Mit o embargu na oružje za BiH

User avatar
alijagoro
Posts: 3443
Joined: 06/03/2008 18:02

#126 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by alijagoro »

zilog wrote: 15/09/2022 23:55
alijagoro wrote: 15/09/2022 14:42 Bolje pitanje bi bilo zasto nam Zapad nije zelio pomoci,posebno u tom vojnom aspektu,jel to zbog toga sto smo muslimani ili sto smo nebitni bili.Posebno kad se uzme u obzir da nam je Iran kao jedna siromasna i drzava tek izasla iz rata sa Irakom,odmah odlucila pomoci a ovi zapadnjaci sve ko fol nesto zbunjeni i sa porukama da ne sanjamo snove.
Da ti odgovorim u istom cinicnom stilu, kao i ti na prvi post.

Da ti zapad nije pustio prolazak te pomoci od Irana, mogao si se slikati s njom (negdje u vodama Perzijskog zaliva), jer nije bilo teoretske sanse, da ta pomoc dodje do nas. Dakle i zapad ti je pomogao.

Od zapada ocekujes da je trebao intervenisati, a od Irana samo da proda/pokloni oruzje. Sasvim je jasno da ovo drugo nije bio problem i da se oruzje moglo kupiti. Veci problem je bilo njegovo dopremanje u BiH.
Pa da je zapad pomogao,nebi ni trebala ta pomoc iz Irana,glupo je porediti moc zapada i siromasnog Irana,valjda je jaci trebao intervenisati a ne praviti se mutav i zbunjen citavo vrijeme rata.
mishic
Posts: 6409
Joined: 28/04/2011 16:29

#127 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by mishic »

zilog wrote: 14/09/2022 13:49 Dakle tema je razbijanje mitova (pogresne percepcije), uvrijezene oko UNSCR 713. Nista mimo toga!!!
Potpuni promašaj! Umjesto razbijanja mita potvrđene su bitne činjenice ali je izvitopereno njihovo tumačenje.
JNA a time i Srbija i Srbi gdje god da su živjeli imali su oružja i za bacanje. Znatan dio toga što im je besplatno podijeljeno od JNA prodavali su Bošnjacima a onda pravili spiskove kupaca i zahtijevali predaju toga naoružanja što je bezbroj puta dokumentovano.

Embargo jeste nominalno uveden Jugoslaviji ali su samo Bošnjaci bili pogođeni jer je Hrvatska a time i Hrvati u BiH uvozila šlepere i šlepere oružja iz Mađarske, Srbi ga imali za bacanje i za prodaju...

Oružje (o oruđima, artiljeriji, tenkovima, raketama da i ne govorimo) kao i svaka robaimalo je cijenu iz odnosa ponude i potražnje. Ogromna sredstva uzeta su od Bošnjaka za oružje, municiju i vojnu opremu koja je kod njih imala deseterostruko veću cijenu nego kod Srba ili duplo veću cijenu nego kod hrvata.

Ovaj pokušaj da se "razbije mit" baziran je na teorijama koje je praksa apsolutno i potpuno demantovala.
User avatar
dulekrele
Posts: 3916
Joined: 10/04/2014 18:25

#128 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by dulekrele »

zilog wrote: 14/09/2022 01:03 Otvaram ovu temu na pdf Politika, jer ne prodje ni jedan dan, da se na nekoj od politickih tema ne pojavi neki BH "patriota", sa tezom "da su nam Amerika i zapad, 1992. godine, uveli embargo na oruzje"... :roll:

Na temi o Ukrajini, prije toga na temi o Nagorno Karabahu, prije toga na Siriji i da ne nabrajam dalje, svako malo ide cuvena "a nama su uveli embargo".

U skorije vrijeme se, zbog off topic-a, takvi postovi uglavnom brisu, ali mit opstaje, samo se izbrisu i kontraargumenti.
Zbog toga zelim, da na posebnoj temi, nabrojim uvrijezene zablude oko cuvenog "embarga za BiH":

1. Embargo na oruzje je 1992. godine, uveden zbog rata u BiH
POGRESNO - Embargo je Rezolucijom Savjeta Bezbjednosti UN 713, uveden 25. septembra 1991. godine, prije opsteg, rusilackog, napada na Vukovar i Dubrovnik, kao i prije rata u BiH.
https://en.wikipedia.org/wiki/United_Na ... lution_713

2. Embargo na oruzje je bio za BiH
POGRESNO - Embargo je septembra 1991. godine, uveden za cijelu SFRJ.

3. Embargo je bio usmjeren protiv BiH i Bosnjaci su bili protiv embarga
POGRESNO - Za ovu tvrdnju bi trebalo pronaci barem jednu tadasnju izjavu, nekog BH politicara. One kasnije se ne priznaju.

