Masnoće u krvi + giht koljena

Sve o zdravlju...
Post Reply
eduscho

#1 Masnoće u krvi + giht koljena

Post by eduscho » 23/10/2020 23:05

Poštovani, ima li neko recept kako liječiti trigliceride i holesterol, tj. masnoće u krvi + giht desnog koljena i stopala.

moonca

#2 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by moonca » 24/10/2020 00:02

. mozes probati s ovim .. do 20 % moguce da snizi--Image
. zajedno s odabranom hranom....
. ako je u genima/ familiji- tablete na recept.. :zoka:

problemnatravunu

#3 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by problemnatravunu » 24/10/2020 07:03

nešto sam čitao o tome, npr. ispada da puno pomaže promjena ishrane , LCHF-paleo je po svemu sudeći dobar način, dakle ukratko, izbaciti brašno, pogotovo bijelo i šećer , forsirati nadzemno povrće i zdrave masnoće iz mesa , jaja i ribe

eduscho

#4 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by eduscho » 24/10/2020 20:16

Ma znas sta je problem, za masnoce u krvi preporucuju npr morsku ribu, dok kod gihta strogo zabranjuju morsku ribu zbog sastojka -purina. Dok opet na jednom sajtu za giht preporucuju mediteransku prehranu - e sad kako ces imati mediteransku prehranu bez morske ribe!!!???
Stvarno sam zbunjola...
Da je negdje naci listu sta se smije jesti za masnocu a sta za giht, pa da vidim sta je zajednicko da mogu sebi dijetu organizovati! E to bih volio naci...

mayab

#5 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by mayab » 24/10/2020 21:06

https://kupdf.net/download/anita-scaron ... c346d2_pdf

možda da ovo pročitaš, možda te prosvjetli

ozdrlje_donje

#6 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by ozdrlje_donje » 24/10/2020 23:02

Sto vise se bazirati na ishranu bez zivotinjskog porijekla. Meni stari pati od gihta svako malo i non stop me zove kako da se izbori s tim a stalno s lovcima te sac, te meza te rakijestina...

Juce tetku zovem da pitam kako je, kaze radila hidzamu pa joj slabo a jos ne moze nista zivotinjskog porijekla poslije procedure pa joj tesko pada, a tetka ima 150 kila i obrije kilo i po janjetine dok si reko keks :-) Dzaba joj da radi 4 hidzame sedmicno ako ne kombinujes sve faktore nema ti boljitka sto se tice zdravlja.

eduscho

#7 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by eduscho » 25/10/2020 13:50

Ma jasta, to si u pravu 100%. Samo meni je belaj sto moram rjesavati i masnoce u krvi /trigliceridi, holesterol, cak i povisen secer/ a s druge strane se pojavio i giht, koji je indirektno vezan i za lose masnoce u krvi. Oba stanja su vezana za nezdrav stil zivota /prehrana, fizicka neaktivnost, stres na poslu itd./ E sad belaj je taj sto se kod ishrane za masnoce preporucuje plava morska riba, kod gihta strogo zabranjena. Grahorice dobre za masnoce a lose za giht, integralne zitarice dobre za masnoce a ne preporucuju se puno za giht itd... e sad da mi je naci negdje neku uskladjenu dijetu. Nesto strucno. Ako neko zna neke stranice ili kontakte vezano za ove kombinovae prehrane bio bih zahvalan

