Mater vam jebem (E.M.) - prihvatljivo ili ne?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...
Post Reply
pitt

#1 Re: Mater vam jebem - prihvatljivo ili ne?

Post by pitt » 05/08/2005 14:54

A wrote:Da li vas sokira naziv pjesme "Mater vam jebem" ?
Opcenito da li vam smeta banalizovanje psovki i prostih rijeci u tzv knjizevnom jeziku?
Iskreno....ako se odnosi na politichare....ne smeta mi sekunde. :D

Zadig

#2 Re: Mater vam jebem - prihvatljivo ili ne?

Post by Zadig » 05/08/2005 14:55

Opcenito da li vam smeta banalizovanje psovki i prostih rijeci u tzv knjizevnom jeziku?
Naziv hip hop rep pjesme "mater vam jebem" me ne tangira sekunde....
vjervatno je naziv primjeren textu

TalicniTom

Post by TalicniTom » 05/08/2005 15:03

Smeta!

Zadig

Post by Zadig » 05/08/2005 15:04

Tacno, nisam odgovorio na drugi dio. Nije mi se dalo, a i prekinuo me mail sa posla....

Elem

banalizacija psovki i prostih rijeci u novinama, filmu, javnosti opcenito - smeta li vam ili ne?

Ne smeta mi previse (generalno), ali iako preceraju, onda je malo glupo slusati 70% rijeci u recenici u formi psovke. Problem sto se nemre odrediti ta granica jednostavno sta je preceralo mjeru a sta jest prihvatljivo.

Sto se tice prostih rjeci u novinama, razocaran sam kada vidim da u ozbiljnom politickom magazinu citam prostakluke "renomiranih" novinara BIH scene (da ga sada ne spominjem). Znaci, smeta mi bezze mi je to

Filmovi predstavljaju preslikavanje rezisera, producenta, scenariste, ideja na platno. Nekada je dio te ideje jako puno psovki, posto je to dio umjetnickog izrazavanja, bujrum, jope dok god ono ne pretjeraju fakat.

Recimo u Pulp Fiction-u mi je nako taman psovki.

Kurt_Kombajn

Post by Kurt_Kombajn » 05/08/2005 15:11

...naravno da bi svakom normalnom trebalo smetati...e sad, treba praviti male razlike...neki psovke plasiraju vrlo umjesno, tamo gdje treba, i gdje nema ni traga dvosmislenosti...

a ove stvari, tipa "mater vam jebem"...sta reci...pa logicno je da se covjek nadje uvrijedjen, jer u samom naslovu uopste nije precizirano na koga se to odnosi, dakle, samo nepismenoj masi to moze biti pametno, duhovito, ili sta ja znam vec na sta se cilja...stvar je isto i u tome da doticni lik ne koristi psovku zato sto joj je tu, more bit', mjesto, nego jednostavno zato sto ne zna drugacije...zamislimo sad, da neki klinac napise sastav pod naslovom "a sad mi svi popusite kurac", i procita ga pred razredom (bez obzira sto se naslov ne odnosi ni na koga iz razreda)...

...btw., generalno smatram da bi hip-hop kulturi dobro doslo malo vise skolovanijih protagonista, a bogami i publike...jer kako drugacije objasniti cinjenicu da neprikosnovena zvijezda objavi takav naslov (o bljuvanju uzivo, na koncertima, da se i ne govori), a publika kaze kako je sjajno, kako je super i fantasticno, i svi happy...

pitt

#6 Re: Mater vam jebem - prihvatljivo ili ne?

Post by pitt » 05/08/2005 15:17

A wrote:
Zadig wrote:
Naziv hip hop rep pjesme "mater vam jebem" me ne tangira sekunde....
vjervatno je naziv primjeren textu
Ne odgovarate na drugi dio pitanja - banalizacija psovki i prostih rijeci u novinama, filmu, javnosti opcenito - smeta li vam ili ne?
Sta ja znam.....nekad smeta a nekad i ne smeta. Vidi primjer ......nedavno za veterans (ili memorial) day su neke tv kuce mislili prikazati saving private ryan u udarnom terminu (oko 8 sati naveche). U po frke vlada se umjesala (regulatorna agencija) i rekli su da ce sve stanice koje to budu emitovale biti kaznjene ogromnim svotama radi jezika koji se koristi u filmu i nasilja. na kraju...u strahu od globa....film nije emitovan. Pitanje je da li bi taj film bio ono sto jeste bez psovki....da li bi izgubio dozu realnosti? Mislim ako se neko nalazi u onakvoj situaciji kao u tom filmu gdje ti je zivot u opasniosti zar nije ocekivat da covjek jebe sve sto mu na pamet padne?

