Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Giordano
Posts: 444
Joined: 12/07/2008 13:48

#26 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Giordano »

Bušman wrote:Do 2020. ce poslati seriju boljih teleskopa, i NASA i ESA. Mozda i Rusi i Kinezi odrijese kesu :D


:roll:

Ma jarane moj,mrka kapa,nema se para,mrka kapa.......
A eto i taj novi hladni rat,haman sto nije poceo! :zzzz:

:roll:
User avatar
KotromanichII
Posts: 1069
Joined: 17/11/2006 19:20

#27 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by KotromanichII »

Prije par godina u jednom dokumentarcu cuo sam komentar znanstvenika koji mi se urezao u pamcenje.


"Nase Sunce je jedno od mogih u Svemiru, ocekivanje da ce svako jutro Sunce zasjati na nebu ljudi uzimaju za nesto neupitno, a moguce je da se jednog dana ono jednostavno ne pojavi na istoku..."


brrr da se najezis
ovo nije nista novo, zna se u islamu da ce doci taj dan kad sunce izadje sa zapada,to jutro ce nastupiti kijametski dan u uvod Sudnjeg dana, noc prije kijameskog dana ce potrajati 2 noci, znaci duplo narod ce zahvatiti panika kad budu ustali a vide da noc i dalje traje, i kad prodje to sunce izlazli sa zapada, znaci planeta ce poceti da se okrece u suprotnom pravcu i tada nastupa kijametski dan.

posdlanik muhammed je dobio ove informacije od Boga preko meleka Dzibrila pa nama prenio, eto toliko
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#28 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Comrad »

Pracovjek je smatrao da vatra sam cin boga, jer je nisu znali drugacije objasniti.

Mi ne znamo (jos) objasniti svemir i sva pitanja oko njega pa ... znate vec.

:)
zlatan01
Posts: 1176
Joined: 23/08/2006 16:29
Location: Halmstad

#29 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by zlatan01 »

Skyfox wrote:
latinalover wrote:jeste li ikad razmisljali ,gdje je kraj svemira,gdje je kraj crne tamnine i asta se nalazi iza toga???

to je iznav nasih mogucnosti shvatanja... :roll: jezim se kad pomislim...
ja nekad sanjam kako sam sve manje u beskonacnom crnilu :D

ne fakat jel stvarno beskonacan ili ima neku granicu :shock:
Pojam beskonacnosti je tesko shvatiti jer zivimo u konacnom svijetu gdje vecina stvari koje nas okruzuju imaju svoje odredjene dimenzije. Meni je najteze shvatiti zapravo da se svemir siri a istovremeno je beskonacan!
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#30 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by tranquil »

Vozdra raja wrote:Ako ateisti smatraju da Bog ne postoji, onda mora da oni imaju odgovor na pitanja o stvaranju svega! Jer, kako neko moze sa sigurnoscu tvrditi da Bog ne postoji, kada taj isti nezna skoro nista ni o planeti Zemlji a kamoli o svemiru, njegovom sastavu, i granicama. Sumnjati da Bog postoji je razumno, ali tvrditi da Bog sigurno ne postoji nije mudro ni pametno! :-?

Postoji nekoliko pitanja na koja nas mozak nemoze da odgovori, ...ili mozda nam nije ni namijenjeno da znamo odgovore, barem ne na ovome svijetu...;

1.Odakle je svemir dosao, kako je nastao?
2.Dali svemir ima granicu, je li beskonacan?
3.Dali je svemir veliki, ili se to nama samo cini jer smo mi maleni?
4.Zasto uopste svemir i mi postojimo?
5.Jesmo li sami?


