Mi smo divljaci...?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Shoba

#1 Mi smo divljaci...?

Post by Shoba » 12/06/2004 01:06

Mi smo u ocima medjunarodne zajednice DIVLJACI koji se i dalje medjusobno istrebljuju i koji zive od njihove humanitare pomoci, ucjenjujuci medjunarodnu zajednicu novim sukobima i jos vecem otimanjem para. To je nazalost slika Bosne koju vecina ljudi na zapadu ima. Da bi promijenili takvu sliku treba nam ozbiljna strategija i gomila napora i ulaganja da bi se stvari popravile barem donekle.

Da bi ikoga privukli u BiH da eventualno ulaze u nasu zelju prvo moramo dokazati da smo KULTURNI.

("Nekulturni" narodi su uglavnom istrijebljeni i zatro im se trag (Inke, asteci,Indijanci, afrikanci). Mi smo na istom putu i ako se ne urazumimo i obnovimo nas KULTURNI IDENTITED.)

Zatvaranje u lokalne okvire i dalje nas onemogucava u razvoju elementarnih vrijednosti iz oblasti kulture. Sarajevo Film Festival, MESS, ARSAEVI, SCCA su par rijetkih primjera da se moze raditi kako treba, ali nama treba citava SCENA. Scenu je zaista tesko napraviti bez poznavanja svjetskih prilika. To se postize pracenjem svjetskih prilika i komunikacijom sa najznacajnijim kulturnim institucijama u svijetu.(recimo, jos uvijek nema bilbioteke u Bosni u kojoj se mogu procitati najnovije knjige i casopisi iz oblasti umjetnosti)
Zato moramo posebno ulagati u kulturu, ali onu pravu kulturu, ne samo u par festivala godisnje,bascarsijske noci i kapak. Bosni trebaju nove galerije, novi centri za savremenu umjetnost, teatri, fondacije, a prije svega KONTAKTI SA SVIJETOM, koji se samo mogu ostvariti samo VANI.

Naravno da mi NISMO divljaci, ali ne obracamo dovoljno paznje na najvazniju stvar koja nas moze izvuci na povrsinu, a to je KULTURA.
Nasi politicari se i dalje slikaju na otvorenjima izlozbi i predstava a malo ko od njih zaista zna o cemu se radi.

Nama treba ozbiljna ELITA koja ce pokazati potrebu za umjetnoscu, ali onom vrhunskom. (Nasi bogatasi i dalje kupuju mercedese i zlatne satove, a vrhunska umjetnost im ne pada na pamet....svaki nas bogatas moze kupiti nekog Pikasa ili Renoara, ali im ne pada na pamet...)

Recimo, mi imamo nekoliko nasih slikara (znamo ko su) koji se nama cine jako kvalitetni i vecina Bosanaca misli da su ti ljudi TOP u oblasti umjetnosti.Ali realnost je drugacija. Mnogi od njih su totalno nepoznati dalje od Bihaca, eventualno Zagreba, Ljubljane. Niko nikada nije postao svjetski umjetnik a da svjetka javnost nije prepoznala doticnog umjetnika kao nesto vrijedno. Znaci , i daje mislimo da se svijet treba prilagodjavati NAMA a ne mi njima. Svi mi i dalje mislimo da su cevapi najbolja stvar na svijetu. ali kada se ode dalje, to niko bas istinski ne voli.

U sustini, nama treba dobro OSVJESCENJE, da skontamo ko smo i gdje smo, a tek onda mozemo poceti da razmisljamo o izvozu nase kulture.

Mi imamo zaista bogatu povijest umjetnosti u Bosni. Imamo zaista nevjerojatnih primjera da smo nekada pripadali evropskoj kulturnoj tradiciji, i sada se nazalost moramo boriti da se vratimo nazad. To je jeben put koji se mora preci, i cim prije pocnemo da cinimo prve korake, ukazace nam se mnoge sanse.
Bosna je jedinstven kulturni prostor koji ima svoje zakone i ti su zakoni stotinama godina funkcionisali. Nasa kultura je starija od nas i mi smo duzni da je unaprijedjujemo i da je promovisemo gdje god mozemo, bez obzira na vjeru i nacionalnost.

