LOST - IZGUBLJENI

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...
Sinisa91G

LOST - IZGUBLJENI

Post by Sinisa91G » 29/08/2009 18:40

.

Black swan

Re: LOST - IZGUBLJENI

Post by Black swan » 07/05/2010 11:28

alminov prijevod

:D
u koreji

koliko košta panda?

50.000 pobjeda (Won)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

jel ko ima 5. sezonu da se mijenjamo :-)

zomri
Has thanked: 12 times
Been thanked: 3 times

Post by zomri » 07/05/2010 19:12

imam ja sve, more za one gruzijsko-japanske koprodukcije :mrgreen: :mrgreen:

Black swan

Post by Black swan » 07/05/2010 23:14

samo se ti javi na pm sa zeljama :sax:

todd_smith
Been thanked: 5 times

Post by todd_smith » 08/05/2010 01:43

UNAPRIJED DA NAPOMENEM, DA POST SADRZI SPOILERE, TAKO DA AKO NISTE GLEDATI NOVE EPIZODE PRESKOCITE OVAJ POST DA VAM NE POKVARIM SHOW!!!

...

gledao sam najnoviju epizodu zadnje sezone jucer...imaju jos 3-4 do kraja, stvarno ne znam kako misle sve objasniti, iz sedmice u sedmicu mijenjaju tempo...4 lika u 1 minuti ubise :-? ...ali nadam se da se necu razocarati

ludak_

Post by ludak_ » 08/05/2010 01:48

Moze li neko stavit linkove za 6 sezonu, ovih desetak epizoda koliko je do sada bilo...

todd_smith
Been thanked: 5 times

Post by todd_smith » 08/05/2010 02:04

INDEXN1 wrote:Moze li neko stavit linkove za 6 sezonu, ovih desetak epizoda koliko je do sada bilo...

evo imas ovdje svaku sezonu:

http://tvshack.net/tv/Lost/

stripiii

Post by stripiii » 08/05/2010 19:40

.

AfroSamurai

Post by AfroSamurai » 24/05/2010 21:51

eto završila se i ova meni daleko najdraža serija , iako mislim da je nekako ostalo sve nedorečeno pa ima li još ljudi da je sve pratilo i da pojasni malo ovaj kraj jer sam skroz ostao zbunjen iako sam je pratio od početka do kraja bez propuštanje , eto .

ja.neron

Post by ja.neron » 24/05/2010 23:32

šta ti nije jasno...svi su odavno mrtvi

ups !!! :D

lord-executioner

Post by lord-executioner » 25/05/2010 01:25

SPOILERI ( UJEDNO I ODGOVOR AFROSAMURAIU ) NE CITAJ AKO NISI GLEDAO FINALE LOSTA!

Aaaargh... nisu svi odavno mrtvi. Sve sto se desavalo na otoku, oko njega, i tokom prethodnih sezona, sve se zaista desilo, u stvarnosti LOST-a. Tzv. "alternativna stvarnost" posljednje sezone je zapravo duhovna konstrukcija koju su kreirali "izgubljeni" zbog svoje povezanosti kako bi opet bili zajedno kada umru; njihova duhovna povezanost nadjacala je potrebu duse da ostavi tu vezu iza sebe i predje na "drugu stranu", preciznije na "onaj svijet". Razlog zbog koje su u njoj prisutni svi, pa i oni koji na kraju same serije nisu umrli ( Kate, Sawyer, Miles, Rose, Bernard, Hurley, itd itd ) je taj sto su u toj konstrukciji, tom svojevrsnom "cistilistu", kao sto je Jackov otac na kraju objasnio, svi oni koje je sudbina na otoku povezala, i oni koji su umrli prije Jacka, i oni koji su zivjeli i umrli nakon njega. Na kraju serije duse se bude, shvataju povezanost, nalaze se i zajedno napustaju konstrukciju ( "cistiliste" ) i odlaze dalje, u nepoznato.

dale cooper
Has thanked: 16 times
Been thanked: 31 times

Post by dale cooper » 25/05/2010 07:54

lord-executioner wrote:SPOILERI ( UJEDNO I ODGOVOR AFROSAMURAIU ) NE CITAJ AKO NISI GLEDAO FINALE LOSTA!

