MESA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Murat Sabanovic

MESA

Post by Murat Sabanovic » 11/07/2006 12:23

Image

1982.: Umro Meša Selimović

Srpski pisac Mehmed-Meša Selimović, član Srpske akademije nauka i umetnosti, jbio je edan od najvećih srpskih književnika 20. veka. Kako je sam otkrio, potomak je srpske porodice Vujovića.

Završio je Filozofski fakultet u Beogradu i do Drugog svetskog rata bio je profesor u gimnaziji u rodnoj Tuzli. Po izlasku iz ustaškog logora 1943. otišao je u partizane, a posle rata je bio direktor drame Narodnog pozorišta u Sarajevu, umetnički direktor "Bosna-filma" i glavni urednik "Svjetlosti".

Zbog progona kojem su ga podvrgli bosanski političari prešao je u Beograd i u njemu ostao do smrti. Dela: romani "Derviš i smrt" (jedan od najznačajnijih u srpskoj literaturi),"Tišina", "Tvrdjava", "Magla i mjesečina", "Krug" (nedovršen), zbirke pripovedaka "Prva četa", "Tudja zemlja", "Djevojka zlatne kose", studija "Za i protiv Vuka", eseji "Pisci, mišljenja, razgovori", memoarska proza "Sjećanja", nekoliko filmskih scenarija.

http://www.mtsmondo.com/news/vesti/story.php?vest=23620

kad si musliman i izjasnis se da si srbin, onda to bude kao u slucaju mese

Zavatoni
Has thanked: 1 time

Post by Zavatoni » 11/07/2006 12:27

U pravu jesi, ali to ne moze osporiti cinjenicu da je covjek napisao dva najveca dijela bosnjacke knjizevnosti. Ikada.

Murat Sabanovic

Post by Murat Sabanovic » 11/07/2006 12:30

Zavatoni wrote:U pravu jesi, ali to ne moze osporiti cinjenicu da je covjek napisao dva najveca dijela bosnjacke knjizevnosti. Ikada.

ne osporavam mesu kao pisca,vec propagandu koja se vrsi.

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 11/07/2006 12:49

Zavatoni wrote:U pravu jesi, ali to ne moze osporiti cinjenicu da je covjek napisao dva najveca dijela bosnjacke knjizevnosti. Ikada.

Otkud sad iskopa 'bošnjačke', kad eto ispada da se sam izjasnio drugačije?! :-?

BECHO

Post by BECHO » 11/07/2006 13:01

Gargamel wrote:

Ispada u glavama nekih, koji takodje i Skendera Kulenovica, Maka Dizdara, Husein Kapetana, Musu Cazima Catica i sve Bosnjake/Muslimane svrstavaju u Srbe ili Hrvate. Poznajem Mesu i njegove (iz Tuzle sam) i znam da su ovi pamfleti jedna obicna sarena laza.

Mesa je tipicni Tuzlak, iz religiozne muslimanske porodice i prvenstveno ga mozemo svrstavati medju velikane bosansko-hercegovacke knjizevnosti. Fine, finito, kapak!

Zavatoni
Has thanked: 1 time

Post by Zavatoni » 11/07/2006 13:40

Gargamel wrote:

Termin "bosnjacki" upotrebljen na osnovu sadrzaja romana, a ne na osnovu karakternih osobina pisca.

ahmed&nedzad

Post by ahmed&nedzad » 12/07/2006 17:00

Zavatoni wrote:
Gargamel wrote:

Termin "bosnjacki" upotrebljen na osnovu sadrzaja romana, a ne na osnovu karakternih osobina pisca.

??? :?

lutkica_lutkica

Post by lutkica_lutkica » 12/07/2006 17:39

ljudi pa vi kao da ne znate da su se prije mogli samo izjasnjavati kao srbi, hrvati ili ostali. moja nana, cista muslimanka-bosanka, nije imala na papiricu izbor Bosanka, pa se izjasnila kao srpkinja na popisu stanovnistva. to je ta caka.

