Mi, dobrocinitelji....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
surajaa

Mi, dobrocinitelji....

Post by surajaa » 13/12/2006 13:32

Naidjoh na tekst "Britannski ljubitelji parnjaca kupili bosansku lokomotivu". Ne mogu, a da se ne zapitam sta je to s nama ili jos bolje, sa je to u nama??? Jesmo li stvarno tako naivni i jadni, lijeni, tromi, nezainteresovani i podobni za manipulaciju na svim mogucim poljima ili smo pak veliki dobrocinitelji???

Lokomotva, koja je pola stoljeca sluzila potrebama zenicke zeljezare, kupljena je od iste, pri cemu je najveci problem bilo pitanje transporta ovog muzejskog eksponata teskog oko 40 tona, no, Britancima entuzijazma ne nedostaje. Za ostvarenje svog cilja, zajedno s troskovima puta i transporta izdvojili su vise od 100. 000 hiljada dolara.

Bosanska lokomotiva ce nakon predjenog puta do Britanije biti podvrgnuta opseznoj rekonstrukciji, nakon cega ce saobracati na lokalnim linijama u juznoj Engleskoj, cime se ujedno zavrsava jedan istorijat bosanske, odnosno pocetak novopecene britanske lokomotive.

Nismo li mi mogli (mislim na ljude u cijoj je to nadleznost i koji imaju mogucnosti za ovakve stvari) ostvariti ovakvu ili bar priblizno ideju slicnu ovoj??? Naravno da je na neki nacin nemoguce vratit je u njenu prvobitnu funkciju, prije svega zbog velikih novcanih izdataka, ali nije li se mogao dati pravi status ovom muzejskom eksponatu, koji to upravo jeste.

U Skotskoj je obnovljena zgrada zeljeznice iz Viktorijanskog perioda pretvorena u hotel s pet soba, ukljucujuci lokomotivu, vagone koji turisti pohode s radoscu, a kreativisti su u blizini izgradili kompleks golf terena...hm.
Mi nismo trebali napraviti hotel, dovoljno bi bilo izmjestiti je na neku atraktivnu lokaciju, a ideje bi navirale same.
Jadno li ce biti nase kulturno nasljedje i ostavstina, cak i u nekoj bliskoj buducnosti....

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 13/12/2006 13:36

Ne kontam vezu naslova sa tekstom, ali si u pravu da smo puni Bog zna cega i da za marku prodajemo sve sto bi se dalo iskoristiti za prihode.
Ali, do sada se neko mogao sjetiti te lokomotive i napraviti to.
Ne znam da li si u Sarajevu, ali je jedno vrijeme saobracao tramvaj koji je sluzio za turisticki obilazak, sa sve onim zaricima na prozorima i ono je meni bilo pravo super.
Steta sto je kratko trajalo.
Poenta: svi zele zaradu preko noci, a osmisljavanjem projekata se pare mogu dobiti ali na dugu stapu.
Ovako prodas staru lokomotivu i prst u uho i sa zenom na more.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 13/12/2006 16:55

suraja, hajd promijeni naslov malo :S
napisi da prodasmo sve...i da nemamo ideja...i da smo lijeni...

surajaa

Post by surajaa » 13/12/2006 18:06

Naslov je izvucen iz konteksta teksta, a ima mnogo vise veze nego sto mi mislimo.... pozdrav 8-)

nedim_uk

Post by nedim_uk » 13/12/2006 21:38

Mislis da bi ona u zenici bila sacuvana.Cisto sumnjam,bolje ce je paziti englezi i mozda nekad da je otkupimo i vratimo nazad.Celicani kad zafali zeljeza....topi lave!

urbanagerila

Post by urbanagerila » 14/12/2006 00:18

Cuj prodali smo lokomotivu ??? Da nismo prodali interese naroda i pola drzave mozda bi se i zacudio ovako me samo cudi kako to da mi nismo snosili troskove transporta ??? :D

foucault

Re: Mi, dobrocinitelji....

Post by foucault » 15/12/2006 00:23

surajaa wrote:Naidjoh na tekst "Britannski ljubitelji parnjaca kupili bosansku lokomotivu". Ne mogu, a da se ne zapitam sta je to s nama ili jos bolje, sa je to u nama??? Jesmo li stvarno tako naivni i jadni, lijeni, tromi, nezainteresovani i podobni za manipulaciju na svim mogucim poljima ili smo pak veliki dobrocinitelji???

Lokomotva, koja je pola stoljeca sluzila potrebama zenicke zeljezare, kupljena je od iste, pri cemu je najveci problem bilo pitanje transporta ovog muzejskog eksponata teskog oko 40 tona, no, Britancima entuzijazma ne nedostaje. Za ostvarenje svog cilja, zajedno s troskovima puta i transporta izdvojili su vise od 100. 000 hiljada dolara.

Bosanska lokomotiva ce nakon predjenog puta do Britanije biti podvrgnuta opseznoj rekonstrukciji, nakon cega ce saobracati na lokalnim linijama u juznoj Engleskoj, cime se ujedno zavrsava jedan istorijat bosanske, odnosno pocetak novopecene britanske lokomotive.

Nismo li mi mogli (mislim na ljude u cijoj je to nadleznost i koji imaju mogucnosti za ovakve stvari) ostvariti ovakvu ili bar priblizno ideju slicnu ovoj??? Naravno da je na neki nacin nemoguce vratit je u njenu prvobitnu funkciju, prije svega zbog velikih novcanih izdataka, ali nije li se mogao dati pravi status ovom muzejskom eksponatu, koji to upravo jeste.

U Skotskoj je obnovljena zgrada zeljeznice iz Viktorijanskog perioda pretvorena u hotel s pet soba, ukljucujuci lokomotivu, vagone koji turisti pohode s radoscu, a kreativisti su u blizini izgradili kompleks golf terena...hm.
Mi nismo trebali napraviti hotel, dovoljno bi bilo izmjestiti je na neku atraktivnu lokaciju, a ideje bi navirale same.
Jadno li ce biti nase kulturno nasljedje i ostavstina, cak i u nekoj bliskoj buducnosti....

Nista to nije. Iz kruga fabrike Energoinvest - ETAS Valves ista takva lokomotiva prodana je u staro gvozdje za par tisuca maraka. :x

Post Reply