Marciano odlazi iz FK Sarajevo

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
helo

Marciano odlazi iz FK Sarajevo

Post by helo » 01/06/2007 00:42

Marciano Dos Nascimento, 26-godišnji Brazilac, po mnogo èemu je najzaslužniji što je FK “Sarajevo” osvojilo titulu nogometnog prvaka Bosne i Hercegovine; dok navijaèi Sarajeva slave titulu i kuju u zvijezde svoga sportskog heroja, Marciano pakuje kofere i sprema se za veliku evropsku karijeru; pred odlazak iz BiH isprièao je našem novinaru svoju prilièno uzbudljivu bosansku avanturu sa sretnim završetkom.

Marciano do Nascimento

Kada se nekada vratim Bosnu, a vratiæu se, bit æu velika evropska zvijezda

Kada je prije dvije godine stigao u BiH, najveæi mu je bio problem navièi se na snijeg i niske temperature koje krajem godine okuju našu zemlju. U njegovom rodnom, milionskom Tiradentesu temperature su uvijek, i za najhladnijih dana, dvadesetak podioka iznad nule i snijeg je prvi put u životu vidio kada je stigao u zenièki Èelik. Iz Brazila je došao sa dvojicom suigraèa, Antonijem Kortezom i Narcisiom Korukom, pomalo iznenada, u aranžmanu koji je sa njima sklopio zenièki menadžer sa španskom adresom Dino Pašaliæ. Pola godine po dolasku, pokazalo se kako je od njih trojice samo Marciano Dos Nascimento onaj koji može opravdati tvrdnje struènjaka kako se u Brazilu “i na plaži može naæi kvalitetan nogometaš“. Uz Baiana, nekadašnjeg nogometaša Širokog Brijega, Marciano je zasigurno najbolji stranac koji je nakon rata igrao na našim terenima, ove je godine sasvim sigurno najbolji nogometaš Premier lige i jedan od najzaslužnijih što je Sarajevo, nakon osam godina èekanja, ponovo prvak BiH.

“Dani po dolasku bili su mi možda najteži u životu”, prièa nam Marciano pred posljednju ovosezonsku utakmicu Premier lige.

NISAM ZNAO DA U BiH VIŠE NEMA RATA

“Došao sam u zemlju o kojoj nisam znao ništa, jezik mi je bio nepoznat, novi ljudi, novi obièaji. Bio je to prvi put da sam otišao od kuæe, da sam se odvojio od porodice i trebalo se na to sve naviši. No, bio sam odluèan da uspijem, da se spremim za igranje u nekoj jaèoj ligi, što je uostalom cilj svakog od nas koji dolazimo iz Brazila.”

Prvu mu je pomoæ po dolasku pružio zemljak iz Brazila, koji kao humanitarac radi veæ desetak godina u Zenici. Primio ga je kod sebe, nauèio ga osnovama bosanskog, kojeg danas odlièno govori.

“U Brazilu mi je menadžer Dino Pašaliæ isprièao dosta o vašoj zemlji. Malo sam se plašio doæi, jer sam na vijestima gledao o ratu i ubijanjima, no on mi je pojasnio da je sve to prošlost, da zemlja napreduje i da je za mene dobro da doðem. Sada mogu slobodno reæi da se nisam pokajao.”

Kaže kako je njegova majka bila najveæi protivnik odlaska u Bosnu, no on je nakon nekoliko dana razmišljanja odluèio da pokuša.

“Tada sam igrao u klubu koji se zove Altos i znao sam da mi je mala šansa, jer je zaista ogromna konkurencija, da uspijem potpisati ugovor sa nekim prvoligaškim klubom. Veliki je izazov igrati, recimo, za Sao Paolo, ali je i opasno, jer na svakoj utakmici tamo ili u Riju bude mrtvih, na tribinama ili oko stadiona, tako da sam shvatio da je bolje da pokušam napraviti karijeru u Evropi.”

Na njegovom je dolasku u Sarajevo insistirao trener Husref Musemiæ, koji ga je kratko trenirao u zenièkom klubu.

“On je bez konkurencije najbolji defanzivac u našoj ligi, mislim da ima potencijal da postane reprezentativac BiH. Igra izuzetno pošteno, daje sve od sebe. Nikada ga nisam vidio da je nekog namjerno udario na terenu, ima osjeèaj za loptu, za prostor, i nevjerovatno je napredovao za vrijeme koje igra ovdje.”

S druge strane, i Marciano, koji je za kratko vrijeme postao ljubimac navijaèa u Sarajevu, kaže kako nije vjerovao da æe se tako zaljubiti u BiH.

