Malo svjetla u bih "tami".

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
osa

Malo svjetla u bih "tami".

Post by osa » 23/02/2010 22:47

primjer kako treba raditi, veliko ulaganje, a bit će i nešto radnih mjesta, nešto će potrošiti i oni koji će učestvovati u izgradnji, zato tomislavgrađani uređujte stanove i sobe za iznajmljivanje.....

Nijemci ulažu u vjetar: prva vjetroelektrana u BiH

Sporazum o zajmu i projektu između njemačkoga KfW-a (Kreditanstalt für Wiederaufbau), BiH, Federacije BiH i JP-a “Elektroprivreda HZ Herceg-Bosne” d.d. Mostar za projekt “Vjetroelektrana Mesihovina” potpisan je u utorak u Sarajevu.

Potpisan je i sporazum za projekt dopunske mjere za vjetroelektranu Mesihovina, a za oba sporazuma bit će osigurano ukupno 72 milijuna eura.
Potpisnici sporazuma su Dragan Vrankić, zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar financija i trezora, Uwe Ohls, prvi potpredsjednik KfW-a za Aziju i Istočnu Europu, Gerald Kuehnemund, direktor Ureda KfW-a u BiH, Vjekoslav Bevanda, federalni dopremijer i ministar financija, i Matan Žarić, generalni direktor Elektroprivrede HZHB.

Prva vjetroelektrana u BiH, Mesihovina, snage 44 MW, trebala bi biti završena krajem 2012. godine.

Kako je istaknuto na svečanosti potpisivanja sporazuma, energija vjetra i vode ne samo da nudi nove mogućnosti zapošljavanja i povećanja prihoda, nego može pridonijeti i potrebnom smanjenju tekućih računskih deficita. Vjetroelektrana Mesihovina izgradit će se u blizini Tomislav Grada.

Planirane su 22 vjetrenjače pojedinačnog proizvodnoga kapaciteta od dva MW. Uz prosječnu brzinu vjetra veću od šest metara u sekundi, potpisnici očekuju godišnju proizvodnju od 115 GWh. Još prošle je godine njemačka vlada uručila elektronički atlas vjetrova BiH za daljnje ubrzavanje razvoja i pripremu budućih lokacija.

pustopoljina

Re: Malo svjetla u bih "tami".

Post by pustopoljina » 24/02/2010 17:00

"...vjetre s dinareeeee..." :D

iz dna duše

Post by iz dna duše » 24/02/2010 21:31

Obnovljivi izvori energije, pa tako i vjetrenjače zahtijevaju velika početna ulaganja, i treba puno vremena, dok počnu ostvarivati dobit i postanu isplative.
To znaju svi privatnici, koji su zainteresirani da ulažu u energetiku, ali još ne ulažu! Osim velikih početnih ulaganja, razlog su i nepovoljne cijene na našem tržištu, koje bi dobijali za proizvedenu energiju,kao i nemogućnost plasiranja te energije vani, zbog nepostojanja međunarodnih ugovora, koji regulištu to pitanje, za razliku od Srbije i Hrvatske, koje su to riješile itd...
Razvijene države, Danska, Njemačka, Francuska, Španija imaju čitave mape vjetrova, mjerenja koja se vrše godinama, kako bi odredili tačno mjesta gdje su vjetrovi najpovoljniji za gradnju vjetrenjača. Mi sada "iz neba pa u rebra" gradimo nešto na kredit, iako se tek sada u Bih počinje ozbiljnije razmišljati o većem korištenju tkzv. obnovljivih izvora energije.
Međutim, takvo što ne mora zanimati ni vladu, ni JP Elektroprivreda HB, a "Kreditanstalt für Wiederaufbau" još manje. Bitno je da se kredit uloži i uredno otplaćuje, a dobit od vjetrenjača...bit će nekada. Energetska postrojenja ove vrste ne upošljavaju ni nešto posebno mnogo radnika, tako da nema ni tu razloga za posebnu radost.
Žao mi je što sam ovu vijest primila sa ovolikom dozom skepticizma, jer vjerujem da je OSA ovo postavio/la dobronamjerno i zato što je zaista u ovome vidio/la pomak, ali....u BiH država i energetika, to nikada ne miriše na dobro, uz to će nam natovariti još jedan kredit za nešto za što ćemo se naplaćati rata dok (ako) postane rentabilno.
Ali, kako kaže jedan moj prijatelj: "Nek' se nešto dešava..."

