Meklheni:BiH je pod sankcijama

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
Almir Arnaut-Belli

Meklheni:BiH je pod sankcijama

Post by Almir Arnaut-Belli » 02/06/2007 11:17

Američki ambasador rezimirao razgovore u Vašingtonu

Meklheni: BiH je pod sankcijama

Izuzetno smo razočarani ponašanjem Silajdžića i Dodika * Bez reformi nema ulaska u EU i NATO * Uskoro sastanak bh. političkih lidera

Sjedinjene Američke Države izuzetno su razočarane sastancima koje su imale s Harisom Silajdžićem i Miloradom Dodikom.
To je tokom razgovora s grupom bh. novinara jučer izjavio ambasador SAD u Bosni i Hercegovini Daglas Meklheni (Douglas McElhaney) te najavio da će se bh. politički lideri uskoro opet sastati kako bi raspravili budućnost reformi, posebno Ustava i policije.

Bez kompromisa

- Mislili smo da postoji mogućnost da se na sastancima usaglase razmišljanja između dvojice političara. Jasno smo im obojici rekli da je retorika koja se koristi apsolutno neprihvatljiva, ništa ne rješava i ne doprinosi ničemu dobrom - kazao je Meklheni i upozorio na činjenicu da ni Silajdžić ni Dodik nisu iskazali spremnost na kompromis.
Istakao je da američka administracija ne odustaje od reformi, ali da bh. lideri konačno moraju reći šta su njihove namjere. Upozorio je da ekonomska situacija u zemlji nije dobra te odbacio kritike na račun međunarodne zajednice zbog stanja u BiH, nazvavši ih "bezveznim" i "strašnim".
- Mislim da je vrijeme da se bh. političari uozbilje i počnu raditi na rješavanju ove situacije - kazao je Meklheni.
Na upit vidi li izlaz iz situacije, odgovorio je da će međunarodna zajednica nastaviti dalje razgovarati, okupiti političke lidere kako bi proces išao naprijed, jer je ostalo tako malo da se uradi. Dodao je i da se mora naći kompromis jer "s trenutnim Ustavom BiH nema budućnost".
Odlučno je odbacio mogućnost nametanja bilo koje reforme kojom bi se BiH približila EU ili NATO-u.

Poruka upozorenja

- Najteža sankcija koja se može desiti jeste uskratiti nekome bolju budućnost. Čini mi se da poruka da bez reformi nema te budućnosti naprosto ne dopire do nekih ljudi u BiH. Ako Parlament ne može usvojiti zakon zbog toliko blokada, kako možete uraditi nešto što vas uvodi u EU i NATO?!
Ako ne možete imati policijske snage koje ispunjavaju minimum zahtjeva da imate koherentne policijske snage koje štite ljude i kojima ljudi vjeruju, onda ste suočeni sa sankcijama. Prva od njih je poruka - OK, doviđenja BiH, nema Evropske unije, nema sigurnosti, nema NATO-a.
Za mene je to krajnja sankcija i tu poruku stalno ponavljamo. Jasno smo je rekli Dodiku i Silajdžiću tokom susreta u Vašingtonu - kazao je Meklheni.
Odbacio je tvrdnje da su SAD podržavale i podržavaju neke bh. političare, poput Dodika.

S. NUMANOVIĆ

Hapšenje Tolimira

Osvrćući se na hapšenje generala Zdravka Tolimira, Meklheni je kazao da ga je o tome preksinoć obavijestio Dodik.
- Prenio sam mu da je pozicija SAD da svi optuženi moraju biti dovedeni pred Haški tribunal i da im se mora suditi. Očekujem da će se Tolimir što prije tamo naći i uradit ću sve što mogu da se to desi. Zatim ćemo se vratiti traganju za ostalim bjeguncima - kazao je ambasador.

Ne znam za Stratfor

- Nije mi poznata organizacija Stratfor. Ne znam ko su oni i šta rade - naveo je američki ambasador.

Nema srpskog entiteta

- Čuo sam neke priče o muslimanskoj BiH. To je apsolutno neprihvatljivo. Nema muslimanske BiH, isto kao što nema isključivo srpskog entiteta. U RS ne žive samo Srbi nego je prema Dejtonu BiH multietnička država - rekao je Meklheni.