Aaaargh... nisu svi odavno mrtvi. Sve sto se desavalo na otoku, oko njega, i tokom prethodnih sezona, sve se zaista desilo, u stvarnosti LOST-a. Tzv. "alternativna stvarnost" posljednje sezone je zapravo duhovna konstrukcija koju su kreirali "izgubljeni" zbog svoje povezanosti kako bi opet bili zajedno kada umru; njihova duhovna povezanost nadjacala je potrebu duse da ostavi tu vezu iza sebe i predje na "drugu stranu", preciznije na "onaj svijet". Razlog zbog koje su u njoj prisutni svi, pa i oni koji na kraju same serije nisu umrli ( Kate, Sawyer, Miles, Rose, Bernard, Hurley, itd itd ) je taj sto su u toj konstrukciji, tom svojevrsnom "cistilistu", kao sto je Jackov otac na kraju objasnio, svi oni koje je sudbina na otoku povezala, i oni koji su umrli prije Jacka, i oni koji su zivjeli i umrli nakon njega. Na kraju serije duse se bude, shvataju povezanost, nalaze se i zajedno napustaju konstrukciju ( "cistiliste" ) i odlaze dalje, u nepoznato.

Nisam se dugo vremena logovao na ovaj forum, ali ne mogu a da ne kazem koju rijec o jednoj o svojih omiljenih
serija svih vremena. :)

Slazem se sa tobom lord-executioner, jako lijepo si objasnio sta je sta. Otok i dogadaji oko njega su se zaista
desili i bili stvarni dok je alt-reality ili flash-sideways neka vrsta meduprostora ili u religijskom ili duhovnom
smislu "cistiliste" koje je stvorila svijest "izgubljenih". Tokom trajanja 6 sezone vidljivo je da su se izgubljeni
u alt-realityu suocili sa svim svojim pogreskama, patnjama i strahovima iz zivota i na kraju naucili kako da
"puste", prihvate i na kraju oproste sebi.

Lost je na kraju presao puni krug i zavrsio se kao sto je i poceo, kao jedna prica o posebnim ljudima, iznimno
povezanih jakim i neraskidivim vezama. Show se citavo vrijeme (kao sto se na kraju i pokazalo) bavio "velikim"
temama: dobro i zlo, rodenje i smrt, grijeh i iskupljenje, slobodna volja i sudbina, nauka i vjera, nada, zrtva
itd, sto je na kraju uspjeo i na jako lijep i dirljiv nacin i zaokruziti. Mislim da je samo ostrvo neka vrsta alegorije
na sve ove gore navedene teme.

I mislim da je Jack na kraju uspjeo dokazati tvrdnju koju je Jacob imao u raspravi sa "covjekom u crnom".
Da se ne mora uvijek zavrsiti isto, borbom, smrcu i iskvarenoscu. Da su ljudi sposobni i da imaju ogroman
potencijal i za dobra djela i da mogu biti nesebicni i spremni na zrtvovanje sebe za druge i za vece dobro. :)

lord-executioner

Post by lord-executioner » 25/05/2010 09:26

SPOILERI!

Znam da sam, gledajuci LOST, imao problema sa likom Jacka, zato sto je proveo pet sezona ponasajuci se kao apsolutni kreten ( nemam bolje ilustracije ), a onda se pet do dvanaest "konvertirao" u nekoga ko shvata da je otok znacajan i da sve sto su uradili ima svrhu; njegov kraj je zapravo bio i jedini nacin da se zivotni ciklus njegovog lika u seriji zavrsi na dostojan i pravi nacin. Sebicni i tvrdoglavi Jack je postao Jack koji se zrtvuje, i tu je njegovo potpuno iskupljenje. Hurley, najbolji i najnesebicniji od njih, zamijenio je Jacoba, sa Benom kao Richardovom zamjenom ( mnogo boljom, ako se sjetimo da Richard zapravo nije nista ni znao, sto je prilican paradoks s obzirom da su ga u "Ab Aeterno" epizodi predstavili kao posrednika izmedju Jacoba i ljudi ). Mislim da ce mnogo ljudi biti razocarano zadnjom epizodom, jer nije objasnila mnogo toga, ali ja nemam vecih zamjerki, i bit ce mi veoma drago kupiti kompletnu originalnu seriju jednom kad izadje, sto bi se trebalo desiti u augustu ili septembru. Sretno svim fanovima LOST-a, i drago mi je da su i drugi ljudi na neki nacin dijelili uzivanje u seriji koja je, mada mozda nije najbolja serija svih vremena, ipak daleko nadmasila mnoge druge.

johnnykola
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Post by johnnykola » 25/05/2010 10:20

sacekaj, šepard sebican!?!?!? a on k'o onaj istetovirani djecko u prizn brejku.
muda bi sebi odsjeko samo da nekom pomogne. i uvijek je tu da popravi "stvari"
zbog traume s baobabom.:p nisam gledao posljednju sezonu. kaze jaran
da je blago razocarenje. opet, bit cu sretan kad sjednem i za jedan vikend
odgledam cijelu.

