mazda mx3??

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
A1fa

mazda mx3??

Post by A1fa » 29/12/2009 22:44

Ispala mi je prilika da u zamjeni postanem ponosni vlasnik ovog azijata :D

Image

buduci da do sada nikada nisam ni sjeo ni u jedno japansko vozilo, a kamoli da sam ga posjedovao ili vozio, interesuje me onako laicki, na sta da posebno obratim paznju??
Radi se o modelu 1.6 benzin sa 65 kW.

Ima li neko da je vozio ili posjedovao ovakvo vozilo ili neku drugu Mazdu malo starijeg godista, kakva su vasa iskustva? :)

Hvala unaprijed na savjetima ;)

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: mazda mx3??

Post by black » 29/12/2009 22:51

sretno :) japanska auta su dobra i mislim da bi trebao biti rahat

citroen

Post by citroen » 29/12/2009 22:59

A1fa wrote:Ispala mi je prilika da u zamjeni postanem ponosni vlasnik ovog azijata :D

Image

buduci da do sada nikada nisam ni sjeo ni u jedno japansko vozilo, a kamoli da sam ga posjedovao ili vozio, interesuje me onako laicki, na sta da posebno obratim paznju??
Radi se o modelu 1.6 benzin sa 65 kW.

Ima li neko da je vozio ili posjedovao ovakvo vozilo ili neku drugu Mazdu malo starijeg godista, kakva su vasa iskustva? :)

Hvala unaprijed na savjetima ;)

obrati paznju na to gdje ces kupovati dijelove

A1fa

Post by A1fa » 29/12/2009 23:10

citroen wrote:obrati paznju na to gdje ces kupovati dijelove

To mi i jeste jedna od najvecih nepoznanica? :? Auto je 95' godiste i ocekujem da ce sigurno biti nekih barem potrosnih dijelova koje cu morati odmah mijenjati. :roll: Za Alfu su me ,,prepadali'' te skupi dijelovi, te kvari se, te ne mozes ih naci sto se ispostavilo (barem u mom slucaju) kao stereotipna izmisljotina! Kako sam kod Alfe mozda imao ,,srece'' da me zapadne model koji je redovno odrzavan i pazen i mazen od bivsih vlasnika, bojim se da upravo ne nasjednem olako na taj mit o Japancima kojima nista ne moras mjenjati, samo sipaj i vozi :D

citroen

Post by citroen » 30/12/2009 00:17

A1fa wrote:
citroen wrote:obrati paznju na to gdje ces kupovati dijelove

To mi i jeste jedna od najvecih nepoznanica? :? Auto je 95' godiste i ocekujem da ce sigurno biti nekih barem potrosnih dijelova koje cu morati odmah mijenjati. :roll: Za Alfu su me ,,prepadali'' te skupi dijelovi, te kvari se, te ne mozes ih naci sto se ispostavilo (barem u mom slucaju) kao stereotipna izmisljotina! Kako sam kod Alfe mozda imao ,,srece'' da me zapadne model koji je redovno odrzavan i pazen i mazen od bivsih vlasnika, bojim se da upravo ne nasjednem olako na taj mit o Japancima kojima nista ne moras mjenjati, samo sipaj i vozi :D

znam o cemu pricas,imao Alfu,bio prezadovoljan sa njom,radio samo redovne servise koji su bili cijenom na nivou ostalih vozila,i ima se nabaviti dijelova ako sta ne daj boze vrisne,al eto sto se tice japanca znam da se preko F auto centra moze sve nabaviti posto su oni zastupnici za Bih,oni su skupi pravo,al ja bi ti ipak preporucio ove "neovlastene" prodavce kao japan parts iz Vogosce,oni imaju veliki izbor dijelova za sve vrste japanskih i korejskih vozila,a sto nema na stanju moze se naruciti.Uglavnom oko potrosnog materijala neces imati problema,jer ima par prodavaca gdje se mogu kupiti filteri,diskovi,plocice,svjecice itd u Sarajevu.Drug da ona tebe posluzi ABD,da je samo sipas i vozis da ti ne pravi probleme,a posto se radi o Mazdi ja sam ubijedjen da ih neces imati,samo odrzavaj na vrijeme pojedine komponente i to ce da bude ko pišta... :thumbup:

