Mentalna projekcija sebe

Sve o zdravlju...
Post Reply
FFK as Lucy01

Mentalna projekcija sebe

Post by FFK as Lucy01 » 18/07/2007 22:11

Znam da smo svi veoma samokriticni sto se tice naseg spoljnjeg izgleda (pogotovo kad smo sami ispred ogledala :D ), ali razmisljate li koliko je covjek zadovoljniji sobom i svojim izgledom, ako je zdrav i fizicki spreman za bilo kakvu aktivnost (naravno, prilagodjenu zivotnom dobu)? Nije sve ni u tom odrazu u ogledalu, mnogo toga je u stvari projekcija koju imamo sami o sebi, pa po njoj, ako se covjek dobro osjeca, punim plucima udishe zrak, raduje se svakom novom danu i prepreke u njemu vidi kao izazove....naravno da sebe vidi u pozitivnom svjetlu i zaista i izgleda bolje...sto bi Ameri rekli, ima "positive mental attitude"...

Koliko vam je zivot kvalitetan?
Ne mislim na duhovnu nadgradnju, koja slijedi nakon ove fizicke, nego bas na one osnovne stvari koje radite svakodnevno.

Kako se hranite i koliko obroka dnevno pojedete (jedete li masno, prezacinjeno, siromasno vitaminima i mineralima...)?
Kakav zdravstveno-rizican porok imate i koliko cesto ga upraznjavate (pusenje, alkohol, droga)?
Koliko se fizicki krecete i smatrate li da je vazno da covjek ostane fizicki aktivan?
Jeste li zadovoljni sobom (fizicki) ili biste zeljeli napraviti neke promjene?
Koliko znate o pravilnoj ishrani, vjezbama i njihovom uticaju na zdravlje covjeka?

pesak

Post by pesak » 18/07/2007 22:16

Ajde, ti nas nauci... :)

callmethebreeeze

Re: Mentalna projekcija sebe

Post by callmethebreeeze » 18/07/2007 22:21

Lucy01 wrote:
Kako se hranite i koliko obroka dnevno pojedete (jedete li masno, prezacinjeno, siromasno vitaminima i mineralima...)?
Kakav zdravstveno-rizican porok imate i koliko cesto ga upraznjavate (pusenje, alkohol, droga)?
Koliko se fizicki krecete i smatrate li da je vazno da covjek ostane fizicki aktivan?
Jeste li zadovoljni sobom (fizicki) ili biste zeljeli napraviti neke promjene?
Koliko znate o pravilnoj ishrani, vjezbama i njihovom uticaju na zdravlje covjeka?

1. najmanje cetiri, nekada i pet. hranim se jako zdravo. jedem puno voca, povrca i kvalitetnog mesa. trudim se da koristim samo zdrave masnoce, avokado, "nuts" i losos, maslinov ulje, etc. ali volim ljuto i zacine, samo se nadam da me zacini nece sprijeciti u namjeri da zivim 150 godina.

2. prije dva i po mjeseca sam prestao pusiti, prvenstveno zahvaljujuci treningu. puno je lakse shvatiti koliko su cigarete stetne kad redovno trcis/ides u teretanu. volim piti i zapaliti joint s vremena na vrijeme. radije joint, nego alkohol.

3. svaki dan idem biciklom na posao, puno hodam, idem u teretanu par puta sedmicno.

4. ponekad kad gledam one emisije gdje ljudi koji su predebeli smrsaju nekih 10 kila i izgled im se radikalno poboljsa, budem malo ljubomoran sto ja ne vidim takav napredak na sebi ni nakon godinu i po teretane :D salim se, u biti sam zadovoljan, ne mislim da je "savreseno" tijelo vrijedno odricanja toplih vecera, hladne pive i poneke travarice. nedavno sam citao reportazu o liku koji je poceo uzimati anabolne jer sam sebi nije izgledao dovoljno razvijen. cak ima i naziv za tu bolest koja je suprotnost anokreksiji. ne treba pretjerivati ni u cemu.

6. mislim da znam dosta, ali to je kao u rat u bosni, svi imaju svoje teorije.

p.s odlicna tema.

pesak

Post by pesak » 18/07/2007 23:22

Jedem zdravo, samo kad bi se izuzeli slatkisi...
Ne vezbam nista, slabo se krecem
Nemam poroka u smislu alkohola, pusenja i td...
Nemam pozitivnu mentalnu projekciju sebe niti kao fizicke ni duhovne osobe.

callmethebreeeze

Post by callmethebreeeze » 18/07/2007 23:45

pesak wrote:Nemam pozitivnu mentalnu projekciju sebe niti kao fizicke ni duhovne osobe.

zasto?

