Mile - spasilac Rafinerije nafte Bosanski Brod

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/11/2006 12:54

Stupar. wrote:
halo_ba wrote:Stupar,
kao prvo, laze ti znas vec ko kad te tako nevaspitanog pusti u svijet.
Drugo, vijesti o super deal-u sa "Elvag Enerdzi" nisam izmislila ja, prvi je objavio glavni organ SNSD-a, (nekadasnje) Nezavisne novine.
Kada se nekoliko dana poslije ispostavilo da je imenovana firma Potemkinovo selo, gospodin mesar iz Laktasa je postao naknadno pametan, pa izjavio to sto je izjavio(tvoj link je iz danasnjih NN).
Za Strabag i autoput do svakog zaseoka sam vec rekla sta mislim i ne da mi se ponavljati. O Avazu kao izvoru ozbiljnih(i principijelnih) informacija sam se takodje vec izjasnila i ne da mi se ponavljati.
Milorad Dodik je seoski siledzija(ne sumnjam da je bio najjaci na svakoj
igronci), koji snagom misica postize nesto u RS koja zudi za vodjom.
Zahvaljujuci cinjenici da RS nije administrativno podijeljena i da je radna snaga jeftinija nego u FBiH, osjetan je trenutni priliv stranih investicija. Samo, sta pomenuti uslovi imaju sa Dodikom(ili on sa njima)?
JOs jedna prednost RS u odnosu na FBiH: ocigledno manje politicara koje treba podmititi da bi se nesto pokrenulo. Samo, kakve veze to ima sa Dodikom?

Opet lazes. Ne moras voljeti Dodika, ali ne trebas lagati. Cim je Dodik cuo za Elvag, i cim su mu predali oni papire, on je isti dan izjavio da to sto su mu oni predali, ne znaci nista, i da svako moze nabaviti takvih papira koliko hoce, i kad nabave pravu garanciju od banke, onda ce moci ozbiljno pricati. Dodik se sprdao sa tom ponudom Elvaga jer ne treba prevelika pamet da se vidi da je to podvala.
Na takve budalestine moze samo nasjesti Terzic sa onom svojom bracom Sabanovic.
Dodik je dogoovorio privatizaciju rafinerije sa ruskom drzavnom firmom 'Zarubeznjeft' koja ima svoje naftne izvore, koja ima ogromni kapital, koja je u 100% ruskom drzavnom vlasnistvu..i koja ce napraviti bum u ovom regionu.
Kad krene rafinerija sa punim kapacitetom, u budzet RS ce se godisnje slijevati 400 miliona maraka od poreza na naftne preradjevine.
A sto se tice Elvaga. Citava RS ih je ismijala. Pocevsi od medija do Dodika.

Da te pitam kad si vec toliko pametan, gdje ce ta rafinerija plasirati svoju naftu? Srbija ima dvije rafinerije, Hrvatska takodje, a u Bosnu ce snadbjevati Sisacka rafinerija preko INA/MOL/Energopetrol-a, ta rafinerija ne da nece raditi punim kapacitetom nego ni sa 20%. Padate na seljacke fore mileta zacinjene sa svime onim sto srpske usi zele cuti.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/11/2006 12:55

Stupar. wrote:
halo_ba wrote:Stupar,
kao prvo, laze ti znas vec ko kad te tako nevaspitanog pusti u svijet.
Drugo, vijesti o super deal-u sa "Elvag Enerdzi" nisam izmislila ja, prvi je objavio glavni organ SNSD-a, (nekadasnje) Nezavisne novine.
Kada se nekoliko dana poslije ispostavilo da je imenovana firma Potemkinovo selo, gospodin mesar iz Laktasa je postao naknadno pametan, pa izjavio to sto je izjavio(tvoj link je iz danasnjih NN).
Za Strabag i autoput do svakog zaseoka sam vec rekla sta mislim i ne da mi se ponavljati. O Avazu kao izvoru ozbiljnih(i principijelnih) informacija sam se takodje vec izjasnila i ne da mi se ponavljati.
Milorad Dodik je seoski siledzija(ne sumnjam da je bio najjaci na svakoj
igronci), koji snagom misica postize nesto u RS koja zudi za vodjom.
Zahvaljujuci cinjenici da RS nije administrativno podijeljena i da je radna snaga jeftinija nego u FBiH, osjetan je trenutni priliv stranih investicija. Samo, sta pomenuti uslovi imaju sa Dodikom(ili on sa njima)?
JOs jedna prednost RS u odnosu na FBiH: ocigledno manje politicara koje treba podmititi da bi se nesto pokrenulo. Samo, kakve veze to ima sa Dodikom?