Bakir1
Been thanked: 9 times

Post by Bakir1 » 30/12/2009 09:48

kao neko ko ima japance cijeli zivot moram ti reci nesto:
nemoj kupovati ovu mazdu iz vise razloga ali krenimo redom:
Koliko je dugo auto u posjedu tog covjeka od kojeg kupujes?zbog nedostupnosti dijelova za obicne modele,ljudi u bosni pribjegavaju inovacijama posebno majstori koji svoje cudesne ideje upravo ispoljavaju na ovakvim autima,u principu se ovi auti rijetko kvare ali kada se pokvare kukala ti majka,dio se ne moze naci i kada se nadje kosta bogatstvo pa se zbog toga mnogi odlucuju na savjete strucnjaka,sto ce ti orginal hladnjak kad moze od golfa,sto ce ti orginal lamela kad moze od necega i uvijek je to tako,u prilog tome evo ti slika par nasih domacih inovacija na kakve su ljudi spremni.
Nissan 200 sx 1,8 turbo direktno ubrizgavanje goriva,ali bosnjo je zajebo fabriku:
Image
Image
i tome ti je podlozan svaki japanski auto u bosni posebno ovi rijetki.
razlog jos protiv je sto je sama po sebi mx3 rijetka a u bosni je mozda prisutna sa svega 10 komada,tako da zaboravi na dostupnost dijelova osim ako ne koristi dijelove sa ostalih modela mazda u sto sumljam,japanci su davno skontali na cemu se pare uzimaju ;-)
ko brata svog da te nasavjetujem nemoj ziv bio ;-)

A1fa

Post by A1fa » 30/12/2009 10:12

Bakir1 wrote:kao neko ko ima japance cijeli zivot moram ti reci nesto:
nemoj kupovati ovu mazdu iz vise razloga ali krenimo redom:
Koliko je dugo auto u posjedu tog covjeka od kojeg kupujes?zbog nedostupnosti dijelova za obicne modele,ljudi u bosni pribjegavaju inovacijama posebno majstori koji svoje cudesne ideje upravo ispoljavaju na ovakvim autima,u principu se ovi auti rijetko kvare ali kada se pokvare kukala ti majka,dio se ne moze naci i kada se nadje kosta bogatstvo pa se zbog toga mnogi odlucuju na savjete strucnjaka,sto ce ti orginal hladnjak kad moze od golfa,sto ce ti orginal lamela kad moze od necega i uvijek je to tako,u prilog tome evo ti slika par nasih domacih inovacija na kakve su ljudi spremni.
Nissan 200 sx 1,8 turbo direktno ubrizgavanje goriva,ali bosnjo je zajebo fabriku:
http://img22.imageshack.us/img22/6015/img0517qb.jpg
http://img27.imageshack.us/img27/2061/img0522fs.jpg
i tome ti je podlozan svaki japanski auto u bosni posebno ovi rijetki.
razlog jos protiv je sto je sama po sebi mx3 rijetka a u bosni je mozda prisutna sa svega 10 komada,tako da zaboravi na dostupnost dijelova osim ako ne koristi dijelove sa ostalih modela mazda u sto sumljam,japanci su davno skontali na cemu se pare uzimaju ;-)
ko brata svog da te nasavjetujem nemoj ziv bio ;-)

Toga sam se i ja najvise pribojavao :roll: nada mi je bila kada sam na netu procitao da ova mazda dijeli platformu sa onom 323 a njih sam vise vidjao na nasim cestama. :roll: Hvala na savjetima, ovo mi je pomoglo u mnogocemu, sad barem znam na sta da obratim paznju kad je odvucem na pregled majstoru prije kupovine. ;) Nije jos nista zavrseno, ali buduci da u zemlji gdje se jos samo djeci nisu pocela davati imena folksvagen, opel i audi, i meni nije bas najlakse naci neko pristojno auto u zamjenu za AR 145 QV, pogotovo sto svaki drugi koji mi se javi je vlasnik Golfa D2 koji hoce zamjenu kljuc za kljuc, jer svoje cijene po 5-6 hiljada :D A i ovo je prolazno rjesenje samo dok ne skupim pare za AR 147, samo ovaj put JTD motor :D

Bakir1

Post by Bakir1 » 30/12/2009 10:20

ako uzmes mazdu ozenio si se sa njom,to nije prolazno vrijeme to je konstanta posebno mx3 ;-) :D

baja70

Post by baja70 » 30/12/2009 10:26

Kao vlasnik mazde, mogu ti reći da je ovaj model auta odličan. Konkretno za ovaj auto, odvezi ga u f-ac i sve će ti reći šta mu fali. Prikopčaju ga na aparat i izbaci sve šta nije u redu. To košta 30KM. Prema tom opisu možeš sam nabavljati dijelove preko ebay-a.