Brus Lee

#8 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by Brus Lee » 25/10/2020 20:10

eduscho wrote:
25/10/2020 13:50
Ma jasta, to si u pravu 100%. Samo meni je belaj sto moram rjesavati i masnoce u krvi /trigliceridi, holesterol, cak i povisen secer/ a s druge strane se pojavio i giht, koji je indirektno vezan i za lose masnoce u krvi. Oba stanja su vezana za nezdrav stil zivota /prehrana, fizicka neaktivnost, stres na poslu itd./ E sad belaj je taj sto se kod ishrane za masnoce preporucuje plava morska riba, kod gihta strogo zabranjena. Grahorice dobre za masnoce a lose za giht, integralne zitarice dobre za masnoce a ne preporucuju se puno za giht itd... e sad da mi je naci negdje neku uskladjenu dijetu. Nesto strucno. Ako neko zna neke stranice ili kontakte vezano za ove kombinovae prehrane bio bih zahvalan
https://www.plivazdravlje.hr/aktualno/c ... html#30029

jOFLA

#9 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by jOFLA » 25/10/2020 20:16

eduscho wrote:
25/10/2020 13:50
Giht je nagomilavanje kristala urične kiseline u zglobu/zglobovima. Dva su rješenja koja brzo rade:
1. Pij više vode, nikako manje od dva litra dnevno (vrlo poželjno više), kako bi bilo dovoljno vode da ispire uričnu kiselinu iz tijela koja se tako neće više kristalizirati u zglobovima te neće više biti gihta, dok najnormalnije nastaviš jesti istu količinu istih proteina kao i do sada. Ili, 2. Prepolovi unos proteina.

Za trigliceride dva su rješenja koja brzo rade: mogu se obarati lijekovima, ili drastično smanjenim unosom škroba i šećera (poželjan unos ne više od 20 gr škroba i šećera dnevno).
Šećer: znači odricanje od svakih kolača, svakog kompota ili svake vrste slatka kupovnog i domaćeg, svakog soka i pića prirodnog ili kupovnog ista stvar, i odricanje od većine voća.
Škrob: odricanje od svakog proizvoda od bilo koje vrste brašna, integralnog, izbjeljenog, neizbjeljenog, raževevog, pšeničnog, bijelog, crnog sasvim svejedno, od svake vrste krompira (kineski, slatki, obični, mladi, odricanje od kukuruza i riže.

Na potpuno isti način se i šećer obara i vraća u granice normale. Za jedno i drugo postoje lijekovi za ljude kojima je teško uvesti ovakve promjene u ishrani. Nikakvi lijekovi nisu potrebni onima koji se prebace na taj način ishrane. Svi imaju i zbor: jednima je lakše nastaviti jesti kao do sada i uzimati lijekove, drugi shvate da ih organizam upozorava pa u ishranu uvedu ove promjene. Kako je kome više drago.

eduscho

#10 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by eduscho » 27/10/2020 17:51

joFla, poznato mi je ovo manje vise od ranije. Belaj je samo sto kod masnoca i gihta odredjene namirnice iskljucuju jedne druge, primjeri koje sam ranije spomenuo - plava riba, grahorice, integralne zitarice itd. U principu sveo sam prehranu na 3-4 kolicinski lagana obroka, nista poslije 19-20 h navecer. Otprilike koristim sljedece:

Nesto int brasna
Zobene pahulj i kase
Min crveno meso
Nesto bijele ribe i piletine
Vecina voca i povrca
Malomasni mlijecni proizvodi
Zeleni caj, voda i min voda
Crna kafa jedna soljica
Min masl i suncokr ulje

Plus pijem miks prokuhani limun+bijeli luk, casicu ujutro nataste i uz rucak cesnju bijelog domaceg luka+vitamin C. I pijem terapiju alopurin tablete za giht, tj umanjenje mokracne kiseline. Nadam se da ce ovo uspjeti, mada je potreban duzi rok i disciplina.

jOFLA

#11 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by jOFLA » 27/10/2020 20:15

eduscho wrote:
27/10/2020 17:51
joFla, poznato mi je ovo manje vise od ranije. Belaj je samo sto kod masnoca i gihta odredjene namirnice iskljucuju jedne druge, primjeri koje sam ranije spomenuo - plava riba, grahorice, integralne zitarice itd. U principu sveo sam prehranu na 3-4 kolicinski lagana obroka, nista poslije 19-20 h navecer. Otprilike koristim sljedece:
Od visokih triglicerida, visokog holesterola, pa ponekad i gihta sam patio i ja.