Almir Arnaut-Belli

Post by Almir Arnaut-Belli » 02/06/2007 11:20

Dva neprijatelja Bosne i Hercegovine i svih njenih naroda i narodnosti,samo jos da dodamo ostale,stavimo ih pred sud-mislim međunarodni ali ne haag nego ninberg i mirna Bosna i Hercegovina,ovakvi su nas i uveli u rat 1992 a opet nas time zavlace u nadi u bolje sutra
Smrt Fašizmu-Sloboda narodu
treba pod hitno napraviti antifašistički pokret u BiH,oni se množe a mi jadni samo kukamo

Šandor

Post by Šandor » 02/06/2007 12:22

Da Bog da njemu neko ovako red u kući pravio.

jugoistocnjak

Post by jugoistocnjak » 02/06/2007 12:49

Jasno mi je da to nije lako izvesti, ali ima li brate iko kakvu IZVODIVU ideju kako da se mi u ovoj nasoj Bosni i Hercegovini izvucemo iz .ovana?

kustah

Post by kustah » 02/06/2007 15:23

Evo gore, Almir ti je odgovorio, izvedivo nije bilo ni 41 pa je "the men" izveo!

P.S. Vidim-citam na vijestima da nemaju problema ni jedni ni drugi kada je prodaja oruzja i municije u pitanjui

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 02/06/2007 18:56

kustah wrote:Evo gore, Almir ti je odgovorio, izvedivo nije bilo ni 41 pa je "the men" izveo!

Da, znamo koliko je nevinih izgubilo zivote u tom procesu. Ili mislis da djeca Drezdena nisu bitna ? Vojna opcija treba uvijek biti iznudjena, a velikosrbi u BiH nisu bili fanatici poput lidera Treceg Rajha. Velikosrbi su progutali (nominalnu) lojalnost drzavi, a od tada postepeno gube kontrolu. Sta bi ti, raketama se borio za ukidanje entitetskog glasanja ?

seiko22
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

Post by seiko22 » 02/06/2007 19:13

samo jos jedno Meklenijevo odlaganje problema za dva tri dana, i odlaganje, privremeno, konacne legalizacije rs-a!! Ako ste procitali izvjestaje iz Vashingtona, Silajdzic, je prihvatio sve uslove, dodo, nije!! Dodo je opet predstavljen kao "tvrd orah"!! Isto kao i Milosevic i Izetbegovic prije 15 godina!! Milosevic, danas "dodo" (uistinu ne zesluzuje veliko slovo ) rusi i postavlja uslove - Aljo , danas "Hare" prihvata i potspisuje sve !! Sve gospodo draga , samo u cilju konacne podjele Bosne i Hercegovine!! Pa nije Hare zadzaba otiso u Srebrenicu, i obecao Srebrenicanima pare, u zamjenu za slobodu i nezavisnost, koju su krvlju svojih najmilijih platili!! Hare zna, a i dodo, da su Srebrenicani istrajali u svom zahtjevu, sama koncepcija Daytona, i daytonskog poretka u BiH bi i konacno bili uzdrmani!! Osnovni stub "krvave podjele" 49% - 51% bi bio poremecen!! Time bi se moralo govoriti o Ustavnom stanju prije agresije i prije podjele!! Znaci Ustav Republike Bosne i Hercegovine bi vidio ponovo svjetlo dana!! Ali nazalost , cetnici sa muslimanskim imenima, odradjuju svoj "krvavi pir", po nalogu svojih cetnickih mesija!!Ako Mekleni hoce da kaznjava, zbog nesuradnje, pa neka kazni "dodu" i njegovu cetnicku bratiju!! Al, ne, to ne treba - treba provesti "igru do kraja", tj. odglumiti da je Bosna nesto dobila ovim pregovorima!!

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 02/06/2007 19:28

seiko22, mi jos uvijek imamo blizu dva miliona gradjana BiH koji ne zele, nece ili ne smiju podrzati BiH o kojoj ti govoris. Ti to mozes ignorisati, drustvo nema taj luksuz. Potrebno je u manjem entitetu jacati alternativu velikosrbima, identificirati i pomagati elemente koji jesu za suzivot. Sjediti po strani i pozivati se na medjunarodno pravo nikada nije bilo niti ce ikad biti dovoljno.

Post Reply