Mineralne vode - pozeljna svojstva

Sve o zdravlju...
Post Reply
Warhead

Mineralne vode - pozeljna svojstva

Post by Warhead » 23/09/2011 17:10

Vec dugo se cuju razlicite price o tome koja voda je bolja za pice. Postoje razlicita misljenja. Tako prvo postoji podjela po pitanju razlike izmedju flasirane i obicne vode iz slavine. Jedni tvrde da izmedju ove dvije kategorije ne postoji bitna razlika, dok drugi tvrde da postoji. Dalje, u okviru grupe koja preferira flasiranu vodu postoje preferencije prema razlicitim brendovima i zemlji porijekla. Npr. jedni gledaju da kupuju domacu vodu jer smatraju da je to sve otprilike isto, dok drugi vise preferiraju strane brendove (prvenstveno sa podrucja ex-YU - Hrvatska, Slovenija i Srbija).

Ono sto bi bilo interesantno je da neko, ko se razumije u sve to, odgovori na pitanje koja su pozeljna svojstva mineralne vode? Na stranu razlicite marke i zemlja porijekla. Svaki proizvodjac na osnovu analize deklarise sastav mineralne vode (magnezij, natrij...). U narednoj tabeli imate sastav nekih flasiranih voda koje se mogu kupiti kod nas.

Image

Medjutim, niko ne kaze sta je to sto treba gledati u sastavu pa su moja pitanja sljedeca:

1. Je li pozeljno da voda uvijek ima sto vise mineralnih sastojaka mjerenih u mg/L?
2. Da li su svi sastojci koji stoje na deklaraciji pozeljni ili postoje i oni za koje je bolje da ih ima manje? Koji su pozeljni a koji ne?
3. Da li je za ljude koji imaju pjesak u bubrezima ili mokracnim kanalima pozeljno da piju vode bogate mineralnim sastojcima (npr. voda koja ima dosta kalcija i/ili visoku mineralizaciju)?

Ako ima neki nutricionista, ljekar ili sl. koji se razumije u ovo, vjerujem da bi bilo korisno da cujemo njegove odogovore i preporuke.

Entropio
Has thanked: 2 times

Re: Mineralne vode - pozeljna svojstva

Post by Entropio » 23/09/2011 17:19

Zanimljiva tema. Pratim.

vazi

Post by vazi » 23/09/2011 20:45

Nisam strucnjak al' se ko fol malo razumijem :razz:

evropa je to pokusala zakonski urediti - voda koja je pogodna za dojencad na svojoj etiketi ima mali crtez (logo) bebe s flasicom u ustima.

evian, daleko poznata voda koja se u francuskoj odvajkada preporucuje specijalno bebama nema pravo na taj logo jer ima previse krecnjaka. a ljekari je i dalje preporucuju...Ja bih opet rekla umjereno bogata kalcijem djeci je potrebna za razvoj kostiju al et' evropa kaze drugacije...Proizvodjac je danon, njen sastav je sljedeci:

Calcium : 78 mg/L
Bicarbonates : 357 mg/L
Magnésium : 24 mg/L
Chlorures : 4,5 mg/L
Sodium : 5 mg/L
Sulfates : 10 mg/L
Potassium : 1 mg/L
Silice : 13,5 mg/L
Fluor : 0,12 mg/L

druga poznata voda je contrex, zene je piju "hametice" jer kao pomaze da se smrsa a u stvari ona je jos prepunija krecnjaka i jadni bubreGi u samodbrani peru i ciste da bi sprijecili nastanak kamenca pa to ko fol dovodi do mrsanja

prozvodjac nestle, sastav sljedeci:

Composition :
Calcium : 486 mg/L
Magnésium : 84 mg/L
Chlorures : 10 mg/L
Sodium : 9,1 mg/L
Sulfates : 1187 mg/L
Potassium : 3,2 mg/L
Hydrogénocarbonates : 403 mg/L
Nitrates : 2,7 mg/L
Fluor : 0,33 mg/L

voda koja je meni posebno draga je volvic, vulkanske planine tako da nema krecnjaka