Opet lazes. Ne moras voljeti Dodika, ali ne trebas lagati. Cim je Dodik cuo za Elvag, i cim su mu predali oni papire, on je isti dan izjavio da to sto su mu oni predali, ne znaci nista, i da svako moze nabaviti takvih papira koliko hoce, i kad nabave pravu garanciju od banke, onda ce moci ozbiljno pricati. Dodik se sprdao sa tom ponudom Elvaga jer ne treba prevelika pamet da se vidi da je to podvala.
Na takve budalestine moze samo nasjesti Terzic sa onom svojom bracom Sabanovic.
Dodik je dogoovorio privatizaciju rafinerije sa ruskom drzavnom firmom 'Zarubeznjeft' koja ima svoje naftne izvore, koja ima ogromni kapital, koja je u 100% ruskom drzavnom vlasnistvu..i koja ce napraviti bum u ovom regionu.
Kad krene rafinerija sa punim kapacitetom, u budzet RS ce se godisnje slijevati 400 miliona maraka od poreza na naftne preradjevine.
A sto se tice Elvaga. Citava RS ih je ismijala. Pocevsi od medija do Dodika.

Da te pitam kad si vec toliko pametan, gdje ce ta rafinerija plasirati svoju naftu? Srbija ima dvije rafinerije, Hrvatska takodje, a u Bosnu ce snadbjevati Sisacka rafinerija preko INA/MOL/Energopetrol-a, ta rafinerija ne da nece raditi punim kapacitetom nego ni sa 20%. Padate na seljacke fmiletove fore zacinjene sa svime onim sto srpske usi zele cuti.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/11/2006 13:04

Ma ne znaju da je Mile zapecatio sudbinu rafinerije u Brodu cim je pristao na privatizaciju telekoma srpske, namjerno srozavajuci cijenu dva ostala operatera (jos ako ih telekom srbije uzme tek onda imaju perspektivu), naravno da je federacija odgovorila privatizacijom energopetrola i odjebavanjem rafinerije kao eventualnog strateskog dobavljaca.

Stupar.

Post by Stupar. » 23/11/2006 13:21

Celicna_saka wrote:
Da te pitam kad si vec toliko pametan, gdje ce ta rafinerija plasirati svoju naftu? Srbija ima dvije rafinerije, Hrvatska takodje, a u Bosnu ce snadbjevati Sisacka rafinerija preko INA/MOL/Energopetrol-a, ta rafinerija ne da nece raditi punim kapacitetom nego ni sa 20%. Padate na seljacke fmiletove fore zacinjene sa svime onim sto srpske usi zele cuti.

Evo sta kazu strucnjaci.

http://www.nezavisne.com/vijesti.php?vijest=2617&meni=2

Dragan Nedeljković, analitičar beogradskog nedjeljnika "Ekonomska politika", kaže da je Rafinerija Brod tehnološki najsavremenija na prostoru bivše Jugoslavije, tako da je i danas tri generacije ispred onih u Hrvatskoj i Srbiji.

"Ona je u stanju da obezbedi niže cene prerade nafte i bolji kvalitet goriva", tvrdi Nedeljković dodajući da bi podizanjem kapaciteta koje planiraju Rusi sigurno preuzeli tržišta BiH, Kosova, Crne Gore, Albanije ali i dio Hrvatske.

"Na pomenutim tržištima veliki udio imaju MOL i INA, pa ne treba čuditi da će se oni najviše protiviti ulasku jake kompanije s vlastitim izvorima snabdijevanja", dodaje on.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/11/2006 13:29

Stupar. wrote:
Celicna_saka wrote:

Evo sta kazu strucnjaci.

Dragan Nedeljković, analitičar beogradskog nedjeljnika "Ekonomska politika", kaže da je Rafinerija Brod tehnološki najsavremenija na prostoru bivše Jugoslavije, tako da je i danas tri generacije ispred onih u Hrvatskoj i Srbiji.

"Ona je u stanju da obezbedi niže cene prerade nafte i bolji kvalitet goriva", tvrdi Nedeljković dodajući da bi podizanjem kapaciteta koje planiraju Rusi sigurno preuzeli tržišta BiH, Kosova, Crne Gore, Albanije ali i dio Hrvatske.

"Na pomenutim tržištima veliki udio imaju MOL i INA, pa ne treba čuditi da će se oni najviše protiviti ulasku jake kompanije s vlastitim izvorima snabdijevanja", dodaje on.