Ne obraćajući pažnju na vrstu namirnica koje sadrže purine i količinu purina, sve je to otišlo ispijanjem oko 2.5 do tri litre vode u danu (na moju tjelesnu konstituciju), i ugljikohidrata ispod 20 grama dnevno, uz vrlo povećan unos masnoća (oko 150 - 170 grama dnevno), od toga većina životinjske masnoće), i mesa oko tri puta više nego prije dok se pojavljivao giht, dakle sada po novom oko 250 grama proteina u danu (npr, 100 grama govedine sadrži u prosjeku 14,97 grama proteina). Eh sad, dnevno ja pojedem oko 250 grama proteina iz mesa. Od tada trigliceridi uvijek ispod 1.0, holesterol stabiliziran, gihta nikad više nije bilo, krvna slika sasvim u redu.

Sve dok ima dovoljno vode da ispire iz organizma uričnu kiselinu, vrsta namirnica i količina koja se unosi uopšte nije bitna. Da sam slušao preporuke endokrinologa nikad ne bih spustio šećer i trigliceride (jesam probao dva mjeseca fanatično slijedeći preporuke o ishrani i lijekovima), ali to doktorovo nije dovoljno popravilo ništa, ni trigliceride, ni holesterol, ni giht. Jedino što je radilo je drastično smanjiti ugljikohidrate čime i trigliceridi padaju ispod 1.0, a time i omjer rizika, Holest/HDL/Trigs.

To znači nikakve pahuljice zobene ove ili one ne dolaze više u obzir, potpuno se izbacuju, svaki proizvod od integralnog, crnog, bijelog ili bilo kojeg drugog brašna, odnosno sasvim se izbacuje bukvalno sve od žitarica, također se izbacuje mlijeko, sirutka i kefir. Umjesto toga jede se povrće koje raste iznad zemlje sa izuzetkom graha i graška.

Ali to odudara od uvriježenih mišljenja i narodu duboko ukorijenjenih vjerovanja, pa i doktorskih savjeta. U tom postu 21. januara ove godine, četvrti paragrtaf odozgo, počćinje sa "Nalaz od decembra 09":
https://forum.klix.ba/viewtopic.php?f=42&t=146109&p=16211878#p16211878

To je moje iskustvo koje je radilo i radi dobro. Teško je patiti od gihta i imati visoke trigliceride i tabletama zagađivati jetru i bubrege. Teško je odreći se graha, mlijeka, jufki, kifli, somuna, krompira, riže i većine voća. Izaberi svoje teško.

eduscho

#12 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by eduscho » 28/10/2020 20:10

joFLA, koliko sam skonto ti preporucujes ovu KETO dijetu - ishranu, jel tako. Citao sam nesto o tome al ne znam sve detalje. Mozes li sta detaljnije ili ako imas neki link al za ozbiljne sajtove. Ja mogu samo sanjati te vrijednosti nalaza koje si spominjao, Trigs su 3.88, secer 7.00 a holesterol tek. Prihvatio bih sve sto pomaze, pogotovo na prirodan nacin, tablete su li zadnj opcija.

stubrijez

#13 Re: Masnoće u krvi + giht koljena

Post by stubrijez » 29/10/2020 17:14

Gift ne znam, sto se tice mascuge... iz svog skustva tesko ces je icim rijesit jer ja sam sportas cijeli zivot unazad deset godina uvijek mi je kolesterol na granici. A imo sam u tih deset godina ne znajuci za masnocu ishranu apsolutno bez secera, meso samo probrano / cevapi i fasirano, kobasice i slicno nema sanse, posno skroz nista jaja, znaci bas cisto zdrava hrana nista cuga, sok Boze sacuvaj - i opet. Probo sam na sebi svasta, bapske lijekove, napitke prirodne kurce nema sanse uvijek tu negdje, haman kad si sklon tesko je to udesit da se skine bez lijekova.

Post Reply