Bajrin najmladji

Post by Bajrin najmladji » 19/07/2007 01:32

Moje ogledalo su drugi ljudi oko mene. U njima prepoznajem sebe. Tako me je prilikom 20-dnevnog boravka u bolnici jedna od spremačica, djevojka od 18 ili 19 godina, imenovala dedom ne znajući mi ime. Šokirao sam se mnogo više nego kada mi je prije godinu dana neki školarac ustupio mjesto u tramvaju.
Stakleno ogledalo iskrivi sliku, pa sve što je lijevo bude desno i obratno, a okruženje, drugi ljudi su k'o web kamera, sve pokažu ono, pravo.

pesak

Post by pesak » 19/07/2007 05:17

Bajrin najmladji wrote:Moje ogledalo su drugi ljudi oko mene. U njima prepoznajem sebe. Tako me je prilikom 20-dnevnog boravka u bolnici jedna od spremačica, djevojka od 18 ili 19 godina, imenovala dedom ne znajući mi ime. Šokirao sam se mnogo više nego kada mi je prije godinu dana neki školarac ustupio mjesto u tramvaju.
Stakleno ogledalo iskrivi sliku, pa sve što je lijevo bude desno i obratno, a okruženje, drugi ljudi su k'o web kamera, sve pokažu ono, pravo.

Zanimljiva opservacija... :) bas tako...

pesak

Post by pesak » 19/07/2007 05:19

callmethebreeeze wrote:
pesak wrote:Nemam pozitivnu mentalnu projekciju sebe niti kao fizicke ni duhovne osobe.

zasto?

Pa ne znam...tako je...

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 19/07/2007 14:16

pesak wrote:
callmethebreeeze wrote:

zasto?

Pa ne znam...tako je...

A prihvatas li sebe kao takvu, odn. da li razmisljas kao:

1. Takva sam i sta cu. Ne svidja mi se i prmijenila bih dosta toga o sebi, ali ne mogu i tacka. Pogledaj onu/onog (pa nadjes nekog iz blize okoline ko izgleda i osjeca se losije nego ti, a istih ste godina)...100X sam zdravija i izgledam bolje nego on/ona.

2. Takva sam i ne volim sto sam takva i rado bih nesto ucinila, ali sta? Nemam materijalne uslove (vrijeme, novac, motivaciju,....) da nesto promijenim, a da se svidjam sebi ovakva kakva jesam-ne svidjam. Osim toga, i zdravlja mi nije kao sto je bilo prije (5, 10, 15...) godina i rado bih da se mogu popeti na peti sprat, a da ne izgubim dah...

Da li vjerujes u izreku "u zdravom tijelu, zdrav duh"?

pesak

Post by pesak » 19/07/2007 14:34

Ne znam. Ovde se ne moze bas gajiti zdravlje, jer je sve debelo zagadjeno, tako da, gle apsurda, ja, kao nihilista ispadam moralna osoba... :-)
koliko je sve poremeceno, ne mogu ti opisati...svakim udisajem se gusis..zadrzavas vazduh...kontrolises dah, da ne bi uvukao u sebe bas ono najgore zagadjenje...u tom stalnom odbrambenom stavu tesko da se mozes na miru posvetiti sebi i svom razvoju...

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 19/07/2007 14:47

pesak wrote:Ne znam. Ovde se ne moze bas gajiti zdravlje, jer je sve debelo zagadjeno, tako da, gle apsurda, ja, kao nihilista ispadam moralna osoba... :-)
koliko je sve poremeceno, ne mogu ti opisati...svakim udisajem se gusis..zadrzavas vazduh...kontrolises dah, da ne bi uvukao u sebe bas ono najgore zagadjenje...u tom stalnom odbrambenom stavu tesko da se mozes na miru posvetiti sebi i svom razvoju...

Posto citam tvoje postove, nisam sigurna o kojem zagadjenju pricas: moralnom ili fizickom? (i ovo ne mislim dvosmisleno, nego bukvalno).

Ako se ne varam, ti zivis u Srbiji....ja u US i garantujem da je ova moja vise zagadjena.

pesak

Post by pesak » 19/07/2007 15:00

Lucy01 wrote:
pesak wrote:Ne znam. Ovde se ne moze bas gajiti zdravlje, jer je sve debelo zagadjeno, tako da, gle apsurda, ja, kao nihilista ispadam moralna osoba... :-)

Posto citam tvoje postove, nisam sigurna o kojem zagadjenju pricas: moralnom ili fizickom? (i ovo ne mislim dvosmisleno, nego bukvalno).

Ako se ne varam, ti zivis u Srbiji....ja u US i garantujem da je ova moja vise zagadjena.

