Ljudska prava made in USA

Post Reply
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#1 Ljudska prava made in USA

Post by rumenko »

Nekad su je zvali najdemokratskija zemlja na svijetu....

Bijela kuća traži izuzeće CIA-e iz zakonskog prijedloga o zabrani zlostavljanja zatvorenika

25/10/2005



Bijela kuća je predložila da se djelatnici Središnje obavještajne službe, CIA-e, izuzmu iz zakonske mjere kojom se zabranjuje zlostavljanje zatvorenika u američkim zatvorima.

Američki mediji javljaju da se se tim povodom sastali dopredsjednik Dick Cheney, direktor CIA-e, Porter Goss i republikanski senator John McCain koji je je u proračunski zakon za obranu uključio proviziju o zabrani zlostavljanja zatvorenika. Senat je ranije ovog mjeseca velikom većinom glasova podržao mjeru kojom se zabranjuje okrutan, nečovječan i ponižavajući odnos prema bilo kojem zatvoreniku koji se nađe u nadležnosti američkih vlasti.

U proračunskom zakonu za obranu, koji razmatra Zastupnički dom Kongresa, nema odredbe o ljudskim pravima. Bijela kuća je najavila da će blokirati bilo koji zakon u kojem se govori o odnosu prema zatvorenicima.

Organizacije za ljudska prava vjeruju da se navedenim prijedlogom Bijele kuće po prvi put sugerira da obavještajne agencije trebaju imati mogućnost da se nečovječno odnose prema zatvorenicima

http://www.voanews.com/croatian/2005-10-25-voa5.cfm
User avatar
Truba
Posts: 82440
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2

Post by Truba »

nužda zakon menja :D:D:D
Tomo82
Posts: 204
Joined: 15/09/2005 23:59

#3

Post by Tomo82 »

Je, a gdje je moje ljudsko pravo da me netko ne raznese u autobusu?
Jadni teroristi :roll:
rumenko
Posts: 1482
Joined: 24/07/2002 00:00

#4

Post by rumenko »

tomice sine ja nisam rekao da odobravam da tebe neko raznese u busu....naravno da je to neprihvatljivo....ali tvoj komentar je upravo nacin na koji razmislja zvanicna US politika...drugim rijecima ti odobravas mucenje zatvorenika od strane US vlasti?...sljedeci korak je vjerovatno preventivno mucenje...znaci nafatj ljudi za koje CIA sumnja da su potencijalni teroristi dobro ih izmuci...pa ako se pokaze da informacije nisu tacne onda cemo se izvinuti....ili cak ni to...a koliko su CIA informacije pouzdane vidjelo se na primjeru naoruzanja koje nikad nije pronadjeno u Iraku...
User avatar
Truba
Posts: 82440
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5

Post by Truba »

ebiga... blagostanje u vezi sa pravima (zar vjerujete da se i prije nisu kršila, pogotovo kada su u pitanju tajne grupe unutar još tajnijih grupa za nacaionalnu bezbjednost) zarobljenika i tome slično očito nestaju...

kako jedan vojnik u filmu Platoon reče... oni debili u Vašingtonu misle voditi rat s jednom rukom na mudima...

okrutno jeste...moralno nije... takva je realnost sada...ipak se rat vodi na više frontova
Tomo82
Posts: 204
Joined: 15/09/2005 23:59

#6

Post by Tomo82 »

Cuj, uhvate osobu N.N. koja se sprema izvrsiti teroristicki napad. Nije vazno koje je nacionalnost N.N.
I gospodin N.N. kaze: Da pizdeki, postavil sam bombu, al vam nebum rekal de.
CIA, NSA, VOA, POA i sl. neka iskoriste sve mogucnosti da saznaju gdje je bomba, njegova ljudska prava me ne zanimaju.
Takvi zarobljenici su se mucili i mucit ce se dok ne propjevaju, meni je to prihvatljivo.
Ako je stvar nacionalne sigurnosti da mi prisluskuje telefon i cita mailove, ja nemam nista protiv. Nista ne skrivam.
Grda su vremena.
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#7

Post by nebi »

Tomo82 wrote:Cuj, uhvate osobu N.N. koja se sprema izvrsiti teroristicki napad. Nije vazno koje je nacionalnost N.N.
I gospodin N.N. kaze: Da pizdeki, postavil sam bombu, al vam nebum rekal de.
CIA, NSA, VOA, POA i sl. neka iskoriste sve mogucnosti da saznaju gdje je bomba, njegova ljudska prava me ne zanimaju.
Takvi zarobljenici su se mucili i mucit ce se dok ne propjevaju, meni je to prihvatljivo.
Ako je stvar nacionalne sigurnosti da mi prisluskuje telefon i cita mailove, ja nemam nista protiv. Nista ne skrivam.
Grda su vremena.
Pizdek...idi v rit.
User avatar
Kurt_Kombajn
Posts: 686
Joined: 13/08/2004 07:55