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 12/06/2004 01:35

Nema nazalost u BiH ozbiljnih medija koji ce pisati o kulturi na kvalitetan nacin, i samim davanjem publiciteta pravim vrijednostima, tjerati drzavu da u to ulaze.
Kod nas su u novinama i na televiziji ljudi koji nisu strucni za ozbiljnu kritiku onoga sto se nudi, pa imamo situaciju da je sve sjajno i fenomenalno.
To opet daje priliku onima koji imaju sredstva, da poklope one koji ih nemaju ali imaju stvarni talent i ideje.

Dakle, mjenjanjem medija iz senzacionalistickih u ozbiljne, u prvi plan ce morati doci kvalitet u odnosu na kic.

Shoba

Post by Shoba » 12/06/2004 01:47

to je tacno. KOd nas kada se desi neka izlozba samo se prepise sta se desavalo, ili neki "filozof" koji je diplomirao pedesetih pise clanak koji niko normalan nebi napisao....

recimo: ....gnoseoloski emancipovana forma je prostrta po platnu koje je nebeski reciprocno poeziji momenta, defakto rustikalno se boja preliva preko kontinuuma u kojem samo stoje umetnik i zivot....itd.

i nas narod ovo pusi kao kritiku....

sojka

Post by sojka » 12/06/2004 01:48

Good morning :-) :-) :P

DaysleepeR

Post by DaysleepeR » 12/06/2004 02:24

Shoba wrote:recimo: ....gnoseoloski emancipovana forma je prostrta po platnu koje je nebeski reciprocno poeziji momenta, defakto rustikalno se boja preliva preko kontinuuma u kojem samo stoje umetnik i zivot....itd.
Fikret Novalija :lol: , ovo sto si napisao je kod njega pitanje upuceno umjetniku :lol: :lol:
Znate svi ko je sigurno.

Shoba

Post by Shoba » 12/06/2004 08:19

ne znam ko je, ali nije usamljen....

ja ne znam sto se uopste bakcu s tim. Mnogo je bolje otvoriti neki strani casopis i jednostavno prepisati ono sta drugi PAMETNO pisu. Ne treba otkrivati toplu vodu. To bi bilo mnogo bolje za sve, da se ne lazemo. Prepisivati od najboljih nije sramota. Sramota je napisati nesto sto je zaostalo i besmisleno.

A pored toga, sta bi ti silni novinari radili, valja i njima na necemu platu zaraditi....silne rubrike o kulturi bi postale otudjene....i nepotrebne.....

mrmot

Post by mrmot » 12/06/2004 09:47

Ono što je kulturni identitet nemoguće je čak i održati u nekim sitnim tragovima bez odgovarajuće "kulturne politike". Mi istu nemamo, čak postoji ozbiljna intencija da je nikad i ne bude. (OHR je imao čuveni naputak o tome kako praktično treba ukinuti budžet ministarstava za kulturu i to je gotovo i prošlo)

Tek nekakva politička platforma bi omogućila kreiranje odgovarajućeg sistema koji bi bio beck-up naše kulture.

Tragične posljedice nemanja ni jednog ni drugog su očite u oblastima od umjetnosti, preko ekologije do poljoprivrede.

Shoba

Post by Shoba » 12/06/2004 19:24

mrmot...apsolutno se slazem.

Mi nemamo kulturnu politiku, to se sve AD HOC rjesava....Ja se zaista nadam da ce prije ili kasnije neko normalan sjest u fotelju i posamarat nesposobnjakovice...

RPM

Post by RPM » 12/06/2004 19:43

... koje ba medjunarodne zajednice, kakva zajednica? ... iz svog licnog iskustva ljudi nemaju blage veze gdje je bosna, kamoli da imaju formirano misljenje o nama, cak i ono malo kad smo bili "popularni" tijekom rata je izlapilo a i zasto bi trebali znati? ... :D ... kultura kao i ljubav ulazi na usta, kad se bude malo bolje zivilo valjda ce ljude pocet' zanimat' malo vise forma i poezija momenta ... :D ... do tada, haj' zivili, hik ... :D

mag

Post by mag » 12/06/2004 21:07

gnoseoloski emancipovana forma je prostrta po platnu koje je nebeski reciprocno poeziji momenta, defakto rustikalno se boja preliva preko kontinuuma u kojem samo stoje umetnik i zivot....itd.

ovo je stvarno zanimljivo- jesi li siguran da se nije zezao?