4. Kada je vec uveden za SFRJ, embargo je mogao biti ukinut za BiH
POGRESNO - Jednom izglasan na SB, embargo je mogao biti ukinut samo kroz istu proceduru, glasanjem na SB. Klinton je 1993. tezio dizanju embarga i bombardovanju: https://en.wikipedia.org/wiki/Lift_and_ ... snian_War)
Nazalost Rusija, kao i u manjoj, ili visoj mjeri: Francuska, Italija, Njemacka i UK (onaj shupak John Major), su bili protiv.

Vrijedi razmotriti hipotetsku situaciju, da je nekim slucajem Amerika 1991. godine, ulozila veto na SB, sta bi danasnji trolovi komentarisali?
Sasvim sigurno da bi to bio jedan od "krunskih dokaza", da je zapad zelio rat u BiH. Pogledajmo samo sta, gotovo isti, pricaju o oruzju za Ukrajinu.
Serem ti se ja na pojasnjenje i tzv. mit. To da je embargo uveden za cijelu SFRJ mozes da pricas maloj djeci a i oni nisu toliko naivni. Hrvatska je uvozila bez ikakve smetnje. Srbija i bosanski srbi su imali oruzja od JNA da ratuju jos 20 godina i embargo ih nije ni dotakao. Znaci od embarga su samo najebali oni koji su branili BiH. Prema tome mani se corava posla.
HD_2015
Posts: 998
Joined: 27/08/2015 12:54

#129 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by HD_2015 »

U teoriji, embargo je uveden svima. U praksi - samo Bošnjacima. Srbi su imali ogromne zalihe, a Hrvati su imali jaku artiljeriju i dovoljno municije (odakle im, ako je bio embargo).

"The Clinton Tapes"
https://www.klix.ba/vijesti/svijet/evro ... /091102136
Clinton je želio ukinuti embargo na naoružanje Bosni i Hercegovini tokom svog prvog mandata, stoji u knjizi. Njegova je administracija smatrala da je embargo bio nepravedan prema BiH koja je bila najslabija zemlja u regiji i najveća žrtva rata koji se odvijao na prostoru bivše Jugoslavije, a muslimansko stanovništvo bilo je izolovano, stoji u prvom poglavlju knjige.

Evropski saveznici nisu dizali veto na embargo, pravdajući to humanitarnim razlozima smatrajući da će ukidanje embarga i naoružavanje muslimana dalje rasplamsati krvoproliće, dok su mu ključni saveznici prigovarali kako bi nezavisna BiH bila neprirodna kao jedina muslimanska država u Evropi.
Clinton said U.S. allies in Europe blocked proposals to adjust or remove
the embargo
. They justified their opposition on plausible humanitarian
grounds, arguing that more arms would only fuel the bloodshed, but
privately, said the president, key allies objected that an independent Bosnia
would be “unnatural” as the only Muslim nation in Europe
. He said they
favored the embargo precisely because it locked in Bosnia’s disadvantage
.
mishic
Posts: 6409
Joined: 28/04/2011 16:29

#130 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by mishic »

Jesmo li uspjeli percipirati "pogrešnu percepciju"?!
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#131 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

mishic wrote: 22/12/2022 11:44
zilog wrote: 14/09/2022 13:49 Dakle tema je razbijanje mitova (pogresne percepcije), uvrijezene oko UNSCR 713. Nista mimo toga!!!
Potpuni promašaj! Umjesto razbijanja mita potvrđene su bitne činjenice ali je izvitopereno njihovo tumačenje.
JNA a time i Srbija i Srbi gdje god da su živjeli imali su oružja i za bacanje. Znatan dio toga što im je besplatno podijeljeno od JNA prodavali su Bošnjacima a onda pravili spiskove kupaca i zahtijevali predaju toga naoružanja što je bezbroj puta dokumentovano.

Embargo jeste nominalno uveden Jugoslaviji ali su samo Bošnjaci bili pogođeni jer je Hrvatska a time i Hrvati u BiH uvozila šlepere i šlepere oružja iz Mađarske, Srbi ga imali za bacanje i za prodaju...

Oružje (o oruđima, artiljeriji, tenkovima, raketama da i ne govorimo) kao i svaka robaimalo je cijenu iz odnosa ponude i potražnje. Ogromna sredstva uzeta su od Bošnjaka za oružje, municiju i vojnu opremu koja je kod njih imala deseterostruko veću cijenu nego kod Srba ili duplo veću cijenu nego kod hrvata.

