Mit o svicarcima

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#26 Re: Mit o svicarcima

Post by Haris.ba »

n+1 wrote: 22/03/2023 12:18 Pa ne pita se ako više ne postoji kao pravno lice. Ali CS nijednog trenutka nije prestala postojati kao pravno lice.
Ne, ne razumijes.

I po nasem zakonu banka u belaju postoji kao pravno lice (postoji sve dok se ne likvidira). Ali, joj se naredjuje npr.prenos imovine na drugu banku, tj.Agencija to zavrsi u dogovoru sa drugom bankom kojoj se prenosi imovina, i to se sprovede preko Komisije za vrijednosne papire.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#27 Re: Mit o svicarcima

Post by n+1 »

Haris.ba wrote: 22/03/2023 12:22
n+1 wrote: 22/03/2023 12:18 Pa ne pita se ako više ne postoji kao pravno lice. Ali CS nijednog trenutka nije prestala postojati kao pravno lice.
Ne, ne razumijes.

I po nasem zakonu banka u belaju postoji kao pravno lice (postoji sve dok se ne likvidira). Ali, joj se naredjuje npr.prenos imovine na drugu banku, tj.Agencija to zavrsi u dogovoru sa drugom bankom kojoj se prenosi imovina, i to se sprovede preko Komisije za vrijednosne papire.
Prvo, ne znam zašto se uopće referiraš na našu legislativu ako govorimo o CS. Evo, recimo da kod nas to može. I dalje ne može u Švicarskoj i EU. Štaviše, da može, da je takav mehanizam ugrađen u sistem, ne bi za vikend, ad hoc i van paralementarne procedure donosili mjeru kojom poništavaju prethodnu odredbu. Dakle, može li kod nas ili ne, posve je irelevantno za ovu temu, jer je na svjetskim finansijskim tržištima došlo do presedana.

Drugo, što se nas tiče, iako smo nevažni za cijelu priču, kako ti već rekoh, Zakon o bankama jasno precizira da se restrukturiranje provodi isključivo onda kada banka kumulativno ispunjava sljedeće uslove: ne može nastaviti s poslovanjem (član 188. stav 1a), ne može primijeniti nikakve mjere da otkloni smetnje za nastavak poslovanja (član 188. stav 1b), imovina banke je manja od njenih obaveza (član 188. stav 3b), gubici pokrivaju cijeli kapital (član 188. stav 3a), nije likvidna (član 188. stav 3c).

Dakle, čak i kada bi primijenio naš zakonski okvir na slučaj CS, ovo što je urađeno još uvijek ne bi bilo zakonito, jer od svih gore pobrojanih uslova CS je jedino imala problem s likvidnošću (zbog bank run).
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5745
Joined: 04/08/2020 19:22

#28 Re: Mit o svicarcima

Post by -Chesterfield- »

apsidejzi wrote: 20/03/2023 21:36 Prekjucer je svicarska vlada uletila da spasi Credit Suisse od bankrota. Uletili su na najbrutalniji moguci nacin koji je mene, iskreno, prepao za buducnost. Mene licno nije to ni malo dotaklo. Nemam para u toj banci, nikada nista sa njima nisam imao, ali mi je ova akvizicija otvorila oci: NOVAC U TUDJIM RUKAMA NIJE SIGURAN. I tacka.

Da ukratko objasnim sta se desilo. Naime, nakons to su u Americi pale tri banke zbog, kako ce se ispostaviti, pogresnih investicija, na red je dosla svicarska banka. Ljudi koji imaju dosta para u jednoj banci, zele da prebace novac u drugu, sigurniju, banku. Prebacivanje velike kolicine novca zahtjeva da banka posalje taj novac negdje. Kad je normalna situacija, mnogo ljudi salje novac prema nekoj banci ali i mnogo ljudi salje novac iz te banke. No plus minus bude nula. Banka u principu nikada ne mora poslati novac nego samo kroz knjige provede ko je koliko kome poslao i rasporedi vec postojeci novac. Medjutim, kada navali dosta ljudi da salje iz jedne banke, oni vise ne mogu to provesti kroz knjige nego moraju poslati taj novac. Da bi nabavili novac, moraju prodati aktivu koju imaju. TO su obicno dionice drugih firmi jer banka radi sa nasim novcem. On ne stoji u banci nego se reinvestira dalje. Kada ja prebacim svoj novac oni onda moraju prodati te dionice koje su kupili da bi moj novac dalje poslali. No berza je generalno pala u svijetu i oni prodaju sa gubitkom, sto znaci da im fali novca kojeg ce poslati. Banka tada odlazi u bankrot. Drzava je osigurala do 70.000 KM i ko nema toliko na banci ne mora se sikirati jer ce mu eventualno propadanje banke namiriti osiguranje.