panzer

Post by panzer » 25/02/2010 09:35

razlog su i nepovoljne cijene na našem tržištu, koje bi dobijali za proizvedenu energiju,kao i nemogućnost plasiranja te energije vani, zbog nepostojanja međunarodnih ugovora, koji regulištu to pitanje, za razliku od Srbije i Hrvatske, koje su to riješile itd...

a dobit od vjetrenjača...bit će nekada

u BiH država i energetika, to nikada ne miriše na dobro

Energetska postrojenja ove vrste ne upošljavaju ni nešto posebno mnogo radnika

Sad bi trebalo pojašnjenje za ove stvari. Da vidimo zašto je bolje ne ulagati nego ulagati.

xyz101

Post by xyz101 » 25/02/2010 14:58

investicija je dobra,, a i dobitak od nje je lako sracunati.
BiH je izvoznik elektricne energije u regionu.
sve sto vetrenjace naprave, prebacit ce se u domacinstva, a ostatak ce biti deportovan za prodaju.
taj ekstra kilovat prodaje ce biti dobitak vetrenjaca.

samo bih volio da se prosiri na chitav region BiH; a ne samo krsh hercegovine.
mislim, komicno je kako rusi ulazu u pravoslavne rafinerije, arapi u muslimanske firme(energoinvest), a svabe u katolicke vetrenjace.
i onda naivno kazu da nema svjetskog uticaja na nas.

Vilenjak Lego

Post by Vilenjak Lego » 01/03/2010 13:21

xyz101 wrote:investicija je dobra,, a i dobitak od nje je lako sracunati.

naprotiv dobitak je vrlo teško izračunati jer su otkupne cijene trenutno "relativno niske", a priprema se nova Uredba koja će "povećati" otkupne cijene ali na štetu kupaca u BiH

xyz101 wrote:BiH je izvoznik elektricne energije u regionu.
sve sto vetrenjace naprave, prebacit ce se u domacinstva, a ostatak ce biti deportovan za prodaju.
taj ekstra kilovat prodaje ce biti dobitak vetrenjaca.

Ovo je nažalost za domaćinstva u BiH (odnosno tamo gdje budu vjetroelektrane) i naradost za investitore tačno. Energija proizvedena u VE je 20-50% skuplja od trenutne proizvodnje i onda će domaćinstva plaćati tu skuplju energiju, a ekstra zaradu iz izvoza će naplaćivati oni koji budu izvozili.

xyz101 wrote:samo bih volio da se prosiri na chitav region BiH; a ne samo krsh hercegovine.
mislim, komicno je kako rusi ulazu u pravoslavne rafinerije, arapi u muslimanske firme(energoinvest), a svabe u katolicke vetrenjace. i onda naivno kazu da nema svjetskog uticaja na nas.

Ovdje se ulaže tamo gdje se najbolje moze "ući", odnosno naštimati "ulaz". Malo to ima veze za pravoslavljem, islamom i katoličanstvom.

Zašto se nisu definisala jasna pravila za rafineriju, elektrane.... (npr. zaposliti xxx osoba, investirati xxx miliona, proizvoditi xxx tona/kWh/litara...) pa onda ko kaže ja ću bolje od toga njemu prodati. Nažalost, ovdje ide sve naopako.
Volio bih da nije tako ali ove VE su dugoročno na štetu građana.

xyz101

Post by xyz101 » 06/03/2010 22:45

vilenjak,

nisi normalan.

Vilenjak Lego

Post by Vilenjak Lego » 11/03/2010 16:33

Najlakse je tako.