Ovaj pokušaj da se "razbije mit" baziran je na teorijama koje je praksa apsolutno i potpuno demantovala.
Poslije bitke - svi generali... :roll:

Nadji negdje neke novine iz septembra 1991., kada je rezolucija donijeta i nadji makar jednog BH politicara, ili jos bolje intelektualca, da je TADA digao glas protiv UNSCR 713, pa onda reci da je moj post "potpuni promasaj"...

Jedino ako mislis da branim embargo, onda pogledaj moje ostale postove. Samo sam protiv plasiranja neistina o "embargu samo za BiH".
mishic
Posts: 6409
Joined: 28/04/2011 16:29

#132 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by mishic »

Ni ja ne govorim o tome da je embargo nametnut samo BiH. I embargo nije ni pogodio BiH. Nego samo jedan narod u BiH. Oružje TO BiH otela je JNA daleko prije rata uz veliku pompu i spin da ono nije sigurno i da se ne čuva adekvatno u magacinima TO. Potom je ta JNA izvršila premještanje naoružanja u sredine gdje su živjeli isključivo Srbi i to oružje onda masovno dijelila srpskom stanovništvu. A bile su to ogromne zalihe i rezerve oružja, municije, granata, mina, minobacača topova, haubica, tenkova...

I ne trebaju meni ni jedne novine jer sam se ja time bavio i učestvovao u pokušaju da zaustavimo šlepere JNA oružja na Bistriku pred same sukobe jer nam je postalo jasno šta se zapravo događa i kako i zbog čega se oružje premješta. Pored toga ja sam morao kupiti oružje koje je komšija Srbin džaba dobio od JNA a meni ga prodao za 800 DM a cijene novih kalašnjikova tada su išle i do 1500 DM.

Dakle ti tu svoju teoriju okači mačku o rep. Uvjeravaš ljude koji znaju sve šta je i kako bilo da nije tako i da ti imaš dokaze koji nisu ništa drugo do našminkana teorija koja sa stvarnim činjenicama i praksom nije imala nikkve veze. Te teorije imaju za cilj da pokažu kako su se za rat spremale tri strane, kako su sve tri bile naoružane i kako je embargo imao cilj smanjiti intezitet stradanja.

Ne želim polemisati, duga je to priča ali bih ti mogao navesti stotine primjera koji pokazuju da u početku rata bošnjaci nisu imali ni stoti dio naoružanja koje su imali Srbi. Pogibija ljudi u Pretisu, Pazariću, na Slimenima i desetinama drugih lokacija događale su se isključivo u pokušajima da se dođe do naoružanja. Ili na Vozući smo zarobili skoro koliko je cijeli Korpus imao prije toga kao što su u Gradačcu iz oklopnog voza zarobili više nego što su Bošnjaci Gradačca do tada imali. I jesi li ti to zaboravio onu rečenicu komandanta Korpusa kada borcima kaže, slijedeća popuna municijom kod četnika... E nekome ko je prošao kroz to sada prosipati teoriju i nuditi novinske člnke koji su bili u funkciji propagande, ofirno je.
mishic
Posts: 6409
Joined: 28/04/2011 16:29

#133 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by mishic »

zilog wrote: 22/12/2022 14:01 Poslije bitke - svi generali...
A poslije bitke si samo ti general jer su još živi ljudi koji su učestvovali u svemu tome, čiji prijatelji i kolege su radili na tome, neki nažalost stradali.
Pošto se ti informiraš iz novina nađi članak o tome kako je RB granata eksplodirala u kancelariji na obali miljacke u rukama momka koji ju je aktivirao nepažljivim rukovanjem jer nije služio vojsku i nije znao kako se rukuje a te RB granate je trebalo distribuirati jednu po jednu krijući od policije do određenih osoba koje su imale zadatak zaustavljati prodore na pojedinim pravcima.

Dakle, druže generale, malo si pretjerao!
zilog
Posts: 7588
Joined: 06/03/2009 11:19

#134 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by zilog »

mishic wrote: 22/12/2022 21:39 Ni ja ne govorim o tome da je embargo nametnut samo BiH. I embargo nije ni pogodio BiH. Nego samo jedan narod u BiH. Oružje TO BiH otela je JNA daleko prije rata uz veliku pompu i spin da ono nije sigurno i da se ne čuva adekvatno u magacinima TO. Potom je ta JNA izvršila premještanje naoružanja u sredine gdje su živjeli isključivo Srbi i to oružje onda masovno dijelila srpskom stanovništvu. A bile su to ogromne zalihe i rezerve oružja, municije, granata, mina, minobacača topova, haubica, tenkova...

