Medvjedi, rakuni i ostali u Pionirskoj

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
Post Reply
Phia

Medvjedi, rakuni i ostali u Pionirskoj

Post by Phia » 21/02/2007 22:55

Juče sam bila u posjeti zoološkom vrtu ovdje u Sarajevu.I bila sam blago iznenađena da su dobili par novih vrsta životinjica od ljetos kad sam bila zadnji put.Najviše mi se svidjela mala medvjedica sa svojom mamom koju su nedavno dobili iz Zoo vrta u Zagrebu.Preporučujem svakome ko još nije išao da ode vidjeti ih.Čak sam ostala tu sat vremena, toliko je to malo meče izvodilo nevjerovatne ludorije i tako je medeno i razmaženo.Isto tako sam se zadržala kod rakuna.Valjda sretni što je malo otoplilo i sunce granulo pa su divljali po onim nekakvim konopcima :D
Doduše one koke i fazani i ćurke u jednom kafezu :roll: ali šta ćeš..valjda se nema para :roll:

prleitihi

Post by prleitihi » 21/02/2007 23:01

dobili vukove?

Phia

Post by Phia » 21/02/2007 23:08

prleitihi wrote:dobili vukove?

Nisu vukove još..ali dobrili su nekakve životinje koje sam prvi put vidjela u životu..nešto kao zec ali ogromno..a sad kako nema lišća mogu se vidjeti i one srne lijepo..ma stvarno nije loše otići..posebno kad je fino vrijeme pa se i prošeta malo..

prleitihi

Post by prleitihi » 21/02/2007 23:25

:x :x hoću vukove :x :x

Phia

Post by Phia » 21/02/2007 23:34

prleitihi wrote::x :x hoću vukove :x :x

Pa doniraj im love.Možda ih dobiješ :-) ;-)

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 22/02/2007 18:43

iz principa ne posjecujem zooloske vrtove niti cirkuse :oops: :D
treba to sve zatvoriti,i tek onda kada medo,vuk,..bilo koja zivotinjica,budu imali kaveze makar duplo vece nego sada onda cu mozda otici da pogledam :oops:
dole zooloski i cirkusi! :x :-x :oops: :zzzz: :x

Phia

Post by Phia » 22/02/2007 21:27

Ma naravno..a to što mi držimo životinje zatvorene u stanu po pola dana same i određujemo im bukvalno kad će u wc, e to je ok.. :-)
Pitarka proučila standarde držanja životinja u zoološkom vrtu kad je tako principijelna u bojkotovanju istog? :D :-)

EI Presidente

Post by EI Presidente » 22/02/2007 21:57

jesul' ikad onom medi napravili habitat kao sto su i obecali?

DUREX

Post by DUREX » 22/02/2007 22:19

Phia wrote:

Nisu vukove još..ali dobrili su nekakve životinje koje sam prvi put vidjela u životu..nešto kao zec ali ogromno..a sad kako nema lišća mogu se vidjeti i one srne lijepo..ma stvarno nije loše otići..posebno kad je fino vrijeme pa se i prošeta malo..

"......nešto kao zec ali ogromno....." :lol: :lol: :lol: :lol:

Haha.... kakve to mutante nabavljaju??!! :D :D

Vidjecete kad jedan dan provale kavez i izadju u grad... pa pocnu da prevrcu auta i zgrade....

Da mozda ne izgleda ovako? :D

Image

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 22/02/2007 23:04

Phia wrote:Ma naravno..a to što mi držimo životinje zatvorene u stanu po pola dana same i određujemo im bukvalno kad će u wc, e to je ok.. :-)
Pitarka proučila standarde držanja životinja u zoološkom vrtu kad je tako principijelna u bojkotovanju istog? :D :-)

zar se treba proucavati standard drzanja zivotinja ako samo jednom odes i vidis evo recimo,u kakvim uslovima i na kojim kvadratima zivi lisica ,u nasem zoo vrtu..sve ce ti se samo reci..
ja ne pricam o svijestskim zoo vrtovima,nego o nasem,iskljucivo

a sto se mojih ljubimaca tice zive kako oni hoce,jedu,piju,spavaju u toplom,imaju ljubav,sigurnost i slobodu da izadju kada pozele ,i da udju kada pozele..tako da je paralela izmedju kvaliteta zivota mojih zivotinja,i onih u zoo vrtu malo reci,apsurdna :-)

