MILE MARTIC - 35 godina

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply

Mile je dobio

malo
20
63%
puno
2
6%
taman
10
31%

Total votes: 32

Meho Kodro

MILE MARTIC - 35 godina

Post by Meho Kodro » 12/06/2007 17:16

Haški je sud prvostupanjskom presudom, kojom je bivši vođa krajinskih Srba Milan Martić osuđen na 35 godina zatvora, potvrdio umiješanost JNA i Srbije u zločine u Hrvatskoj počinjene u okviru zločinačke ideje stvaranja jedinstvene srpske države etničkim čišćenjem dijelova Hrvatske.

"Dokazi su pokazali da je Slobodan Milošević prikriveno namjeravao stvoriti srpsku državu. Ta se država trebala stvoriti uspostavom paravojnih jedinica i izazivanjem incidenata kako bi se stvorila situacija da JNA može intervenirati. Prvotno je JNA intervenirala radi razdvajanja strana no kasnije kako bi osigurala teritorije koji su trebali biti dio buduće srpske države", navodi se u obrazloženju presude.

To je potvrđeno dokazima na terenu gdje je do 26. kolovoza 1991. JNA razdvajala snage, navode suci i ističu da je "napad na Kijevo označio prekretnicu u ulozi koju je JNA imala u sukobu u Hrvatskoj i od tog trenutka JNA sudjeluje u napadima na većinska hrvatska područja i sela zajedno sa snagama MUP-a SAO krajine i TO".

Od kolovoza 1991. do početka 1992. godine ove združene snage napale su većinska hrvatska sela i područja uključujući Hrvatsku Kostajnicu, Cerovljane, Hrvatsku Dubicu, Baćin, Saborsko, Poljanak, Lipovaču, Škabrnju i Nadin.

Dokazi pokazuju, kako je utvrdilo Vijeće, da su napadi izvršeni radi povezivanja srpskih sela i područja preko nesrpskih područja te da su tijekom tih napada nad nesprskih stanovništvom počinjeni zločini ubojstva, razaranja, pljačke, zatočenja, mučenja i okrutnog postupanja.

"Dokazi jasno pokazuju da je čelništvo SAO Krajine i RSK-a, uključujući Milana Martića, podržavalo viziju Slobodana Miloševića o stvaranju države pod srpskom dominacijom".

Plan povezivanja srpskih sela i područja nastavljen je tijekom cijele 1992. godine s oružanim sukobima i napadima uključujući takozvanu operaciju koridor, odnosno vojnu operaciju s ciljem povezivanja hrvatske i bosanske krajine sa Srbijom. U toj su operaciji sudjelovale snage RSK-a pod zapovjedništvom, između ostalih i Milana Martića.

Vijeće je istaknulo da su se napadi odvijali po obrascu po kojem su hrvatska sela prvo granatirana, zatim su u njih ušle snage a potom je došlo do ubijanja i nasilja, pljačke i paljenja i na kraju do iseljavanja stanovništva.

"Vijeće je zaključilo da iseljavanje Hrvata i nesrba nakon tih napada nije bilo posljedica vojne akcije nego primarni cilj", navodi se u obrazloženju u kojem se ističe da su Vijeću podneseni značajni dokazi o progonu nesrpskog stanovništva.

"Raspravno vijeće utvrdilo je van razumne sumnje da je zajednički cilj udruženog zločinačkog pothvata bio uspostava etničkog srpskog teritorija iseljenjem Hrvata i drugog nesrpskog stanovništva".

"Dokazima je utvrđeno da je čelništvo SAO Krajine i RSK-a, a posebno Milan Martić, tražilo i dobilo značajnu financijsku, logističku i vojnu pomoć iz Srbije. Ta je podrška dolazila iz MUP-a i Službe za državnu sigurnost Srbije, JNA i Republike Srpske u BiH".

"Potpora iz Srbije trajala je tijekom čitavog razdoblja koje obuhvaća optužnica", navode suci koji ističu da je jedan svjedok opisao vojsku tzv. RSK i JNA kao jedinstvenu organizaciju raspoređenu na dva različita mjesta.

