoje ljudi. ali kao sto rekoh, na nasim terenima vec odavno ne zive ljudi.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 08/09/2006 13:59

debela wrote:mene asocira na suti i poklopi se :(

nemoj :( dodji bubi miwci....

ma sve te sto tvrde da su CISTOKRVNI treba vratiti u osnovnu skolu...

shin

Post by shin » 08/09/2006 14:01

Najgore je kad sebe covjek postavi da je manje vrijedan od ostalih, svaki covjek je isti nema razlike. Mjesanci i arijevci pusti pricu.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 08/09/2006 14:01

danas wrote:
mIRCerka wrote:

to je bas to. avlijaner. sam izraz pokazuje diskriminantni stav onih koji 'ocuvase pedigre' prema tim nesretnicima i budalama koji se 'izmijesase'. uzas. pa valjda je brak brak. izmedju dvoje ljudi. ali kao sto rekoh, na nasim terenima vec odavno ne zive ljudi.

PREPORUCUJEM ZA CITANJE

_BosanaC

Post by _BosanaC » 08/09/2006 14:12

Meni je najinteresantnije kako se u BiH mjesanim brakom smatra samo brak izmedju dva tora... Dok je sasvim normalno da curica ili sincic odu "vani" pa se udaju/ozene za Svabu, Amera, Holandjanina, Engleza... I nije bitno da li je katolik, protestant, sta god, to se ne zove mjesani brak. Za te kod nas kazu "snasli se".

talijan

Post by talijan » 08/09/2006 14:13

Sad sam procitao ovo sto preporucuje MIRCerka, i potpuno se slazem.
Ne mogu da shvatim da se o tome jos prica i da je izgleda cak i aktuelno.
Nazalost.

BHG

Post by BHG » 08/09/2006 14:14

_BosanaC wrote:Meni je najinteresantnije kako se u BiH mjesanim brakom smatra samo brak izmedju dva tora... Dok je sasvim normalno da curica ili sincic odu "vani" pa se udaju/ozene za Svabu, Amera, Holandjanina, Engleza... I nije bitno da li je katolik, protestant, sta god, to se ne zove mjesani brak. Za te kod nas kazu "snasli se".

istina do bola :roll:

labrusca

Post by labrusca » 08/09/2006 14:27

A wrote:Krava + komarac = mjesanac
Kisna glista + kengur = mjesanac
Curka + grizli = mjesanac

Hinsan + hinsan = hinsan

Kome ova zadnja konstatacija ne odgovara, ne zasluzuje da mu objasnjavam zasto je idiot.

Svaka cast!

BTW pokusavam da zamislim ove mjesavine... :lol:

mIRCerka

Post by mIRCerka » 08/09/2006 14:30

A wrote:Krava + komarac = mjesanac
Kisna glista + kengur = mjesanac
Curka + grizli = mjesanac

Hinsan + hinsan = hinsan

Kome ova zadnja konstatacija ne odgovara, ne zasluzuje da mu objasnjavam zasto je idiot.

A, sve stoji, samo zadnja recenica je uvreda za idiote. :D

klif

Post by klif » 08/09/2006 14:37

Iznalazenje kompromisa u svim sferama zivota i poticanje ispoljavanja najboljih ljudskih osobina, prvo u sebi, pa onda i u drugom, upravo zbog toga jer taj drugi postoji i jer su obojica medjusobno „upuceni“ jedan na drugog, pretpostovlja licnost spremnu na preuzimanje i nosenje zivotne odgovornosti. Odustati od „svoga prava“, cak i ako ga po svim ljudskim i moralnim zakonima i normama u presudnim situacijama i imas, ne u korist onoga drugog, nego u zajednicku korist, ne predstavlja izraz slabosti, nego zelju za iznalazenjem zajednickog rjesenja problema koji vas podjednako opterecuje. To podrazumjeva unosenje velike kolicine energije koja u konacnici rezultira stvaranjem medjusobnog i medjuljudskog povjerenja. Suprotno, egoizam, zatvorenost i insistiranje na sprovodjenju samo sopstvenog interesa, pa cak i po cijenu ugrozavanja tudjeg, pretpostavlja, u najmanju ruku, nedovoljno izgradjenu licnost.

Teza je, ukoliko je tacna, stara koliko i Biblija. Ne cini drugom ono sto ne bi zelio da on ucini tebi.

Primjenjeno na nasu situaciju, smatram da ljudi koji su od malena naviknuti na “razlicitost” imaju bolje predispozicije za ublazavanje sopstvenih stavova i uzimanje u obzir postojanje „onog drugog“od onih koji “razlicitost” smatraju negativnom pojavom.

klif

Post by klif » 08/09/2006 14:50

...

DonDavudes

Post by DonDavudes » 08/09/2006 15:25

tema (ili teza) je glupa ko noc :oops:
pa nece politika ili "nacionalni" i ini interesi poceti i da se uvlaci u bracnu postelju :x :x
valjda je brak i planiranje zivota i potomstva individualna stvar :-? (da ne budem patetican i da ne kazem da je tu ljubav presudna :D )

PS. istrazivanje o htjenji bh naroda da zive skupa me ohrabrilo ;)

Post Reply