Pokušaj me malo matematikom demantovati.

xyz101

Post by xyz101 » 11/03/2010 16:52

ja sam vec rekao da je lako izracunati koliko ce vetrenjace proizvoditi, jer je Bih izvoznik struje.
onda si mi ti prebacao (bez dokaza i osnove) kako je ona struja koja se proizvodi iz vetrenjaca jeftinija,
kako ce u kucanstvima imati skuplje struje,,
i tako dalje, i tako dalje.
valjanje gluposti.
kao da je struja iz vetrenjaca drugacija od struje iz hidroelektrane.
eto, vetrenjace proizvode nisko-kvalitetnu struju, dok ovi drugi proizvode visoko kvalitetnu struju.
pa je to tesko izracunati, jer ove vetrenjace prave struju sa crvenom bojom, a ove druge su zute boje, pa kad se to pomjesa,, nedaj boze, sve ce to izaci drugacije,,
buahhahah../

smiri se bolan.
struja je struja.
lako je izracunati.
lako je prodati.
kupaca ima vise nego potrebno u samom regionu.

kuliraj se.,., i ne pravi probleme tamo gdje ih nema.

poz'

europljanin

Post by europljanin » 20/03/2010 22:12

Svaka investicija, pogotovo ona koja drugi placaju je dobrodosla u svakoj zemlji, cak i najbogatije zemlje svijeta rade sve da olaksaju strane investicije.

Vjetrenjace kao izvor energije su skoro pa optimalni proizvodjaci elekticne energije. Ne zagadjuju, nemaju negativnog ekoloskog uticaja na okolinu (sem ponekog nesmotrenog vrapca) :mrgreen: relativno brzo se postavljaju, mada to nije tako jednostavno kao sto zvuci.
Problem je da kostaju puno a proizvodnja energije nije tako velika tako da je potrebno da prodje dosta godina, cini mi se 8 godina, prije nego sto se otplate.
A sto se tice radnih mjesta, to zaboravi, nije potreban ni cuvar :mrgreen:
Za ocekivati je da toga sve vise bude u nasim krajevima, jer ta cuda na zapadu mozes da postavljas samo tamo gdje ti oni koje zive dozvole, jer niko nece da im te ogromne vjetrenjace kvare vidik.

Asana

Post by Asana » 24/03/2010 14:38

Zato solarni kolektori na nekom parkiralistu nikome ne bi zaklanjali vidik, vec bi se korisnici parkinga pravo obradovali sjenci, a okolne zgrade - stambene, poslovne, prodajni centri ... jako bi se obradovali dobivenoj energiji.
Ustedjeli bi i vlasnici automobila, jer ne bi morali trositi dodatnu energiju na rashladjivanje svog vozila ostavljenog na parkingu :D

Ali ko bi ulagao u nesto dugorocno i svima isplativo... daj meni, odmah i sad. :(

muamers

Post by muamers » 25/03/2010 12:17

osa wrote:primjer kako treba raditi, veliko ulaganje, a bit će i nešto radnih mjesta, nešto će potrošiti i oni koji će učestvovati u izgradnji, zato tomislavgrađani uređujte stanove i sobe za iznajmljivanje.....

Nijemci ulažu u vjetar: prva vjetroelektrana u BiH

Sporazum o zajmu i projektu između njemačkoga KfW-a (Kreditanstalt für Wiederaufbau), BiH, Federacije BiH i JP-a “Elektroprivreda HZ Herceg-Bosne” d.d. Mostar za projekt “Vjetroelektrana Mesihovina” potpisan je u utorak u Sarajevu.

Potpisan je i sporazum za projekt dopunske mjere za vjetroelektranu Mesihovina, a za oba sporazuma bit će osigurano ukupno 72 milijuna eura.
Potpisnici sporazuma su Dragan Vrankić, zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara BiH i ministar financija i trezora, Uwe Ohls, prvi potpredsjednik KfW-a za Aziju i Istočnu Europu, Gerald Kuehnemund, direktor Ureda KfW-a u BiH, Vjekoslav Bevanda, federalni dopremijer i ministar financija, i Matan Žarić, generalni direktor Elektroprivrede HZHB.

Prva vjetroelektrana u BiH, Mesihovina, snage 44 MW, trebala bi biti završena krajem 2012. godine.

Kako je istaknuto na svečanosti potpisivanja sporazuma, energija vjetra i vode ne samo da nudi nove mogućnosti zapošljavanja i povećanja prihoda, nego može pridonijeti i potrebnom smanjenju tekućih računskih deficita. Vjetroelektrana Mesihovina izgradit će se u blizini Tomislav Grada.

