mazenje i pazenje autica

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
ljubav_aha

mazenje i pazenje autica

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 15:17

zeljela bih da na ovoj temi razmjenjujemo iskustva odrzavanja i cisecenja auta ,kao i savjetovanje u vezi dilema prilikom okdrzavanja auta :-D

jucer sma prvi put oprala masinu auta,tacnije,topao motor se isprica specijalnim sprejom , djeluje 5 minuta,a zatim se detaljno opere pod jakim mlazom vode :)

spricanje guma ljeti je preporucljivo,jer se tako sprecavaju pucanja gume,uzrokovana visokm temperaturama :)

nadam se, da ce vam se tema dopasti,jer danas je auto dio prakticnog zivota,a ne iskljucivo luksuz :-D

za_sada_bez_dobrog_nicka

Re: mazenje i pazenje autica

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka » 18/09/2009 15:19

A zbog čega si prala motor?

maxell_sarajevo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by maxell_sarajevo » 18/09/2009 15:24

Auto treba paziti i njegovati kao i zenu, da bi ti trajalo auto i zena moras ulagati u njih :D

Jel neko zna dobro sredstvo za ciscenje tapacirunga?

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Post by corolla02 » 18/09/2009 15:31

ljubav_aha wrote:zeljela bih da na ovoj temi razmjenjujemo iskustva odrzavanja i cisecenja auta ,kao i savjetovanje u vezi dilema prilikom okdrzavanja auta :-D

jucer sma prvi put oprala masinu auta,tacnije,topao motor se isprica specijalnim sprejom , djeluje 5 minuta,a zatim se detaljno opere pod jakim mlazom vode :)

spricanje guma ljeti je preporucljivo,jer se tako sprecavaju pucanja gume,uzrokovana visokm temperaturama :)

nadam se, da ce vam se tema dopasti,jer danas je auto dio prakticnog zivota,a ne iskljucivo luksuz :-D

Kakvo si sredstvo koristila, jel to nesto iz AutoZone ili si onako na praonici auta odabrala ono za pranje motora pa nakon i ispiranje istog?
Generalno, motor ne treba prati jer je vise stete cev koristi, isto vazi i za aluminijske felge, znaci ona opcija na auto praonici koja kaze za "wheels wash only" i toga se treba kloniti.
Ostalo slazem se, i rucno pranje je najbolje, jer najduze traje!

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 15:48

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:A zbog čega si prala motor?

prasina,ne nije bilo ulja ili masnoce iz ralzicitih izvora :) a u takvim slucajevma se defitivno preporucuje pranje motora ,a i pregled,meni je jednom prilikom izlaska iz auta nesto sumnjivo mirisalo,poput sagorijevanja ulja i sl,no auto sam provjerila,sto znaci da sma negdje na putu vjerovatno presla masnu mrlju sa necijeg auta :lol:

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 15:55

corolla02 wrote:
ljubav_aha wrote:zeljela bih da na ovoj temi razmjenjujemo iskustva odrzavanja i cisecenja auta ,kao i savjetovanje u vezi dilema prilikom okdrzavanja auta :-D

Kakvo si sredstvo koristila, jel to nesto iz AutoZone ili si onako na praonici auta odabrala ono za pranje motora pa nakon i ispiranje istog?
Generalno, motor ne treba prati jer je vise stete cev koristi, isto vazi i za aluminijske felge, znaci ona opcija na auto praonici koja kaze za "wheels wash only" i toga se treba kloniti.
Ostalo slazem se, i rucno pranje je najbolje, jer najduze traje!

motor sma oprala,jednostavno mi je zasmetalo,i ova prljavstina se ne moze oprati nakon kise,a pranje jednom godisnje je ,pretostavljam dovoljno sigurno
sprej jeste iz AutoZone :) isto tako radim i sa alumijskim felugama,samo sprej po potrebi :) u praonicama automobila perem auto kad je bas uzasnog izgleda i zimi kad otopli,da operem sol

da li su "zastitnici" sprejevi,sta god,za zasititu auta ziasta efektivni,narocito oni sto se primjenjuju u auto-radnjama,sjecam se kao klinka tih fazona,no da li se ovdje moze uraditi metodom "samo-svoj_majstor-ica " :) unapred hvala :-D

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 16:03

maxell_sarajevo wrote:Auto treba paziti i njegovati kao i zenu, da bi ti trajalo auto i zena moras ulagati u njih :D

Blue Coral ,upholstery cleaner,na gornem dijelu sprje se nalazi cetka,u cijoj unutrasnjosti se nalazi dio za spricanje pjene :)

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!