AfroSamurai

Post by AfroSamurai » 25/05/2010 11:15

Gledao sam ja citavu sezonu i finale samo sam htio da vidim mišljenje još par ljudi , i slažem se većinom sa vama i mislim da nije mogao bolji kraj biti jer mislim da je kroz citavih 6 sezona dosta pitanja postavljeno i da je nekolicina odgovorena a ostatak je ostavljen gledaocu da sam sebi odgovori ili su totalno nebitna i ne treba se njima zamarati npr. niko se ne pita kako supermen leti i na koji nacin ubrzava :D uglavnom meni ubjedljivo najdraža pa čak i najbolja serija koju sam dosad gledao

dale cooper

Post by dale cooper » 25/05/2010 16:54

Pa ne bih se ni ja mogao sloziti u vezi Jacka. On je meni jos sa pocetka serije bio jedan od omiljenih likova (uz
Lockea i Sawyera). Mislim on je bio covjek stavljen u nezahvalnu poziciju vodje, koju objektivno govoreci nije
htjeo upravo zbog ovih "daddy issues" i cinjenice da je uvijek mislio da nije bio dovoljno dobar svome ocu.
A sa druge strane niko se drugi bas nije htjeo prihvatiti vodstva iako su svi imali neke ideje. I mora se priznati
da je uspjeo dobro organizovati prezivjele leta 815. Napravili su kamp, uspjeo je pronaci vodu kljucnu za
prezivljavanje itd. Slazem se da je zbog te ogromne zelje da se dokaze sebi i ocu i da drzi sve pod kontrolom znao
biti jako tvrdoglav i naporan, i zbog toga nije mogao vidjeti neke stvari koje je Locke uspjeo shvatiti sa pocetka.
Zato i jeste impresivan put njegovog lika od "man of science" do "man of faith" u ovoj zadnjoj sezoni, gdje se
Jack fakticki nasao u istoj poziciji gdje je John Locke bio na pocteku serije, sa ogromnom vjerom u otok i svoju
sudbinu. I njegovi postupci na samom kraju uspjeli su iskupiti i njega i Lockea cija smrt vise nije izgledala
tragicna i uzaludna, vec kao dio nekog veceg plana.

BSn

Post by BSn » 26/05/2010 01:04

Izvor je ulaz u raj/pakao?
Da je unisten otok i taj ulaz, sto bi bilo?

Sto se tice Jacka, tu je Dim dao najbolju opasku - on je bio ocekivano rjesenje, a Jacob uvijek iznenadjuje sa rjesenjima. Hurley je pravi covjek za to, samo ako opet ne posandrca, pa ne pocne s onim "I see dead people" furkama. :D Osim toga, k'o sto neko istace, on ima Bena sa sobom koji zna haman sve o otoku. Tako je Ben odmah i rekao da je odluka Jacoba, a ne ostrva, bila da niko ko je dosao na ostrvo ne smije sa njega otici. Kod debelog ce to biti drugacije. Medjutim, onda je sva njihova zrtva bila uzaludna, jer ih nije dovelo ostrvo i neka visa sila, nego Jacob i oni nisu bili odabrani, nego metodom slucajnog uzorka dovedeni. To sve ni nema previse logike, jer je i Jacobova maceha bila protiv dolaska novih ljudi na otok - logicno, sto je vise ljudi, to je teze cuvati izvor. Sve u svemu, oni su bili zrtve egocentricnog Jacoba koji nije imao pametnijeg posla, nego da sam sebi otezava. Mogao je samo dovesti Desmonda, onda kamenom razvalit njusku Dimu i ostaviti Desmonda kao novog cuvara. Umjesto toga, on se odlucio, totalno nelogicno, da riskira sigurnost otoka sa plejadom potpuno novih ljudi.

Koliko god da su razvlacili sa sezonama i bespotrebno komplikovali stvari, toliko su unistili sve sa zadnjom epizodom u kojoj dosta toga nisu rijesili i ucinili cijelu stvar prejednostavnom (da ne upotrijebim gori termin).

I sta nas, koji smo pratili zivot izgubljenih na otoku, boli sta se njima desavalo u zagrobnom zivotu i s kim su zavrsili?! - S tim su zavrsili k'o klasicna safunjara - "Zivjeli sretno sve do kraja svoga besmrtnog zivota".

dale cooper

Post by dale cooper » 26/05/2010 16:06

BSn wrote:Izvor je ulaz u raj/pakao?
Da je unisten otok i taj ulaz, sto bi bilo?