AdnanSA

Post by AdnanSA » 30/12/2009 10:32

Imao sam 323F sa istim takvim motorom. 3 godine vozio i prešao 50 000 km. Pokušavam se sjetiti što mi je se pokvarilo na njoj ali ne ide mi od ruke. Znam da sam ulje 3 puta promijenio. Jednom mi se desilo da sam pokušao da promijenim brzinu a da nisam stisnuo kvačilo odnosno ruka je bila brža od noge i mjenjač je ispao iz brzine. Nakon toga nisam mogao ubaciti u brzinu nego sam morao zaustaviti vozilo ugasiti motor i ubaciti u brzinu. Nakon toga sve je bilo ok. Što se tiče auta potrošnja ti se kreće za taj motor 6-10 litara. Po gradu raćunaj sa 9-10 litara a na otvorenom pri laganoj vožnji 5,5-6 litara.
Što se tiče dijelova za motor i podvozje tu ne bi trebalo biti prevelikih problema(MX-3 dijeli motore i podvozje sa običnom 323) ali za karoseriju nevjerujem da igdje imaš išta naći kod nas.
Znaći ako je uzmeš dobro pazi da je ne udariš.

Bakir1

Post by Bakir1 » 30/12/2009 10:42

tek sad vidim ko si i sta si,auto koji sad imas je odlican posebno ako je prava QV ako nije samo oprema,ne mijenjaj ne budi lud,mislim nije breza daleko ali sta ako ona mx3 samo na slikama izgleda dobro????a ti covjece imas QV u fulu,ne znam doduse koliko ti je obecao doplatiti?kod koga to mislis odrzavati u nasem gradu?nemas kod koga,ovako barem imas bubu da sarafa po alfici ;-)

A1fa

Post by A1fa » 30/12/2009 11:02

Bakir1 wrote:tek sad vidim ko si i sta si,auto koji sad imas je odlican posebno ako je prava QV ako nije samo oprema,ne mijenjaj ne budi lud,mislim nije breza daleko ali sta ako ona mx3 samo na slikama izgleda dobro????a ti covjece imas QV u fulu,ne znam doduse koliko ti je obecao doplatiti?kod koga to mislis odrzavati u nasem gradu?nemas kod koga,ovako barem imas bubu da sarafa po alfici ;-)

Jeste prava QV :D , al buraz ozenio sam se i 100 problema sa crvenom Alfom (ne mislim na tehnicku ispravnost), zena se samo mrsti i prigovara mi :D
Istekla mi je i registracija a za auto od 114 kw ona nije mala, to su sve cimbenici koje kad sam poslozio zbog mira u kuci i popravka finansijske situacije primoran sam da (privremeno) ovu Alfu zamjenim za neko drugo auto! ;) Ali to je samo privremeno, jednom Alfa uvijek Alfa, da je boze zdravlja i para samo :D
A Buba je maher sto jest-jest, i Keno mali, prava konkurencija Hoti, ;)
Last edited by A1fa on 30/12/2009 12:11, edited 1 time in total.

Gray
Been thanked: 1 time

Post by Gray » 30/12/2009 11:45

Japcar u Vogošči ima dosta dijelova za japanska auta. Konkretno, kada sam ja npr. mijenjao kočione diskove za auto koji je puno rjeđi od ove Mazde odmah su ih imali u magacinu. Pretpostavljam da i ta mazda dijeli neke dijelove sa drugim modelima, tako da bi ipak do većine dijelova mogao doći.

ado-šampion

Post by ado-šampion » 30/12/2009 13:20

Evo da i ja nešto napišem vezano generalno za rijetke Japance, jer rjeđi od ovog mog ne može biti. :)

Prvo dijelovi su prilično skupi, posebno potrošni, iako se sve može naći. Ja ni za šta nisam išao dalje od Šandora i Metalmerca. Šandor prodaje filtere i još neke dijelove holandskog proizvođača Nipparts, dijelovi nisu nimalo jeftini (filter ulja 14 KM, zraka 24 KM, goriva 36 KM), a nedavno čitam na jednom njemačkom forumu da nisu nešto kvalitetni, a skupi su gotovo kao i originalni, koje ja ovdje ne mogu naći. Metalmerc ima isto te filtere Knecht koji su jako kvalitetni a plus su jeftiniji (za ulje je 9 KM), ali nemaju sve, a i ono što imaju mora se naručit iz Kiseljaka (na Trgu Heroja bude idući dan). Dalje, kočioni elementi i elementi podvozja isto nisu problem za naći, Šandor ima Lucas/TRW, Metalmerc ima Febi/Pagid. Druga stvar je što su ti dijelovi skupi. Japanci (makar ovaj kod mene) ugrađuju jako kvalitetne dijelove, ali kad se ti isti kvalitetni dijelovi trebaju mijenjati to je udar po džepu. Recimo jedan plinski amortizer Kayaba za moje auto je 198 KM, originalni koji traju čak 200 k km su oko 130 eura komad, ali ovdje se ne mogu naći. Dalje, na mom autu, ABS je dolazio samo u kombinaciji sa zadnjim diskovima, inače su doboši, a jedan takav disk Lucas košta 198 KM i mora se naručiti. Iz iskustva vlasnika vani, originalni diskovi isto izdrže 200 k km, ali ako slučajno dobiju brazde ili hrđu iz ovih ili onih razloga (npr. kliješta zapeku) to je uvala.