Zadig

Post by Zadig » 05/08/2005 15:41

znaci, A, slazemo se jedan kroz jedan
:D

Tisucu mu retorti mog dede apotekara
:D

pitt

Post by pitt » 05/08/2005 16:07

Samo vi zachatavajte....sad ce moderatori da pokvare dernek :D:D

Nece. Sve dokle je to komentar-dva i ne narusava temu
Moderator

Belminator

Post by Belminator » 05/08/2005 21:22

Pa odlika knjizevnoumjetnickog teksta jeste preregistracija, sto podrazumijeva mogucnost preuzimanja elemenata drugih stilova. I jasno je da npr isječak iz novina, naučni termin, pa eto i psovka u knjiz. tekstu vise nece biti samo isječak iz novina, umjetnički termin, psovka, vec su ti tekstovi dio novoga teksta čija je dominantna funkcija estetska. Psovke inace spadaju u razgovorni stil. Meni licno su od psovki u knjiz djelima drazi erotizmi ( 1001 noc ih je prepuna ) jer ja licno volim kada je djelo malkice skakljivo. Ok psovka se moze fantasticno iskoristiti kao npr u Terra Nostra od Karlosa Fuentesa gdje se je na dvoru Filipa drugog digla buna protiv vladara pa sad gomila uzvikuje nesto kao; mi radimo oni grade dvor, dosta nam je vise njihovog slanoga graha koji jedemo cijeli zivot, oni svoje mrtve sahranjuju u luksuzne grobnice dok nasi mrtvi radnici ostaju zatrpani pod rusevinama, picka im materina ( tekst asm prenio vise po sjecanju, uglavnom ovako nesto ide )... i meni je licno ta psovka tu odlicno dosla da malo razbije i sam ritam tog nabrajanja i cak djeluje i duhovito kada je procitate u tom kontekstu nabrajanja... E sad nesto sasvim drugo su djela poput Bazduljevog " U taksiju" gdje on umjesto " ona je rekla" vise voli reci " ona je srala " Dakle kao sto je Kurt Kombajn rekao ok psovka, danas je mozete naci i u djelima najvecih majstora knjizevnosti poput Markeza ali tamo gdje joj jeste mjesto, gdje ce ona imati neku funkciju oneobicavanja ali koristiti psovke da bi ispali buntovnik ili "zajeban pisac" kako to vecina nasih mladih pisaca i radi meni je zaista skroz glupo, vise papanski nego frajerski...

dr.pi

Post by dr.pi » 05/08/2005 22:03

Kako drugacije docarati narodni jezik? 8-)

pike

Post by pike » 05/08/2005 22:27

U repu mi psovanje ne smeta jer rep je takav. Naziv pjesme Mater Vam Jebem odgovara sadrzaju iste. Ja neznam koliko ljudi kod nas znaju o rep kulturi al psovnje nije nista neobicno tu. Pogledajte Americke repere, svaka druga rjec je psovka i to nikom ne smeta jer niko nije prisiljen da slusa to ako ne voli.

Sto se tice psovaja u novinama ja sam protiv toga, ipak su to ozbiljne stvari, pogotovo polituka.

The_Flyer2002

Post by The_Flyer2002 » 05/08/2005 23:28

mater vam jebem

sta li to treba da znaci.

ma daj samo zato sto je "umjetnik" hahahhaa ima pravo da se tako izrazava???? pih

jadni ti taki umjetnici. nije vazno sta je u pjesmi vec kakav je naslov.

Belminator

Post by Belminator » 06/08/2005 13:39

dr.pi wrote:Kako drugacije docarati narodni jezik? 8-)
Daleko od toga da treba zabraniti psovke u knjizevnosti. One se javljaju u knjiz tekstu u svrhu stilizacije i govorne karakterizacije likova. Funkcije psovki mogu biti raznovrsne - od nacina za ispoljavanje frustracije pa do ispoljavanja agresivnosti. Ali ponavljam sve ovisi u kojem se kontekstu psovka upotrebljava. Ja bi to najprije povezao sa tackom gledista s koje pripovijedanje tece. Ako je psovka ubacena u govor nekog od likova ( takvog lika kojega ta psovka karakterise, jer ne mogu sad svi likovi u djelu biti uglađeni i slatkorijecivi, meni licno takvo djelo ne bi bilo uopste interesantno ) to je sasvim ok, ili ako je pripovijedanje u 1 licu, te na kraju krajeva ako autor pricu stavlja u usta nekom liku koji ne ucestvuje u zbivanju vec mu je funkcija samo da nam isprica sto se negdje nekad desilo, poput prologa u staroatickoj komediji npr. No ako je pripovijedanje u 3 licu, pripovijeda nam pisac licno, s neke svoje udaljene i neutralne tacke gledista i koristi se takvim izrazima poput Bazdulja npr. ( ona je srala, umjesto ona je rekla/kazala ) onda umjesto da kao u prvom slucaju pravdamo pisca i kazemo lik u djelu treba da djeluje kao neobrazovan, papak ili isfrustriran, ljut... sta li je vec , a autor koristi psovke da bi nam ga docarao, da bi postigao puni efekat, ovde nam samo preostaje da sve osobine koje bi pripisali liku koji se ruzno izrazava pripisemo autoru pa cemo reci sam autor misli da je buntovnik, frajer, da je cool a ispada samo papak. Sam jezik sadrzi mnogo elemenata da bi psovka bila osnovni termin za njegovo predstavljanje, ako je tako onda jadan je taj jezik i taj narod koji ga koristi. Psovke su prisutne kod svih naroda, na svim jezicima ali recimo kod mnogih velikih pisaca neces ih naci nikako ili se mogu pronaci tamo gdje im je i mjesto, gdje imaju vec ranije spomenutu funkciju. Nego, izgleda da je psovka najdraze oruzje nasih mladih knjizevnika, novinara... a nije mane ni susjednim nam zemljama...