Sto se tice Jacka, tu je Dim dao najbolju opasku - on je bio ocekivano rjesenje, a Jacob uvijek iznenadjuje sa rjesenjima. Hurley je pravi covjek za to, samo ako opet ne posandrca, pa ne pocne s onim "I see dead people" furkama. :D Osim toga, k'o sto neko istace, on ima Bena sa sobom koji zna haman sve o otoku. Tako je Ben odmah i rekao da je odluka Jacoba, a ne ostrva, bila da niko ko je dosao na ostrvo ne smije sa njega otici. Kod debelog ce to biti drugacije. Medjutim, onda je sva njihova zrtva bila uzaludna, jer ih nije dovelo ostrvo i neka visa sila, nego Jacob i oni nisu bili odabrani, nego metodom slucajnog uzorka dovedeni. To sve ni nema previse logike, jer je i Jacobova maceha bila protiv dolaska novih ljudi na otok - logicno, sto je vise ljudi, to je teze cuvati izvor. Sve u svemu, oni su bili zrtve egocentricnog Jacoba koji nije imao pametnijeg posla, nego da sam sebi otezava. Mogao je samo dovesti Desmonda, onda kamenom razvalit njusku Dimu i ostaviti Desmonda kao novog cuvara. Umjesto toga, on se odlucio, totalno nelogicno, da riskira sigurnost otoka sa plejadom potpuno novih ljudi.

Koliko god da su razvlacili sa sezonama i bespotrebno komplikovali stvari, toliko su unistili sve sa zadnjom epizodom u kojoj dosta toga nisu rijesili i ucinili cijelu stvar prejednostavnom (da ne upotrijebim gori termin).

I sta nas, koji smo pratili zivot izgubljenih na otoku, boli sta se njima desavalo u zagrobnom zivotu i s kim su zavrsili?! - S tim su zavrsili k'o klasicna safunjara - "Zivjeli sretno sve do kraja svoga besmrtnog zivota".

Ne znam, ja Jacoba i brata vidim kao na jos jedne u nizu zrtava i tragicara koji su navedeni na otok.
Kao sto im je "majka" rekla i ona sama je dovedena na otok a prije nje je neko drugi bio zastitnik, i ko zna
koliko to sve traje, vjerovatno jos mnogo duze od vremena iz epizode "Across The Sea" I sam Jacob nije
htjeo da bude zastitnik "svjetla" vec ga je majka lijepo izmanipulirala i nije mu dala izbora. Ne mislim da
je Jacob bio egocentrican, vec jednostavno sjeban i isfrustriran tip, sto nije ni cudo sa obzirom da mu je
lazna majka sve godine ispirala mozak, a posle mu uvalila posao zastitnika, a sa druge strane je imao
opasnog protivnika koji je sve vrijeme trazio rupu u pravilima kako bi ga ubio. Slazem se da su pravila koja je
postavio bila pomalo naivna, ali on je ocajno pokusavao dokazati i majci i bratu da ljudi nisu nuzno zli i iskvareni
i da su u stanju uciniti pravu stvar (Jack je to na kraju i dokazao), ali je takodje htjeo da ljudima da ono sto on
nije dobio, pravo izbora. Hurley je sada u drugacijoj situaciji, vise nema smoke monstera, a i Hurley sam nema
neke pretjerane emotivne prtljage za sobom, on je jednostavno dobricina, a ima i opakog broja 2 :mrgreen:

Sto se tice svih ovih misterija koje nisu rijesene (mislim posebno na sve one Egipatske hijeroglife i statuu
Tawaret-a koje smo vidjeli tokom serije), mislim da nam ona scena u finalu nakon sto Jack zatvara oci i koja
pokazuje ostatke Oceanic aviona, govori da na njih trebamo gledati kao na dio historije otoka i cinjenicu
da su na njemu boravili razni ljudi i kulture i da su svi tu dovodjeni. Tako ce vjerovatno neko sledeci ko dodje
na otok vidjeti ostatke aviona izgubljenih i zapitati se "Odakle se ovo nalazi ovdje?" bas kao sto su nekad nasi
junaci pitali za Adama i Evu, za Hatch i ostale stvari koje smo vidjeli. Neke stvari ni ne treba previse objasnjavati,
jer ce misterija izgubiti onu magiju i nece se vise moci spekulisati i teorezirati. :)

lord-executioner

Post by lord-executioner » 26/05/2010 17:40

@dale cooper - ne slazemo se u pogledu Jacka, ali je ovo posljednje odlicno receno :thumbup:

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 29/05/2010 16:03

stripiii wrote:
Sezona 6 Ep 1-14

epizode 11, 13 i 14 nisu dostupne (u stvari u 13 nedostaje part1). Ima li neko drugi link?