Moje skromno razmisljanje

1. Ako ce mo se sloziti da svaka materija mora imati svoga tvorca i sastav, onda po toj logici i Svemir mora da ima svoga tvorca, jer znamo da nista nemoze nastati samo od sebe i iz nicega! Ako svemir ima tvorca, ko je On? Taj tvorac mora da nije materijalno bice i nije ogranicen vremenom, jer da jeste ovo dvoje, to bi znacilo da tu nije kraj.
2. Ako kazemo da je svemir beskonacan, to znaci da uvijek ide dalje i dalje i dalje, neprestano. Ali gdje, dokle? A ako kazemo da Svemir ima kraj, i da nije beskonacan, onda se postavlja pitanje; kako izgleda taj kraj? Jeli to neki zid, ili zlatna kapija itd..., kako god, automatski se postavlja pitanje; a sta je iza te kapije? Nesto mora biti!! Ako kazemo "nista", sta je to "nista"? Zrak, pijesak, magla... I zar upravo to nije nastavak nekakvog drugog ili istog svemira??
3. U usporedbi sa nama ljudima i nasom planetom Zemljom, ostale galaksije i svemir su ogromni, toliko veliki da mi neposjedujemo rijec kojom mozemo opisati tu velicinu. Ali..., ko smo to mi ljudi da budemo mjera za bilo sta? Mozda Svemir i nije tako veliki ako se uporedi sa ...(?), eh to vec neznam, neznam sa cime!
4. Kada se ustinemo, to nas zaboli. To je zato sto smo zivi, zato sto postojimo itd... Mi, planete, galaksije, Svemir... sve to postoji. Ili barem mi, po nasem shvatanju i logici, mislimo da postoji. Ali..., zato Svemir, zvijezde..., i mi postojimo? Zasto je sve ovo ovdje? Zasto je potrebno sve ovo? Zasto? Kome? Cemu? Sta bi bilo kada Svemir i mi ne bi postojali? Umjesto toga bi bilo..., sta? Mislim da odgovor na ova pitanja sigurno necemo naci na ovome svijetu!
5. Ako nasa galaksija ima bezbroj zvijezda i planeta, a Svemir bezbroj galaksija, a pri tome smo do sada istrazili jedno veliko "nista", mislim da je smisno, vrlo bezobrazno, i naivno smatrati da smo mi jedini u Svemiru. Ovakvi kakvi smo, primitivni, sigurno ne zasluzujemo da budemo jedini! Jedan od dokaza o postojanju drugih svjetova i i jedan ajet iz Kur'ana: "U ime Allaha milostivog samilosnog, Gospodara svih svjetova..."

Prema mome misljenju, odgovore na ova pitanja necemo nikada dobiti, barem ne na ovome svijetu, i zato ja pripadam u onu grupu ljudi koja vjeruje u Boga!
*Aplause*

"Bravo ubijedio si me nisam više ateista".

Hmmm bolje razmisli o svojoj prvoj i zadnjoj rečenici. Kako ti nemaš sve odgovore, tako ni mi ateisti ne znamo ima li Boga ili nema. Ti vjeruješ, mi ne. Ovi ofarbani argumenti (izvini uklonio sam boje, bole oči) su čista špekulacija. Ne znamo šta je bilo "prije" svemira i kako je nastao i koja je priroda medija unutar koga svemir postoji.

A svoju drugu rečenicu, isto tako kako je primjenjuješ na ateiste, probaj i na vjernike.

U vezi zida i vanzemaljaca mogu samo da kažem da jako malo poznajemo svemir da bismo čak i nagađali šta se krije tamo i ko se eventualno krije tamo.

100% se slažem da "postoji nekoliko pitanja na koja nas mozak ne može da odgovori" što ne znači da trebamo prestati tražiti odgovor.

Takođe, nagađati možemo (ko zna možda ne ko i pogodi) ali ne moramo svako to nagađanje smatrati apsolutnom istinom.

Odosmo sa filozofije ko što gledam :-)
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#31 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by sffovac »

Image

kad ste vec ovoliko skrenuli s teme da se i ja javim
dansa mi je obljetnica, 4 godine "saxovanja" :D
i 666 post, mislite li da je to puka slucajnost ili neka "visa svemirska sila" :evil: utice na ovo
budite mi pozdravljeni :dance:
nigdje.nikog
Posts: 702
Joined: 23/09/2007 23:36

#32 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by nigdje.nikog »

U ovim stvarima MATRIX je uvjerljiviji od svetih knjiga.

Ali, naravno, samo MATRIX 1.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#33 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by tranquil »

sffovac wrote:Image

kad ste vec ovoliko skrenuli s teme da se i ja javim
dansa mi je obljetnica, 4 godine "saxovanja" :D
i 666 post, mislite li da je to puka slucajnost ili neka "visa svemirska sila" :evil: utice na ovo
budite mi pozdravljeni :dance:
Trebao si jutros brojati korake. Ispod zemlje na mjestu gdje si zagazio svoj 666-ti korak, vjerovatno je bila ili najveća piramida koju je historija ikad vidjela, ili najveće nalazište nafte. Možda pokopani NLO.

