Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
Kwaheri

Re: Ministar nanijetio ukinuti vjeronauku u kantonu Sarajevskom

Post by Kwaheri » 29/04/2011 16:45

shuriken wrote:
Kwaheri wrote:
shuriken wrote:
ma jel to ista ona Nadbiskupija koja za potrebe HDZ-a tvrdi da je ugrozena i majorizirana u Sarajevu?
od koga? Od muslimana svakako nije, evo skupa knjige pišu
biće da je od Srba
ili Jevreja

... samo sto drzava nije potpisala ugovor s nadbiskupijom, vec sa drzavom Vatikan.

da da, samo onda u rasističkoj interpretaciji člana 9. Zakona ih boli da ne kažem kurac za "tuđu" djecu.
Nakon odredbe o ravnopravnosti stavljaju riječ "međutim"?
Kojem bogu oni služe?
Jel oni misle da bog priznaje riječ međutim?
"Ljubi bližnjega svoga međutim zabole te?"

zato sto je vjerskim zajednicama omoguceno da imaju vjeronauk (a ne vjeronauku kako nepismena bagra piše) u školama, time se ujedno stvara obaveza države da svim ostalim organizira neki drugi predmet da bi imali isti fond sati i isti prosjek? i dont think so

a i Rijaset se poziva na ugovor sa Vatikanom?!

zna li Ummet da se to radi ili Grand Mufti of Europe to malo na svoju ruku?

Stavove oko vjeronauka moze dijeliti ili ne, mozemo imati debatu, razgovor... O diskriminaciji, o "rasizmu" (iako ne kuzim zasto rasizmu, al' Vase pravo da imate stav o tome, meni je prece od toga da li ste u pravu..pa necu komentirati dalje), o ovom ugovoru, mozemo razgovarati, ali

MONKS je prekrsio/da ne budem vulgarna/ drzavni ugovor, ugovor na koji se obavezala drzava BiH, prema drazvi Vatikan.

Jel Vama zaista prihvatljivo, da nizi nivo vlasti moze krsiti međudrzavne ugovore?

Kako je opozicija, u vrijeme postizanja ovog ugovora regirala? Da li je pozivala, makar na javnu raspravu?

Koji cilj, i motiv, moze imati nizi nivo vlasti kada krsi ugovor iza kojeg stoji drzava Bosna i Hercegovina?

MuaDib

Post by MuaDib » 29/04/2011 16:52

Navesti ću na osnovu ličnog primjera, zašto vjeronauku treba ukinuti u javnim školama, jer vjeri nije mjesto u školama. Dok sam išao u školu, prije jedno 10-tak godina, čas iz vjeronauke je bio u sredini nastave, a pošto u mom odjeljenju nas 10-tak nije išlo na vjeronauku, mi smo taj čas morali provesti ispred škole. Možda to tada nije nama izgledalo ponižavajuće, ali to jeste ponižavajuće i morbidno. Kad o tome razmišljam kao zrela osoba, ispada da su oni koji ne idu na vjeronauku otpad društva i građani drugog reda. A to je nije odlika društva, koje za sebe voli reči da je multietničko, multireligijsko i multikulturalno.
A u ovom slučaju je koliko sam upoznat, donjeta odluka da ocjena iz vjeronauka ne ulazi u prosjek i to je sasvim legitinmo. Ispade da djeca koja idu na vjeronaku imaju bonus ocjenu, u odnosu na djecu koja ne idu na vjeronauku.
Znači na konto Boga i vjere, onim koji idu na vjeronauku treba poboljšavati prosjek ocjena, a oni koji ne idu ko im je kriv što nemaju predemt više.
Također moram reagovati na tezu da vjeronauka djecu čini boljom. Dok je socijalistički moral bio temelj našeg školstva, da tada su djeca i bila kulturna i imala su poštovanje prema svojoj okolini. Međutim, sada ispade da su oni koji ne idu na vjeronauku moralni i duhovni bogalji, a oni koji idu na vjeronauku moralni i bogobojazni. Stvarnost govori nešta drugo, a to je da vjeronauk nema ništa s moralnim vrijednostima. Jer da ima, ne bi imali ovoliko nasilja među djecom i maloljetničke delinkvencije.

avicena

Post by avicena » 29/04/2011 16:57

shuriken wrote:
zato sto je vjerskim zajednicama omoguceno da imaju vjeronauk (a ne vjeronauku kako nepismena bagra piše) u školama, time se ujedno stvara obaveza države da svim ostalim organizira neki drugi predmet da bi imali isti fond sati i isti prosjek? i dont think so

Tako se zvala i prije nego što je izbačena iz našeg školstva 1945. pa je zadržala taj naziv kada je ponovo vraćena prije skoro dvije decenije.

Image

Kwaheri

Post by Kwaheri » 29/04/2011 17:02

avicena wrote:
Tako se zvala i prije nego što je izbačena iz našeg školstva 1945. pa je zadržala taj naziv kada je ponovo vraćena prije skoro dvije decenije.

Image

selam mahsuz :) jesil ziv insanu?

avicena

Post by avicena » 29/04/2011 17:14

Kwaheri wrote:
selam mahsuz :) jesil ziv insanu?
alejkumu selam! :)

Mubareć petak danas pa pravo fino, a i ti naletiš svake prestupne. :)

avicena

Post by avicena » 29/04/2011 17:21

MuaDib wrote:Stvarnost govori nešta drugo, a to je da vjeronauk nema ništa s moralnim vrijednostima. Jer da ima, ne bi imali ovoliko nasilja među djecom i maloljetničke delinkvencije.
Uvijek je bilo, ali vjeronauka uči da to ne valja...možda se kome i primi.