King_Jeremy

Post by King_Jeremy » 04/06/2010 15:36

BSn wrote:Sto se tice Jacka, tu je Dim dao najbolju opasku - on je bio ocekivano rjesenje, a Jacob uvijek iznenadjuje sa rjesenjima.

Opaska mu nije na mestu, jer nije Dzejkob birao vec ih je pustio da se sami jave.

Inace, slazem se da je Dzek smarao strasno celu seriju i bio teski debil ali se na kraju iskupio i konacno uradio nesto korisno. Malo mi glupo nacin na koji je (pravi) Lok umro, ali eto. Zao mi sto glupaca Kejt nije umrla, ali mi je drago za Sojera, Ricarda i narocito kraljine Bena 8-) . A da i Hurley car je novi sef haha

Zodiac123

Post by Zodiac123 » 04/06/2010 20:02

eo ja sam novi ovdje,i nisam siguran jesam li skužio neke stvari,serija mi je preedobra,svaka čast onima koji su je smislili.Ovako,što se dogodilo s Sawyerom,Kate,Lupidusom i onim ne znam kak se zove,jesu li se vratili među ljude i nastavilli normalno živjeti?
drugo pitanje,znači,onaj trenutak,pred kraj serije,kad se svi okupe,znači svi su umrli i sad su svi zajedno,i šta poslije toga,kuda idu,što znače ona otvorena vrata ?hahaha joj e mal me stid,vjerojatno ćete se smijat pitanjima al jbg :)

lord-executioner

Post by lord-executioner » 04/06/2010 22:42

Zodiac123 wrote:eo ja sam novi ovdje,i nisam siguran jesam li skužio neke stvari,serija mi je preedobra,svaka čast onima koji su je smislili.Ovako,što se dogodilo s Sawyerom,Kate,Lupidusom i onim ne znam kak se zove,jesu li se vratili među ljude i nastavilli normalno živjeti?
drugo pitanje,znači,onaj trenutak,pred kraj serije,kad se svi okupe,znači svi su umrli i sad su svi zajedno,i šta poslije toga,kuda idu,što znače ona otvorena vrata ?hahaha joj e mal me stid,vjerojatno ćete se smijat pitanjima al jbg :)

Sawyer, Kate i kompanija su se vratili medju ljude, a kako su zivjeli, boga pitaj :D a sto se tice drugog pitanja, idu na onaj svijet; kakav je tacno taj onaj svijet, opet, ko zna :) poenta je da su, kad su umrli, bili "zaglavljeni" izmedju ovog i onog svijeta. et :)

Zodiac123

Post by Zodiac123 » 05/06/2010 00:23

lord-executioner wrote:
Zodiac123 wrote:eo ja sam novi ovdje,i nisam siguran jesam li skužio neke stvari,serija mi je preedobra,svaka čast onima koji su je smislili.Ovako,što se dogodilo s Sawyerom,Kate,Lupidusom i onim ne znam kak se zove,jesu li se vratili među ljude i nastavilli normalno živjeti?

Sawyer, Kate i kompanija su se vratili medju ljude, a kako su zivjeli, boga pitaj :D a sto se tice drugog pitanja, idu na onaj svijet; kakav je tacno taj onaj svijet, opet, ko zna :) poenta je da su, kad su umrli, bili "zaglavljeni" izmedju ovog i onog svijeta. et :)

hvala na odgovoru..samo mi je žao što nisu otkrili što je zapravo otok,al sve u svemu,vrhunska serija

lord-executioner

Post by lord-executioner » 05/06/2010 10:27

Ma neka nisu, ja volim da serija ostane pomalo nedorecena; vidim otok i srce otoka kao nesto sto cuva covjecanstvo od toga da ga preplavi zlo, da ga dehumanizira, i da mu oduzme nadu, te samim tim kao nesto sto vrijedi cuvati i stititi, za sto je vrijedilo boriti se, pa i umrijeti. Mnoge stvari u zivotu poput buducnosti i nade su neizvjesne, neodredjene, nepoznate i nedorecene, ali vrijedi vjerovati u njih.

Post Reply