A kad se pređe na "nepotrošne" dijelove slika je još crnija. :-) Da nabrojim neke cijene Nipparts dijelova: kvačilo (set) 140 eura, sajla kvačila 35 eura, pumpa za vodu 50 eura, ležaj prednjeg točka 50 eura, ležaj zadnje točka 115 eura, alternator 290 eura, anlaser 250 eura, lambda sonda Bosch (80 k km) 75 eura, lambda sonda Bosch (160 k km) 135 eura, itd, itd, a još je upitno šta se sve od toga ovdje može naći. Da ne prelazim na karoserijske dijelove, u slučaju sudara. :roll:

Ja dosad nisam ništa neplanirano mijenjao, a auto ima na satu 80 k km. Ima sam dva problema: klima mi se ispraznila (negdje curi) i zapekla mi kliješta zadnjih kočnica, ima hrđe po vrhovima diskova i daj Bože da se ta hrđa može sanirati tokarenjem.

Baš na pomenutom forumu čitam, čovjek je dosad dogurao s autom kao kod mene do 200 k km, u međuvremenu je tunirao motor, i sve je na njemu još originalno, na 190 k je zamijenio prednje diskove i zadnje amortizere.

A auto je Daihatsu Gran Move. Auto je odlično ali je jako skupo za održavanje, kao što može primjetiti.

Nadam se da će ti pomoći u odluci, LP.

A1fa

Post by A1fa » 30/12/2009 13:26

ado-šampion wrote:Evo da i ja nešto napišem vezano generalno za rijetke Japance, jer rjeđi od ovog mog ne može biti. :)

Prvo dijelovi su prilično skupi, posebno potrošni, iako se sve može naći. Ja ni za šta nisam išao dalje od Šandora i Metalmerca. Šandor prodaje filtere i još neke dijelove holandskog proizvođača Nipparts, dijelovi nisu nimalo jeftini (filter ulja 14 KM, zraka 24 KM, goriva 36 KM), a nedavno čitam na jednom njemačkom forumu da nisu nešto kvalitetni, a skupi su gotovo kao i originalni, koje ja ovdje ne mogu naći. Metalmerc ima isto te filtere Knecht koji su jako kvalitetni a plus su jeftiniji (za ulje je 9 KM), ali nemaju sve, a i ono što imaju mora se naručit iz Kiseljaka (na Trgu Heroja bude idući dan). Dalje, kočioni elementi i elementi podvozja isto nisu problem za naći, Šandor ima Lucas/TRW, Metalmerc ima Febi/Pagid. Druga stvar je što su ti dijelovi skupi. Japanci (makar ovaj kod mene) ugrađuju jako kvalitetne dijelove, ali kad se ti isti kvalitetni dijelovi trebaju mijenjati to je udar po džepu. Recimo jedan plinski amortizer Kayaba za moje auto je 198 KM, originalni koji traju čak 200 k km su oko 130 eura komad, ali ovdje se ne mogu naći. Dalje, na mom autu, ABS je dolazio samo u kombinaciji sa zadnjim diskovima, inače su doboši, a jedan takav disk Lucas košta 198 KM i mora se naručiti. Iz iskustva vlasnika vani, originalni diskovi isto izdrže 200 k km, ali ako slučajno dobiju brazde ili hrđu iz ovih ili onih razloga (npr. kliješta zapeku) to je uvala.

A kad se pređe na "nepotrošne" dijelove slika je još crnija. :-) Da nabrojim neke cijene Nipparts dijelova: kvačilo (set) 140 eura, sajla kvačila 35 eura, pumpa za vodu 50 eura, ležaj prednjeg točka 50 eura, ležaj zadnje točka 115 eura, alternator 290 eura, anlaser 250 eura, lambda sonda Bosch (80 k km) 75 eura, lambda sonda Bosch (160 k km) 135 eura, itd, itd, a još je upitno šta se sve od toga ovdje može naći. Da ne prelazim na karoserijske dijelove, u slučaju sudara. :roll:

Ja dosad nisam ništa neplanirano mijenjao, a auto ima na satu 80 k km. Ima sam dva problema: klima mi se ispraznila (negdje curi) i zapekla mi kliješta zadnjih kočnica, ima hrđe po vrhovima diskova i daj Bože da se ta hrđa može sanirati tokarenjem.