“Ovdje mi je prekrasno, kao da nisam ni odlazio od kuæe. Šta je najljepše od svega? Ljudi. Ljudi su otvoreni, srdaèni, veseli kakvi smo i mi Brazilci. Svi žele znati sve o Brazilu, pitaju me za karneval u Riju, za Copacabanu. Iznenade se kada im prièam kako sam sa slavnim igraèima igrao turnire na pijesku, uživaju slušati o svemu što ima veze s mojom domovinom.”

“IZ BRAZILA ME U SARAJEVU POSJETIO SAMO DAIDŽA”

Nekih se navika nije odrekao po dolasku u Bosnu, svakoga dana mora pojesti grah, koji je u njegovoj zemlji, kako nam pojašnjava, nacionalno jelo.

“Graha se ne mogu zasititi, grah i riža su kod nas svaki dan na stolu i kada ne pojedem grah, kao da nisam ništa jeo cijeli dan.”

Èovjek koji brine o njegovoj prehrani u Sarajevu, Mustafa Duèiæ, kaže kako nije mogao vjerovati da Marciano svaki dan po èetiri ili pet puta jede grah.

“To mu je svakoga dana na jelovniku, èim ogladni, doðe kod mene na porciju. Svi smo mu savjetovali da jede lakšu hranu, piletinu ili tjesteninu, što je i preporuka za svakog sportaša. Ostali se igraèi drže toga, no kod Marcijana se uvijek zna šta je glavno jelo. Kada je tek stigao, imali smo problema da mu naðemo stan, jer su mu svi kod kojih smo iznajmljivali prostor, nakon nekoliko dana otkazivali. Bilo je to zato što je uvijek sa njim bilo nekoliko Brazilaca koji su dolazili iz Zenice. Jedna me je gazdarica, kada mu je otkazala stan, nazvala i rekla ‘Nisam ja iznajmila stan družini Pere Kvržice’ i spustila slušalicu.”

Nakon što završi sezonu u “Sarajevu”, Marciano æe se definitivno odseliti iz Bosne i prihvatiti jednu od ponuda koje mu u posljednjih dva mjeseca stižu gotovo svakodnevno. Kaže kako je sretan što æe nakon više od godinu dana vidjeti porodicu u Brazilu i djevojku koja ga èeka kako bi zakazali vjenèanje.

“Nisam nikoga vidio dugo, samo mi je jednom dolazio u posjetu, kako vi to kažete, daidža”, kroz smijeh æe Marciano, dodajuæi kako mu je ipak žao što odlazi iz zemlje u kojoj se nikada nije osjeæao kao stranac.

“Ovdje sam ispunio sve svoje planove. Želio sam biti prvak sa Sarajevom, za mene je to, neka se drugi ne ljute, najveæi klub u ovoj zemlji. Ali prièao sam sa šefom Musemiæem, rekao sam mu da je moj brat, Jailson Jonas, možda i bolji igraè od mene i mislim da æe on naredne sezone igrati u Sarajevu. Brat može doæi bez obešteæenja, a odlièan je igraè, može puno dati Sarajevu. Biæe mi drago da doðe, da bude ovdje sretan kao što sam i ja bio i da onda ode u neki veliki evropski klub. Volio bih to, jer æu se ja sigurno vraèati u BiH makar da posjetim prijetelje kojih sam ovdje stekao zaista mnogo.”

Dino Pašaliæ, Marcianov Menadžer

“Dinamo” i “Hajduk” nemaju para za njega, vodim ga u Bundesligu!

Kada je prije dvije i po godine iz Brazila stigao u zenièki Èelik, njegov je menadžer Dino Pašaliæ, koji sa suvlasnicima svoje španske agencije ima kamp za nogometaše u Brazilu, kazao je kako æe za pola godine Marciano biti najbolji igraè Premier lige i reprezentativac BiH.

“Pošto èesto obilazim stadione u Brazilu, Marciana sam zapazio na zagrijavanju, bio je rezerva i nije trebao igrati tu utakmicu, no jedan se igraè povrijedio i on je ušao u igru nakon pola sata utakmice”, kaže nam Dino Pašaliæ.

“Odmah sam vidio da se radi o izvanrednom igraèu i ponudio sam mu da doðe jedno vrijeme u Bosnu, da se navikne na evropski naèin života, pa da poslije probamo napraviti inozemni aranžman.”

Sudeæi po zanimanju klubova, Marciano æe dobar ugovor potpisati veæ ovoga ljeta, hrvatski klubovi Dinamo, Hajduk i Rijeka bi ga odmah angažirali, no Pašaliæ želi da Brazilac ode u veæi klub.