Anka

Post by Anka » 12/07/2006 18:16

MuratS:" kad si musliman i izjasnis se da si srbin, onda to bude kao u slucaju mese"
Ne dirajte Mešu,zar da se čovek u grobu okreće. Zar nemate bar toliko poštovanja,zar ćete negirati njega samoga ?
Nema reči koju je on napisao a da je nisam pročitala.
On je bio iz muslimanske porodice,ali je dobro znao da je deo njegove porodice prešao u islam da bi štitio ostatak porodice i jasno je o tome pisao u svojoj autobiografiji.Bili su Srbi,prezivali su se Vujović
Meša Selimović je INSISTIRAO da bude svrstan u srpsku književnost i da se smatra srpskim piscem.
"Ja sam Srbin muslimanske vjeroispovesti."
Murate,ti očigledno ne shvataš razliku izmešu nacije i vere.
"Derviš i smrt" je moja najdraža knjiga.Čitave delove znam napamet, sutra bih mogla da u filmu glumim sve likove, znam gde je zarez a gde tačka,Derviš je moja Biblija.
Da si je i ti pažljivo pročitao, bio bi ti jasan Mešin stav po pitanju Bosne i Srba koji su prešli u islam.
Uzmi knjigu,pažljivo pročitaj taj deo,najmudrije reče po tom pitanju izgovara Hasan (koji je veličanstven lik,pošten,častan,plemenit)

"Ni sa kom istorija nije napravila takvu šalu kao sa nama. Do juče smo bili ono što danas želimo da zaboravimo. Ali nismo postali ni nešto drugo. Stali smo na pula puta,zabezeknuti. Ne možemo više nikud.
Otrgnuti smo a nismo prihvaćeni. Kao rukavac što ga je bujica odvojila od majke rijeke, i nema više toka ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Snejasnim osjećjem stida zbog porijekla,i krivice zbog otpadništva,nećemo da gledamo unazad a nemamo kud da gledamo unaprijed,zato zadržavamo vrijeme,u strahu od ma kakvog rješenja. Preziru nas i braća i došljaci a mi se branimo ponosom i mržnjom. Htjeli smo da se sačuvamo,a tako smo se izgubili, da više ne znamo šta smo."

Zbog ovih reči su ga proganjali muslimani (sada Bošnjaci),odbacili su ga,jer,muslimanima nije odgovaralo to što je on govorio.
Ajd sad kaži i da je Mehmed Paša Sokolović bio Bošnjak. Ajd da čujem i taj istorijski biser ! Ceo svet zna,znaju svi u Turskoj da je on bio Srbin.Svi znaju ko su bili janjičari,svi znaju šta znači izraz "Danak u krvi".
Srbi nisu imali izbora,masovno su prelazili u islam. I činjenica je da potomci tih Srba sada najviše mrze Srbe. Nisam srela Turčina koji toliko mrzi Srbe kao onaj koji je do juče bio Srbin.

king31

Post by king31 » 12/07/2006 18:17

Zna li iko jel Mesa bio osunecen?
I sve ce vam se kasti...

Anka

Post by Anka » 12/07/2006 18:20

I jevreji se sunete,neznalico!

king31

Post by king31 » 12/07/2006 18:20

mislis prekjuce?

king31

Post by king31 » 12/07/2006 18:21

i sta onda ? ne pricamo o samokovliji !!!

king31

Post by king31 » 12/07/2006 18:26

A sta ti ovo znaci " Nisam srela Turčina koji toliko mrzi Srbe kao onaj koji je do juče bio Srbin."

Volio bih znati gdje si upoznala sve te "Turcine" !!!???
I veoma mi je cudno da neko s tolikim nacionalnim predrasudama moze voliti tako kvalitetnog pisca!!

dzida

Post by dzida » 12/07/2006 18:53

Anka sine. Prvo, na osnovu kojeg argumenta ti tvrdis a i sam Mesa da su ti ljudi bili srbi koji su presli na islam? Jel to sto su se prezivali Vujovic??? Prihvatam da su mozda bili pravoslavni ali srbi??? Kako ce biti srbi ako su bosna i srbija prije osvajanja od turaka ratovale jedna protiv druge??? Kad je bosanski kraljevi u to doba bili katolici a prije njih su bili heretici? ( Necu ti objasnjavati ovo mozes i srpsku literaturu da citas isto pise). Drugo. Mesa je pisac i knjizevnik a ne historicar pa da on bude vjerodostojan u tim tvrdnjama.
Sa ostlim se slazem. Ako je covjek izabrao da bude srpski pisac neka je. To je njegovo pravo.

stickitout

Post by stickitout » 12/07/2006 19:04

Anka wrote:I jevreji se sunete,neznalico!

