Lokalni izbori 2016. - Republika Srpska

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply

Šta očekujete ko će pobijediti u Bijeljini?

Mićo Mićić ( Srpska demokratska stranka )
28
85%
Zlatko Maksimović (Uspješna Srpska)
5
15%

Total votes: 33

ze kalanga

Lokalni izbori 2016. - Republika Srpska

Post by ze kalanga » 22/03/2016 20:01

Bliži se oktobar, proljeće već došlo, jesen će biti zanimljiva.

Ponovo ćemo gledati mitinge, parole, zastave i obećanja. Da li i promjene na lokalu, ostaje da se vidi. Manje više u RS-u je 7 ključnih lokaliteta koje treba uzeti, a suštinski potrebna su 2 od 3 najveća da se osigura vlast na republičkom nivou.

Iako je još rano, pozabavio bih se malo detaljima, barem kad su najveće sredine u pitanju. A vjerujem da će vremenom biti još diskutanata.

Banjaluka - aktuelnu vlast čini SNSD, a gradonačelnik je Gavranović.
Prije četiri godine, SNSD izdominirao.

SNSD 25823 glasa - 30,57%
DNS 8651 - 10,46%
SDS 8571 - 10,36%

Gavranović je tada dobio Dragana Čavića, a ne treba smetnuti sa uma da je treći igrač bio Stevandić (kadar SDS-a, koji je u međuvremenu napustio SDS). Bila je to relativno neizvjesna trka.

GAVRANOVIĆ 34292
ČAVIĆ 27503
STEVANDIĆ 19776...

Ipak, svjesni da se ovaj put ne smiju kockati, u SNSD-u će najvjerovatnije za kandidata postaviti Igora Radojičića. Ne treba trošiti riječi o njemu, dok će Savez za promjene najvjerovatnije kandidovati Dragana Čavića. Biće interesantno vidjeti ishod, tim prije jer će se uložiti daleko veće pare i u jednog i u drugog nego na prošlim izborima. Pobjeda u Banjaluci je vrlo važna pred opšte izbore.

Bijeljina - aktuelnu vlast čini SDS, a gradonačelnik je Mićo Mićić

Prije četiri godine za srce Semberije nije bilo neizvjesnosti.

SDS - 14701
SNSD - 12361
PDP - 8568
DNS - 7900

MIĆIĆ - 33493
MILOVANOVIĆ - 24781

Za razliku od najvećeg grada RS, Bijeljina dočekuje nove lokalne sa bitnim promjenama i nakon niza događaja koji bi mogli uticati na konačan ishod.
Neki od glavnih događaja su svakako poplave, a potom i smrt Gavrila Bobara jednog od glavnih finansijera SNSD-a, ali sve ovo ide u drugi plan nakon izbora za kandidata SDS-a, na kojim je Mićo Mićić dobio povjerenje, što je automatski značilo da Zlatko Maksimović izlazi iz SDS-a i formira Uspješnu Srpsku i kandiduje se, a potom dobija i pomoć svih stranaka iz vladajuće strukture na republičkom nivou. Istina, potom je uslijedio izlazak nekolicine njih iz DNS-a i prelazak u SDS, ali suštinski ovdje će biti baš neizvjesno do samog kraja. A SNSD-u je baš sve išlo u prilog nakon tih unutarstranačkih izbora u SDS-u. Ne treba zaboraviti činjenicu da najveći dio istočnog SDS centra nema više povjerenje u Mladena Bosića...

Mićo najveću podršku, tradicionalno, očekuje od izbjeglica, dok će Zlatko zasigurno igrati na starosjedioce. Istina, mnoge je razočarao i jedan i drugi, a veliko je pitanje da li će i jedan broj apstinenata glasati za Miću iz prezira prema SNSD podršci Maksimoviću. Sve u svemu, sve sem Mićine pobjede, za SDS bi vrlo vjerovatno mogao značiti politički debakl i cijepanje stranke na više manjih, a samim time i SNSD-ovu dominaciju na opštim izborima.

Nastaviće se....

U međuvremenu forumaši koliko vi pratite pol. situaciju u RS i šta vi očekujete kad su lokalni izbori u pitanju?
Last edited by ze kalanga on 31/03/2016 22:23, edited 2 times in total.

fosna2014

Re: Lokalni izbori 2016. - Republika Srpska

Post by fosna2014 » 22/03/2016 20:10

Ja ne vidim neku razliku izmedju stranaka u RS? Dobro, SNSD je najvise krao ovo ono, ali ideoloski ili neku sustinsku razliku tu ne vidim?! Ima li koja stranka da se zalaze za regionalizaciju RS? Mozda cak i kantonizaciju? Nesto sto ce donijeti dobro obicnom narodu, a pogotovo povratnicima?

