Manjaca!!

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
da pamtis

Manjaca!!

Post by da pamtis » 15/12/2005 04:30

Istraga Okružnog tužilaštva o ratnim zločinima počinjenim na području Banje Luke

S. KARIĆ, V. POPOVIĆ

Uhapšeno šest bivših stražara sa Manjače
BANJA LUKA - Šest osoba iz Banje Luke uhapšeno je juče po nalogu banjolučkog Okružnog tužilaštva pod sumnjom da su kao saizvršioci počinili krivično djelo ratnog zločina protiv civilnog stanovništva.

U saopštenju Okružnog tužilaštva navodi se da je nakon ispitivanja privedenih lica tužilac sudiji za prethodni postupak Okružnog suda u Banjoj Luci predložio određivanje pritvora.

Radovan Pejić, šef Biroa za odnose s javnošću MUP-a RS, potvrdio je "Nezavisnim" da su u akciji uhapšeni Željko Bulatović (56) zvani Bula, Siniša Teodorović (35), Dragan Barjaktarević (33), Radenko Vučenović (42) zvani Cober, Zoran Gajić (42) i Milorad Topić (34).

Pejić je rekao da prilikom hapšenja nije bilo incidenata niti upotrebe sile.

Kako saznaju "Nezavisne", hapšenje je izvedeno u sklopu istrage ovog tužilaštva o ratnim zločinima počinjenim na području Banje Luke.

Nezvanično saznajemo da su uhapšeni muškarci za vrijeme proteklog rata bili angažovani kao stražari na Manjači kod Banje Luke, gdje se nalazio sabirni centar u kojem su bili zatvoreni Bošnjaci i Hrvati, uglavnom sa područja Prijedora.

U narednom periodu očekuju se nova hapšenja u sklopu istrage koju ovo tužilaštvo sprovodi već duže vrijeme o ratnim zločinima počinjenim na području Banje Luke. http://www.nezavisne.com//dnevne/dogadj ... 005-02.php
"ko to tamo peva" fair jesil' prepoznao i jednog?.. :D

Fair_Life

Post by Fair_Life » 15/12/2005 05:31

Ipak je to bilo prije trinaest godina...

I... oni se s nama nisu upoznavali da bi toliko dugo pamtili njihova imena.

Sitne su to manjacke ribice.
Last edited by Fair_Life on 15/12/2005 06:10, edited 1 time in total.

Nesferatu

Post by Nesferatu » 15/12/2005 06:01

Gledaj ih masala, po 30 i kusur godina....Oduzmes 13, skoro 14 godina, eto po cvaju je svaki ima'o u proljece 1992 godine, pa ne mogu biti normalni nikako, sa 20 godina da se upuste u stvari s kojima su se bavili....

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 15/12/2005 06:04

A Skljoco? Prepoznaje li on nekoga?

Nesferatu

Post by Nesferatu » 15/12/2005 06:05

Skoljco veli da fale na listi neke Sandzaklije.....

A ja sad ne znam...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 15/12/2005 06:10

Nesferatu wrote:Skoljco veli da fale na listi neke Sandzaklije.....

A ja sad ne znam...

Ne bih nikome pozelio sta su Fair, Skljoco i ostali tamo prezivjeli (ako su prezivjeli)...Pricha mi ljetos jedan engleski oficir koji je bio u B.Luci za vrijeme rata...i kaze:
Nice people u Bendzelajku..., a ja mu odgovorim: O, da fini su, a 30 km dalje konclager... :(

Fair_Life

Post by Fair_Life » 15/12/2005 06:23

Nesferatu wrote:Skoljco veli da fale na listi neke Sandzaklije.....

A ja sad ne znam...

Nesferatu, mislim da ces najbolje razumjeti sta mislim o ovome tvom komentaru ako ti jasno napisem:

"Ne seri Nesferatu !!"

I ostavi Skljocu na miru na temi o Manjaci. Imao si gdje da s njim lomis koplja... bilo je dovoljno tema.

Nesferatu

Post by Nesferatu » 15/12/2005 06:46

Dobar si Fair, pedagog pravi.

Jebi ga ja sam i za tebe i za Skljocu derle, al' i derle ima svoje. Kad mi pocne neko na stranici Sa-x-a pricati o tome, kako se Bascarsija Sarajevska, nije u ratu rusila, i to, nimalo upitno, vec kao izjavno, pa jebi ga, koliko su sruseni Prijedor i Banjaluka, vidim gdje su heroji.

Ja sam po prvi put i dosao na Sa-x radi teme koju je Skljoco zapoceo i u kojoj je pisao o tome sta je prezivjeo. Tad je za mene bio heroj covjek. Od tad, do danas, proslo se kroz mnoge faze, od Skljoce ostade samo ljepa uspomena...

Al' da ne brabonjam previse, prepustam vam ovu tematiku...

Fair_Life

Post by Fair_Life » 15/12/2005 06:58

Izvini Nesferatu na povisenom tonu... Izgovorenu rijec je tesko vratiti natrag... jer vise nije moja.

