Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
frontal2

#1 Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by frontal2 » 17/03/2017 07:49

Zivim u centru Sarajeva, imam svoj stan,roditelji su u trecoj dobi,penzionisani,imaju svoju vikendicu/kucu,obezbjedjeni.
Vecina ce ljudi reci da treba ici vjerovatno ali na mukama sam da vam pravo kazem jer kad skontam - ovdje imam stan, a to mnogo znaci, nisam zaposlen a imam 29 godina, SSS,nemam staza. Nemam brace i sestara.
Plate su po ovim fimama 500 KM manje vise uglavnom kao sto svi znamo.
Ali ako migriram u Kanadu kod rodbine... sve shvatam da je to uredjena drzava.... ali nemam svoj dom, da zaradim za svoj dom (kucu ili stan) trebalo bi mi mnooogo godina rada a ceka me tamo posao na gradjevini (sto je meni u glavi ono opsti haos,nisam naviknut na te fizikanerske poslove).
Znaci bukvalno bih zivio kod njih u njihovoj kuci i bezveze mi to jer nemam svoju komociju. Ovdje sam stambeno situiran i imam komociju svoju samo mi treba posao, mogu naci posao preko ovih portala tipa "posao.ba" i ovih aplikacija "zaposli se" sa FZZZ kao sto sam i ranije nalazio ali da li mogu ovdje do penzije sa 500 KM izdrzat, pa zenit se nekad za koju godinu pa dijete mozda ?
Ne nadam se punoj penziji da se razumijemo, da 30 godina staza u bosni napravim bio bih zadovoljan.
Ja ako odem tamo ne planiram se vracati nakon par godina, mozda u penziji eventualno.
Ako odem tamo na samo par godina i vratim se u Sarajevo da zivim,onda ni tamo ni vamo, lupam imam onda 35 godina npr nemam staza bosanskog,nemam ni tamo dovoljno,sve sam samo upropastio. Jebes ti pare kroz tih par godina sto sto si ustekao, pare se potrose.
Molim vas da mi date vase misljenje. Ne znam sta da radim,takve su mi muke da ne mogu spavat nocima.

drndalo

#2 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by drndalo » 17/03/2017 07:57

E *ebiga, kako bi tek onda spavao da si zirant nekome ko ne vraca kredit i da ti je stan u oduzimanju od banke...?

ado_sar

#3 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by ado_sar » 17/03/2017 07:59

koliko si uopste sposoban, hoces li se moci snaci bez komocije koju si ovdje ostvario na racun nekog drugog? Da ovdje imas posao i da si svojim radom stekao stan i to sto imas, rekao bih ti odmah da ides, jer ces tamo ostvariti 5 puta vise. S obzirom da ovdje za 29 godin nisi nasao ni posao, onda ne znam, mozda zavrsis i negdje ispod mosta

Tomahawk11
Globalni moderator

#4 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 » 17/03/2017 08:08

Hoces misljenje?
Evo misljenje.
Jarane, 3 banke ti je. Sto narod kaze, omudro si. Tesko da te iko ista prevari.
Kad to kazem, mislim na to da znas svojoj guzici.
Imas ovdje neku sigurnost u smislu imas krov nad glavom, imas sta jesti i piti.
Ali....nemas posla. Ok, da vidimo. Sam kazes, SSS. Dakle, ne mozemo ocekivati da ces imati platu 1500-2000 i sjediti negdje u kancelariji, jel.
Obzirom na stanje po pitanju posla, ne bi trebao pitati previse tamo gdje ti se ponudi posao. E sad, ne znam sta si zavrsio, al kazes nemas staza, znaci....gdje god dodjes, svak ce te ovako gledati :roll:
Druga stvar, sam kazes, nisi naviknut na fizikanerske poslove....ako odes vani, ne znam bas, nema vise te sigurnosti krova nad glavom i da ti neko obezbijedi da jedes i pijes.....sam ces reci: moram, radicu, nije bitno sta. Bar neko vrijeme, dok se ne snadjem, pa cu traziti nesto bolje.
Samo, meni se cini da ti nisi ni za kakav posao....ono, da nisi bas neki radnik :D ispravi me ako nije tako, ali 3 banke na ledjima, a nemas radnog staza....znam, nema posla, takva je situacija....
Uglavnom, da ne pametujem, dvije su ti opcije: trazi ovdje posao, imas fala Bogu stan, al ne mozes vjecno zivjeti na necijoj grbaci, a eto razmisljas i o porodici.
Ili, idi vani, al onda skontaj da moras raditi da bi nesto stekao (a bogami i jeo, tj. uopste egzistirao).
Jedino da odes ko jedan komso (al on je bas namazan) u Njemacku i tamo mutis s nekim starkama, pa ti ono one kupuju sve i svasta, od odjece do auta, a ti nista ne radis.
Ne vidim sta bi mogao osim nabrojanog.