Ocekuje se presuda Karadzicu, pa ce vjerovatno veci Srbin da dobije izbore. Nazalost.

ze kalanga

Post by ze kalanga » 22/03/2016 20:14

fosna2014 wrote:Ja ne vidim neku razliku izmedju stranaka u RS? Dobro, SNSD je najvise krao ovo ono, ali ideoloski ili neku sustinsku razliku tu ne vidim?! Ima li koja stranka da se zalaze za regionalizaciju RS? Mozda cak i kantonizaciju? Nesto sto ce donijeti dobro obicnom narodu, a pogotovo povratnicima?

Ocekuje se presuda Karadzicu, pa ce vjerovatno veci Srbin da dobije izbore. Nazalost.
Ja nisam povratnik, Srbin sam. Pa sam vjerovatno subjektivan po tom pitanju. Nažalost povratnicima će jedino dobro donijeti vlastiti rad i trud, kao i svakom drugom. Političari, stranke i njihova lažna socijaldemkratija su obični izgovor. Podjednako će teško biti i Srbima i Bošnjacima nakon tih lokalnih izbora, jer jednostavno nije učinjeno ništa da se tom narodu omogući život dostojan čovjeka. A da, prije tog oktobra ćemo se busati ko je veći Srbin i Bošnjak. Jer jbg to je najbitnije, ovo nije neka moja utopija, niti licemjerstvo. Ali ajmo malo ovu temu otarasiti tih podjela, a prihvatiti se samog procesa....

Nisam pravnik, a volio bih čuti, kada će se konačno taj izborni zakon promijeniti u smislu da je potreban otisak prsta kako bi se glasalo?

Danguba

Post by Danguba » 22/03/2016 20:26

Na proslim izborima SNSD se jedva provukao i uz jaku koaliciju jedva sastavio vlast da ne pricamo o papcima.
Ako posmatramo ranije periode gdje su osvajali vlast ''glat'' i onda nudili poslusnicima dio vlasti, vrijeme pokazuje da su u padu.
Mislim da na ovim izborima trebaju da budu zadovoljni ako zadrze stare rezultate.

Kampanja ce biti prljavija od prethodnih. Sto su manji izgledi time se udaraju nizi udarci.

Kokice u ruke i sa distance posmatrati cirkus(u oba entiteta).

fosna2014

Post by fosna2014 » 22/03/2016 20:47

ze kalanga wrote:
fosna2014 wrote:Ja ne vidim neku razliku izmedju stranaka u RS? Dobro, SNSD je najvise krao ovo ono, ali ideoloski ili neku sustinsku razliku tu ne vidim?! Ima li koja stranka da se zalaze za regionalizaciju RS? Mozda cak i kantonizaciju? Nesto sto ce donijeti dobro obicnom narodu, a pogotovo povratnicima?

Ja nisam povratnik, Srbin sam. Pa sam vjerovatno subjektivan po tom pitanju. Nažalost povratnicima će jedino dobro donijeti vlastiti rad i trud, kao i svakom drugom. Političari, stranke i njihova lažna socijaldemkratija su obični izgovor. Podjednako će teško biti i Srbima i Bošnjacima nakon tih lokalnih izbora, jer jednostavno nije učinjeno ništa da se tom narodu omogući život dostojan čovjeka. A da, prije tog oktobra ćemo se busati ko je veći Srbin i Bošnjak. Jer jbg to je najbitnije, ovo nije neka moja utopija, niti licemjerstvo. Ali ajmo malo ovu temu otarasiti tih podjela, a prihvatiti se samog procesa....

Nisam pravnik, a volio bih čuti, kada će se konačno taj izborni zakon promijeniti u smislu da je potreban otisak prsta kako bi se glasalo?
Ja to gledam iz svoje perspektive. Nazalost gradjani ce biti sporedna tema. SDS ce biti pobjednik izbora. Knap ali ce imati najvise glasova. Tema o Karadzicu ce biti vodeca. To je tako.

ze kalanga

Post by ze kalanga » 22/03/2016 20:49

Istočno Sarajevo

Objektivno, sve sem pobjede SDS kandidata u Lukavici, Palama i Sokocu je veliko iznenađenje. SNSD infrastuktura je nakon prošlih izbora doživjela raspad, pokušalo se sa nekolicinom novih lica, uložena su određena sredstva, međutim, tradicionalno Sarajlije su uz SDS, pa se tako i ne bih previše bavio ovim Gradom.

Bjelica, Kovačević i kompanija će najvjerovatnije i u oktobru biti kandidati svoje stranke. Što se SNSD kandidata tiče, to će se odlučiti vjerovatno u julu, dok se vidi sa čime se raspolaže i da li je moguće pravljenje nekih koalicija na širem nivou kako bi se osvojilo više od jednog načelničkog mjesta u opštinama IS-a.

Podsjećanja radi, prije 4 godine u tri najveće opštine IS-a, to je izgledalo ovako.