Hierarchia

Post by Hierarchia » 22/02/2007 23:26

Problem zoo vrtova jeste taj sto se u njima drze DIVLJE ZIVOTINJE, zivotinje koje su uzete kao mladuncad (ili njihovi roditelji) direktno iz njihovog biotopa (mjesta stanista na kojeg su naviknute genetski). Znaci, ne moze se porediti jedna kucna macka (koja generacijama i stoljecima zivi u kuci) i jedan polarni medvjed koji je donesen sa Aljaske kao beba.
Nista gore nije lisici koja je navikla trcati kilometrima nesmetano, srni koja se boji suma lisca a kamoli fotoaparata debilnih turista i slicnog. Znaci, divlje zivotinje vratiti tamo gdje im je mjesto a ne tamo gdje zadovoljavaju perverznu estetiku covjeka. :(

Phia

Post by Phia » 23/02/2007 01:01

Lisica..ne znam jesi li ti ali ja sam se malo raspitala kod čuvara u vezi toga..čovjek mi je lijepo objasnio da je lisica jako lukava (znamo svi iz basni :D ) i da je za nju potreban poseban kafez - onaj sa pokrivenim krovom jer bi inače prošetala Sarajevom.Ja ne kažem da konkretno za lisice može i veći prostor ali je činjenica da zoo vrt nema novca.Da je bilo ko od vas siromašan i nema šta jesti pitala bih vas u kakvim ćete uslovima držati svoje ljubimce.U svijetu se to riješava donacijama - to je opštepoznata stvar.Ako je nekom žao te iste lisice nek zagrabi u kesu pa donira novac i kaže: evo za lisicu.
Medvjedi jesu dobili poseban smještaj i mislim da je dosta dobro riješen.I to može bolje.Ali..opet novac..
Naravno da nikom od nas nikad taj smještaj životinja neće biti kako nama paše.Pa logično je da je životinji najljepše u šumi.Ali..ja sam se nagledala mrtvih lisica koje su lovci ubili, i zečeva i srna i jarebica i vukova..e sad pitam gdje je bolje lisici?U našim šumama ili u zoo vrtu?
Pitarka..tvoji ljubimci ne žive kako oni hoće..ti im određuješ sve, htjela ti priznati ili ne.Da se oni pitaju najradije bi lunjali po gradu ili kud već, valjali se u prljavštini družili sa svim mogućim avlijanerima i radili s njima štošta :-) .To su psi - srodnici današnjih vukova.Eto pusti svog psa na ulicu bez uzice i malo se izmakni da te ne vidi pa me baš zanima kad će ti se vratiti kad ugleda neku slatku podlastu ljepojku :D a ne znam o kakvoj slobodi ti pričaš..Psi su navikli na ljude ali ipak imaju nagon koji ti njima sputavaš.Pa opet tu dođe kastracija, sterilizacija, pa vidim neki ovdje nešto sjecaju jadnim cukama da izgledaju cool..Ja ne kažem da treba sve pse pustiti da lunjaju ali mislim da je licemjerno reći da je tvoj pas ili mačka slobodna.Nek tebe neko zatvori i da ti sve što ti treba e onda imaš Big Brother ali doživotno :lol: Bi li ti to voljela?
Mačka iako je domestificirana lako se snalazi i u šumi jer nije izgubila svoj instinkt za preživljavanjem.Naprotiv, domestifikacijom je dobila prilagodljivost ljudima.Lično vidjela domaću mačku koja živi u šumi ovdje kod nas.Podivljala je ali je ko bumbar debela. :D
Hierarchia :D .Ja sam se nagledala dokumentaraca i dokumentaraca o tim tvojim mladunčadima.Uzimaju se mladunčad koja su ostavljena jer su im krivolovci ubili njihove mame da bi dobili od njih ili krzno ili meso ili šta već..Mladunče ne može samo opstati u prirodi kao što ne može ni beba da je baciš na ulicu.Drugi vid nabavljanja životinja u zoo vrtove je zbog očuvanja vrste.Uzmi npr bijelog tigra koji je skoro izumro i danas ne postoji nijedan koji živi na slobodi.Životinjske vrste izumiru - to je činjenica.I uvijek će biti onih koji uživaju u njihovom ubijanju.Ako se ja pitam onda mi je draže vidjeti lisicu u zoo vrtu nego isplaženog jezika mrtvu..
Lako je reći meni se to ne sviđa..ali to su malo koplikovanije stvari nego što se čine..

encian

Post by encian » 23/02/2007 05:58

ja posljednji put kad sam otisla u pionirsku plakala sam dva dana. i ne pada mi na pamet da idem opet. tesko su me nagovorili i da odem u zoo u tokiju, ali sreca pa otidjoh. nejverovatno, zivotinje su sretne! s tim da polarni medo ima .... pa prostora koliko je moja zgrada duga i siroka. jedino je on bio neraspolozen jer su mu upravo tog dana odveli zenku :lol: .