frontal2

#5 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by frontal2 » 17/03/2017 08:15

ma nego sta sam nego neradnik, ali fkat se zelim promijeniti, previse sam se zajebavao.
Mene ceka posao kako god da okrenes i zelim da radim samo ne znam gdje , da li ovdje da ostanem ili picim vani.
Lakse bi mi bilo da sam negdje iz nekog sela gdje ama bas nemam nista, takvi jedva docekaju otici vani.

Tomahawk11
Globalni moderator

#6 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 » 17/03/2017 08:18

frontal2 wrote:ma nego sta sam nego neradnik, ali fkat se zelim promijeniti, previse sam se zajebavao.
Mene ceka posao kako god da okrenes i zelim da radim samo ne znam gdje , da li ovdje da ostanem ili picim vani.
Lakse bi mi bilo da sam negdje iz nekog sela gdje ama bas nemam nista, takvi jedva docekaju otici vani.
Dobro, to ti dodje ko izgovor, ta sigurnost koju imas.
Al skontaj se, tako ne moze dovijeka.
Ili pocni ovdje nesto raditi ili bjezi vani.

frontal2

#7 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by frontal2 » 17/03/2017 08:22

meni je problem odluciti jer moram bolju opciju za sebe izvuci od ove dvije kad dodjem u starost.
Neki ljudi misle kad odes vani da pare padaju s neba.
Gdje god da si moras raditi.
Samo ne znam gdje cu biti bolji, ovdje u bosni sa 65 ili tamo sa 65.
Ovdje ljudi kazu 500 KM plata ti , pa 500 KM zena i eto,moze se, ma ko da je lako se ozeniti, nije meni jos do toga. I iskreno nije mi ni do djece.

frontal2

#8 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by frontal2 » 17/03/2017 08:23

Tomahawk11 wrote:
frontal2 wrote:ma nego sta sam nego neradnik, ali fkat se zelim promijeniti, previse sam se zajebavao.
Dobro, to ti dodje ko izgovor, ta sigurnost koju imas.
Al skontaj se, tako ne moze dovijeka.
Ili pocni ovdje nesto raditi ili bjezi vani.

Ma ja se ne osjecam tako da imam sigurnost, dzaba ti sigurnost tj, krov nad glavom kad nemas stalni posao i primanja. Pare su sve.

ado_sar

#10 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by ado_sar » 17/03/2017 08:29

Ako zelis da radis, onda furaj. Snaci ces se mnogo brze i lakse nego ovdje. Koliko sam shvatio, imas i nesto familije tamo koji ti mogu pomoci par mjeseci dok se ne osamostalis sto je ogromna prednost.

Matijevic_Vlado
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#11 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Matijevic_Vlado » 17/03/2017 08:48

Prodaj stan, kupi licence za taxi, auto, e onda digni kredu i kupi u Tibri stan. Vracat ces kredu 20 godina, radit ces po 15h dnevno. Bice ti odmah zanimljiviji zivot, ispunjen

Dope_Man

#12 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Dope_Man » 17/03/2017 09:04