Pale
Kovačević (SDS)5291
Simović (SNSD) 3090
R.Živković (Pokret za Pale) 1908

Sokolac
Bjelica (SDS) 4885
Tošić (SNSD) 2443

Istočna Ilidža
Kovač (SDS) 5504
Samardžija (SNSD) 3626

Zvornik

Možda generalizacija, ali kada govorimo o 7 glavnih "jedinica" svakako jedinica u kojoj je bilo najmanje političkih promjena izmedju 2 ciklusa. Ono što je jasno je da u Zvorniku u odnosu na neke druge sredine ne postoji 2 značajna opoziciona stranka. PDP je na nivou statističke greške, a DP pokušava nešto ali i dalje je to vrlo tanko. Istina i SNS (Mitrovićev) je imao daleko lošiji rezultat na poslednjim opštima izborima nego što je očekivao. SP takođe. DNS u cijeloj priči drži neki koliko toliko podnošljiv pad. SDS je ojačao na poslednjim opštima izborima, ali i dalje vrlo daleko od SNSD-a. Što se tiče bošnjačkih stranaka, nakon Bracikine smrti SDP rapidno pada, a SDA je uspjela projektom predvodnika povratnika izgraditi određenu infrastrukturu, međutim, njihov najvreći problem je to što dijele populaciju i forsiraju 3-4 najveća jezgra, da li će se to odraziti na lokalu, ostaje da se vidi. U prilog im ide što koliko znam u Zvorniku ne postoji DF, a i SBB je na niskim granama.

Stevanović, kadar SNSD-a je načelnik opštine već 10 godina. Slobodno se može reći da nije imao problema da obnovi mandate.

Prije 4 godine rezultat je bio ovakav:

Stevanović (SNSD) 16386
Vasić (SDS) 11780
Redžić (SDA) 2191....

Što se tiče stranaka te 2012te:

SNSD 9074
SDS 4620
SNS 3712
DNS 3609

Ipak, ZV je zanimljiv upravo iz tog razloga kad se malo uporedi trend, tj. rezultati opštih 2014-te i odnos snaga

SNSD 8421
SDS 6739
SP 3064

Naravno, biće itekako zanimljivo vidjeti koga će kandidovati i jedni i drugi. Da li će to ponovo biti okršaj, po treći put Zorana Stevanovića s jedne i Dragomira Vasića sa druge, ostaje da se vidi. Na to bi itekako mogla uticati konačna odluka oko ALumine.
SDS generalno ako želi pobjedu morao razmisliti da li su Vasići kandidati koji mogu pobjediti Zorana ili njegovog aduta.

nastaviće se....

nemampojma0

Post by nemampojma0 » 22/03/2016 21:42

ze kalanga wrote:Istočno Sarajevo

Objektivno, sve sem pobjede SDS kandidata u Lukavici, Palama i Sokocu je veliko iznenađenje. SNSD infrastuktura je nakon prošlih izbora doživjela raspad, pokušalo se sa nekolicinom novih lica, uložena su određena sredstva, međutim, tradicionalno Sarajlije su uz SDS, pa se tako i ne bih previše bavio ovim Gradom.

Bjelica, Kovačević i kompanija će najvjerovatnije i u oktobru biti kandidati svoje stranke. Što se SNSD kandidata tiče, to će se odlučiti vjerovatno u julu, dok se vidi sa čime se raspolaže i da li je moguće pravljenje nekih koalicija na širem nivou kako bi se osvojilo više od jednog načelničkog mjesta u opštinama IS-a.

Podsjećanja radi, prije 4 godine u tri najveće opštine IS-a, to je izgledalo ovako.

Pale
Kovačević (SDS)5291
Simović (SNSD) 3090
R.Živković (Pokret za Pale) 1908

Sokolac
Bjelica (SDS) 4885
Tošić (SNSD) 2443

Istočna Ilidža
Kovač (SDS) 5504
Samardžija (SNSD) 3626

Zvornik

Možda generalizacija, ali kada govorimo o 7 glavnih "jedinica" svakako jedinica u kojoj je bilo najmanje političkih promjena izmedju 2 ciklusa. Ono što je jasno je da u Zvorniku u odnosu na neke druge sredine ne postoji 2 značajna opoziciona stranka. PDP je na nivou statističke greške, a DP pokušava nešto ali i dalje je to vrlo tanko. Istina i SNS (Mitrovićev) je imao daleko lošiji rezultat na poslednjim opštima izborima nego što je očekivao. SP takođe. DNS u cijeloj priči drži neki koliko toliko podnošljiv pad. SDS je ojačao na poslednjim opštima izborima, ali i dalje vrlo daleko od SNSD-a. Što se tiče bošnjačkih stranaka, nakon Bracikine smrti SDP rapidno pada, a SDA je uspjela projektom predvodnika povratnika izgraditi određenu infrastrukturu, međutim, njihov najvreći problem je to što dijele populaciju i forsiraju 3-4 najveća jezgra, da li će se to odraziti na lokalu, ostaje da se vidi. U prilog im ide što koliko znam u Zvorniku ne postoji DF, a i SBB je na niskim granama.