Vijeće je utvrdilo da da su među ostalima "Blagoje Adžić, Milan Babić, Radmilo Bogdanović, Veljko Kadijević, Radovan Karadžić, Slobodan Milošević, Ratko Mladić, Vojislav Šešelj, Franko 'Frenki' Simatović, Jovica Stanišić i kapetan Dragan Vasiljković sudjelovali u ostvarivanju zajedničkog cilja udruženog zločinačkog pothvata

Martićeva kazna među najvišima izrečenim na Haškom sudu
Kazna od 35 godina zatvora na koju je Haški sud osudio Milana Martića među najvišima je koje je do sada izrekao Haški sud.

Od Martića su na Haškom sudu na veće zatvorske kazne do sada osuđena petorica optuženih. Bivši zapovjednik Romanijskog korpusa Stanislav Galić za opsadu Sarajeva osuđen je 2003. nepravomoćno na 20 godina zatvora, ali mu je Žalbeno vijeće kaznu uvećalo 2006. na doživotni zatvor.

Bivši čuvar srpskih logora u Bosni Goran Jelisić osuđen je 1999. na 40 godina zatvora i Žalbeno vijeće tu je presudu kasnije potvrdilo.

General vojske bosanskih Srba Radislav Krstić osuđen je zbog zločina u Srebrenici 2001. na 46 godina zatvora, a Žalbeno vijeće kasnije mu je kaznu umanjilo na 35 godina zatvora.

Prijedorski liječnik Milomir Stakić osuđen je 2003. nepravomoćno na doživotni zatvor, a Žalbeno vijeće kasnije je kaznu umanjilo na 40 godina zatvora.

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 12/06/2007 17:28

Mile Martić, godina 40, zanimanje milicioner, je za mene ubjedljivo najgluplja politička "ličnost" koja se pojavila na ovim prostorima. :D

Želim mu sretan put prema mjestu gdje će, nadam se, provesti ostatak svog života.

prleitihi

Post by prleitihi » 12/06/2007 17:35

nije još sve gotovo..sad će se žaliti..pa onda pravosnažno fasovati 45.. :D

Meho Kodro

Post by Meho Kodro » 12/06/2007 17:38

M. Pupovac: Presuda Martiću ojačat će vjeru u pravnu državu

Komentirajući presudu čelniku tzv. RS Krajine Milanu Martiću, potpredsjednik Samostalne demokratske srpske stranke i njezin zastupnik u Hrvatskom saboru Milorad Pupovac je izrazio olakšanje što je do te presude došlo, te uvjerenje da će ona ojačati vjeru u u pravnu državu.
„Martić je sa srpske strane simbolizirao politiku progona, ubojstava i razaranja, i mi Srbi u Hrvatskoj imamo interesa da se s tom politikom, ne samo raskrsti, nego i da svi oni koji su s Martićem sudjelovali u realizaciji te politike budu i sankcionirani”, kazao je Pupovac danas na konferenciji za novinare.

Dodao je da „onima koji to nisu činili i koje je Martić svojom politikom zatvorio u vojni logor i na kraju isporučio politici egzodusa, želimo da na miru mogu živjeti u svojoj zemlji i da se u miru u nju mogu vratiti”.

Ocijenio je i da Martiću izrečena kazna od 35 godina zatvora pokazuje želju međunarodnih institucija i hrvatske politike da se „po prvi puta u razdoblju modernih europskih nacija sankcionira ljude koji su se odlučili da politiku etničkog čišćenja prakticiraju kao sredstvo u razrješavanju međuetničkih nesporazuma”.

Meho Kodro

Post by Meho Kodro » 12/06/2007 17:52

valterbranisarajevo wrote:Mile Martić, godina 40, zanimanje milicioner, je za mene ubjedljivo najgluplja politička "ličnost" koja se pojavila na ovim prostorima. :D

Želim mu sretan put prema mjestu gdje će, nadam se, provesti ostatak svog života.

Slazem se, kretencic prve vrste, 1995 je imao na pladnju ponudu o sirokoj autonomiji u sklopu Hrvatske, al jaran zapeo da oni nisu Hrvatska, da je njihov jedini cilj ujedinjenje svih srpskih drzava (ima nedje snimka te izjave na youtubu)

Piter Galbrajt je nedavo izjavio da je drug Mile odbio da primi u ruke plan Z4

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 12/06/2007 19:48

glasao sam tamn, jer kontam kad napokon izadje i vidi sta je sve u tih 35 godina propustio, sam ce da se rokne.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 12/06/2007 21:13

Lako se je vama zajebavati s Miletom.

On 300.000 u okruzenju drzi, 3 i pol godine.