manijak1

Post by manijak1 » 12/06/2004 21:11

Nije bona.Još da ga čuješ preko ekrana kada vodi razgovor sa nekim od agitatora :D bilo daska bilo platna čak i režije tipa :D dok izgovori riječ :D možeš skuhati supu a bogami i juhu.
dakle spoznajno oslobođena vizija sklada nadahnuća stvarno utječe da buljimo u sliku kao tele u veterinara.

mag

Post by mag » 12/06/2004 21:24

:lol:

ali ovo se ne moze ni citati- jednostavno text ti nista ne daje

manijak1

Post by manijak1 » 12/06/2004 21:25

Pa zavisi :D od platna u ovome slučaju šta ono predstavlja .
Možda se zbunio pred onim što je vidio.

mag

Post by mag » 12/06/2004 21:38

on se zbunio a ostali da kupuju rijecnik? 8-)

dariosa

Post by dariosa » 12/06/2004 23:09

Ministarstvo kulture na drzavnom nivou... Pod obavezno...

Shoba

Post by Shoba » 13/06/2004 05:18

dariosa wrote:Ministarstvo kulture na drzavnom nivou... Pod obavezno...
NARAVNO.....samo to prolazi...mi smo jednistven kulturni prostor. Ako su vojsku krenuli da ujedinjuju zasto onda kulturu ne? u tome je kvaka, nastoje nam nametnuti razlicite kulture koje se lafo ne mogu, pa samim tim bi trebali da budemo razdvojeni u kulturnim potrebama....
--------------------------------------------------------------------------------

... koje ba medjunarodne zajednice, kakva zajednica? ... iz svog licnog iskustva ljudi nemaju blage veze gdje je bosna, kamoli da imaju formirano misljenje o nama, cak i ono malo kad smo bili "popularni" tijekom rata je izlapilo a i zasto bi trebali znati? ... ... kultura kao i ljubav ulazi na usta, kad se bude malo bolje zivilo valjda ce ljude pocet' zanimat' malo vise forma i poezija momenta ... ... do tada, haj' zivili, hik ...
svi oni vani znaju jako dobro ko smo mi i sta smo. i imaju jako formirano LOSE misljenje o nama. trebace godine..........

Kultura ulazi kroz usi i oci. ne mora se zivjeti dobro da bi kultura bila na zavidnom nivou. (evo Iran ima fenomenalnu kinematografiju, a siromasniji su od nas...mi kinematografiju jos uvjek nemamo. imamo samo par rezisera koji ce kao i Danis otici na zapad.....jos uvijek u Bosni nemamo ni jedne filmske kamere,a o ostaloj opremi da i ne govorimo..)

SF-Mujo

#17 Re: Mi smo divljaci...?

Post by SF-Mujo » 13/06/2004 05:58

Shoba wrote:Mi smo u ocima medjunarodne zajednice DIVLJACI koji se i dalje medjusobno istrebljuju i koji zive od njihove humanitare pomoci, ucjenjujuci medjunarodnu zajednicu novim sukobima i jos vecem otimanjem para. To je nazalost slika Bosne koju vecina ljudi na zapadu ima.
Nismo divljaci? 250.000 mrtvih, ko zna koliko ranjenih, oko dva miliona protjeranih... I jos se uvijek svadjamo cija ce stranka pobijediti.

Zatvaranje u lokalne okvire i dalje nas onemogucava u razvoju elementarnih vrijednosti iz oblasti kulture. Sarajevo Film Festival, MESS, ARSAEVI, SCCA su par rijetkih primjera da se moze raditi kako treba, ali nama treba citava SCENA. Scenu je zaista tesko napraviti bez poznavanja svjetskih prilika. To se postize pracenjem svjetskih prilika i komunikacijom sa najznacajnijim kulturnim institucijama u svijetu.(recimo, jos uvijek nema bilbioteke u Bosni u kojoj se mogu procitati najnovije knjige i casopisi iz oblasti umjetnosti)
Zato moramo posebno ulagati u kulturu, ali onu pravu kulturu, ne samo u par festivala godisnje,bascarsijske noci i kapak. Bosni trebaju nove galerije, novi centri za savremenu umjetnost, teatri, fondacije, a prije svega KONTAKTI SA SVIJETOM, koji se samo mogu ostvariti samo VANI.
E moj jarane za to treba para kojih Bosna nema.