ne mislim da zoo spasava prvenstveno zivotinje. mozda par njih. i ako su sirocad, treba ih nekako othraniti i osposobiti na zivot u divljini. mozda jedan zoo po regionu bi bio ok radi edukativnih ciljeva, ostalo sve je cirkus.

na nasim planinama vidjela sam lisice i srne zive. ljudi moji, nikad ljepseg trenutka. ali vrhunac gadosti bio je avaz kad je objavio da su lovci ustrijelili "ogromnu stetocinu" risa. a evropsi ris jos zivi samo na istocnom balkanu toliko je istrebljen, i u bosni nije vidjen nekoliko desetina godina. a nasi "herojski i dobro obuceni lovci" ubiju ga! :(

Hierarchia

Post by Hierarchia » 23/02/2007 10:09

Image

Mislim da je smijesno vjerovati kako ce lovci ubiti sve zivotinja, pa ih eto mi ljudi - moramo spasiti. I prije su ljudi lovili, mnogo vise nego danas, pa su zivotinje tu gdje jesu. Najbolje im je u divljini. Uostalom, mozda bi, da se one pitaju, radije bile mrtve nego u zatvoru. Phia, gledas sa svog aspekta i mislis da je za divlje zivotinje dobro samo ono sto ti mislis da je dobro za njih. Mozemo li njih pitati?
Ja bih licno pristala da me ubiju nego da cijeli zivot provedem na 2 metra kvadratna.

Image

Meni je najstrasnije bilo kad sam u jednom njemackom gradicu posjetila zoo i vidjela tamo 15-tak pingvina koji se tiskaju u pola metra hlada izmedju dva kamena jer je bilo ljeto i sunce upeklo, voda topla. :( Jadnici, kad bi oni iz ledenog mora na sjeveru dosli u baretinu nekog zoo vrta???

Image

Toplo preporucujem gledanje filma "Kraljevsko putovanje", pa cemo dalje pricati.

Phia

Post by Phia » 23/02/2007 12:16

Encian, gdje ti živiš?Sarajevo nije Tokio.Ovdje je bio RAT.Ovdje ni ljudi nemaju uslove za život a kamo li životinje.Ako ti tražiš idealan svijet ovdje ga sigurno nećeš naći.Plakala si?Pai meni su suze umalo potekle ali od smijeha šta je mala medvjedica sve izvodila.Za mene se taj prag suza malo pomjerio otkako sam se nagledala i nagledala ustrijeljenih životinja i zgaženih 'kućnih ljubimaca'.Meni životinja koja je istina zatvorena ali ima hranu gdje spavati i prije svega sigurnost dođe kao mehlem na oči.Te životinjne koje si ti vidjela u prirodi ovdje 90% sigurnošću više nisu žive.Broj lovaca u nas je nenormalno velik a broj zaštitara minimalan ili nikakav.Ne postoje zaštićene zone niti iko tome pridaje ikakvu važnost.U našoj zemji još malo pa ćeš divlje životinje moći nabrojati na prste a i to će biti one u zatočeništvu.Ris kojeg spominješ..on jeste štetočina.Da su tvoji roditelji stočari i da im taj isti ris pokolje svu stoku znala bi šta znači biti siromah i gladovati.Ja sam se zgražavala kad sam saznala da kad lovac 'ubije vuka u nas od svakog seljana koji ima stoku dobije finu svotu novca kao nagradu!A to se odnosi i na ostale 'štetočine'Pa čovječe to su sve horor priče ali to je logičan slijed.Jer nema niko da će reći hajde da ogradimo tu i tu zonu i kaže evo ga zaštićeni park.Nit će ris vani nit ljudi unutra.Upravu si ti da je to gadost što se to ubistvo risa hvali ali ti to gledaš iz ugla gdje ti je sve potaman.Seljacima sa stokom ris je štetočina.Ko je kriv?Pa to je pitanje ovdje odavno..a ako znaš odgovor izvoli.
Zoo vrtovi po zakonu samo smiju nabavljati životinje koje nemaju šansu opstanka u prirodi.Ako misliš da zoo vrtovi plaćaju nekog da im ulovi životinju u prirodi onda je to smiješno.U pravilu zoo vrtovi dobijaju jedinke iz drugih zoo vrtova.Ti misliš da je lako osposobiti mladunčad za divljinu?Toliko to ima rizika da nemaš pojma..ta životinja je obično istraumirana a veliko je pitanje da li će je prihvatiti ili ubiti rudlo u koje bude puštena.Osim toga to je dug i mukotrpan posao i traži NOVAC.Na novcu se sve zasniva.Primjer iz naše realnosti.Ako se razboliš i nemaš novca samo umireš jer lijek i liječenje košta.Kao svi ostali ugođaji .
Ponavljam: ja se ne slažem sa konceptom zoo vrta a cirkus je najgora varijanta držanja životinja.Da se ja pitam sve bi životinje pustila u prirodu uključujući i naše cuke i mace i ostale ljubimce.Isto tako mislim da je prostor u Pionirskoj još uvijek mali ali znam da je zo problem novca.Kao da su tamo ti ljudi nekakvi sadisti pa mlate te životinje svaki dan.Stanje zoo vrta je samo još jedan od pokazatelja krize u ovoj zemlji.
Ja ne mislim da je za životinje dobro ono što ja mislim.Ali ako svi kojima je stalo do životinja budu gledali sa strane i samo komentarisali onda ćemo i gledati kako lagano nestaju jedna po jedna vrsta.Zato mislim da je zoo vrt kompromis nastao iz nevolje.Prije možda nije bilo tako i zna se da nisu samo životinje držane u kafezima već i ljudi iz afrike da bi zadovoljili 'perverznu estetiku čovjeka'.Ali mislim da se to danas ipak promijenilo i da su zoo vrtovi dobili tu zaštitarsku dimenziju.Druga je stvar ako neko ide u zoo vrt da uživa u tome što je životinja nemoćna i zatvorena.