Tema je o logoru Manjaca, a ne o Skljoci.

Izvini, jos jedanput.

Nesferatu

Post by Nesferatu » 15/12/2005 07:03

Ama, ja sam taj koji se treba izvinuti, jer zapocinjem bespotrebnu zajebanciju na ozbiljnu temu. I u pravu si. Serem mnogo tamo gdje bih trebao da citam i sutim, niti sta znam o ovome, a, baljezgati bezveze samo mogu se ljudima zamjeriti....

Nego, nemoj ti samo na mene da se ljuti Fair. Oko ostalog se dogovorimo.

Fair_Life

Post by Fair_Life » 15/12/2005 07:25

Znas Nesferatu... prije nekoliko dana je umro jedan moj prijatelj od srcanog udara. Stariji je bio od mene mozda petnaestak godina. Bio je zatvoren zajedno sa mnom na Manjaci.

Izuzetno vitalan i snazan sve do momenta kad je nedavno posjetio Manjacu... na obiljezavanju godisnjice zatvaranja logora. Toliko ga je to potreslo da je ubrzo zatim umro. Sta hocu da kazem... na toj Manjaci je taj covjek izgubio dva odrasla sina. Jedan je bio stomatolog... za profesiju drugog nisam siguran.

Treci sin je prezivio Manjacu.

Fair Life

Post by Fair Life » 15/12/2005 08:09

Skljoco !

Ako pratis temu klikni po slici... zatim odaberi lijevo opciju Manjaca.

Vidjeces neke poznate likove iz Logora...

Image

Nesferatu

Post by Nesferatu » 15/12/2005 08:10

Ama, izgubio je svako nesto na Manjaci.

Do onog najmanjeg dijeteta koje nije Manjace ni vidjelo, a koje je na njoj izgubilo nevinost i vjeru u covjeka, u komsiju, u ljude i u svijet.

Svako je nesto izgubio.

Gledao sam i ja, kao dijete, nocima kako plamti nebo prema Istoku iz Bihaca. Gorio je tada Kozarac i cijelo Podgrmecje. Kad su stigle price od onih koji su bjezali kroz sume sta je ljude zateklo, a to je samo jos bio pocetak pocetka, nije niko vjerovao da ce iko od nas prezivjeti.

21 Jula 1995, na moj 15-ti rodjendan, dobijem za poklon narukvicu, od konca pletenu. I kazu mi djevojcice koje su mi je dale, da pozelim nesto za rodjendan, pa ako mi se zelja ispuni da je moram nekom drugom dati. Rodjedan se sastojao od nesto halve bez secera i ramucenog soka od sljive, a i taj je bio ko sirice. I sjecam se, dobro, pozelio sam da se oslobodi Bihac od okruzenja, to je tada bilo nezamislio, okruzenje od 150km, mi smo svi zivjeli u ubjedenju da cemo ratovati jos jedno 10-tak godina a ja licno, da necu tu slobodu nikad docekati. Kad ono 2-gog Augusta 1995 godine, sa Pljesevice iz ogromne kugle, koja je bila ostatak podzemnog JNA aerodroma poce dim da se vije.....prve naznake Oluje.

Eto, tad sam po prvi put, uvjerio sam sebe, da cu i ja ostati ziv.

Nisam bio u logoru niti sam nosio pusku, ali eto i ja sam bio zrtva i meni je bilo samar potezak za mojih pleca. Ostao sam u ratu bez djetinjstva, provedoh mladost u emigraciji. Vase zrtve su daleko vec i krvavije, jer ste vi vise predstavljali i vise imali da izgubite. Ali nije nicija zrtva za nipodastavati. Pa makar bila ona i onih Sarajevskih uhljupa sa Vratnika i Bistrika, ili ma cija da je jos.

Najgore je od svega, da se razocaramo jedni u druge i krenemo, frontalno sami protiv svih. I ja bih rado, al' onda znam, da su pobijedili oni prijeko. Ne oni sto nisu uz mene bili kad je najteze. Vec oni sto su bili protiv mene. I koji jos uvijek danas po Bosni skoro pa slobodno hodaju. Sta da covjek radi? Prlja sa bagrom ruke? Ili da ih pomete na marginu zivota i bilo kakvog znacaja....

Ja nemam na to odgovora. A, i mozda mi je bolje da je to tako. Jer da ga imam, ne znam da li ne bi drugi vise mogli sa mnom da zive, ili ja sam sa sobom.

Zivio ti meni Fair, svaki dan, za onaj koji su tebi i takvima ko tebi uskratili.

Fair Life

Post by Fair Life » 15/12/2005 08:33

Nesferatu wrote:(...)
Zivio ti meni Fair, svaki dan, za onaj koji su tebi i takvima ko tebi uskratili.

Bilo pa proslo Nesferatu... boli, ali sam naucio s tim zivjeti. Izdrzi se uz malo napora... Mnogima je teze bilo.

Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi. Izbrisati je, da ne boli. Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji .... . . (Meša Selimović)

Nesferatu

Post by Nesferatu » 15/12/2005 09:03

"There is only one thing that I dread; not to be worthy of my own sufferings".