E onda je Jevrej bio i mirna Bosna

Anka

Post by Anka » 12/07/2006 19:23

Aman zaman,al' ste zadrti, pa čovek je sam za sebe rekao da je Srbin !
I sad ste se vi našli da pametujete da on nije znao ko je i šta je. I znam dosta Turaka a ako niste znali srpski turisti su veoma brojni u Turskoj.IzmeđuTuraka i Srba ne postoje prepreke za druženje i dobre odnose.Zna se ,ona narodna,i tako je bilo i vazda će biti,poturica gori od Turčina.

king31

Post by king31 » 12/07/2006 19:24

Hoces li ti prestati vise vrijedjati....

addem

Post by addem » 12/07/2006 19:30

Anka haj matere ti ne seri.

njonjica

Post by njonjica » 12/07/2006 19:34

Anka wrote:Aman zaman,al' ste zadrti, pa čovek je sam za sebe rekao da je Srbin !
I sad ste se vi našli da pametujete da on nije znao ko je i šta je. I znam dosta Turaka a ako niste znali srpski turisti su veoma brojni u Turskoj.IzmeđuTuraka i Srba ne postoje prepreke za druženje i dobre odnose.Zna se ,ona narodna,i tako je bilo i vazda će biti,poturica gori od Turčina.

Mozda je off topic, ali znam jednu dobru narodnu poslovicu:

"Ne laje cuko zbog sela vec sto se svojoj guzici prep'o"

Vidim, i ti se ceses tamo gdje te svrbi... :P :lol:

stickitout

Post by stickitout » 12/07/2006 19:38

Anka wrote:Aman zaman,al' ste zadrti, pa čovek je sam za sebe rekao da je Srbin !

Po tom onda ispada da su Srbi pobili sami sebe!!
Anka draga jelde da je do Nobelove i cija je?

murti439

Post by murti439 » 12/07/2006 19:50

Vidi Anke što je uznapredovala. Prije tri dana je na temi o mlađahnim četama prosipala toleranciju, lafo: "Nemojte o ratu, haj'mo u budućnost..."

A mova izlaganje o poturicama...

Imaš ti, jaranice, puno prečih briga od toga. Umjesto da se sikiraš o mojim precima, razmisli o svojim sunarodnjacima i savremenicima - pa nam kaži koju "pametnu" i o tome...

Sad me neki đavo vuče da ti na najprizemniji način "objasnim" sve u vezi poturica i "familije ti u tebe", ali neću... Ne zbog tebe, nego zbog svih ostalih...

parmezan

Post by parmezan » 12/07/2006 20:02

Od Mesinih djela sam procitao samo Tvrdjavu i Dervis i smrt(nazalost za vise nije bilo vremena) i u njima ne nadjoh nista srpsko.Ako se on izjasnjavao kao Srbin,to je njegovo pravo,ali ova dva djela su nastala pod uticajem bosansko-muslimanske okoline i po tome su valjda dio bosanske(bosnjacke)knjizevnosti.Jasta bi ih on napisao ovakve da je odrastao u Beogradu,Novom Sadu,Nisu,Uzicama,...

BECHO

Post by BECHO » 12/07/2006 20:08

Anka:Zna se ,ona narodna,i tako je bilo i vazda će biti,poturica gori od Turčina

Kako nasa Anka Srpkinja pokaza svoje pravo lice. Anko, da ti cika Tuzlak nesto kaze: Vujovici su bili pravoslavci a nikakvi Srbi i kad jednom shvatis razliku izmedju pravoslavaca i Srba, onda mozda mozemo pricati o mom sugradjaninu Mesi. :D

U svom djelu "Sjecanja", Mesa nikad nije spomenuo nikakve Srbe, te Srbe je kasnije koristila SANU u propagadne svrhe kako bi narodu docarala tezu da su svi pravoslavci Srbi pa tako i Vujovici za koje Mesa kaze da su njegovi daljnji potomci. :-) Isto kao i ono famozno pismo gdje Mesa ko biva pise da je on Srbin muslimanske vjeroispovjesti a koje je ustvari samo plod jeftine kakologije, pamfleta i kompleksa, kakvi samo postoje u srpskoj izfrustriranoj glavi. Dalje, on jeste priznao da su njegovi presli sa krscanstva u Islam ali u razgovoru sa ulemom Abdulahom Skaljicem jako decentno i uvjerljivo tvrdi da je ponosan sto je Bosanac islamske vjeroispovjesti i Musliman (sa velikim M).