edu

Post by edu » 08/08/2005 11:55

najbolji odgovor je kako kad!

u nicijoj zemlji mi nijedna psovka nije smetala..naprotiv..da ih nije bilo..to ne bi bilo to..a sa druge strane..kad je pecnin pravio intervju sa bregom..i kad je brega rekao da je bojan (hadzihalilovic op.a.) pravio one kratke filmove koji su isli prije nastupa svakog pjevaca..pecanin, kao iznenadjen sto njemu to bojan nije rekao, kaze: "a supak nista ne prica"..mislim..koliko god da je dobar sa bojanom..da mu je brat..to je odvratno..(jos to i nije psovka?!)..ali..da nije bilo tog bojana ne bi senad ni pricao sa bregom..jer kako i sam brega kaze..u svoj frci oko proba..bojan ga je zvao i zamolio da primi pecanina...

konkretno u edinoj pjesmi mi uopce ne smeta..i mislim da je pjesma odlicna (iako nisam sve rijeci stigao pohvatati)...

ne smeta mi kad se ta psovka kreativno iskoristi..kao sto je avdic uradio na naslovnoj bosne sa onim "jebemo vam hajku"...

u pile & maca emisiji imamo marinkoviceve psovke..koje mi se nekada i ne svidjaju..i bez kojih bi on bio jednako (ne)zanimljiv..nekome psovka pomogne da bude atraktivno zanimljiv..nekome opet dzaba da psuje cijelu emisiju...

ali mislim da ih treba svesti na najmanju mogucu mjeru...

a sokiralo me je to sto su moderatori promijenili naziv teme "mater vam jebem" na podforumu muzika..to mi je vise nego smijesno..hocu reci tuzno...

BigusDickus

Post by BigusDickus » 08/08/2005 12:27

Da si vidjela reakciju moje sefice, kad sam ja donio taj CD na posao... :D Uzela i kaze "Jao, je l' ovo Edo... :) cula sam ja za njega, on je jako dob... :shock: sta je ovo... aaaaaaa... 'Mater vam jebem'... :shock:" baci mi onaj omot od CD-a na sto i isfura iz kancelarije, k'o da se boji da ce ograjisat'... :D

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 08/08/2005 12:31

Hm, mozda bi zgodnije bilo jebem vam oca ocinskog, onda bi thema ostala

Kurt_Kombajn

Post by Kurt_Kombajn » 08/08/2005 13:05

A wrote:
edu wrote:a sokiralo me je to sto su moderatori promijenili naziv teme "mater vam jebem" na podforumu muzika..to mi je vise nego smijesno..hocu reci tuzno...
To je potaklo ovu moju temu. Naime, bilo mi je komicno slijedece: naziv "Mater vam jebem" je zvanicno prihvaceni, necenzurisani naziv pjesme o kojoj se pisalo u stampi, na TV. I svugdje prodje mimo cenzure (valjda ljudi misle kao ti i ja, da je u toj pjesmi naslov opravdan, a ne puka prostota, onako) i onda se na forumu Sa-X nadje cenzor, osjetljiviji od vascijele stampe i bh javnosti i promjeni naziv.
...mene je upravo sokiralo to sto sam otvorio sa-x forum, kad tamo na desnoj strani debelim slovima pise "MATER VAM JEBEM" :shock: :? :shock: ...u prvom momentu uopste ne upada u oci da je podforum muzika, nigdje nije naznaceno da se misli na pjesmu ede maajke, niti da je to upuceno nekome drugome...nigdje nije bilo ni najmanje naznake da se ne radi o jednom isfrustriranom forumasu koji je pozelio da opsuje majku svim ostalima koji ovdje svracaju...ono...tek otvoris stranicu, i ni pet ni sest, doceka te "MATER VAM JEBEM"....pa na sta to lici, gospodo draga...to je stvarno poslednje, nemam rijeci...

edu

Post by edu » 08/08/2005 14:43

znam ja A da ti nisi mogla biliv it.. :D :D ..ma nebitno..nek' sam ja nasao pjesmu..i odlicna je..iako mi se cini da ima jos jedna verzija ove pjesme..tj. ova sto sam je skinuo sa fmjam site-a je malo drugacija od one koju sam slusao na 202..gdje se spominje i nesto..ona tri idiota u skupim odjelima..ali kako rekoh i ova je odlicna...

J.... dobra stvar..zar ne A? :D :D :D

Post Reply