Post by corolla02 » 18/09/2009 16:20

da li su "zastitnici" sprejevi,sta god,za zasititu auta ziasta efektivni,narocito oni sto se primjenjuju u auto-radnjama,sjecam se kao klinka tih fazona,no da li se ovdje moze uraditi metodom "samo-svoj_majstor-ica " :) unapred hvala :-D

Upravo to: to su fazoni za klince i mislim da puno citas ovaj forum :-), a inace svi ti sprejevi za ovo ili ono su uglavnom bolji nego nista, tj. obicna voda, ali ipak oni nisu savrseni tako da najcesce ne mogu zaustaviti toplu/vrucu/hladnu vodu pod pritiskom da ode na/u dynamu/alanser, svjecice, akumulator, remenice, itd, itd.
Eto moja dva centa.
:D
PS
Jednom sam probao prati neki motor/felge na nekom autu cisto samo da iskusim, i nikad vise!

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 16:26

corolla02 wrote:

Upravo to: to su fazoni za klince i mislim da puno citas ovaj forum :-), a inace svi ti sprejevi za ovo ili ono su uglavnom bolji nego nista, tj. obicna voda, ali ipak oni nisu savrseni tako da najcesce ne mogu zaustaviti toplu/vrucu/hladnu vodu pod pritiskom da ode na/u dynamu/alanser, svjecice, akumulator, remenice, itd, itd.
Eto moja dva centa.
PS
Jednom sam probao prati neki motor/felge na nekom autu cisto samo da iskusim, i nikad vise!

i meni je famozan metod,budi-svoj -majstor-ica,jednostavno bacanje novca :)

sto se tice pranja motora,pise upozorenje o zasiti iznstalcija prilikom pranja,ali koa sto rekoh,to se radi jednom u 3 godine :)

a sto se tacno desilo,nakon sto si probao samo jednom-i-nikad-vise :?:

kako cesto provjeravas kvlaitet cistoce ulja :?:

Hakuna Matata

Post by Hakuna Matata » 18/09/2009 16:40

Pozdrav svima mozda sam malo fulio temu ali eto i ovo spada u mazenje i pazenje auta :D Jel neko zna gdje bih mogao naci kozmetiku za auto marke ARMOR ALL?

BTW: Sta vi preporucujete za ciscenje koznih sjedista?

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 16:54

Hakuna Matata,ne znam gjde zivis,ali na americkom trzistu postoji veliki izbor sprejeva za ciscenje koznih sjedista
armor all ,valsnistvro dodge i shrysler-a ,tako pisena dnu stranice http://www.armorall.com/ :) ,ne znam gdje zivis,tako da ne mogu odggovoriti na pitanje :)[youtube][/youtube]
Last edited by ljubav_aha on 18/09/2009 16:56, edited 1 time in total.

citroen

Post by citroen » 18/09/2009 16:55

Ja sam jednom oprao motor (Alfa romeo 145 1.4 TS)i odmah belaj,Auto se ugasi na semaforu,u voznji. Motor nije bio prljav od ulja,al eto, ja odlucio i to da malo usminkam i zajeb.. se,visoki pritisak cuda radi.Na srvis kod Hote i rece mi da sam malo oko ECU prskao,pojma nemam i gdje se nalazi .50 KM za opravku(u stvari samo ga prikopcao na compajler i ponistio gresku.zato nikad vise necu prati motor.

corolla02

Post by corolla02 » 18/09/2009 16:56

a sto se tacno desilo,nakon sto si probao samo jednom-i-nikad-vise :?:

kako cesto provjeravas kvlaitet cistoce ulja :?:

Blokovi motora su danas svi najcesce alumijski i zasticeni plastikom odozdo, pa sol i ne prestavlja pretnju bilo koje vrste uopste!
Meni licno je "check engine" se pjavio u trenu, zakasljavanje motora pri paljenju ali istina ne zadugo, te treska volana pri kocenju i to stalna.
Ti su aparati najcesce jaki i nagrizaju metal!
Ulje mjenjaj zajedno sa filterom svakih 3K milja ili 5Kmilja i to je optimalno, sintetsko ne koristim to ce ti neko drugi reci, ako mislis da ti je prljavo, promjeni ga 2 puta na 1K, to bi trebalo saprati svu prljavstinu i cestice metala iznutra, mada ne vjerujem da ima potrebe za ovim ciscenjem ali eto da i to imas na umu!
Pozz

froop

Post by froop » 18/09/2009 16:57

Hakuna Matata wrote:Pozdrav svima mozda sam malo fulio temu ali eto i ovo spada u mazenje i pazenje auta :D Jel neko zna gdje bih mogao naci kozmetiku za auto marke ARMOR ALL?

Za kozu:
Ako redovno cistis
http://www.amazon.com/Lexol-Leather-Cle ... B0009KMHKW

Ako je malo vise zapusteno
http://www.lederbearbeitung.de/glattled ... 50-ml.html

I uvije posle svakog ciscenja
http://www.amazon.com/Lexol-Leather-Con ... auto_img_b

citroen

Post by citroen » 18/09/2009 17:00

Hakuna Matata wrote:Pozdrav svima mozda sam malo fulio temu ali eto i ovo spada u mazenje i pazenje auta :D Jel neko zna gdje bih mogao naci kozmetiku za auto marke ARMOR ALL?