Al gotovo je sad, nisi brojao, budeš se sjetio toga kada se probudiš.

E sada smo stvarno razvalili temu :-) ovaj post obrišite slobodno
User avatar
polumasni
Posts: 126
Joined: 16/02/2008 20:28
Location: Dartha Vadera 27/II

#34 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by polumasni »

jedini komentar koji imam kada vidim slike nebulae, dalekih zvijezda, galaksija, itd. je slijedeci: koga boli k**** za entitesku liniju, tri prsta, ljiljane, kriz, krst, polumjesec i zvjezdu i sve ostalo sto nam odvlaci paznju od velikih i lijepih pitanja i vraca nas na nivo zivotinja gdje se osjecamo dobro samo u svom malom krdu i ganjamo nekakve sitne interese na ustrb drugih. Mi kao rasa (ljudi) stvarno nismo vrijedni svijesti koju smo stekli i ne bi mi bilo nimalo zao da nestanemo sa lica zemlje i damo nekoj drugoj "specie" sansu. Kao sto su napisali Entombed (band iz Svedske), "humanity is the biggest cancer ever to be seen".
User avatar
upravnik
Posts: 457
Joined: 05/04/2008 15:25
Location: Katanga
Contact:

#35 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by upravnik »

KotromanichII wrote:posdlanik muhammed je dobio ove informacije od Boga preko meleka Dzibrila pa nama prenio, eto toliko
je li mailom dobio?
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#36 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by Epitop »

upravnik wrote:
KotromanichII wrote:posdlanik muhammed je dobio ove informacije od Boga preko meleka Dzibrila pa nama prenio, eto toliko
je li mailom dobio?
Jest, a tebi malo poštovnja prema drugim ljudima ne bi bilo na odmet.
Ljudski mozak je arogantan da spozna koliko je nebitnan u odnosu na veličinu svemira.
User avatar
upravnik
Posts: 457
Joined: 05/04/2008 15:25
Location: Katanga
Contact:

#37 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by upravnik »

Epitop wrote:
upravnik wrote:
KotromanichII wrote:posdlanik muhammed je dobio ove informacije od Boga preko meleka Dzibrila pa nama prenio, eto toliko
je li mailom dobio?
Jest, a tebi malo poštovnja prema drugim ljudima ne bi bilo na odmet.
Nije to nepoštovanje, nego ljubomora. Nešto mi šteka mail ima dva-tri dana :D
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#38 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by zambaklija »

interesantna tema,podsjeti me na djetinjstvo i neka razmišljanja :-) koja su me dovodila do ludila :-) ,kao naprimjer to imali boga i ako ga ima kako to da se on baš o nama brine kada smo najmanji i najnevažniji i najnezaslužniji u čitavom sustavu,i stalno sam se tada pitao u čemu je svemir? :-) jer znamo da je sve u nečemu,u čemu je svemir,kolika je bezkonačnost jer sve ima kraj,šta je iza uh....evo poče me glava boliti :-) :lol: :lol: lijepe slike i filmići :thumbup:
User avatar
dr.gog
Posts: 4947
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#39 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by dr.gog »

upravnik wrote: je li mailom dobio?

De prestani sa provociranjem..
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#40 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by simpozijum delirijum »

vidjeh sinoc zvijezdu padalicu izuzetne sjajnosti , naravno to je meteor ili komad nekog raspadnutoga satelita van funkcije ( kao signalna raketa samo izuzetno brza koja hita ka zemlji ) koliko je ljudi u toj mozda pola sekunde primjetilo taj dogadjaj!
pogledao sam u nebo i nema granice ,zastrasujece i lijepo u isto vrijeme , beskraj? ili smo samo dio ( po nekim teorijama samo jedan od svemira ( kao baloncici u sapunici ) i nebo nije monotono ( pogotovo nocu ) svasta se desava , ta silna kosmicka zracenja , energija , koje smo postali svjesni tek razvojem radio i infracrvenih uredjaja i spektrometara , podatke koje analiziramo uz najmocnije kompjutere i umjesto odgovora samo nova pitanja !
bas dobra tema
simpozijum delirijum
Posts: 2102
Joined: 02/07/2008 07:45
Location: USA

#41 Re: Mi smo stvarno premali !!!!!!!!!!

Post by simpozijum delirijum »

prelijepi beskraj ! zar ne ?
Image
Post Reply