Kupalo

Post by Kupalo » 29/04/2011 18:41

novikorisnik wrote:Kako bi se nazvalo to, kad bi se ljudi tjerali da svoj ateizam, sekularizam i ostala ubjedjenja, upraznjavaju kod svojih kuca, i drugih ustanova, i da se u drustvu uopste ne smije primjetiti to njihovo opredjeljenje?
Da ne govorim o zabrani njihovog pozdrava itd.
Kako bi to izgledalo i kako bi se tretiralo u drustvu?
Ko je dao ljudima za pravo da (u ovom slucaju vjernike, muslimane) tjeraju na neki "univerzalni" pozdrav, kodex ponasanja, oblacenja itd?
Pa i tjeraju, na "univerzalni pozdrav" dobijes reakciju tipa: " Ko je ovaj cafir" ili "Vidi ga sto folira da je skolovan" , a na izjavu da je neko ateista il jos gore agnostik jezici su odmah "na gotovs"

shuriken

Post by shuriken » 29/04/2011 19:24

Stavove oko vjeronauka moze dijeliti ili ne, mozemo imati debatu, razgovor... O diskriminaciji, o "rasizmu" (iako ne kuzim zasto rasizmu, al' Vase pravo da imate stav o tome, meni je prece od toga da li ste u pravu..pa necu komentirati dalje), o ovom ugovoru, mozemo razgovarati, ali

MONKS je prekrsio/da ne budem vulgarna/ drzavni ugovor, ugovor na koji se obavezala drzava BiH, prema drazvi Vatikan.

Jel Vama zaista prihvatljivo, da nizi nivo vlasti moze krsiti međudrzavne ugovore?

Kako je opozicija, u vrijeme postizanja ovog ugovora regirala? Da li je pozivala, makar na javnu raspravu?

Koji cilj, i motiv, moze imati nizi nivo vlasti kada krsi ugovor iza kojeg stoji drzava Bosna i Hercegovina?
[/quote]

konkretni zakon o kojem govorimo, a da ne kazem i Ustav, a da ne kazem medjunarodne konvencije propisuju ravnopravnost

ovom odlukom je ravnopravnost postignuta

ako ne kuzite sta je neravnopravnost u tome da ocjene vjeronauka treba malo vise vjezbati objektivnost i empatiju

za prvu vjezbu predlazem da razmislite jesu li ravnopravna bosnjacka djeca koja idu u skole u herceg bosni i republici srpskoj gdje ima samo krscanski vjeronauk
Last edited by shuriken on 29/04/2011 19:28, edited 1 time in total.

shuriken

Post by shuriken » 29/04/2011 19:27

avicena wrote:
shuriken wrote:

Image
Akşam Hajrula

zvalo se i računstvo pa se sad ne zove računstvo

vjeronauka je oksimoron
kao drveno zeljezo
kontaš?

arte.fakt

Post by arte.fakt » 29/04/2011 19:30

ja demokrata :roll:

JThomas
Been thanked: 107 times

Post by JThomas » 29/04/2011 20:38

udarnik35 wrote:
Pogledaj clan 2 protokola 1 ECHR, pa ako ti nije jasno kako ga tumaciti pogledaju presudu Evropskog suda za ljudska prava u slucaju Kjeldsen, Busk Madsen i Pedersen protiv Danske (1976). Ako ti nije jasno kakve to sve ima veze sa nasim Ustavom, onda pogledaj stav 2 clana 2 naseg Ustava. Ako ti opet nije nesto jasno, onda me pitaj, a ja odgovorim kada uhvatim slobodnog vremena.

Tacno je da postoje mogucnosti za odredjene varijacije na temu (kao sto je ocjenjivanje vjeronauke), ali je sasvim jasno da je drzava duzna obezbijediti vjeronauku o svom trosku u svojim obrazovnim institucijama. za ostale nedoumice, postoje strucnjaci koji se bave krsenjem ljudskih prava i na kraju sudovi koji ce dati konacnu ocjenu da li je nesto diskriminrajuce i da li se radi o krsenju ljudskih prava.
a jesi li ti pročitao tu presudu? znaš li o čemu govori i šta je sud odlučio u tom slučaju? i kakve ona veze ima sa vjeronaukom u državnim školama?

seshat

Post by seshat » 29/04/2011 20:49

Ne bih puno da diskutujem o ovoj odluci, osim da pozdravim ovaj potez. I nadam se da će se uskoro vjeronauka ukinuti u vrtićima.
Roditelji dječicu za ruku pa ih vodite u džamiju ili crkvu na vjeronauku, ako to želite. A ja ne želim da se novac iz moje plata izdvaja za istu.

NIN

Post by NIN » 29/04/2011 21:24

carobnjak_iz_voza wrote:uz duzno postovanje administraciji,ali da vas upozorim da jos nije 1.maj i da trebate raditiiiii.
Jos u podne sam zatrazio kao pokretac teme da se zakljuca jer je prvo poceto sa psovanjem pa onda licnim uvredama ,a evo vidimo da se to nastavlja pridjevima i epitetima kao "nepismena bagra " "guska " i slicno .Posto sam ja novi tu ne kontam smijem li ja "njima" uzvratiti na to,nekako imam osjecaj da bih otisao na rostiljadu za 1.maj u Banovice
Polako @carobnjak, polako. Da samo znas kako tvoji uzori dole iz oniJeh zemalja 'tam po Bliskom, sve im saburli. Dodjes po muhur on ti vice dodji za mjesec. Ti mu govoris, pa samo muhur, on vice za mjesec! pa bujrum ti je. Sve saburli. E tako i ti, polako i saburli.

Tema zakljucana, hvala! :D

Locked