Nama treba ozbiljna ELITA koja ce pokazati potrebu za umjetnoscu, ali onom vrhunskom. (Nasi bogatasi i dalje kupuju mercedese i zlatne satove, a vrhunska umjetnost im ne pada na pamet....svaki nas bogatas moze kupiti nekog Pikasa ili Renoara, ali im ne pada na pamet...)
To znaci ako ja sad kuoim Pikasa, odjednom sam postao kulturan?! Neide to bas tako...
Recimo, mi imamo nekoliko nasih slikara (znamo ko su) koji se nama cine jako kvalitetni i vecina Bosanaca misli da su ti ljudi TOP u oblasti umjetnosti.Ali realnost je drugacija. Mnogi od njih su totalno nepoznati dalje od Bihaca, eventualno Zagreba, Ljubljane. Niko nikada nije postao svjetski umjetnik a da svjetka javnost nije prepoznala doticnog umjetnika kao nesto vrijedno. Znaci , i daje mislimo da se svijet treba prilagodjavati NAMA a ne mi njima. Svi mi i dalje mislimo da su cevapi najbolja stvar na svijetu. ali kada se ode dalje, to niko bas istinski ne voli.
Ova ti je dobra. Kad bolje razmislis, cevapi i nisu nista posebno. Samo komad najobicnijeg prezacinjenog mesa. U stvari, cevapi i nisu bosanski specijalitet vec turski.
U sustini, nama treba dobro OSVJESCENJE, da skontamo ko smo i gdje smo, a tek onda mozemo poceti da razmisljamo o izvozu nase kulture.
Tacno, samo sto istina boli a sumnnjam da je i ti vidis. Bosanci i Hercegovci su siromasna i nekulturna nacija. Dovoljno je da se okrenes oko sebe i dublje razgledas cime si okruzen.
Kultura ulazi kroz usi i oci. ne mora se zivjeti dobro da bi kultura bila na zavidnom nivou. (evo Iran ima fenomenalnu kinematografiju, a siromasniji su od nas...mi kinematografiju jos uvjek nemamo.
Eh bas u tom grmu lezi zec - da Bosanci nikad nece prihvatiti istinu o sebi. Ni ti nisi izuzetak. Iran je, moj jarane, puno, puno, bogatija drzava od Bosne. Nas bruto nacionalni dohodak po glavi je 1.700 dolara a u Iranu je 6.900. Mi nikad nismo imali toliki dohodak pa ni prije rata. Cak i Albanija ima veci dohodak od nas - 4.400 dolara.
Vidis, ni ti a ni niko drugi nece nikad prihvatiti cinjenicu da je Bosna izuzetno siromasna drzava - trenutno na zadnjem mjestu u Evropi. U siromastvu sve odumire pa i kultura. Kad ljudi nemaju para da kupe kilu mesa makar svaki drugi dan kako ce onda trositi na knjige ili slike. U tome je sva istina.

Shoba

Post by Shoba » 13/06/2004 08:57

kao prvo u Bosni ima dovoljo para za kulturu. cak i da ih nema, onda ih ima vani...ali jarane, za to se treba naraditi,a to nikome ne pada na pamet....

(kad Paravac potrosi 500 000 maraka na "toalet papir" o cemu onda pricamo?)

kad dodjes do toga da kupujes pikasa znaci da si ipak donekle dobacio i da imas potrebu za kulturom....makar samo za ukras...

(ja zivim vani vec dugo vremena i nemam auto, jednostavo previse para treba za to. Ja sam se zaprepastio kada sam zadnji put bio u Sa...svako ima auto..i to barem golfa dvojku....)

kod nas niko ne placa porez....a samim tim ni za kulturu....

flashco

Post by flashco » 13/06/2004 09:55

:lol: :lol: Zar vam se ne cini da je bio u pravu Pejakovic sa svojom definicijim " ZNAM JA NAS, JEBO TI NAS" :? :? Tuzno ali istinito. :lol: :lol:

mag

Post by mag » 13/06/2004 13:35

mozda bi se na kraju mogle naci pare, ali mislis li da nekoga kultura zanima?
Uvijek imaju spreceg posla ili drugi nacin kako investovati svoju markicu

mrmot

Post by mrmot » 13/06/2004 14:33

Ne kontaš ti jarane baš najbalje šta je to, a to je kao i sve što je važno veoma jednostavno. Dakle kako kultura praktično utiče na naš život.