“Ima zanimanja za njega, ljudi znaju o kome se radi i kakav je igraè, što je pomalo neobièno kada je rijeè o igraèima iz naših klubova. Iduæe nedjelje zajedno putujemo u Brazil, pa æemo tamo odluèiti kamo æe dalje. Najvjerovatnije æe to biti Belgija ili Njemaèka, ima zanimanja i iz berlinske Herthe, no iskren da budem, potpisat æe ugovor sa klubom koji ponudi najviše novca, jer više nikome nije važna liga u kojoj se igra, bila to Španija ili Ukrajina, važan je samo unosan ugovor. A Marciano æe, nema dvojbi, za koji mjesec potpisati ’težak’ ugovor”.

karanana
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Post by karanana » 01/06/2007 09:05

Ovo ne kontam. Kako to da nijedan od klubova ne zaradi na slicnim transferima? Nesto sitno se ponekad zaradi. Igraci se samo puste i eventualno menadzer i Celo zarade. A lova klubu? Pa kako onda ocekujemo da ce nam fudbal napredovati?

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Post by cyprus » 01/06/2007 14:51

Haj, sretno mu.

Znali ko kakvih planova za transfere ima Sarajevo?

manijak1
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Post by manijak1 » 01/06/2007 16:08

:oops: h uh :D :D tko je taj uopće igrač? :D :D
I tko su da prostite , rektite mi .... :D tipari :? :D

lahor

Post by lahor » 01/06/2007 16:16

Nisam procitao tekst u potpunosti zbog njegove duljine.Samo da pitam koje sad taj Marcijano? :? :?

helo

Post by helo » 01/06/2007 16:33

lahor wrote:Nisam procitao tekst u potpunosti zbog njegove duljine.Samo da pitam koje sad taj Marcijano? :? :?

Igrac koji je najviše zaslužaš što je FK Sarajevo osvojio titulu i što je tu gdje je, igrac koji je ginuo na terenu, i koj je vukao FK Sarajevo ka vrhu, jednom rjecu Golem igrac svaka mu cast, šteta što ide, ali Bože moj takav je fudbal kod nas da sve što vrjedi i valja netreba kod nas da igra.

lahor

Post by lahor » 01/06/2007 16:35

helo wrote:
lahor wrote:Nisam procitao tekst u potpunosti zbog njegove duljine.Samo da pitam koje sad taj Marcijano? :? :?

Igrac koji je najviše zaslužaš što je FK Sarajevo osvojio titulu i što je tu gdje je, igrac koji je ginuo na terenu, i koj je vukao FK Sarajevo ka vrhu, jednom rjecu Golem igrac svaka mu cast, šteta što ide, ali Bože moj takav je fudbal kod nas da sve što vrjedi i valja netreba kod nas da igra.

Hvala ti na odgovoru.Nije to nista cudno jer sve sto imalo valja u nasoj zemlji prodaje se u bezcjenje.Neko ce da digne lovu ali nazalost najveci gubitnik je ipak f.k Sarajevo....sve sto vrijedi bice rasprodato.

lugavina

Post by lugavina » 01/06/2007 16:39

Administrator, predlazem da se ova tema mandali. Postoji topic- FK Sarajevo na putu ka Ligi Evropskih Prvaka gdje se i ova prica o Marcianu uklapa. Ne treba se rasplinjivati.

Edin H.
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

Post by Edin H. » 01/06/2007 16:58

Ma nemoj ni citati :oops:

U biti pita se se frajer gdje dodjos i sta me snadje :D :D :D

Neelix

Post by Neelix » 01/06/2007 17:00

ne kontam sta je nejasno? njemu je istekao ugovor, (potpisan na pola sezone) i sarajevo,, nazalost, nema nikakva prava na njega.

Vidi maneta :D :D :D dje su strumfe godinama :lol:

Edin H.
Has thanked: 18 times
Been thanked: 6 times

Post by Edin H. » 01/06/2007 17:01

Neelix wrote:ne kontam sta je nejasno? njemu je istekao ugovor, (potpisan na pola sezone) i sarajevo,, nazalost, nema nikakva prava na njega.

Vidi maneta :D :D :D dje su strumfe godinama :lol:

Welcome back mane :D :D :D

Komsije se pohasile u medjuvremenu :oops:

prleitihi

Post by prleitihi » 05/06/2007 16:56

manijak1 wrote::oops: h uh :D :D tko je taj uopće igrač? :D :D
I tko su da prostite , rektite mi .... :D tipari :? :D

eki ovog štrumfovskog miša..(pleonazam.. :D:D ).. :oops: ..štrumfe..jesi bio na proslavi?.. :D:D

Post Reply