Dostoyevski.

Stari

Post by Stari » 15/12/2005 09:32

Fair Life wrote:Skljoco !

Ako pratis temu klikni po slici... zatim odaberi lijevo opciju Manjaca.

Vidjeces neke poznate likove iz Logora...

Image

Zemo...nema tona na onom snimku ....jel to mog racunara ovdje nesto nije u redu ...ili snimak stvarno nema tona...?

Fair Life

Post by Fair Life » 15/12/2005 09:56

Nema tona...ali ima slike. Znam sta je Popovic pricao, jebati ga. Ona trojica desno od njega su isto logorasi, ali pod "blazim rezimom". Vidio si im onih kosurina... dok mi smo bili na nulu sisani.

Image

da pamtis

Post by da pamtis » 15/12/2005 10:01

jel to mog racunara ovdje nesto nije u redu ...ili snimak stvarno nema tona...?
i ja imam problema sa tonom ............upoznao sam jedno 30-setak ljudi koji su prezivjeli Manjacu :( , neki su se vratili i sada zive tamo {kozarac (trnopolje?)....} fakat ne kontam kako ti ljudi izdrze da zive zajedno sa zlikovcima koji su ih drzali u tim logorima :(

da pamtis

Post by da pamtis » 15/12/2005 10:06

ali pod "blazim rezimom".

Fair upoznao sam isto jednoga koji je valjda svasta "srao" e taj jarane nesmije nigdje da se vrati, uglavnom cuo sam i njegovu pricu ono "sta ces morao sam da nisam i mene bi ubili" i tako to.....

Fair Life

Post by Fair Life » 15/12/2005 10:22

Bilo ih je...

Stari

Post by Stari » 15/12/2005 10:23

da pamtis wrote:
jel to mog racunara ovdje nesto nije u redu ...ili snimak stvarno nema tona...?
i ja imam problema sa tonom ............upoznao sam jedno 30-setak ljudi koji su prezivjeli Manjacu :( , neki su se vratili i sada zive tamo {kozarac (trnopolje?)....} fakat ne kontam kako ti ljudi izdrze da zive zajedno sa zlikovcima koji su ih drzali u tim logorima :(

Oni u Kozarcu ne zive zajedno sa zlikovcima koji su ih maltretirali...ti zlikovci zive u jednom podrucju ca 10-12 km (petrov gaj, lamovita maricka, pisakvica i Omarska-rudnik ) istocno od Kozarca ... vijdaju se se sigurno u Prijedoru (koji je 10-12 km zapadno) onako u prolazu...ali ne vjerujem za zive zajedno.

Tamo se koliko ja dobijam obavjestenja formira nesto sto donekle podsjeca na Apparthead sistem u JAR-i (od vremena prije Mandeline pobjede na izborima)...dakle recimo u Prijedoru imaju : bosnjacke trgovine, bosnjacke cevabdzinice buregdzinice , bosnjacke gostionice -kafici, ....i zivi se uglavnom odvojeno ...premda blizo jedni-drugima...ali nikako.... ili vrlo rijetko... zajedno. I to je , barem za sad , na obostrano zadovoljstvo.

Ako je nekome krivo zbog toga a to su onda svakako srpski ugostitelji kojih je vise nego ikad...njima ne bi bilo krivo da da se ta turisticka najezda koja traje od kraja maja -do kraja septembra malo osvrne i na njihove objekte...u kojima je kako oni tvrde i ljepse uredjeno i jeftinije za pojesti i popiti...ali ali ti turisti ne rezonuju bas posve u skladu principa trzisne ekonomije ....

Fair Life

Post by Fair Life » 15/12/2005 12:06

Fair_Life wrote:Ipak je to bilo prije trinaest godina...

I... oni se s nama nisu upoznavali da bi toliko dugo pamtili njihova imena.

Sitne su to manjacke ribice.

Nisam ni primijetio da je uhapsen Zeljko BulatoviC (Bula). Njega bi trebalo odmah objesiti bez sudjenja.

Mislio sam da je on uhapsen prije nekoliko godina u Njemackoj.

Stari

Post by Stari » 15/12/2005 12:13

Fair Life:
Njega bi trebalo odmah objesiti bez sudjenja.

Ili mu spucati dva u glavu (ovo je od igranja belle...profesionalna deformacija) ...od po 7.62mm svaki. Vjesanje mi u datom slucaju nekako bespotrebe teatralno.

Murisno1

Post by Murisno1 » 15/12/2005 12:40

Eh tek sad shavacam neke stvari u vezi Fair life lika! Nisam jarane znao da si bio tamo i to prezivio... sad mi vec idu u glavu mnogi tvoji komentari i shvatam te puno bolje..
vjerovatno ti to ne znaci nesto Bog zna ali sve najbolje :thumbup:

Fair Life

Post by Fair Life » 15/12/2005 12:52

Murisno1 wrote:(...)
Nisam jarane znao da si bio tamo...
(...)

I tamo... i jos svugdje negdje...

Post Reply