Primjeri:

1. Odeš na Mrkoviće u petak i vidiš šta? Kulturu, koja dolazi direktno iz vrha oćine stari grad. (sređene klupice, putići, sve čisto, posađene nove mladice, napravljena dražesna koliba kao stanica za bus, etc) Dođeš u nedelju poslijepodne i ako je lijep dan ugledaš nešto što podsjeća na smak svijeta, i zgadi ti se život)

2. Odeš da prodaješ jabuke Japancima, a u konkurenciji sa tobom za istu prodaju, Francuzi. I oni fino kažu Japancima: Naše jabuke jesu malo skuplje, ali ih zato kultiviramo godinama, kao što nam je i sve tako, a ovim varvarima su jabuke divlje ko što su i oni divlji. I tako Japanci kupe skuplje jabuke.

3. Pravo izbora - npr. Ejup Ganić može da plati milion poreza ili da kupi sliku Muje Mujića, on se odluči za Muju, umjesto za Paravčev klozet papir i svi sretni. (sem Paravca)

Ima toga još... Ali ne mogu sve odjednom.

Napomena za Shobu - ja plaćam porez i to momački, samo što se ovdje niko živ ne osjeća obaveznim da mi objasni gdje te pare idu, niti mi nudi moduse da taj porez investiram u nešto drugo, a da ne govorim o olakšicama...

Shoba

Post by Shoba » 13/06/2004 17:17

nas narod nikako da shvati sta je kultura i koja je njena uloga.
Ne postoji dijelic drustva koji na neki nacin nije vezan za kulturu.

Arhitektura, dizajn, umjjetnost, poezija, muzika, diplomatija, moda, film, religija....mislim cega god se dohvatis ne mozes proci bez nekog oblika kulture.

Kod nas se pod kulturom smatra samo par manifestacja, izlozbi, koncerata i kapak.

Recimo , u USA nema ministarstva za kulturu , niti se bilo kakve pare daju za te svrhe. To je tamo individualna stvar , jer se kulturom bave milioni ljudi, pa je konkurencija ogromna.
I to sto je Mrmot spomenuo je tacno. U USa (i zapadnoj evropi) umjeto da platis porez , taj novac mozes upotrijebiti da financiras neki umjetnicki projekat ili cak da kupis neke radove, sto te kao individualca cini mnogo znacajnijim i korisnijim. Svi su odavno shvatili znacaj kulture i tako se prema tome i odnose.

The_Fluid

Post by The_Fluid » 14/06/2004 10:11

Shoba,
prvo, tema je dobra

dalje,
svidja mi se navedeni citat,

a sada konkretno na temu, a i SF-Muji da odgovorim, upravo je u tome stvar, ljudi su oduvijek kopirali poteze bogatih, znachi ako ne mogu da imaju Loui Vuitton torbicu, mogu je na Bashcharshiji kupiti, a to shto je dupljak, ma koga je to briga, uostalom i ljepshe izgleda od nekih tursko-madjarsko-kineskih torbica za jedno poslijepodne bez kishe.

Znachi, da kultura mora dotji odozgo, sve ostalo je samo puka skupina, bolje recheno gomila, individualaca, koji tje u svojoj konachnici otitji vani, uskochiti u neki drugi "kanal".

naivac

Post by naivac » 14/06/2004 10:42

ocekivati bilo sta a pogotovo investiranje u kulturu od strane vlade i nase diplomatije u svijetu je vise nego smijesno. od toga haira nema i to se vise i ne treba tretirati kao problem jer to je sistem sam sebi dovoljan.
sta je onda problem?
zaista postoje "inicijative" kao sto su Sarajevo Film Festival, MESS, ARSAEVI, SCCA itd ali koliko navedeni projekti (i mnogi ostali) saradjuju jednim sa drugim. postoje dakle osnovni uslovi da scena postoji ali ona ne postoji uprkos navedenim kulturnim inicijativama. zato sto tu na scenu stupa nas mentalitet. nema saradnje nema progresa u pravom smislu. sve su to projekti radjeni "u krugu familije" i takvi ce i ostati.
scca i arsaevi npr. rade slicne stvari a jedni druge totalno ignorisu (kao da je ovo grad od 8 miliona stanovnika).
i dok se tako nastavi...bosnia??? sorry where is that?

zili

Post by zili » 14/06/2004 10:49

The_Fluid wrote:
Znachi, da kultura mora dotji odozgo, sve ostalo je samo puka skupina, bolje recheno gomila, individualaca, koji tje u svojoj konachnici otitji vani, uskochiti u neki drugi "kanal".

aj du not andrstend, pliz iksplejn jorself. vot do ju min "kanal"?

Post Reply