Stevanović, kadar SNSD-a je načelnik opštine već 10 godina. Slobodno se može reći da nije imao problema da obnovi mandate.

Prije 4 godine rezultat je bio ovakav:

Stevanović (SNSD) 16386
Vasić (SDS) 11780
Redžić (SDA) 2191....

Što se tiče stranaka te 2012te:

SNSD 9074
SDS 4620
SNS 3712
DNS 3609

Ipak, ZV je zanimljiv upravo iz tog razloga kad se malo uporedi trend, tj. rezultati opštih 2014-te i odnos snaga

SNSD 8421
SDS 6739
SP 3064

Naravno, biće itekako zanimljivo vidjeti koga će kandidovati i jedni i drugi. Da li će to ponovo biti okršaj, po treći put Zorana Stevanovića s jedne i Dragomira Vasića sa druge, ostaje da se vidi. Na to bi itekako mogla uticati konačna odluka oko ALumine.
SDS generalno ako želi pobjedu morao razmisliti da li su Vasići kandidati koji mogu pobjediti Zorana ili njegovog aduta.

nastaviće se....
Dobro si informisan, ne potpuno, ali dobro.
Sto se tiče Zvornika, SNSD-ov kandidat ovaj put nece biti Z.S...špekuliše se da je to O.M.
SDS ako hoće nešto napraviti neće kandidovati Vasiće, mislim da ispustas mogućnost nastupa SzP, pa da kandidat bude tražen iz neke od stranaka Saveza, ne nuzno iz SDS-a.
Analiza prethodnih godina..valjda je poznato da je dosadasnji načelnik imao u ukupnom broju osvojenih glasova bar 2000 bošnjačkih. SDA kandidat za načelnika je tek farsa, da bošnjački glasovi koji nisu za SNSD ne odu SDS.

ze kalanga

Post by ze kalanga » 22/03/2016 22:44

Pa slobodno napiši Obren Marković kralj glasova Pilice i okoline. :izet:

Ne. Mislim da to nije realno, objektivno medj narodom dva jača kandidata su ipak u Zoranovim planovima prije MO, jedan od njih je i aktuelni zamjenik gradonačelnika, međutim, teško da će on zaista i biti kandidat, što se drugog tiče MC, strašan organizator, ali nema želju da bude gradonačelnik. Tako da će 98% kandidat ponovo biti Zoran Stevanović.

Da nije Dragičević postao Dodikov savjetnik, po logičnom slijedu dogadjaja on bi najvjerovatnije bio prvi Zoranov pik. Istina u cijelu priču bi se mogao ukjučiti i jedan biznismen, koji se do sada nije bavio izbornim listama, ali vidjećemo.

Što se zvorničke SDS struje tiče, uspjeli su jedan dio SNSD omladinaca privući, ali isto tako i izgubiti nekoliko značajnih kadrova koji su ili prešli u suprotni tabor ili napustili lokalnu zajednicu. A što se tiče SZP, teško da im Zvornik može dati kandidata, a da nije iz ubjedljivo najjače SZP stranke.
Osim ako "ne kupe" Mitrovića Hadžiju. A za to im, istini za volju, treba baš ogroman novac.

Što se tiče bošnjačkih glasova tačno je da je jedan dio glasao za Zorana i olakšao mu posao. Ipak, na poslednjim izborima je jedan dio glasova podržao kandidata SZP-a - Mladju Ivanića. (to uostalom nije teško procijeniti, imajući u vidu zvanične podatke po mjesnim zajednicama). Suštinski Bošnjaci će glasati onako kako im narede iz GO SDA.

fosna2014

Post by fosna2014 » 22/03/2016 23:10

ze kalanga wrote:Pa slobodno napiši Obren Marković kralj glasova Pilice i okoline. :izet:

Ne. Mislim da to nije realno, objektivno medj narodom dva jača kandidata su ipak u Zoranovim planovima prije MO, jedan od njih je i aktuelni zamjenik gradonačelnika, međutim, teško da će on zaista i biti kandidat, što se drugog tiče MC, strašan organizator, ali nema želju da bude gradonačelnik. Tako da će 98% kandidat ponovo biti Zoran Stevanović.

Da nije Dragičević postao Dodikov savjetnik, po logičnom slijedu dogadjaja on bi najvjerovatnije bio prvi Zoranov pik. Istina u cijelu priču bi se mogao ukjučiti i jedan biznismen, koji se do sada nije bavio izbornim listama, ali vidjećemo.

Što se zvorničke SDS struje tiče, uspjeli su jedan dio SNSD omladinaca privući, ali isto tako i izgubiti nekoliko značajnih kadrova koji su ili prešli u suprotni tabor ili napustili lokalnu zajednicu. A što se tiče SZP, teško da im Zvornik može dati kandidata, a da nije iz ubjedljivo najjače SZP stranke.
Osim ako "ne kupe" Mitrovića Hadžiju. A za to im, istini za volju, treba baš ogroman novac.