Planirane su 22 vjetrenjače pojedinačnog proizvodnoga kapaciteta od dva MW. Uz prosječnu brzinu vjetra veću od šest metara u sekundi, potpisnici očekuju godišnju proizvodnju od 115 GWh. Još prošle je godine njemačka vlada uručila elektronički atlas vjetrova BiH za daljnje ubrzavanje razvoja i pripremu budućih lokacija.

poznajem taj kraj, i pravo me cudi da su bas Mesihovinu izabrali za to...bilo je rijeci da ce biti postavljene u Kongori, ispod Vrana (mislim tamo gdje hoce termoelektranu da uvale debili). Licno smatram da to ipak nece biti veliki projekat...mjere vjetrove tek 2 godine, sto je mali uzorak...dok izgrade prvu vjetrenjacu shvatit ce i oni.
Al sama ideja je dobra, bar se krecemo i razmisljamo o boljem stanju. A jah, u opcini Tomislavgrad /Duvno) ce biti jos jedno akomulaciono jezero, pored Buskog- ne znam zasto to nije medijski uzdignuto, vjerovatno sto su investitori vecinom Hrvati...

Ljuska_u_BaklaFi

Post by Ljuska_u_BaklaFi » 25/03/2010 12:32

Ove je bash, al' bash malo svjetla u BiH tami :-)

Fair Life

Post by Fair Life » 06/04/2010 11:17

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Ove je bash, al' bash malo svjetla u BiH tami :-)

Evo i malo bash, al' bash mraka u BiH svjetlu,

http://www.seebiz.net/financije/bankars ... siromastvo

muamers

Post by muamers » 08/04/2010 02:55

Fair Life wrote:
Ljuska_u_BaklaFi wrote:Ove je bash, al' bash malo svjetla u BiH tami :-)

Evo i malo bash, al' bash mraka u BiH svjetlu,

http://www.seebiz.net/financije/bankars ... siromastvo

hahahaha, ovo sam i zaboravio ba...kako sam plako od smijeha kad sam prvi put cuo da 20% BDP-a dobivamo od tetaka i amidza iz dijaspore...smijesno :D

al u ovom tekstu najjace je "Upravo ovog su se najviše plašili ekonomski stručnjaci u BiH na početku globalne recesije" hahahahhaa :D :D hebo te ekonomski strucnjak (izvinjavam se na izrazu) kad se toga plasi...pa da je ekonomski strucnjak, nebi se uzdo da mu 1/5 priliva dolazi na taj nacin, nego bi ucinio sta da tu petinu zamjeni sa izvorima iz BiH (a ne da uvozi vodu, sokove, piletinu, stoku, krompir, i sl.)...hahahahaha, ne mogu da vjerujem...

Eborg

Post by Eborg » 23/04/2010 23:31

Jedno laičko ekonomsko pitanje. Kakve mi koristi kao država imamo ako neko sa strane dođe, izgradi vjetrenjače materijalom koji će uvesti iz stranih zemalja i onda nam prodaje/izvozi tu struju? Jedino što bi nama dobro bilo je eventualni otkup zemljišta i neke mizerne carine a neko drugi uzima našu lovu. Više bi mi izvezli para u njemačke i austrijske džepove nego što bi zaradili od carina i koncesija.

BTW, jedan primjer, čini mi se iz Beča. Izgradili ljudi vjetrenjače a vjetrenjače rastjerale ptice. Kako nije bilo ptica namnožili se crvi i uništili poljoprivredu. Dakle, nije to baš tako jednostavno. :-)

clansman

Post by clansman » 25/04/2011 03:04

da reaktualiziram ovo pitanje, bit ce mi drago ako se nadje neko da odgovori...
elem...
ima tome i 4-5 godina, izgradjena je jedna vjetrenjaca negdje blizu Kaknja, vidi se sa autoputa.
nedavno sam saznao ko je investitor. firmi iz Njemacke je placeno 1.800.000,00 KM izgradnja, a onda se ta ista vjetrenjaca iznajmila elektroprivredi uz mjesecni najam od 50.000,00 KM. nije tesko sracunati da se ista ta vjetroelektrana pod ovim uslovima isplacuje za 3 godine, pa recimo 4 zbog ulaganja u zemlju itd...zna li neko vise?

mayab
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Post by mayab » 25/04/2011 07:05

Ja kad god prodjem tom cestom vidim da vjetrenjaca uredno miruje, ne mogu vjerovati da bas nikada nema ni daška vjetra :? :?

Post Reply