Naravno da ces tamo biti bolji sa 65. Uostalom i da radis X godina tamo, valjda imas odredjenu malu penzijicu i na taj konto kad dodje do penzije (nisam strucan oko toga, neka me neko ispravi). Mozes, ako ti je to cej, zaradjivati tamo pare, ovdje uplacivati staz samostalno.. ima milion opcija. Poenta je da ces svakako morati raditi, sa SSS ce te hebati i tamo i ovdje, ali tamo ces vjerovatno nesto moci steci, ako nista za 20-30 godina mozes steci vise nego dovoljno da ovdje imas starost za uzivanje. Ovdje to tesko da ces steci, ne zbog SSS, vec sto ne zvucis kao neki poduzetnik, kao sto vecina nas nismo, sto znaci da bi sljakao do kraja za minimalac koliko god on bio sad, za ili za 10-20-30 godina.

stakasa

#13 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by stakasa » 17/03/2017 09:09

Tomahawk11 wrote:Hoces misljenje?
Evo misljenje.
Jarane, 3 banke ti je. Sto narod kaze, omudro si. Tesko da te iko ista prevari.
Kad to kazem, mislim na to da znas svojoj guzici.
Imas ovdje neku sigurnost u smislu imas krov nad glavom, imas sta jesti i piti.
Ali....nemas posla. Ok, da vidimo. Sam kazes, SSS. Dakle, ne mozemo ocekivati da ces imati platu 1500-2000 i sjediti negdje u kancelariji, jel.
Obzirom na stanje po pitanju posla, ne bi trebao pitati previse tamo gdje ti se ponudi posao. E sad, ne znam sta si zavrsio, al kazes nemas staza, znaci....gdje god dodjes, svak ce te ovako gledati :roll:
Druga stvar, sam kazes, nisi naviknut na fizikanerske poslove....ako odes vani, ne znam bas, nema vise te sigurnosti krova nad glavom i da ti neko obezbijedi da jedes i pijes.....sam ces reci: moram, radicu, nije bitno sta. Bar neko vrijeme, dok se ne snadjem, pa cu traziti nesto bolje.
Samo, meni se cini da ti nisi ni za kakav posao....ono, da nisi bas neki radnik :D ispravi me ako nije tako, ali 3 banke na ledjima, a nemas radnog staza....znam, nema posla, takva je situacija....
Uglavnom, da ne pametujem, dvije su ti opcije: trazi ovdje posao, imas fala Bogu stan, al ne mozes vjecno zivjeti na necijoj grbaci, a eto razmisljas i o porodici.
Ili, idi vani, al onda skontaj da moras raditi da bi nesto stekao (a bogami i jeo, tj. uopste egzistirao).
Jedino da odes ko jedan komso (al on je bas namazan) u Njemacku i tamo mutis s nekim starkama, pa ti ono one kupuju sve i svasta, od odjece do auta, a ti nista ne radis.
Ne vidim sta bi mogao osim nabrojanog.
Majke vam nije zar da se ove price i dan danas vrte? Ili ova ili kara gazdinu kcerku, kad stari umre prepisace mu fabriku

stakasa

#14 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by stakasa » 17/03/2017 09:12

Matijevic_Vlado wrote:Prodaj stan, kupi licence za taxi, auto, e onda digni kredu i kupi u Tibri stan. Vracat ces kredu 20 godina, radit ces po 15h dnevno. Bice ti odmah zanimljiviji zivot, ispunjen
:D

Tomahawk11
Globalni moderator

#15 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 » 17/03/2017 09:17

stakasa wrote:
Majke vam nije zar da se ove price i dan danas vrte? Ili ova ili kara gazdinu kcerku, kad stari umre prepisace mu fabriku
Mozes vjerovati ili ne.
Njegov stari tako zivio, eno ga docekao duboku starost.
On tako zivi.
Ne rade ljudi nista.
Nisu ni ovdje radili.
Odijelo kravata.
Izgleda i zvuci nevjerovatno, ali tako je.

stakasa

#16 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by stakasa » 17/03/2017 09:27