Što se tiče bošnjačkih glasova tačno je da je jedan dio glasao za Zorana i olakšao mu posao. Ipak, na poslednjim izborima je jedan dio glasova podržao kandidata SZP-a - Mladju Ivanića. (to uostalom nije teško procijeniti, imajući u vidu zvanične podatke po mjesnim zajednicama). Suštinski Bošnjaci će glasati onako kako im narede iz GO SDA.
Svidja mi se sto se u RS prica ovako otvoreno o kupovini kandidata. Cak se i cijene spominju.

ze kalanga

Post by ze kalanga » 22/03/2016 23:31

Kako misliš cijene?
Pomenuh Mitrovića u kontekstu potencijalnog iznenađenja, a kupovina je neka moja hipotetika, ništa više od toga.

Skoro do poslednjeg dana kampanje za opšte izbore, Jovan Mitrović je sjedio na dvije stolice i čekao bolju ponudu i na kraju naravno podržao Dodika i Željku.

Ipak, treba razlikovati lokalne izbore i tu cijenu i naravno opšte izbore. :D

Idriz

Post by Idriz » 23/03/2016 00:01

ze kalanga wrote:

ko je na vlasti, to ima veze samo za one na vlasti.

ze kalanga

Post by ze kalanga » 23/03/2016 10:48

Trebinje

Najveći grad Istočne Hercegovine očekuje neizvjesna jesen. A još ni ljeto nije.
Vjerovatno najneizvjesnija trka će biti upravo u Trebinju, istina još uvijek nema zvaničnih podataka o kandidaturama. Takođe i ovog puta se ne zna da li će u trci učestvovati 2 kandidata ili više njih. Ali još konkretnije, veliko je pitanje da li će SZP imati zajedničkog kandidata ili ne.

Podsjećanja radi, gradonačelničku funkciju trenutno obavlja Slavko Vučurević iz SZP-a, inače član PDP-a.

Prije 4 godine situacija je bila ovakva (pobjednik se nije znao do prebrojavanja poslednjih par stotina glasova)

VUČUREVIĆ (SZP) 6552
ĆUK (SNSD) 6078
VUKANOVIĆ (nezavisni) 4806

Što se tiče stranaka, one su prošle ovako:

SNSD 4949
PDP 2589
SDS 2447
DP 1602
PZT 828

------

Napravimo li paralelu sa rezultatima opštih izbora, kada govorimo o strankama primjećujemo slijedeće (iako, više puta ponovih da ne treba baš praviti paralele, jer se radi u svakom smislu od drugačijem vidu izbora)

SNSD 6930
SDS 3296
PDP 2375

Dakle evidentno je da je SNSD ubjedljivo najjača politička opcija, ali isto tako je evidentno da ne mogu sami izboriti vlast i da im je za to potrebna naklonost u ovom slučaju ili Čavićevog NDP-a ili građanskih inicijativa, poput Vukanovićeve na prošlim izborima. Objektivno, vrlo je moguće da će zapravo upravo Čavićev DP biti tas na vagi za buduću gradsku vlast.

Sasvim je jasno, da će SZP nastupiti zajedno, jer su svjesni da je to jedini put koji osigurava neizvjesan finiš i pobjedu. Biće im teško dogovoriti kandidata, da li će to biti aktuelni gradonačelnik Vučurević ili ipak Nebojša Vukanović savjetnik Mladena Bosića ili će SDS struja predložiti Begenišića, ostaje da se vidi. Ono što je jasno već sada je da Čavićeva stranka želi predložiti svog kandidata mimo SZP-a, tako da će Trebinje sigurno imati bar 3 kandidata za izbore. Istina je, da mnogi u SZP-u nisu zadovoljni onim što je Vučurević uraido i da bi mu mnogi željeli vidjeti ledja, međutim, svjesni da bez PDP-a nikako ne mogu imati gradsku vlast, pa će napraviti taj ustupak.

Što se tiče SNSD-a pominjalo se prethodnih dana nekoliko imena. Među prvima i Emir Kusturica. Da li će on i biti kandidat, ili ne, ostaje da se vidi, realnije je ipak da ne bude.
Što se Trebinjaca tiče, dosta ih je razočarano gradskom vlašću, ali i republičkom, pa će odlučiti apstinenti i oni koji nisu izašli prošli put na glasanje. Sve u svemu, još jedna neizvjesna izborna trka, gdje će pobjednika odlučivati poslednja brojanja.