To je - koliko ljudskih godina - patnje i stradanja.

Na to - dobije 35 godina.

Sve je s Miletom bilo i donekle u redu do Novembra 1994-te. Tad su pokazali svoje pravo lice Krajski cetnici. Mislim da su bili zedniji krvi, pohotniji, vecim cobanima, od ovih nasih - ma sta to da znac, i kako. Stvarna ona, koljacka armada - koja kao kuga, gdje dodje, i uspije da otjera 60-70 ljudi s linije - nista ne ostane, ni kamen na kamenu.

Mile je inace policajac, tj. drot. I to ne bas obican drot. Drot koji je iz zutog fice, sjeo u Mercedes s vozacom. Tako su isle karijere - u ono vrijeme, nesto prije nego sto su se grkljani rezali. Mile je svoj vrijeme voljeo najvise devizu. Za nju i sa njom - je izgubio i ono malo svog jada, jer je mislio - da je nenadjebiv tamo gdje se nasao. Zapadna Bosna - ga je finansirala. To se otvreno zna, da taj region - bi skapao, da nije sverca bilo u kojem uzmes vrecu brasna na Srpskoj strani 100 maruna, pa dovuces na Koranu - rijecicu tj. potocici jedna, tu se onda prodaje za 500, dok dodje na pijacu 1000 maruna. Tako - svaka druga stvar. Hoces munijcije? Hoces pusaka? Sta god hoce - samo teskog naurzanja nije bilo. I nije se s tim - svercalo tako otvoreno. Helem - Mile nijednog konvoja humanitarnom nije pustio od zime 1993-ce u taj kraj. 1995-te vec u ljeto, ljudi su bili gladni. Gladni u ljeto! A sve rezultat zaostravanja konflikta gdje su mu naredili da on podbode nas s ledja, u tom je sverc propao, njemu preselise autonomase za vrat, on je onda - na silu pokusao uletiti, nije uspjeo, dobio po nekoj stvari, osnovao u Slunju korpus za specijalna dejstva - parada i to samo takva, povodom 4-te godisnjice postoja RSK - i samo mjesec dana kasnije - svi junaci trakotorijadom poniknuse.

Mileta je trebalo - ostaviti medju Srbima. Oni bi mu izvadili i jetru i slezenu i pastetu od nje napravili. A sad je u zatvoru - od svih. Tj. - njemu je najbolje u zatvoru. Tu ga barem ne moze svako uzurpirati. A on ko fol, sluzi za neke zlocine, kao - i on je na krstu - prikovan sa svim onima koji su u civarama preselil se u Bosnu, a i u Bosni da su znali - koga im doseljavaju, one koji su glavni saradnici i partneri u prezivljavanju Zapadne Bosne, sumnjam da bi ih primili. Sve u svemu - jos jedna stranica istorije, s jednim likom koji da nije rodjen u vrijeme ludjaka, bi vjerovatno penzionisan bio, kao Kninski drot, i zivjeo svojim mirnim zivotom, i zutim ficom od 30 i kusur godina.

Al' kad da bog, neda djavo. Kljucno je da Martic nije nigdje nikom dinara, eura ili dollara vratio. A zgrno je sumicu on. Pa sad moze - da se odmara. Nije optimalno al' bolje je njemu tu gdje jeste nego sto je meni bilo - nasurptnoj strani 3 i po godine. Barem zna - da ce prezivjet, i da ce imati 3 obroka, te da mu nece zatvor bombardovati dan-noc. Ali takva je pravda...za ucesnika proboja na koridoru. To se nigdje - ni ne spomenu u Hagu - sta je i kako je Mile sa 10.000 svojih indijanaca uradio u Posavini, i slicno, barem u ovom tekstu ne pise - da su mu za to dali ikakvu kaznu.

dalmatinka

Post by dalmatinka » 12/06/2007 21:51

Moram vam priznati da sam potpuno ravnodušna, vrijeme rane liječi. Četiri godine direktno pod njegovim granatama, u prvo vrijeme zbog nemogućnosti gledanja druge televizije osim TV Knina gledanje njegove praseće glupe face me dovodilo do ludila, a tek njegovo k..čenje? Sad kad ga gledam ko da gledam zid. Da li je to normalno? :shock:

Ahmmed

Post by Ahmmed » 12/06/2007 22:05

dalmatinka wrote:Moram vam priznati da sam potpuno ravnodušna, vrijeme rane liječi. Četiri godine direktno pod njegovim granatama, u prvo vrijeme zbog nemogućnosti gledanja druge televizije osim TV Knina gledanje njegove praseće glupe face me dovodilo do ludila, a tek njegovo k..čenje? Sad kad ga gledam ko da gledam zid. Da li je to normalno? :shock:

A,normalno je,sestro....postali smo ravnodušni na mnoge stvari...pa i na lica naših dželata....

tempora

Post by tempora » 12/06/2007 23:37

dalmatinka wrote:Moram vam priznati da sam potpuno ravnodušna, vrijeme rane liječi. Četiri godine direktno pod njegovim granatama, u prvo vrijeme zbog nemogućnosti gledanja druge televizije osim TV Knina gledanje njegove praseće glupe face me dovodilo do ludila, a tek njegovo k..čenje? Sad kad ga gledam ko da gledam zid. Da li je to normalno? :shock:

Valjda zbog "normalne" slike: on u odijelu, frisko obrijan, vise lici na nekog cinovnika nego na koljaca.Iskreno, ne znam sta bih uopste osjecala kada bi uhvatili Karadzica!? Svaki dan je ponizenje, a i proces Milosevic i njegovo hapsenje, nisu donijeli ama bas nista.Osim jos jednog ponizenja.Vec odavno sam postala ravnodusna prema haskoj farsi, tako da ne vidim u tvome osjecaju nista nenormalno.

Ako cemo se vec pitati sta je normalno, evo meni nije normalno da veceras cujem na vijestima, kako se otvorio stari slucaj ubistva jedne djevojcice u Holandiji, koja je silovana a potom zaklana, sto komentarisu kao cin neprimjenjen zapadnoj kulturi ( misli se na klanje) vec da je ubica vrlo vjerovatno tamo negdje iz istocnih zemalja. :? E to je vec nenormalno.Stereotip.Nisu svi cetnici bili sa bradama i kokardama i usmrdjele pijane strvine, niti nepismene seljacine i neobrazovani debili,vec ljudi koje smo vidjali svaki dan i koji se ne razlikuju od nas samih. :roll: A nisu dosli ni sa istoka, kao "braca" Arapi. :oops: :?

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 13/06/2007 06:36

tempora wrote:

Valjda zbog "normalne" slike: on u odijelu, frisko obrijan, vise lici na nekog cinovnika nego na koljaca.Iskreno, ne znam sta bih uopste osjecala kada bi uhvatili Karadzica!? Svaki dan je ponizenje, a i proces Milosevic i njegovo hapsenje, nisu donijeli ama bas nista.Osim jos jednog ponizenja.Vec odavno sam postala ravnodusna prema haskoj farsi, tako da ne vidim u tvome osjecaju nista nenormalno.

Ako cemo se vec pitati sta je normalno, evo meni nije normalno da veceras cujem na vijestima, kako se otvorio stari slucaj ubistva jedne djevojcice u Holandiji, koja je silovana a potom zaklana, sto komentarisu kao cin neprimjenjen zapadnoj kulturi ( misli se na klanje) vec da je ubica vrlo vjerovatno tamo negdje iz istocnih zemalja. :? E to je vec nenormalno.Stereotip.Nisu svi cetnici bili sa bradama i kokardama i usmrdjele pijane strvine, niti nepismene seljacine i neobrazovani debili,vec ljudi koje smo vidjali svaki dan i koji se ne razlikuju od nas samih. :roll: A nisu dosli ni sa istoka, kao "braca" Arapi. :oops: :?

Ne znas ti mnogo o Milanu Marticu. Kakav on i odjelo. To ti je pravo cobance, krvolog, i pizdun, koji je svojom verbalnom dijarejom podigao onaj neuki puk, da sa par stotine hiljada - oni dizu bunu kontra 4 miliona Hrvata i 300.000 bosanskih muslimana. Pa ako sta bude od toga - on Pr'esjedni, ako ne bude strpa't milione i put pod nogA...