Tomahawk11 wrote:
stakasa wrote:
Mozes vjerovati ili ne.
Njegov stari tako zivio, eno ga docekao duboku starost.
On tako zivi.
Ne rade ljudi nista.
Nisu ni ovdje radili.
Odijelo kravata.
Izgleda i zvuci nevjerovatno, ali tako je.
Nemoj biti toliko siguran da govore istinu. Ne kazem da nije, sve je moguce, ali su sanse mikroskopske. Ja sam se odgojio na ovim pricama kad starija raja pred trafikom pricaju kako je vani, zore se docekivale. Sam sam u inostranstvu i nikad nisam cuo o nekome kome je ovo uspjelo.
Laze bolan svjet. Bas nedavno, dosli neki momci iz Sarajeva, sportasi. I zateknem se ja u tom drustvu, znam ovog jednog Sarajliju, saner, ali one najnize vrste. Hvali se, petlja, to su milioni u opticaju, zna dobro da ja znam da nista od toga nema ali ne posustaje. Ma ni da trepne

uglavnomja

#17 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by uglavnomja » 17/03/2017 09:28

bezze da ti kazem sjedi dje si :D

mislim, ako ne odes, kajaces se sto nisi otisao-probao

ako odes - kajaces se sto si otisao. ali barem se imas gdje vratiti.

ukratko

mala plata, tezak posao

kod rodbine dok se ne snadjes znaci par mjeseci?
koliko ce tebi faliti tvoja komocija toliko ces i ti njima ugroziti njihovu. zajednicki cilj ce biti da se iselis.
a kad iznajmis stan i pocnes placati kiriju i rezije - mozes zaboraviti stednju, putovanja, luksuz ... jer na zapadu je lukasuz zuvjeti sam.
sanse da kupis stan za x godina - ne znam kako je u kanadi, ali sa jednom platom fizikanera mozda kakva garsonjerica izvan urbane zone sa kreditom na 30 godina koji ce biti znacajan dio plate. znaci imaces manje para efektivno nego 500 markica u bosni.
moraces i auto nabaviti. i jos masu stvari.

ako nadjes kakvuu zensku sa platom, mozda se mrdnete naprijed. (isto kao i u bosni).

i na sve to dodaj kanadsku klimu (sto sjevernje to veselije :D ) i da oni rade vani po svakom vremenu.

i bices sam. trebace dugo dok sa nekim kanadjaninom uspostavis dovoljno prijateljski odnos da mozete izlaziti, piti, ganjati koke ... ako ikada dodjes do toga.

navikao si na jedan zivot, tempo ... cisto sumnjam da ces tamo (op)ostati.
Last edited by uglavnomja on 17/03/2017 09:31, edited 1 time in total.

Tomahawk11
Globalni moderator

#18 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 » 17/03/2017 09:31

stakasa wrote: Nemoj biti toliko siguran da govore istinu. Ne kazem da nije, sve je moguce, ali su sanse mikroskopske. Ja sam se odgojio na ovim pricama kad starija raja pred trafikom pricaju kako je vani, zore se docekivale. Sam sam u inostranstvu i nikad nisam cuo o nekome kome je ovo uspjelo.
Laze bolan svjet. Bas nedavno, dosli neki momci iz Sarajeva, sportasi. I zateknem se ja u tom drustvu, znam ovog jednog Sarajliju, saner, ali one najnize vrste. Hvali se, petlja, to su milioni u opticaju, zna dobro da ja znam da nista od toga nema ali ne posustaje. Ma ni da trepne
Da ih ne znam, onda bih i pomislio da lazu.
Al to nije ni ovdje nista radilo.
Dobio hiljadu nekakvih donacija i onda sve to prodao i za Njemacku :|
Ne rade nista, dodje sa ML-om, kontam ko je ovaj gospodin, kad ono :-)
I tako neka hanuma, Svabica....sta ono njima bomba, valja, ko ce ga znati.
Al u tome su dobri i to je sto znaju. Pricati price koje im donose da mogu tako.
Ne moze to svako. Ja ne bih mogao. Ono, da zivim i da lazem i petljam. Da budem trut.
Niti bih umio.

stakasa

#19 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by stakasa » 17/03/2017 09:33