Evo ja nisam strucnjak ali se smijem kladiti da je rafinerija zavrsena prica iz prostog nedostatka trzista, ni prije rata rafinerija nije snadbjevala sire trziste od bosanskog sa izuzetkom energopetrolovih pumpi van Bih, tako da ove nebuloze od pomenutog strucnjaka mozes okaciti macku o' rep. Sto li taj strucnjak ne spomenu da ce se plasitati ta nafta i u Srbiju 8-) .

Stupar.

Post by Stupar. » 23/11/2006 13:33

Celicna_saka wrote:
Evo ja nisam strucnjak ali se smijem kladiti da je rafinerija zavrsena prica iz prostog nedostatka trzista, ni prije rata rafinerija nije snadbjevala sire trziste od bosanskog sa izuzetkom energopetrolovih pumpi van Bih, tako da ove nebuloze od pomenutog strucnjaka mozes okaciti macku o' rep. Sto li taj strucnjak ne spomenu da ce se plasitati ta nafta i u Srbiju 8-) .

Zato sto je Srbija zabranila uvoz naftnih derivata.
A jedino sto si tacno rekla je to, da nisi strucnjak.
Prije rata, za naftom iz rafinerije u Brodu se jagmila citava ex YU, jer je imala najbolji kvalitet naftnih preradjevina.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/11/2006 13:38

Stupar. wrote:
Celicna_saka wrote:

Zato sto je Srbija zabranila uvoz naftnih derivata.
A jedino sto si tacno rekla je to, da nisi strucnjak.
Prije rata, za naftom iz rafinerije u Brodu se jagmila citava ex YU, jer je imala najbolji kvalitet naftnih preradjevina.

Ne mislis li da se situacija malo promjenila? Hrvatska je dobrano prosirila i modernizovala svoje kapacitete, Crna Gora ima pristup svjetskoj nafti odakle hoce, Kosovo moze jal iz Makedonije jal iz Srbije da uvozi derivate, a Brod ce plasirati naftu gdje? U BiH?

Stupar.

Post by Stupar. » 23/11/2006 13:39

Evo nova vijest o rafineriji u Brodu.

http://www.rtrs.tv:8082/vijesti/vijest.php?id=29262

Direktor Rafinerije Brod: "Zarubežnjeft" spreman za kupovinu

BROD, 23. NOVEMBRA /SRNA/ - Direktor Rafinerije nafte Brod Simo Pjanić rekao je Srni da je ruska kompanija "Zarubežnjeft", nakon što je njen tim snimio stanje u Rafineriji, spremna da potpiše kupoprodajni ugovor.

Prema njegovim riječima, odmah po kupovini, ruski kupac bi započeo remont starih postrojenja za preradu nafte.

"Posao bi bio obavljen u roku od 30 do 60 dana, za koliko bi stara linija bila stavljena u funkciju. Ova linija, nakon remonta, mogla bi da preradi oko 1,2 miliona tona sirove nafte godišnje", rekao je Pjanić, ističući da bi Rafineriju trebalo pokrenuti prije zime.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 23/11/2006 13:50

Stupar. wrote:Evo nova vijest o rafineriji u Brodu.

http://www.rtrs.tv:8082/vijesti/vijest.php?id=29262

Direktor Rafinerije Brod: "Zarubežnjeft" spreman za kupovinu

BROD, 23. NOVEMBRA /SRNA/ - Direktor Rafinerije nafte Brod Simo Pjanić rekao je Srni da je ruska kompanija "Zarubežnjeft", nakon što je njen tim snimio stanje u Rafineriji, spremna da potpiše kupoprodajni ugovor.

Prema njegovim riječima, odmah po kupovini, ruski kupac bi započeo remont starih postrojenja za preradu nafte.

"Posao bi bio obavljen u roku od 30 do 60 dana, za koliko bi stara linija bila stavljena u funkciju. Ova linija, nakon remonta, mogla bi da preradi oko 1,2 miliona tona sirove nafte godišnje", rekao je Pjanić, ističući da bi Rafineriju trebalo pokrenuti prije zime.

Ovo meni k'o referendum, hoce, nece, hoce, nece...mozda bude. Mislim, daj vec jednom neka prodaju tu rafineriju ili da je isjecemo u staro gvozđe mozda tako dobiju vise... :D

halo_ba

Post by halo_ba » 23/11/2006 13:52

Stupar. wrote:BROD, 23. NOVEMBRA /SRNA/ - Direktor Rafinerije nafte Brod Simo Pjanić rekao je Srni da je ruska kompanija "Zarubežnjeft", nakon što je njen tim snimio stanje u Rafineriji, spremna da potpiše kupoprodajni ugovor.