No mene nije strah toga. Mene je strah onoga sta je uradila svicarska vlada nakon sto je Credit Suisse propao jer nisu imali dovoljno novca da posalju na drugu banku, nakon sto su velike guzonje odlucile da prebace svoje pare. Oni su napraivli deal sa UPS-om da kupi Credit Suisse za 1/3 cijene. Drzava ce kao garantovati za eventualne gubitke koje je UPS dobio zbog toga. Zasto su ovo uradili? Zato sto je sada svima postalo jasno kao dan da su dani kada smo mislili da su svicarske banke najsigurnije banke na svijetu - prosle. Sta ako sada svi zele povuci pare iz svicarskih banaka? Svi su tu drzali pare jer su mislili da su sigurne. No nisu. Nikada nisu ni bile. MI smo samo vjerovali da su svicarci, svicarci. A ispostavice se da su i oni korumpirani, da ne znaju voditi ekonomiju i da su pohlepni. Sad kad se to otkrilo, spasi sta se moze spasiti. I usput naguzi jednu grupu ljudi zbog koje sam i poceo ovu temu. Grupu ljudi zbog koje me strah buducnosti.

Naime, sve OBVEZNICE koje su postojale u Credit Susissu su jednostavno stornirane. Ne postoje vise. Obveznica je hartija od vrijednosti koja je nesto kao kredi u svijetu pravnih subjekata. TO je kao kada ti i ja dignemo kredit. Mi ga zovemo kredit, a firme ga zovu obveznice. One se obavezu da ce vracati glavnicu i placati kamatu na tu glavnicu. Obveznice su jedni od najsigurnijih vrednosnih papira. Penzioni fondovi ih kupuju jer nude stabilan izvor prihoda. Nije mnogo al je SIGURNO. Sigurno kurko dokoljenko. BIlo bi sigurno da nema korumpiranih kravatasa koji su zloupotrijebili ljudsko povjerenje po ko zna koji put i unistili ono sto se gradilo generacijama prije njih. Generacija razmazenih ljudi koji su naucili samo grabiti sebi. IMT na svjetskom nivou. Ono sto je nama Novalic uradio sa respiratorima, to je sada menadzment ove banke uradio svojim dionicarima a drzava im pomogla da naguze vlasnike obveznica.

No nije meni sto je banka propala ni sto su obveznice propale. Uvijek postoji rizik. Nije to poenta. Poenta je sto je svicarska vlada odlucila prije dva dana, tj u nedjelju navecer da se ova kupoprodaja izvrsi i jednostavno donijela zakon u kojem PREKO NOCI mijenja pravila igre. Ako ja kupim nesto, ja zelim da to nesto bude i u buducnosti. Ne mozes mi mijenjati pravila preko noci. Nismo Kina il Rusija. Il mozda jesmo. Ja sam totalno izgubio vjeru sada u finansijske institucije.

No to donosi novi problem: sta uraditi sa parama. Kako ih oploditi. Moj neki "san" je bio kupiti dionica i ovih jebenih obveznica i konstantno investirati u to, kako bih imao dividendu i na taj nacin neku finansijsku slobodu. Uvijek sam znao da postoji rizik da firmi ne ide dobro i da odluci da ove godine ne isplati dividendu, ili da kreditori ne mogu naplatiti ratu i onda obveznica propadne. TO je normalni rizik. Ono sto nisam ocekivao je da vlast preko noci moze promijeniti pravila i buklvano ti uzeti sve. Ko te jebe. Oni su buklvano preko noci samo rekli da je 17 MILIJARDI dolara vrijednosti obveznica - bezvrijedno. Vrijedi NULA. Banka vise nema para, ne mora nikome nista vracati i to je to.

Sta da sam ja kupio te obveznice. Eto bas ja mislio da su svicarci sigurni i kao idem tu investirati. Siguran prihod za penzione dane. I onda drzava samo promijeni pravilo i kaze: E, znas ono kad si ti radio godinu dana da skupis pare i onda te ova banka pitala da im das te pare da oni rade sa njima a tebi placaju kamatu i glavnicu i ti polako dobijas svoje pare nazad uz kamatu... eh tih para vise nema. Uzeli bankari i spiskali ih.

Kao sto rekoh, ja nisam nista izgubio u ovoj banci ali sam definitivno naucio lekciju: dobro provjeri u sta vjerujes. Ako vjerujes da su Svicarci sila, znaj da je to mit. Ne postoji moral. Svi hoce zajebat i svi te hoce naguzit. Kad nekome dadnes pare i on ti nesto obeca, to ne znaci da ce i ispuniti. Bez obzira kakvu ocjenu AAA imao i ko mu dao tu ocjenu. Provjeri dobro u sta vjerujes i kome se povjeravas.
Šta kaže Chat GPT na ova pitanja koja se mogu izvući iz tvog uvodnog posta?
User avatar
apsidejzi
Posts: 8399
Joined: 25/05/2013 23:49

#29 Re: Mit o svicarcima

Post by apsidejzi »

-Chesterfield- wrote: 22/03/2023 13:08 Šta kaže Chat GPT na ova pitanja koja se mogu izvući iz tvog uvodnog posta?
Kaze posalji ga u pm.
User avatar
drndalo
Posts: 22971
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#30 Re: Mit o svicarcima

Post by drndalo »

Eto finog slucaja za tuziti Svajcarsku i uzeti im pare, ako treba i referendum organizovati o tome, da se ljudima ne kradu pare... Pa neka Sud i advokati nesto rade i zarade...
Post Reply