I ne trebaju meni ni jedne novine jer sam se ja time bavio i učestvovao u pokušaju da zaustavimo šlepere JNA oružja na Bistriku pred same sukobe jer nam je postalo jasno šta se zapravo događa i kako i zbog čega se oružje premješta. Pored toga ja sam morao kupiti oružje koje je komšija Srbin džaba dobio od JNA a meni ga prodao za 800 DM a cijene novih kalašnjikova tada su išle i do 1500 DM.

Dakle ti tu svoju teoriju okači mačku o rep. Uvjeravaš ljude koji znaju sve šta je i kako bilo da nije tako i da ti imaš dokaze koji nisu ništa drugo do našminkana teorija koja sa stvarnim činjenicama i praksom nije imala nikkve veze. Te teorije imaju za cilj da pokažu kako su se za rat spremale tri strane, kako su sve tri bile naoružane i kako je embargo imao cilj smanjiti intezitet stradanja.

Ne želim polemisati, duga je to priča ali bih ti mogao navesti stotine primjera koji pokazuju da u početku rata bošnjaci nisu imali ni stoti dio naoružanja koje su imali Srbi. Pogibija ljudi u Pretisu, Pazariću, na Slimenima i desetinama drugih lokacija događale su se isključivo u pokušajima da se dođe do naoružanja. Ili na Vozući smo zarobili skoro koliko je cijeli Korpus imao prije toga kao što su u Gradačcu iz oklopnog voza zarobili više nego što su Bošnjaci Gradačca do tada imali. I jesi li ti to zaboravio onu rečenicu komandanta Korpusa kada borcima kaže, slijedeća popuna municijom kod četnika... E nekome ko je prošao kroz to sada prosipati teoriju i nuditi novinske člnke koji su bili u funkciji propagande, ofirno je.
Jarane, sve ovo stoji, ali ja sam temu otvorio nakon bezbroj uzaludnih prepisivanja sa domacim proruskim ublehasima, kojima je izgovor, za njihovu rusofiliju, to sto "nam je zapad uveo embargo".
nikeze
Posts: 579
Joined: 07/12/2018 12:57

#135 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by nikeze »

Nema tu mita.
HVO je uzimao na početku rata 70 % oružja koje je stizalo za Armiju BiH kao uslov da prođe. Uzimali su teško i najkvalitetnije oružje, a ostavljali su pješadijsko oružje.
To je bila cijena.
Nakon sukoba Armije BiH I HVO-a smanjili su procenat na 50 %.
Na linijama je 1993. godine situacija bila očajna. Oskudica svega i hrane i oružja i uniformi.
Zbog svega je pala istočna Bosna.
I opet bi bilo isto da se ponovi.
mishic
Posts: 6409
Joined: 28/04/2011 16:29

#136 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by mishic »

Istinu i povijesne činjenice ne treba skrnaviti da bi se "pokrio" neki parcijalni cilj. "Čudno bosanskog otpora" složen je i višeslojan proces koji u sebi krije bezbroj skoro neobjašnjivih paralelnih aktivnosti koje, da ih je neko drugi napravio, bi bile višedecenijska top tema na planetarnom nivou.

Mi, ne samo zbog skromnosti, nego daleko više zbog poslovične inertnosti kada nismo pod pritiskom, nismo od toga znali napraviti "brend" kao što nismo znali primjereno predstaviti dvostruku agresiju na BiH, izboriti se za adekvatno sankcionisanje zločina, UZP-a i genocida.
PM72
Posts: 17967
Joined: 30/04/2012 16:54

#137 Re: Mit o embargu na oružje za BiH

Post by PM72 »

nikeze wrote: 23/12/2022 11:39 Nema tu mita.
HVO je uzimao na početku rata 70 % oružja koje je stizalo za Armiju BiH kao uslov da prođe. Uzimali su teško i najkvalitetnije oružje, a ostavljali su pješadijsko oružje.
To je bila cijena.
Nakon sukoba Armije BiH I HVO-a smanjili su procenat na 50 %.
Na linijama je 1993. godine situacija bila očajna. Oskudica svega i hrane i oružja i uniformi.
Zbog svega je pala istočna Bosna.
I opet bi bilo isto da se ponovi.
Tačno tako.Iranci su nam od 1994 počeli direktno slati oružje ali sa znanjem i dozvolom amerikanaca.Na tuzlanski i visočki aerodrom počeli su stizati teretni avioni,pod okriljem mraka.
Post Reply