El_comadante

Post by El_comadante » 23/03/2016 10:54

@ze kalanga :thumbup: svaka čast na anaizi. očekujem da češ još koju opštinu malo analizirati pogotovo istocna bosna. npr. Foča kao od večih centara i tako

ze kalanga

Post by ze kalanga » 23/03/2016 11:25

Za @elcomadantea :-D

Foča

Prije 8 godina nije bilo dileme da će Krsmanović pobjediti, tada kao kandidat Socijalističke partije. I tu je zapravo krenuo njegov politički uspon, koji zbog određenih političkih radnji mimo lokala, interesantno nije dobio podršku na narednim lokalnim izborima tzv. opozicionog bloka na republičkom nivou. Mo'š mislit.

Od tada do danas glavna novina je da je Krsmanović sastavio koaliciju sa Čavićevim NDP-om i može se reći sopstvenoj partiji pucao u noge, a doprinio u toj izbornoj jedinici Čavićevim interesima. Naravno, to mu je obezbijedilo "važnost" u GO NDP-a.

Ipak, 2012-te, za RS uslove dešava se nekarakteristična stvar (izuzmemo li par manjih opština). SNSD i SDS predlažu zajedničkog kandidata Mašića protiv Zdravka Kuzmanovića. Ipak, ovaj potez je bio iznenađenje samo za neupućene. A tiče se upravo ophođenja Kuzmanovia u te 4 godine njegove vladavine, gdje je ipak mislio isključivo na sopstveno dupe.

Objektivno 2012-te u takvoj konstalaciji snaga nije imao šansu za pobjedu.
Iako je uspio u namjeri da jedan dio SDS glasača privoli i dobije podršku istih.

Rezultat je glasio:

MAŠIĆ 6252
KRSMANOVIĆ 5495
KRUNIĆ 61

Što se stranaka tiče:

SNSD 2888 (manji broj glasova nego 4 godine ranije)
SDS 2187
NSP 2052 (Krsmanovićeva, manji broj glasova nego prije 4 godine)
PDP 1407

Dakle i prema ovim podacima za stranke jasno se vidi da su "glasači manjih stranaka" odlučili pobjednika, ali i da je SDS-SNSD koaliciji najbitnije bilo da Mašić pobjedi, a potom su uslijedili dogovori za pozicije, uz naravno ulogu i onih drugih stranaka koje su dale podršku Mašićevoj pobjedi.

Ono što se nakon toga desilo, dakle govorim o Opštim 2014-te, primjećuje se da je oslabio SDS, a da je NDP (Čavićev,čiji je član i Krsmanović) postao druga politička partija u Foči, što je rezultiralo slabljenjem PDP-a.

Krsmanovićev plan je jasan, želi na višem nivou podršku SDS-a, što bi značilo i zajednički nastup protiv SNSD kandidata na lokalu. Isto tako želi da upravo on bude taj kandidat SZP-a. Da li će se i fočanski SDS složiti sa naredbom banjalučkog bloka, vidjećemo. Istina je (barem s moje tačke gledišta) da je Krsmanović najjača politička ličnost na svom lokalu i da će sasvim sigurno osim podrške SZP-a, igrati i na kartu podrške povratničke populacije. Da li će je i dobiti, ostaje da se vidi, prije svega se to odnosi koliko su oni zadovoljni bili njegovom vladavinom u prošlom mandatu.

SNSD na lokalu nema previše opcija, osim da privoli SDS da ponovo idu zajedno, koliko je to realno u trenutku kada postoji jasna politička distanca oko prioriteta, reći će nam dani koji dolaze.

cyprus

Post by cyprus » 23/03/2016 11:38

ze kalanga wrote:...Objektivno, sve sem pobjede SDS kandidata u Lukavici, Palama i Sokocu je veliko iznenađenje...
Za Pale i Sokolac je jasno... Al zar u Lukavici dosad nije dominirao SNSD (možda griješim)? Jel to došlo do nekih bitnih promjena ili...?

baxul

Post by baxul » 23/03/2016 11:43

ze kalanga

Doboj? Obren strong? Šta znači odcjepljenje Stanara u izbornom smislu?

ze kalanga

Post by ze kalanga » 23/03/2016 11:57

cyprus wrote:
ze kalanga wrote:...Objektivno, sve sem pobjede SDS kandidata u Lukavici, Palama i Sokocu je veliko iznenađenje...
Za Pale i Sokolac je jasno... Al zar u Lukavici dosad nije dominirao SNSD (možda griješim)? Jel to došlo do nekih bitnih promjena ili...?
Moja "verbalna neopreznost", mislio sam na I.Ilidžu. Ostale 3 opštine uz svo poštovanje istih su zanemarive.
Doboj? Obren strong? Šta znači odcjepljenje Stanara u izbornom smislu?
Ne bih da pametujem, ali odcjepljenje Stanara je znak da u Doboju SNSD nema šta da traži. Tako da i u Doboju, kao i na Palama, ne bi trebalo biti "iznenadjenja", osim ako se SZP ne opredjeli za nekog drugog kandidata, ili neko iz SZP-a "podmetne" svog, a negdje SZP-u ustupi mjesto.
Naravno nije teško skontati ko će u Stanarima vladati.