Opet ne znam. Samo znam da se svakodnevno borim da ostanem normalna- da jos uvek osecam sta je dobro, a sta lose, da saosecam sa ljudima, da ne lazem, da ne obozavam lopove i ubice. Mi smo dva sveta. Ne verujem da cemo se uzajamno razumeti...Kazem, sva energija mi odlazi na prosto opstajanje kao normalno ljudsko bice- ono koje znam od pre..zivim u strasnom moralnom zagadjenju , mozda i strasnijem nego sto je to bilo u Nemackoj...kratko je tamo trajalo...strasnije zbog toga se sve intenzivno zaboravlja pod ovima sto sad vladaju...teraju te da zaboravis da si bio i da jesi ljudsko bice...mozda nisam dovoljno jasna...
Ovde je strahovita vrednosna rupa koju ne opisuje nijedan pisac, slikar, ko god...o tome pise samo Pera Lukovic, koliko znam...a njega nema nigde.
Ovde je nesto neopisivo. Neka gadna bolest protiv koje se borim i sva mi energija ode na tu borbu.

pesak

Post by pesak » 19/07/2007 15:13

E, izvini ako sam ti zagadila temu, ali ovo je moja situacija. Sta bi rekla Za tipa koji obozava masovnog ubicu i silovatelja i mucitelja, necoveka, jednom recju ? Sta bi rekla za celo drustvo koje to cini ? I vlast koja ne hapsi gada, vec laze i maze iz licne koristi ? Pisce , slikare, naucnike, psihologe koji se time ne bave, ili cak i oni obozavaju gada ? i crkva ga obozava ...sta reci, u kakvom zagadjenju zivis ? I kako se izboriti za normalan zivot.? Ja ne mogu, sve dok ubice ne budu tamo gde moraju da budu, i dok se ne kaze javno svuda da je to lose ubiti, pokrasti, silovati ,muciti...i da se za to ima odgovarati i biti osudjen . i da je tip gad.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 19/07/2007 15:17

pesak wrote:Opet ne znam. Samo znam da se svakodnevno borim da ostanem normalna- da jos uvek osecam sta je dobro, a sta lose, da saosecam sa ljudima, da ne lazem, da ne obozavam lopove i ubice. Mi smo dva sveta. Ne verujem da cemo se uzajamno razumeti...Kazem, sva energija mi odlazi na prosto opstajanje kao normalno ljudsko bice- ono koje znam od pre..zivim u strasnom moralnom zagadjenju , mozda i strasnijem nego sto je to bilo u Nemackoj...kratko je tamo trajalo...strasnije zbog toga se sve intenzivno zaboravlja pod ovima sto sad vladaju...teraju te da zaboravis da si bio i da jesi ljudsko bice...mozda nisam dovoljno jasna...
Ovde je strahovita vrednosna rupa koju ne opisuje nijedan pisac, slikar, ko god...o tome pise samo Pera Lukovic, koliko znam...a njega nema nigde.
Ovde je nesto neopisivo. Neka gadna bolest protiv koje se borim i sva mi energija ode na tu borbu.

Vjeruj mi, nije to samo problem Srbije, nego uglavnom citavog svijeta...mozda je samo tamo intenzivnije nego drugdje. A ako pogledas, po cijelom svijetu uglavnom haraju nacionalizam one najgore vrste, fashizam, zatvaranje ociju pred cinjenicnim stanjem o uglavnom svemu (globalna promjena klime, npr.) i cini se da svijet, slowly but surely, idu u MP3. Ne bih da ovo zavrsi na politici, jer je ovo tema o zdravlju (mentalno zdravlje je veliki dio toga), ali mislim da covjek mora da zadrzi mali dio sebe u koji NIKO ne moze da dopre. U tom malom dijelu sebe, cuvamo onu bit koja nas cini onim sto sushtinski JESMO. Iz tog dijela pocinje nasa borba za bilo sta: zdravlje, bolje radno mjesto, mrsanje....i mislim da nijedan nacionalizam, nepostojece moralne vrijednosti i velicanje zla ne moze to promijeniti, ako vec nije postojalo u tom najtananijem dijelu BICA.

Prema tome, postoje pokvareni i zli ljudi i uspavane nacije. Nazalost, ona kojoj ti pripadash trenutno je na neodredjenom godisnjem odmoru i dubokom snu u isto vrijeme, ali to ne mora da znaci da se TI moras razboliti, da ces TI poprimiti vrijednosti koje se danas velicaju, da TI trebas da zaboravis da postojis, jer nesto vece od tebe truje tvoju okolinu.

pesak

Post by pesak » 19/07/2007 15:35

Izvini, slucajno sam zavrsila u politici...krenula da razmisljam, pa razmislila... :-)
U svakom slucaju, pomaze meditacija.
sorry

Post Reply