Evo ti par linkova o tome sta o Marticu kazu njegovi rodjaci koji su se vratili u Knin, da zive poslje rata.

http://www.lijepanasadomovinahrvatska.c ... 100406.htm

A evo i Amarcord - film sastavljen od snimaka - sto Srpske televizije iz tog vremena, sto kaseta koje su zarobljene - od strane Hrvatske vojske, a snimale su ih Srpske "paravojne" jedince, s fronta, meni se cini da su bili locirani u Bosanskoj Kostajnici, ali su dolazili na Bihacko ratiste, itd.

http://www.lijepanasadomovinahrvatska.c ... RD%201.htm

http://www.lijepanasadomovinahrvatska.c ... RD%202.htm

Linkovi jesu s Hrvatske dijasporske stranice, ali FILM - vrijedi pogledati.

uvjek dobar gost

Post by uvjek dobar gost » 13/06/2007 14:10

.......Ja nešto na konto ove priče moram reći.....

Jučer mi je bilo pravo teško.... moglo je i kod nas biti kao u Hrvatskoj... mogli su uhapsiti i osuditi Radovana i Ratka... mogli smo danas biti Republika Bosna i Hercegovina.... malo normalnije bi se živjelo, do saad bi i tenzije splasnule, čestit svijet bi se vratio, a mi kao država bili puno bolji... kao ljudi normalniji... mislim da su krivi nacionalisti koji su i danas na vlasti... njihov koncept je zaustavio pad Banja Luke... oslobođenje Bosne i Hercegovine i rješenje nekih nacističkih pitanja i problema...

Sve u svemu gdje smo mi danas, gdje je Lička Krajina.... gdje su dva koljača i zlikovca... ko ih danas u svojoj kući krije... ko ima daje rakiju.... pa do kad ti ljudi misle zabijati glavu u pijesak i zamajavati se guslanjem , prasićima i gibanicama...

Pa gdje je obraz i toj međunarodnoj zajednici... pa iste stvari su se zbivale u Hrvatskoj i kod nas (kod nas su bili još svirepiji zločini) a danas je Hrvatska republika... mi prkono... zločinci koji su horgali po našoj državi su na slobodi...., a moralo je bolje..... dio krivice fakat prebacujem na SDa stranku no to će pokazati vrijeme i istorija..... ali najgore mi je što ljudi šute.......

zemo_online

Post by zemo_online » 13/06/2007 17:17

Meho Kodro wrote:
valterbranisarajevo wrote:Mile Martić, godina 40, zanimanje milicioner, je za mene ubjedljivo najgluplja politička "ličnost" koja se pojavila na ovim prostorima. :D

Slazem se, kretencic prve vrste, 1995 je imao na pladnju ponudu o sirokoj autonomiji u sklopu Hrvatske, al jaran zapeo da oni nisu Hrvatska, da je njihov jedini cilj ujedinjenje svih srpskih drzava (ima nedje snimka te izjave na youtubu)

Ma Sloba je njih zajebo,nije se Mile nista pito.Sloba ih gurno u rat,Sloba ih prodo>

jugoistocnjak

Post by jugoistocnjak » 13/06/2007 17:42

test01 wrote:
Meho Kodro wrote:

Ma Sloba je njih zajebo,nije se Mile nista pito.Sloba ih gurno u rat,Sloba ih prodo>

Veceg tocila da prica svaki dan za TV, ja u svom zivotu nisam vidio. Ali, .ebi ga i kao takav je .ebavo u zdrav mozak par miliona ljudi. I to nesta govori.

mostarac

Post by mostarac » 13/06/2007 21:13

obzirom da je Milan Martic do sada hijerarhijski najvisa politicka licnost koja je osudjena mislim da je dobio premalo, jer po komandnoj odgovornosti na dushu mu idu i vukovar, i petrinja i zadar i osijek i mislim da se nije smio izvuci ispod 70-80 godina, ali i ovo je dozivotni, al ipak drugacije izgleda 70-80 nego ovo.
Milan Martic je najvisi politicki funkcioner koji je do sad osudjen u Haagu i prakticno osim Karadzic, Mladica, Praljka i Prlica nema ih njemu ravnih. Ocekujem isto da ce Prlicu biti izrecena najvisa kazna koju je uopste Haag ikad izrekao i mislim da ce biti preko 60-70 godina jer Prlica se tereti kao direktnog nalogodavca za osnivanje logora, a mislim da ni Praljak nece proci ispod 45. Ostaju jos Karadzic i Mladic od krupnih zvjerki koje imaju vezu sa sistematskim zlocinima
Ustvari sudi se jos i Rasimu Delicu, ali mislim da vise od 10 godina i ako bude osudjen nece dobiti.
Odmah hijerarhijski nivo ispod ove grupe su Krajisnik i Kordic.

Post Reply