cyprus

Post by cyprus » 23/03/2016 12:07

ze kalanga wrote:
cyprus wrote:
Moja "verbalna neopreznost", mislio sam na I.Ilidžu. Ostale 3 opštine uz svo poštovanje istih su zanemarive.
Zašto bi Lukavica (Istočno Novo Sarajevo) bila zanemariva? I znaš li hoće li doć do okrupnjavanja ovih opština? Koliko sam na brzinu skontao, SNSD je za to, a SDS baš i ne... Jesam li ukrivu?

ze kalanga

Post by ze kalanga » 23/03/2016 12:14

Najprostije da ti predstavim, pobjediš na Palama i u Istočnoj Ilidži, sasvim ti dovoljno da formiraš gradski parlament. :izet:

Kad kažem INS zanemarivo, na to mislim u trenutku kada sokolački SDS ima kapacitet da napravi 1,5k razlike u odnosu na konkurenciju... ;) Tako da šta god da se desi u INS-u neće bitnije uticati na rezultat SDS-a u ovoj izbornoj jedinici. (Osim da izlaznost bude 100% i da se SDS ugasi u INS :D )

Trnovo, ISG su nebitni potpuno. Sem eto tog lokalnog takmičenja.

Sve opštine IS, uz Han Pijesak i Rogaticu su "pripadnici" Osme izborne jedinice.

Jedinice u kojoj je prije 2 godine, SDS osvojio "SAMO" 300 glasova više. A na ovaj rezultat, su upravo uticale pobjede SNSD-a u Rogatici i Han Pijesku.

ILVIIR

Post by ILVIIR » 23/03/2016 12:32

@ze kalanga

kao prvo, hvala na analizama.

kakvo je stanje sa bosnjackim strankama u rs-u, da li ce se opet okupiti opet oko koalicije 1. mart?
na opstim izborima sdp i bps (sefer halilovic) nisu podrzali tu koaliciju.

prije svega me interesuje tvoje misljenje o situaciji u srebrenici. da li ce srbi imati jednog ili vise kandidata?
kako stvari stoje, sve bosnjacke partije ce podrzati durakovica.

izbori 2012 (nacelnik):

durakovic 4455
kocevic 3663
ratkovac 1340

kocevic je podrzalo 10 stranaka (snsd, sds,..), a ne sjecam se ko je nezavisnog kandidata ratkovca uopste podrzao.

izbori 2012 (skupstina opstine):

sda-sbih 2926
snsd 2233
sds 1188
sdp 710
sbb 631
dns 475
sns-dp 307

izbori 2014 (parlamentarna skupstina bih):

snsd 1985
sds 1220
sda 1140
sdp 443

na opstim izborima 2014. godine imamo nevjerovatan pad broja glasaca, sa 9458 (2012.) na 5296.
tad je bila ona lista domovina, ali ne nivou parlamentarne skupstinu bih nego samo za narodnu skupstinu rs.
ocigledno bosnjaci mogu svoje glasace na lokalnim izborima dosta bolje motivisati.

ze kalanga

Post by ze kalanga » 23/03/2016 12:47

Odmah da se ogradim da NISAM ČLAN NITI JEDNE POLITIČKE PARTIJE, nevladine organizacije ili državne, republičke institucije. Pratim politiku i ništa više od toga. :izet:

@ILVIIR

To bolje da kaže neko od Bošnjaka koji su se vratili, nego ja. Jer ipak, ti ljudi najbolje znaju šta im se obećava, koga su ispoštovali, koliko su ispoštovani i koliko zadovoljni. Ja se mogu baviti nekim stvarima, bez da ulazim u bošnjačke političke podjele, jer nemam pravo na to.

Ono što je sasvim jasno je da je SDP na najnižim mogućim granama. SDA je preuzela primat u skoro svim opštinama i zahvaljujući retorici, nema sumnje da će privući najveći dio bošnjačkog glasačkog tijela i dobiti neki odbornički mandat više nego na prošlim izborima. Što se tiče načelničkih mjesta, u većini opština podržaće one kandidate koji su i trenutno na vlasti.

Što se tiče Srebrenice, svi znamo šta se prethodnih godina dešavalo. Tom narodu sasvim sigurno nije svejedno vidjeti da je to grad bez ljudi. (da zaobidjem ono što se devedesetih dogadjalo, jer će diskusija otići u krivom smjeru)... U 15 časova ulice su puste. Ljudi izgubljeni i Mirza i Marko ne vide sebe u Srebrenici za 4 godine. Jednostavno Srebrenica i jednima i drugima služi za velikopolitičke poruke, ništa više.

A ona je ujedno i primjer izbornog inženjeringa. U prevodu, Srebreničani koji danas tamo žive nisu odlučujući izborni faktor.

