Maglenke

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Dendrlix
Has thanked: 8 times

Maglenke

Post by Dendrlix » 02/05/2011 22:11

Sve vise vozaca ih pali uvijek, valjda im ljepse izgleda auto sa upaljenim maglenkama. Neku noc guzva, handre me sa obje strane. Cunirani Kadet upalio filmske reflektore zasarafljene na karambolku. Sa druge strane neko auto, hebo me svak ako nije ksenone stavio ko maglenke. Na otvorenem znam namjerno usporit da me preteknu kola sa upaljenim maglenkama.

Smetaju li vama?

Ima li neko da su mu upaljeni?

:D

holowey

Re: Maglenke

Post by holowey » 02/05/2011 22:22

kada ima potrebe ukljucujem maglenke - magla, noc na losoj cesti punoj rupa, noc na cesti sa mogucim odronima, neosvijetljeni tuneli sa sumnjivim asvaltom...mimo toga mi je previse ofirno da vozim sa ukljucenim maglenkama, posebno po dnevnom svjetlu...a po gradu nonstop vidjam auta sa ukljucenim maglenkama cak i po danu...valjda izgleda uber kewl :roll:

helpdesk

Post by helpdesk » 02/05/2011 22:33

Mislim da policija ima pravo kažnjavati za upaljene maglenke kad zato nema potrebe. E sad, šta tačno piše u ZOBSu, kad se smiju paliti i slično to neznam.

Klodovik

Post by Klodovik » 02/05/2011 22:40

Tvornički ugrađene mi ne smetaju. Nova Octavia, na primjer, ima dnevna gdje i maglenke. Osim toga, ako se kod novih modela maglenke već uključuju prilikom skretanja, nije baš da mogu toliko (ako ikako) zasljepljivati kad su obje uključene.

kemal21

Post by kemal21 » 02/05/2011 22:51

peugeot 407 sa uključenim maglenkama, po slaboj kiši, je pravo kul :-D
Meni je lijepo vidjeti to kada je kiša ili kada je magla, ali brate kada je sija sunce neznam šta moramo paliti i ova kratka svjetla :-) :) :run:

Zvek

Post by Zvek » 03/05/2011 09:15

Prije 2-3 mjeseca vozim Fabiu od starog kad iza mene se zaletio lik sa Ventom upalio neka plava svjetla, ma bije oči istjera. Skrajnem se ja da on prođe kad pozadi spojler do krova, čitavom dužinom spojlera nalijepljena LED traka i to su mu kao zadnja svjetla.

dottore

Post by dottore » 03/05/2011 09:24

a sta ako se automatski upale? :mrgreen:

Dendrlix
Has thanked: 8 times

Post by Dendrlix » 03/05/2011 11:35

@kemal21

Izgledaju lijepo kad ga gledas parkiranog sa upaljenim maglenkama. Kad ga vozis boli te djon kako izgleda. Ili ipak ne?

helpdesk

Post by helpdesk » 03/05/2011 11:42

Evo sminkeri da znate da mozete biti kaznjeni:
ZOBS Clan 95
(1) Po magli vozac vozila na motorni pogon na vozilu treba
da ima upaljena kratka svjetla za osvjetljavanje puta ili svjetla za
maglu ili oba svjetla istovremeno.
(2) Svjetla za maglu mogu da se upotrebljavaju samo po
magli ili u slucaju smanjene vidljivosti i ne mogu istovremeno da
se koriste s dugim svjetlima.
(3) Svjetla za maglu koja se nalaze na prednjoj strani vozila
moraju da budu bijele ili žute boje, a na zadnjoj strani - crvene
boje.

Hendrix

Post by Hendrix » 03/05/2011 11:50

Maglenke kod nas su postale nova pimp-my-ride moda, i definitivno smetaju a ljudi ih pale sve više po noći kada uopšte nije smanjena vidljivost, al eto izgleda cool , zalibo te što zasljepljuješ čovjeka koji ti ide u susret, auto ti izgleda napucano jarane. A onda i najnovija moda, zadnje maglenke se upale iz ne znam ni ja kojeg razloga, možda i to neko pimpanje izgleda.
Po noći su oči ionako napregnute maksimalno od kratkih svjetala koja ti idu u susret a onda ti genije naleti ko svemirski brod , ne možeš da gledaš u cestu, sve što ima na autu da svjetli upaljeno je, još vali da upali i ono unutra svjetlo, to isto izgleda cool. :x

helpdesk

Post by helpdesk » 03/05/2011 11:56

Ono unutra nece upalit budi siguran, jer njemu smeta :-) .

Tranquilizer

Post by Tranquilizer » 03/05/2011 12:44

Ja ih uglavnom koristim po magli ili kada ima puno rupa po cesti, jer mi auto ne osvijetljava dovoljno prednji dio, visoko postavljena svijetla šta li :D

mayab
Has thanked: 11 times
Been thanked: 7 times

Post by mayab » 04/05/2011 22:48

Po mojim iskustvima, maglenke su dobre za "qrcenje" , i da auto bude bolje primjecen od strane drugih, a korist za vozaca je vrlo mala, jednostavno ne vrijedi tih para, koliko jos uvijek najcesce treba doplatiti za iste

japo

Post by japo » 05/05/2011 08:23

povećana potrošnja s upaljenim maglenkama :D

Gile Šampion

Post by Gile Šampion » 05/05/2011 08:47

helpdesk wrote:Evo sminkeri da znate da mozete biti kaznjeni:
ZOBS Clan 95
(1) Po magli vozac vozila na motorni pogon na vozilu treba
da ima upaljena kratka svjetla za osvjetljavanje puta ili svjetla za
maglu ili oba svjetla istovremeno.
(2) Svjetla za maglu mogu da se upotrebljavaju samo po
magli ili u slucaju smanjene vidljivosti i ne mogu istovremeno da
se koriste s dugim svjetlima.