Baš na pomenutom forumu čitam, čovjek je dosad dogurao s autom kao kod mene do 200 k km, u međuvremenu je tunirao motor, i sve je na njemu još originalno, na 190 k je zamijenio prednje diskove i zadnje amortizere.

A auto je Daihatsu Gran Move. Auto je odlično ali je jako skupo za održavanje, kao što može primjetiti.

Nadam se da će ti pomoći u odluci, LP.

Detaljno da detaljnije ne moze biti :D Hvala velika :thumbup:

corolla02
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Post by corolla02 » 30/12/2009 20:19

@postavljacu teme;
Generalno ove MX3 auta su super istrajna, i sa malo odrzavanja mogu preci preko 300K km mada cesto kubure probleme sa bojom, guli se i isplavi kao i ostale Mazde ili japanska auta iz 90tih. Ovaj model je ugasen zajedno sa ostalim modelima iz tog doba npr. Toyota MR2 ili Mazda MX6 sto ce reci da auto nije ugaseno radi ne kvalitete vec radi volje kupaca, zahtjevali su vece auto, te kao takvo postalo je neprofitabilno za Mazdu.
Naravno, polovno auto kad kupujes uvjek kupujes macka u vreci i kako vec neko rece za dijelove ce ti biti teze u BiH, tj. taj rizik pri kupovini, da li mozes to priustiti ili ne. Uglavnom kako got odlucis nek je sa srecom!
:)

Nesto vise o MX3 mozes naci ovdje:

http://www.mx-3.com/

PS
inace MX3 je jedno od prvih auta u koje sam sjedao nakon dolaska u SAD i poznajem typa koji ju je se navozao zaprave i potom presao na Mazdu 3.

jabadabadu

Post by jabadabadu » 21/06/2011 17:52

Ja planiram da kupim takvu mazdu,mislim da je odličan auto + što prelijepo izgleda...

saniiado

Post by saniiado » 21/06/2011 18:23

Cao svima...

izgleda da od ovih svih koji su odgovorili na ovu temu, sam ja jedini koji je POSJEDOVAO OVAJ AUTOMOBIL.

I kod mene je bila 1.6 masina.

Generalno, (od 1-10) ovom auto mogu dati jednu JAKU 9.

Poprilicno je prostran automobil (za kupe) , Gepek je OOOOOGROMAN, malo trosi, uz to mozes sipati obicni benzin, za svoje godiste je poprilicno moderno dizajniran automobil sto napolju sto unutra, sjedista su solidna

Problemi sa MX3 koje sam ja imao

- prednji farovi se skoro svakih 2-3 mjeseca 'zamagle i zamute' ... tako da moras racunati na poliranje istih. Savjetujem ti jednu od polir pasti koje mozes naci na ebay-u

- na zadnjoj osovini imas 'stabilazator bar' - jedna sipka koja pomaze pri stabilizaciji auta pri ostrim skretanjima

eh na toj shipki imas 2 zgloba koja 'vezu' stabilizator sa ovjesom. sta da ti kazem.... ja sam za 5 godina promjenio 7 setova tih zglobova - skontao sam da barem za gradsku/otvorenu voznju nema nikakve razlike sa ispravnim ili neispravnim 'zglobovima', ali ako planiras malo brzu recimo planinsku voznju gdje ima puno krivina, zadnji kraj od auta ima odredjeno bocno 'rolanje' i nije bas ugodan osjecaj

- Filter za zrak se prlja mnogo brze nego kod drugih auta (savjetujem ti ebay - odmah kupi 3-4 filtera)

- jednom mi je (na 10 godina staroj mx3) otisao kineticki zglob

- kocnice - rade fantasticno ali neka ti ih instalira neko ko je 100% savjestan majstor - ukoliko se ne ukloni i zanji prasak hrdje na mjestu gdje leze prednji diskovi, diskovi se trose neravnomjerno i vrlo brzo. Ako se dobro sve ugradi, jedan set kocnica ti moze biti 50000km

GENERALNO, odlican auto - s vremena na vrijeme sretnem djevojku kojoj sam prodao MX3 i jos uvijek ide ko zmaj.

SRETNO!!!!!!!!!!!!!!!

Post Reply