Tomahawk11 wrote:
stakasa wrote: Nemoj biti toliko siguran da govore istinu. Ne kazem da nije, sve je moguce, ali su sanse mikroskopske. Ja sam se odgojio na ovim pricama kad starija raja pred trafikom pricaju kako je vani, zore se docekivale. Sam sam u inostranstvu i nikad nisam cuo o nekome kome je ovo uspjelo.
Da ih ne znam, onda bih i pomislio da lazu.
Al to nije ni ovdje nista radilo.
Dobio hiljadu nekakvih donacija i onda sve to prodao i za Njemacku :|
Ne rade nista, dodje sa ML-om, kontam ko je ovaj gospodin, kad ono :-)
I tako neka hanuma, Svabica....sta ono njima bomba, valja, ko ce ga znati.
Al u tome su dobri i to je sto znaju. Pricati price koje im donose da mogu tako.
Ne moze to svako. Ja ne bih mogao. Ono, da zivim i da lazem i petljam. Da budem trut.
Niti bih umio.
Ok, ocigledno je rjec o majstoru :D , jedan od milion. Ali jedan od milion. Tolika je frekvencija

Point.

#20 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Point. » 17/03/2017 09:35

Sta se imas misliti, furaj za Kanadu vec sutra. Ekonomski jaca od BiH, sredjena zemlja, priroda nenadjebiva. Kad vec imas mogucnost izbora furaj brate. Odes, vidis, lako se vratiti nazad.

stakasa

#21 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by stakasa » 17/03/2017 09:36

Point. wrote:Sta se imas misliti, furaj za Kanadu vec sutra. Ekonomski jaca od BiH, sredjena zemlja, priroda nenadjebiva. Kad vec imas mogucnost izbora furaj brate. Odes, vidis, lako se vratiti nazad.
Po meni klasican trol, ubija vrjeme paleci raju, zna da je tema aktuelna

Tomahawk11
Globalni moderator

#22 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 » 17/03/2017 09:37

Ma i ja se ibretim, posto znam ko je i kakav je, kontam koja budala povjeruje u njegovu pricu, to je sklepalo troje djece, nit ga je bilo briga imaju li jesti, piti, obuci sta :-) i onda sve to ostavio, prodo sve i za Njemacku...boli njega :izet: za svim, kakve ono bombe baca, sta prica, al mu pali...a raditi nece, to znam.
Dzabe, neko zna svoj uhljupluk naplatiti, dok se drugi ubi radeci, a nafaka nikakva :-)
Al hajde, nije tema taj lola, nego evo covjek pitao....
Pa da cujemo, hoce li postavljac teme sta izvuci iz forumasa sto ce mu pomoci :zoka:

Tomahawk11
Globalni moderator

#23 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Tomahawk11 » 17/03/2017 09:38

stakasa wrote:
Point. wrote:Sta se imas misliti, furaj za Kanadu vec sutra. Ekonomski jaca od BiH, sredjena zemlja, priroda nenadjebiva. Kad vec imas mogucnost izbora furaj brate. Odes, vidis, lako se vratiti nazad.
Po meni klasican trol, ubija vrjeme paleci raju, zna da je tema aktuelna
Moguce da je trol, ali ne znam koliko poznajes aktuelnu situaciju (cini mi se da si negdje vani), znas koliko samo u Sa (a tek ove manje sredine) ima osoba koje odgovaraju opisu....tridesete, ni kuceta ni maceta, ni posla nista...na roditeljskoj sisi i tako...idu zime idu ljeta :D

Gandra_1

#24 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Gandra_1 » 17/03/2017 09:41

Moja preporuka svima koji imaju SSS, pa i tebi je da polože C licencu za vožnju..

Danas fali radnika u svim firmama koji voze kamione, a fino su plaćeni... Jedino ako baš to ne želiš... Sa druge strane to kada počneš ovdje raditi, možeš i vani..

Rizvan

#25 Re: Migracija u Kanadu ? trebam vase iskreno misljenje/savjet

Post by Rizvan » 17/03/2017 09:45

Bio trol ili ne bio, a velika vjerovatnoća je da jesi....hint: stan u centru :D , šta imaš razmišljati gdje ćeš biti sa 65 godina, kao da je Kanada na drugoj planeti. Ako imaš familiju, odeš u posjetu na tri mjeseca, svakako ovdje nemaš nekih obaveza. Ispitaš teren kako je, kakve su ti mogućnosti, kakvi su poslovi, šta se nudi i onda kalkuliraš. Možeš i jedan mjesec zasukati rukave i raditi nešto, da vidiš odgovara li ti, i usput otplatiš putovanje.

Post Reply