(3) Svjetla za maglu koja se nalaze na prednjoj strani vozila
moraju da budu bijele ili žute boje, a na zadnjoj strani - crvene
boje.

Pazi sad ovo koliko je nas zakon nakaradan.Znaci ne smijes da ih upotrebljavas sa dugim svjetlima,dok sa oborenim smijes???
Kod nas polupismeni ljudi pisu zakone,nepismeni ih provode, dok papani u vecini slucajeva upravljaju tim čuniranim vozilima.Danas ce vas policajac zaustaviti i napisati vam kaznu ako vozite novije auto i kad upalite zmigavac,ako vam se upali sijalica na mjestu maglenke(Golf 6,Mercedes,Audi) biće smatrano da ste upalili maglenke.Ili ako vozite Skodu Octaviu pa u kucistu za meglenke imate i sijalicu za dnevno svijetlo,rizikujete da naletite na nekog mrmonju koji ne zna sta je to i da vam pise kaznu.Isti slucaj je sa daylight ovjetljenjem.

Ja shvatam da ova stoka seljacka,čunerska zeli da bude u trendu pa pravi neke plagijate daylight farova(originalni daylight far kosta doplata preko 2000 KM,oni kupe trakice sa LED za 15 KM i kontaju da su u fazonu)ali to treba na svakom koraku policija da sankcionise,odnosno da se strogo zabrani upotreba takvog osvjetljenja na vozilu,ako ne ispunjava kriterije-TUV standard...

Kao da je ZOBS neko mudro slovo.Ovi koji ga pisu trebaju samo da prekopiraju taj zakon iz neke od evropskih drzava i eto na cesti odmah vise nece biti čunerskih auta,kojekakvih sijalica,raspar guma,felgi i sta vise ne...

nerma.

Post by nerma. » 30/08/2011 02:44

Molim pomoc od vas koji ste pametniji od mene na ovom polju :D

Veceras me zaustavi neki najpametniji policijac na svijetu, i onako pun sebe konstatuje da imam upaljene maglenke. Malo sam se prepala, jer sam pocetnik, pa je vidio da me moze handriti ( :D ) al sam mu fino objasnila da to nisu maglenke nego daylight, i pokazala sta su maglenke. Ali eto, on se nece raspravljati sa mnom, nego da ja to dokazujem na sudu veli. U pitanju je novi Audi, pa kad stavim da mi se sama svjetla pale odmah kad upalim auto, da ih ne zaboravim, pali se i daylight. Ni na kraj pameti mi nije bilo da ce me maltretirati zbog toga..

Sta kaze zakon? I sta me ceka na sudu? :)

jefferson

Post by jefferson » 30/08/2011 04:04

nerma. wrote:Molim pomoc od vas koji ste pametniji od mene na ovom polju :D

Veceras me zaustavi neki najpametniji policijac na svijetu, i onako pun sebe konstatuje da imam upaljene maglenke. Malo sam se prepala, jer sam pocetnik, pa je vidio da me moze handriti ( :D ) al sam mu fino objasnila da to nisu maglenke nego daylight, i pokazala sta su maglenke. Ali eto, on se nece raspravljati sa mnom, nego da ja to dokazujem na sudu veli. U pitanju je novi Audi, pa kad stavim da mi se sama svjetla pale odmah kad upalim auto, da ih ne zaboravim, pali se i daylight. Ni na kraj pameti mi nije bilo da ce me maltretirati zbog toga..

Idi na sud. Magla farovi upotrebljavaju H1 sijalicu vrlo jakog intenziteta! dayligh svjetlo koje je kao u novoj octaviji dio magla fara (isto iskustvo sam imao zbog toga) upotrebljava obicnu 12V sijalicu. Trebala si samo biti malo agresivnija, reci da ODMAH napise nalog i salje na sud i da jedva cekas da dodje na sud!
Ne zaboravi ziracunati svoje troskove dolaska na sud i to trazi da ti sud pokrije, a njega prijavi policijskoj stanici.
Napisi pismo policijksoj stanici, gdje se to desilo, u koje vrijeme i malo im objasni da obrazovanje traje cijeli zivot i da ne prestaje kad se zavrsi policijska akademija!

nerma.

Post by nerma. » 05/09/2011 01:34

jefferson wrote:
nerma. wrote:Molim pomoc od vas koji ste pametniji od mene na ovom polju :D

Idi na sud. Magla farovi upotrebljavaju H1 sijalicu vrlo jakog intenziteta! dayligh svjetlo koje je kao u novoj octaviji dio magla fara (isto iskustvo sam imao zbog toga) upotrebljava obicnu 12V sijalicu. Trebala si samo biti malo agresivnija, reci da ODMAH napise nalog i salje na sud i da jedva cekas da dodje na sud!
Ne zaboravi ziracunati svoje troskove dolaska na sud i to trazi da ti sud pokrije, a njega prijavi policijskoj stanici.
Napisi pismo policijksoj stanici, gdje se to desilo, u koje vrijeme i malo im objasni da obrazovanje traje cijeli zivot i da ne prestaje kad se zavrsi policijska akademija!

Hvala. :)
Jos uvijek nije dosla nikakva cestitka ili poziv na sud, pa kontam da je odustao od slanja, ako je malo bolje razmislio. Koliko inace treba da dodje ako nisam preuzela nista na licu mjesta?

Pisala bih i policijskoj stanici, ali bojim se da nema koristi, a trosim svoje zivce..

Post Reply