Je li to prezime ili stanje?

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 23/11/2006 13:54

Znaci kupovace se nafta na slobodnom trzistu, dream on, isto kao sto je srbija administrativnom uredbom zabranila uvoz naftnih derivata, takodje i drugim drzavama preostaju malo suptliniji mehanizmi kao da zastite svoju naftnopreradjivacku industriju. Da je Mile malo vise gledao opsti interes umjesto sto je pod svaku cijenu privatizovao telekom mozda bi ova prica i drugacije zavrsila.

halo_ba

Post by halo_ba » 23/11/2006 13:56

zoom66 wrote:samo da napomem da smo imali kratku radnu i prijateljsku posjetu stupara, svima znanog i dragog fantoma & vojvotkinje...:-)

Blagodarim :)

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 23/11/2006 13:59

Stupar. wrote:

Evo sta kazu strucnjaci.

Ispade da je Rafinerija Brod u vrijeme kada je izgradjena bila 15-20 puta savremenija od svih ostalih ili mozda cak gradjena tehnologijom 22. vijeka. Mislim, ako je i danas jos tri puta savremenija od ostalih, a znamo kroz sta je taj region prosao u toku rata, onda bi logicno bilo da ovi ostali od 1990. godine nisu ulagali ni marke u svoje rafinerije. Ne treba biti strucnjak pa zakljuciti da je ovo prica za kisne gliste. :lol:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 23/11/2006 14:00

seka wrote:@stupar.-mozes li preko tastaure prevaliti bosanski brod

p.s.
izvini bosanaC kad vidjeh naslov...nedade mi mira.

:-) :-) :-)

ne-dam-na-sebe

Post by ne-dam-na-sebe » 23/11/2006 14:01

p.s.
Zasto bi prevalio ista kad je sluzbeni naziv opstine samo Brod :?

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 23/11/2006 14:09

ne-dam-na-sebe wrote:

p.s.

Možda zato što se prije agresije zvao Bosanski Brod i zato što je sadašnje ime Brod nametnuto voljom samo jednog naroda.Isti slučaj kao što je bio nametnut na silu naziv za Foču -Srbinje. :-?

ne-dam-na-sebe

Post by ne-dam-na-sebe » 23/11/2006 14:13

Patron of Formello wrote:
ne-dam-na-sebe wrote:

p.s.

Možda zato što se prije agresije zvao Bosanski Brod i zato što je sadašnje ime Brod nametnuto voljom samo jednog naroda.Isti slučaj kao što je bio nametnut na silu naziv za Foču -Srbinje. :-?
@induendo/Patron ... nemoj mi reci :roll:

arman1

Post by arman1 » 23/11/2006 14:14

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ispade da je Rafinerija Brod u vrijeme kada je izgradjena bila 15-20 puta savremenija od svih ostalih ili mozda cak gradjena tehnologijom 22. vijeka. Mislim, ako je i danas jos tri puta savremenija od ostalih, a znamo kroz sta je taj region prosao u toku rata, onda bi logicno bilo da ovi ostali od 1990. godine nisu ulagali ni marke u svoje rafinerije. Ne treba biti strucnjak pa zakljuciti da je ovo prica za kisne gliste. :lol:

Ma ne on se samo tako češlja, a tehnologija koju koriste rafinerije se tako brzo mijenja da se pogoni moraju mijenjati svake sedmice.
Kad je najmodernija kao što reče drug Stupar, pa za šta su potrebna ta silna ulaganja? Vjerovatno da se uredi cvjetnjak oko pogona.

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 23/11/2006 14:16

ne-dam-na-sebe wrote:
Patron of Formello wrote:
ne-dam-na-sebe wrote:

p.s.

@induendo/Patron ... nemoj mi reci :roll:

Pa postavio/la si pitanje.Pa se nađoh ljubazan da ti odgovorim. :oops:

_BosanaC

Post by _BosanaC » 23/11/2006 14:21

seka wrote:
_BosanaC wrote:

p.s.

:-) :-) :-)

ne zakuFavam...maaajke mi :oops:

nisi ti dijaspora i prelazio granicu na brodu :-)

Prelazim granicu u BB prije nekih 6-7 godina. Na samom ulazu, odmah ispod cirilicnog natpisa "Srpski Brod" pise "Odzak", takodje cirilicom... Medjutim, neko tom novokomponovanom znalcu cirilicnog pisma nije objasnio da cirilica ima jedan jedinstven znak za "DŽ" a da se ne sastoji od dva slova kao u latinici :oops:

Post Reply