Što se Durakovića tiče, nisam siguran da će dobiti podršku svih. Imao je itekako problema u poslednjih godinu dana na lokalu, predstavnici bošnjačkog naroda su kroz lokalni parlament u nekoliko navrata doveli u pitanju podršku tačkama dnevnog reda. Bili su i oni neki protesti. Tako da, mart je, vidjećemo ko će na kraju biti kandidati.

Što se Srba tiče, Bosić će sasvim sigurno odlučiti ko će biti srpski kandidat i očekivati da dobije podršku prije svih od SNSD-a, SRS-a, PDP-a.

Što se Ratkovca tiče, on je klasičan ubačeni igrač... Ali takvih igrača imaš još mnogo, na svim izbornim nivoima. On je svoj zadatak, iz ugla Srba, apsolutno ispunio, odnosno donio Durakoviću pobjedu.

Vidjećemo, kažem nezahvalno je govoriti pola godine ranije za Srebrenicu, praktično 50% glasova na prošlim izborima za Durakovića su bili glasovi ljudi iz inostranstva. S druge strane, u pravu si kada kažeš to za motivaciju, ali suštinski, nijednom ni drugom narodu u toj opštini neće donijeti ništa novo ostanak Durakovića, ili dolazak nekog drugog. Previše je to pusta i nerazvijena sredina... Bošnjaci i Srbi odlaze u Zvornik i Tuzlu, jer djeci žele koliko toliko bolju perspektivu.

El_comadante

Post by El_comadante » 23/03/2016 16:18

cyprus wrote:
ze kalanga wrote:
cyprus wrote:...Objektivno, sve sem pobjede SDS kandidata u Lukavici, Palama i Sokocu je veliko iznenađenje...
Zašto bi Lukavica (Istočno Novo Sarajevo) bila zanemariva? I znaš li hoće li doć do okrupnjavanja ovih opština? Koliko sam na brzinu skontao, SNSD je za to, a SDS baš i ne... Jesam li ukrivu?
biolo je priče da se INS i Istočna iidža ujedine u jednu opštinu ali je to stopirano nezanm zašto. bio je i prijedlog SNSD-a da se opština Istočni Mostar pripoji opštini Nevesninje ali je načenik I. Mostara bio protiv. a za ostale opštine neznam

ILVIIR

Post by ILVIIR » 23/03/2016 16:43

mislim da je za bosnjake srebrenica previse osjetljiva tema, da bi se tu razilazili. sve i de hoce da se kutarisu durakovica, to je to nemoguce, jer ce on sigurno se kandidovati. ali upravu si, ima jos dosta vremena i svasta je moguce.

prije svega ako ne bude opet ubacenog elementa, kako ti nazivas ratkovca, onda ce srbi vjerovatno dobiti nacelnika i bez podjela kod bosnjaka.

mada nisam siguran da li je ratkovac zaista ubaceni element. kako je usptio onda vise od cetvrtine srpskih glasova da osvoji (27%). MZ uopste nije zainteresovana za takve nebitne gluposti, a bosnjaci da su ga ubacili, ratkovac bi bio prozvan kao izdajnik srpskog naroda.

sto se durakovica tice, nije istina da je dobio 50% glasova iz inostranstva!
26% je dobio kroz odsustvo i mobilni tim.
7% je dobio putem poste.
pretpostavljam da je veliki dio ovih putem poste iz inostranstva, a ostatak iz federacije!

ne vjeruj sve sta cujes u kafani.. prvo provjeri cinjenice :P

Ridjobrki

Post by Ridjobrki » 23/03/2016 16:46

Da pozdravim temu i pokretača, jako dobar presjek situacije na jako dobar način. :thumbup:

ze kalanga

Post by ze kalanga » 23/03/2016 16:51

Ridjobrki hvala :-D
Nisam ja nikakav analitičar, da se razumijemo. ;) Niti lažni moralista. Ali eto ovo je događaj koji nam ipak svima "radi o glavi".... A sad će neko reći što si stavio samo RS, a ne cijelu BiH, razlog prost, poznajem situaciju u entitetu u kome živim, dok u drugom i ne baš, pa nema smisla da pematujem. ;)

ILVIIR

Nisu Ratkovca ubacili Bošnjaci. Već MZ. On je odradio posao, obezbijedio čukununuče.... pomogao i Ćamilu i to je to. To što je dosta naroda nepismeno, generalno i povodljivo je drugi par opanaka. Ali toga imaš na svim stranama.

Mogu zamisliti kakav će cirkus biti za naredne opšte izbore...

Kažem, ko god da pobjedi u toj sredini, sa stanovišta običnog čovjeka koji živi u toj istoj Srebrenici - svi pokazatelji govore da neće biti bolje, istina, nada poslednja umire.
I tako nije samo u Srebrenici, tako je u najvećem dijelu Istoka RS. Velike negativne migracije bilježe i Milići, Vlasenica, Rogatica, Han Pijesak...Pa u istoj toj Srebrenici 35% radne snage ne živi u njoj.

Post Reply