Materijalni i energetski bilans

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
jasko__

Materijalni i energetski bilans

Post by jasko__ » 20/06/2011 17:00

Evo ideja da jedni drugima pomazemo sa zadacima iz ove oblasti...
Meni bi sad trebala pomoc oko jednog zadatka..
Nadam se da ima neko ko bi mi mogao pomoci :sad: :sad:

dzejkej

Re: Materijalni i energetski bilans

Post by dzejkej » 20/06/2011 18:56

jasko__ wrote:Evo ideja da jedni drugima pomazemo sa zadacima iz ove oblasti...

slatko sam se ismijala prvoj recenici.
jedno pise ali se moze citati kao 'evo ideje da forumashi pomazu tebi oko onoga sto ti je bilo mrsko uciti tokom semestra ali sad zavrsni i popravni idu a valja roditeljima na oci :skoljka: :skoljka: '..
nejse, nisam ispucala sevapa za ovaj mjesec pa hajde da vidim mogu li ti pomoci. koji je faks i predmet u pitanju?

ibizza

Post by ibizza » 20/06/2011 19:02

dzejkej wrote:
jasko__ wrote:Evo ideja da jedni drugima pomazemo sa zadacima iz ove oblasti...

slatko sam se ismijala prvoj recenici.
jedno pise ali se moze citati kao 'evo ideje da forumashi pomazu tebi oko onoga sto ti je bilo mrsko uciti tokom semestra ali sad zavrsni i popravni idu a valja roditeljima na oci :skoljka: :skoljka: '..
nejse, nisam ispucala sevapa za ovaj mjesec pa hajde da vidim mogu li ti pomoci. koji je faks i predmet u pitanju?

poslije kise ne treba kisobran :D

dzejkej

Post by dzejkej » 22/06/2011 15:21

otjerasmo momka :-? :-?
jesi li jos uvijek u problemu? treba li ti pomoc oko zadatka?

jasko__

Post by jasko__ » 23/06/2011 00:52

Pa dobro i nije bas tako...oba testa su polozena na vrijeme,ali ovaj zadatak trebam uraditi u vidu seminarskog,ali mi nikako ne ide..prof na putu,asistentica na godisnjem ,(sto je naravno van svake pameti),i onda ne znam kome da se obratim..
Fakultet za metalurgiju i materijale,odsjek za hemiju...kad vec i to pitas..
Evo zadatak,pa eto i bila kakva sugestija bi dobro dosla...

Vodeni rastvor natrijum karbonata koji sadrzi 19 % (mas) natrijum karbonata prevodi se u kausticnu sodu dodatkom lomljenog kreca u posudi sa mjesalicom i ugradjenim spiralnim izmjenjivacem topline.Svakih osam sati preradjuje se sarza od 60 tona natrijum karbonata.Napojni tok se dodaje kod 78 stepeni C .Krec se dodaje u stehiometrijskoj kolicini.Posredstvom ugradjenog izmjenjivaca topline potrebno je osigurati reakcionu temperaturu od 95 stepeni C. Laboratorijske probe pokazuju da nakon dva sata iskoristenje reakcije iznosi 85 %. Talog se odstranjuje dekantiranjem i filtriranjem. Mogu se naciniti slijedece pretpostavke:
a) Netopiva tvar u mulju koji izlazi iz dekantera sadrzi dva puta vise vode nego sto je masa netopive tvari;
b) Filter kolac sadrzi 50% (mas) netopive tvari i samo 0,5% (mas) od svake topive natrijumove soli.Kolicina vode za pranje iznosi 5kg/kg suhe netopive tvari;
c) Topivost kalcijum karbonata i kalcijum hidroksida moze se zanemariti u prisustvu natrijum karbonata i natrijum hidroksida;
d) Toplina koja se oslobadja gasenjem kreca iznosi 64900 kJ/mol;
e) Specificna toplina svih tokova iznosi 4,18 kJ/kg,a negaseni krec ulazi sa temperaturom 105 stepeni C.
Dati materijalni i toplinski bilans procesa..

dzejkej

Post by dzejkej » 23/06/2011 23:06

saljem ti na PP.. strah me da ne promasim temu emisije :D :D

Post Reply