Ako si u Sarajevu,ba sam danas vidio nekakve proizvode od armorall u Mercatoru u lozionickoj,paste za poliranje,samponi itd.mafra ima sredstva za odrzavanje koznih presvlaka (merkur na stupu) a ima sigurno i u ovim autoshopovima(kod Wise)

corolla02

Post by corolla02 » 18/09/2009 17:01

citroen wrote:Ja sam jednom oprao motor (Alfa romeo 145 1.4 TS)i odmah belaj,Auto se ugasi na semaforu,u voznji. Motor nije bio prljav od ulja,al eto, ja odlucio i to da malo usminkam i zajeb.. se,visoki pritisak cuda radi.Na srvis kod Hote i rece mi da sam malo oko ECU prskao,pojma nemam i gdje se nalazi .50 KM za opravku(u stvari samo ga prikopcao na compajler i ponistio gresku.zato nikad vise necu prati motor.

:thumbup:
Da to je to, ko ce vodu zaustaviti kad ti jednom padne na motor!

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 17:03

citoren,corolla,meni je oprao auto-masinu moj prijatelj,koji zna sve o auticima,i ima iskustvo u pranju motora,i nikad mu se licno nije tako nesto desilo sa autom,a drugo,on cak zna i sam staviti fluid za A/C,u ovoj emerici mozes sve kupiti da uradis sam,ali ,ocevidno,trebas biti lucky-maher :-D

corolla02

Post by corolla02 » 18/09/2009 17:08

ljubav_aha wrote:citoren,corolla,meni je oprao auto-masinu moj prijatelj,koji zna sve o auticima,i ima iskustvo u pranju motora,i nikad mu se licno nije tako nesto desilo sa autom,a drugo,on cak zna i sam staviti fluid za A/C,u ovoj emerici mozes sve kupiti da uradis sam,ali ,ocevidno,trebas biti lucky-maher :-D

Ne znam, vjerujem da ima ljudi i sa drugacijim iskustvom, ali generalno niti je novo ni staro dobro prati tim hemikalijama (motor i aluminijske felge)

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 17:17

corolla,ako se motor opere,jednom u 3 godine,kao sto sam licno uradila,mislim da nije tako opasno,naravno,ako to uradi osoba koja ziasta ima dobor iskustvo,naravno,nema garancije,ali isto tako,zar prljavstina ne moze izroovati problem,jao odmah mi pade na pamet,fazon sa prljavm minusima i plusevima akumulatora,gjde ne mozes staviti kleme ,prosto skliznu od ulja :lol:

sinteticko ulje je jefitnije i manje kvalitetno :!: :?:

olensoner

Post by olensoner » 18/09/2009 17:18

koga interesuje mazenje i pazenje auta, a i za one opsjednute autima i ciscenjem istih(kao sto sam ja :-) ), evo jedna stranica gdje mozete pokupiti dosta korisnih informacija ;-) http://www.detailingworld.co.uk/

Hakuna Matata

Post by Hakuna Matata » 18/09/2009 17:21

ljubav_aha wrote:Hakuna Matata,ne znam gjde zivis,ali na americkom trzistu postoji veliki izbor sprejeva za ciscenje koznih sjedista
armor all ,valsnistvro dodge i shrysler-a ,tako pisena dnu stranice http://www.armorall.com/ :) ,ne znam gdje zivis,tako da ne mogu odggovoriti na pitanje :)[youtube][/youtube]

Sarajevo... Znam ja da su Amerika i cuo sam da su VEOMA KVALITETNI pa me zato interesuje gdje nabaviti ... Znam da ima u ORasju neka firma to ali mene interesuje u SA :sax:

Hakuna Matata

Post by Hakuna Matata » 18/09/2009 17:23

citroen wrote:

Ako si u Sarajevu,ba sam danas vidio nekakve proizvode od armorall u Mercatoru u lozionickoj,paste za poliranje,samponi itd.mafra ima sredstva za odrzavanje koznih presvlaka (merkur na stupu) a ima sigurno i u ovim autoshopovima(kod Wise)

Da primjetio sam da ima u merkatoru Armor All ali ne 2-3 porizvoda samo :/..A koji mafra je za kozna sjedista vidio sam neki za unutrasnjost ali to je ono za sve ... :(

corolla02

Post by corolla02 » 18/09/2009 17:23

sinteticko ulje je jefitnije i manje kvalitetno :!: :?:

Ne, upravo obratno, tj. i kvalitetnije i skuplje, tako da imas nuzno mijenjanje na recimo 7K ili 10K milja sa tim uljem!

ljubav_aha

Post by ljubav_aha » 18/09/2009 18:07

corolla,hvala :)

kako cesto poliras auto voskom :?:

dottore

Post by dottore » 18/09/2009 18:41

maxell_sarajevo wrote:Auto treba paziti i njegovati kao i zenu, da bi ti trajalo auto i zena moras ulagati u njih :D

wanish za tepihe

Post Reply