Hierarchia

Post by Hierarchia » 23/02/2007 22:54

Nisu dobile zaštitarsku dimenziju, osim za zečeve, zamorčiće, koke itd. Za divlje zivotinje ne.

encian

Post by encian » 24/02/2007 03:29

Phia, ja trenutno zivim u japanu, ali do prije godinu dana zivjela sam u SA. tu sam provela i rat i znam kako je bilo u pionirskoj i prije rata, i poslije prije nego se otvorio zoo jer je jos bio miniran (preskakali smo ogradu), pa i poslije kad su neke zivotinje dosle. ja sam medu vidjela u malom kavezu, bez mogucnosti da ide vani "jer je kaznjen zato sto je pravio probleme". znam takodjer da su cuvari ispekli jedno jaje noja (ne pitaj kako).
draga moja phia, divljih zivotinja sreca, jos uvijek ima. planinari to znaju fino odraditi, nehtijuci primati lovce u svoje planinarske domove, druziti se s njima, i ne pricati na kojim su planinama vidjeli koju zivuljku. ako si bila u ratu u SA odgovori mi na ovo pitanje:

jesi li 4 godine provela u podrumu ili si ipak izlazila i pored opasnosti da te ubiju? je li ti bilo draze da prolunjas nego da sjedis zatvorena, pa makar...? ja spadam u ove druge koji vole da lunjaju i pored opasnosti.

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 24/02/2007 08:30

Phia wrote:

to "nesto ko zec" niko ne zna sta je :D Cak i ne pise koja je zvjerka :D
I ja sam nagadjala sta li je, ali nemam pojma. Nesto izmedju zeca i kengura :D

Phia

Post by Phia » 25/02/2007 19:11

Hierarchia...http://www.amazon.com/Last-Animals-Zoo-Extinction-Stopped/dp/1559631589
Encian..zar je Japan tako dosadan?

Papanka

Post by Papanka » 17/07/2007 12:35

mali medo i njeova mama
Image

kengurko
Image

lama
frajer

Image

lama
cura

Image

:D
Image

Papanka

Post by Papanka » 17/07/2007 12:42

ovo je iz moje bashche na vikendici :D mislili smo da ih poklonimo u zoo...al smo odustali...bezze da budu iza resetaka...ovako se slobodno krecu...navrate na rostilj...govorim u mnozini, jer dolazi lija i trenutno troje njenih mladih...i ponekad lijan :D ...

Image

Neelix

Post by Neelix » 17/07/2007 12:47

jel ko bio u zoou u zagrebu :-) koja razlika. dosta zivotinja ima svog sponzora, firmu cija reklama visi u kavezu/stanistu, a zauzvrat valjda placa odrzavanje. to je super ideja i ne znam zasto se uprava pionirske malo ne potrudi da tako nesto provede u djelo.

Tesssa

Post by Tesssa » 17/07/2007 14:24

Phia wrote:

To su ti americki zecevi ili jack rabbiti.Po nima je nasta Dusko Dugousko.Tako meni rece prijateljica, valjda nije slagala :D

Image

A slazem se sa PITARKOM sto se tice zooloskih vrtova.Zaista sam protiv zatvaranja divljih zivotinja u kaveze.
A pogotovo nase Pionirske.Odes zimi pa kad lisica halapljivo jede keks vidis da se bas i ne brinu dovoljno o onim zivotinjama.

Post Reply