Calcium : 11,5 mg/L
Sodium : 11,6 mg/L
Magnésium : 8 mg/L
Potassium : 6,2 mg/L
Bicarbonates : 71 mg/L
Chlorures : 13,5 mg/L
Sulfates : 8,1 mg/L
Nitrates : 6,3 mg/L
Silice : 31,7 mg/L
Fluor : 0,22 mg/L

sve ovo su mineralne vode bez mjehurica.

evo i donat mg, s mjehuricima

Composition Donat Mg® , na litar vode

Magnésium (Mg2+) 1060 mg
Bicarbonates (HCO3-) 7800 mg
Calcium (Ca2+) 340 mg
Sodium (Na+) 1600 mg
Chlorures (Cl-) 62 mg
Sulfates (SO42-) 2400 mg
Potassium (K+) 15 mg
Résidu minéral à sec 9000 mg
CO2 4060 mg
pH : 6,8

ja sam cula da nije preporucljivo dugo ni stalno piti kiselu vodu tj s mjehuricima.

modesti

Post by modesti » 23/09/2011 22:05

Ja samo pratim da nema previše natrijuma, tražim da je do 5 mg/l.

Warhead

Post by Warhead » 23/09/2011 22:11

vazi wrote:Nisam strucnjak al' se ko fol malo razumijem :razz:

evropa je to pokusala zakonski urediti - voda koja je pogodna za dojencad na svojoj etiketi ima mali crtez (logo) bebe s flasicom u ustima.

evian, daleko poznata voda koja se u francuskoj odvajkada preporucuje specijalno bebama nema pravo na taj logo jer ima previse krecnjaka. a ljekari je i dalje preporucuju...Ja bih opet rekla umjereno bogata kalcijem djeci je potrebna za razvoj kostiju al et' evropa kaze drugacije...
@vazi - Sta znaci ima previse krecnjaka? Nisam hemicar a na wikipediji pise da je krecnjak sastavljen od minerala kalcita. Opet za kalcit navode da mu je hemijski sastav kalcijum karbonat CaCO3. Taj sastojak ne stoji ni na jednoj deklaraciji mineralne vode. Ima samo kalcij (Ca), jesi li mislila mozda na to?

Warhead

Post by Warhead » 23/09/2011 22:14

modesti wrote:Ja samo pratim da nema previše natrijuma, tražim da je do 5 mg/l.
Mozes li obrazloziti zasto bas natrijum i zasto 5 mg/l? Za natrijum mozes naci da ima bioloski znacaj jer "kationi natrijuma su najvažniji unutarćelijski kationi i neophodni su za održanje ćelijske membrane."

vazi

Post by vazi » 24/09/2011 07:35

Warhead wrote:
vazi wrote:Nisam strucnjak al' se ko fol malo razumijem :razz:

evian, daleko poznata voda koja se u francuskoj odvajkada preporucuje specijalno bebama nema pravo na taj logo jer ima previse krecnjaka. a ljekari je i dalje preporucuju...Ja bih opet rekla umjereno bogata kalcijem djeci je potrebna za razvoj kostiju al et' evropa kaze drugacije...
@vazi - Sta znaci ima previse krecnjaka? Nisam hemicar a na wikipediji pise da je krecnjak sastavljen od minerala kalcita. Opet za kalcit navode da mu je hemijski sastav kalcijum karbonat CaCO3. Taj sastojak ne stoji ni na jednoj deklaraciji mineralne vode. Ima samo kalcij (Ca), jesi li mislila mozda na to?
jesam, mislila sam na kalcij ali se kod nas obicno kaze voda puna krecnjaka pa sam htjela zadrzati nas izraz, radi lakseg razumijevanja :D

evo zakonom odredjene maksimalne vrijednosti u francuskoj:

Caractères chimiques normaux:

-matières organiques: taux maximum 2mg/l.
-matières minérales: 2g/l comme taux maximum.25mg/l. pour nourrisson, femme enceinte ou allaitante.
-sulfates: taux maximum 250mg/l.
-chlore: taux maximum 200mg/l.
-sodium: taux maximum 150mg/l.
-magnésium: taux maximum 50mg/l.
-aluminium total: taux maximum 0,2mg/l.
-dureté: entre 7 et 30¡ hydrotimétriques. - tvrdoca

Substances indésirables- taux maximum: - maxi nepozeljnih substanci

-acrylamide: 0,1micro.g/l.
-azote Kjeldahl N: 1mg/l.
-benzène: 1micro.g/l.
-bore: 1mg/l.
-bromates: 10micro.g/l.
-chlorure de vinyle: 0,5micro.g/l.
-cuivre: 2mg/l.
-détergents anioniques: 200micro.g/l.
-1,2 dichloréthane: 3micro.g/l.
-épichlorhydrine: 0,1micro.g/l.
-fer: 200micro.g/l.
-fluorures: 1,5mg/l.
-H2S: non détectable à l'odeur.
-hydrocarbures dissous: 10micro.g/l.
-manganèse: 50micro.g/l.
-Nitrites (NO2): 0,1mg/l.
-Nitrates (NO3): 50mg/l pour la norme habituelle. 25mg/l. pour nourrisson, femme enceinte ou allaitante.
-oxydabilité au MnO4K: 5mg/l.
-phénols: 0,5micro.g/l.
-tétrachloroéthylène et trichloréthylène : 10micro.g/l pour la somme des deux
-trihalométhanes: 100micro.g/l.

Substances toxiques, taux maximum:

-arsenic: 10micro.g/l.
-cadmium: 5micro.g/l.
-cyanure: 50micro.g/l.
-chrome total: 50micro.g/l.
-mercure: 1micro.g/l;
-nickel: 20micro.g/l.
-plomb: 10micro.g/l.
-antimoine 5micro.g/l.
-sélénium: 10micro.g/l.
-hydrocarbures aromatiques polycycliques (6 substances): 0,1micro.g/l.
-dont benzo 3-4 pyrènes: 0,01micro.g/l.

Pesticides, taux maximum:

-total: 0,5micro.g/l.
-par substance: 0,1micro.g/l.
-sauf aldrine et dieldrine: 0,03micro.g/l.
-hexachlorobenzène: 0,01micro.g/l.
-PCB et PCT polychlorure biphényle et PCT polychlorure triphényle: 0,5micro.g/l.

vazi

Post by vazi » 24/09/2011 07:43

odluka evropskog savjeta:

http://europa.eu/legislation_summaries/ ... 079_en.htm

dokument ima preko stotinjak strancica...

@mba

Post by @mba » 24/09/2011 08:23

meni najbolje odgovara tesanjska princess, nekako mi je najukusnija, mozda zato sto je puna magnezija, i sto sam primjetio kad imam kiselinu u zelucu (a to me hoce cesto) da mi je sprijecava, ili brzo prestane akoje pijem, mozda je bas radi magnezija!

modesti

Post by modesti » 24/09/2011 22:23

Warhead wrote:
modesti wrote:Ja samo pratim da nema previše natrijuma, tražim da je do 5 mg/l.
Mozes li obrazloziti zasto bas natrijum i zasto 5 mg/l? Za natrijum mozes naci da ima bioloski znacaj jer "kationi natrijuma su najvažniji unutarćelijski kationi i neophodni su za održanje ćelijske membrane."
Zato što sam negdje nekad pročitala (dok su mi djeca bila baš mala) da se veća koncentracija ne preporučuje. Nemam pojima gdje sam to pročitala i koliko je vjerodostojan taj izvor bio. Inače ne kupujem flaširanu vodu, koristimo svi onu sa česme, samo ponekad flaširanu koja mi je zgodnija za ponijeti u flaši kad treba.
P.S. kao kroz maglu da se sjećam da je u tom maglovitom izvoru pisalo da previše Na ne valja za bubrege.

Post Reply