...

"U Jednošima jedan lokalitet naziva se Selimovina i Selimova Bistijema, a u Pla-vu spominje se 1710. godine Džuba Selimović. Knji-ževnik Meša Selimović potječe iz ove porodice".

... Kad sam 1972. godine naveo ovaj podatak <iz normalne radoznalosti i želje za otkrivenjem svoga korijena), neki intelektualci iz Bosne su mi to oštro zamjerili. Rekli su otprilike: ,,Mnogi od toas tačno znaju svoje hrišćanske pretke, i mogli bismo da pokažemo i direktne dokumente. Ali čemu to? Sta bismo tim pominjanjem postigli?" Ova zamjerka i ovakvo pitanje mogli bi se postaviti po-vodom otkrivanja svakog istorijskog podatka. U ime čega zatvarati oči pred istinom? Time se ništa ne mijenja, kao što se nikakva Ijaga ne baca na bosansko-hercegovačke muslimane ako se ukaže na njihovo porijeklo. Kod mene je ostala i jaka nostalgija za zavičajnim korijenom, mada i Beograd veoma volim. Ja sam vezan za svoje bosansko i muslimansko porijeklo, i uvjeren sam da je naša slo-zenost izuzetno bo-gata stvaralačkim mogućnostima. Poslije izlaska iz Stampe ,,Derviša i smrti" imao sam zanimljiv raz-govor sa Abdulahom Skaljićem, članom Ulema;medžlisa i orijentalistom, poznatim piscem ,,Rije6-nika turcizama". Bio je to dobar i plemenit čovjek, obrazovan, deMkatan, tolerantan. Uvijek smo se me-đusobno poštovali, ali otkako sam ga odbranio od

21

riižnih insinuacija i preuzeo na sebe svu odgovor-nost za štampanje njegovih ,,Turcizama", u čemu su pojedinci pokušavali da ga spriječe, bio je dir-nut, mada suviše veliki gospodin da bi o tome govorio. Jednostavno je zahvalio, i nikad to više nismo pomenuli, ali je naš odnos postao gotovo prijateljski. DoSao mi je povodom ,,Derviša", (I Reis-ulema zna za ovu posjetu), rekao je:

— Imate li neSto da mi prigovorite? — upitao sam, spreman na svaki dijalog s ovim čovjekom.

— Ne, iiaprotiv — odgovorio je tihim glasom, na svoj karakterističan način.

— Mi (shvatio sam da to znači: rukovodstvo Islamske vjerske zajednice), mi smo vrlo zadovolj-ni i od srca smo vam zahvalni. iNiko u našoj lite-raturi, goviorim o pravoj literaturi, nije s toliko poštovanja i s toliko suštinskog poznavanja govo-rio o musliiiianskom svijetu.

I ja sam Musliman

...

Anka

Post by Anka » 12/07/2006 20:21

Meša Selomoviće je govorio da je Srbin muslimanske vjeroispovesti. A sve drugo ti možeš samo da sanjaš i priželjkuješ.
Pustite čoveka na miru da počiva. A njegova familija,taj ogranak koji spominjete, spada u onu kategoriju koju sam gore spomenula,poturice,i oni mogu sada da izvrću njegove reči, mogu da budu veći Turci od samih Turaka, ali činjenica je da su bili Srbi. Pa nek se sada posipaju pepelom.
Parmezan,ovih dana sam pročitala dosta tvojih komentara,zakjljučila sam da si obrazovan lik i zato,uprkos neslaganju,ne želim sa tobom da ulazim u diskusiju iz poštovanja. jedino,mogu da kažem,da bi idući tom logikom i Ivo Andrić bio musliman,jer je čak i više od M.Selimovića pisao o Bosni.
A ostali bi mogli da uzmu bar jedan udžbenik iz istorije.

Post Reply