#8

Post by Kurt_Kombajn »

Tomo82 wrote:Cuj, uhvate osobu N.N. koja se sprema izvrsiti teroristicki napad. Nije vazno koje je nacionalnost N.N.
I gospodin N.N. kaze: Da pizdeki, postavil sam bombu, al vam nebum rekal de.
CIA, NSA, VOA, POA i sl. neka iskoriste sve mogucnosti da saznaju gdje je bomba, njegova ljudska prava me ne zanimaju.
Takvi zarobljenici su se mucili i mucit ce se dok ne propjevaju, meni je to prihvatljivo.
Ako je stvar nacionalne sigurnosti da mi prisluskuje telefon i cita mailove, ja nemam nista protiv. Nista ne skrivam.
Grda su vremena.
...a sta mislis, da neko ko te bas ne vole mlogo (stao si mu na zulj nekad privatno), dojavi da si bas ti taj pizdek koji je postavio bombu...i onda te zbombaju...dok im objasnis da nemas veze s tim, moze se svasta desiti...
vizant
Posts: 5
Joined: 26/10/2005 13:39
Location: Modran/RS
Contact:

#9 joj

Post by vizant »

Jој око чега се ви спорите,па ваљде је свима јасно да је Америка сила на врхунцу моћи те може и хоће да ради шта јој је воља а тако су се све свјетске силе у историји људског рода понашале.
Они да хоће да нема тероризма то ријешили ја један доста прост начин а то је дали би муслиманима и Арапима да управљају својим природним ресурсима али...
Kindzasa
Posts: 68
Joined: 24/10/2004 19:48

#10

Post by Kindzasa »

Bijela kuća traži izuzeće --- umijesanih sluzbi -- iz zakonskog prijedloga o zabrani zlostavljanja zatvorenika
Boze dragi, kako toga nikada nema u BiH. Tu ni iformacija o zlostavljanju ne smije da procuri.
water
Posts: 1133
Joined: 04/12/2004 02:46

#11 Re: Ljudska prava made in USA

Post by water »

[quote="rumenko"]Nekad su je zvali najdemokratskija zemlja na svijetu....

...sada vise ne. Tu titulu su preuzele Demokratska Republika BiH; Demokratska Republika Iran; Demokratska Republika...

Taman kad sam dobio drzavljanstvo moracu da se selim jer ovo je nepodnosljivo ovdje. Prisluskuju te, snimaju te na svakom koraku, podmecu ti, nemozes rijeci reci na TV i radiju, odleti glava. jadno i cemerno.
Kindzasa
Posts: 68
Joined: 24/10/2004 19:48

#12

Post by Kindzasa »

Naravno da su USA najdemokratskija zemlja na svijetu. To se vidi i iz osnovne recenice

Bijela kuća traži izuzeće CIA-e iz zakonskog prijedloga o zabrani zlostavljanja zatvorenika

da li bi netko ovdje smio traziti izuzece "udbinih" agenata ili saradnika ????
Kindzasa
Posts: 68
Joined: 24/10/2004 19:48

#13

Post by Kindzasa »

ili ministarke pravdane gospodje borjane dok se silovanja nastavljaju u najpoznatijoj bih kaznionici?????
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#14

Post by Mr_M »

Ljudska prava u USA su postojala vecinom samo u filmovima.
JahijaJilic
Posts: 235
Joined: 27/05/2005 19:00

#15

Post by JahijaJilic »

a u nekim zemljama ne postoje ni u filmovima.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#16

Post by pitt »

jahhh najlakse upirti prstom u tudje avlije dok se u nasoj smece koti.......polako pa cemo i do deponije dogurati :D
Hendrix
Posts: 4142
Joined: 27/02/2004 00:00

#17

Post by Hendrix »

Tomo ti očigledno olako shvataš pojam slobode i ljudskih
prava.Ako je tebi svejedno da ti neko prisluškuje telefon
meni nije,čak mi je pravo neugodno saznanje da to neko i
može raditi.Ne,nisam terorista da me je strah ali
čovječe,to je moja privatna stvar.U USA ti automatski
skeneri razgovora osluškuju razgovore i ako spomeneš neke
"interesantne" riječi poput bomb,terror,9/11,Osama... i
tome sličnih sranja bivaš praćen,pa ti provjere background
da vide jesi li dijete možda ili samo idiot američki, a ako
imaš potencijala onda si najebo.U najboljem slučaju će te
pretresati oni "izuzeti" iz zakona pa ti vidi kako ćeš
objasniti američkom kretenu da nisi misli ozbiljno ništa.
U guantanamu se nalazi hiljade ljudi koji nisu ništa
skrivili osim što su se zamjerili nekom američkom
doušniku.Nedavno sam gledo emisiju u kojoj čovjek iz
Afganistana priča o sudbini koja ga je zadesila.Prijavio ga
je lokalni kabadahija jer nije htio da mu da zemlju
svoju,lafo zna gdje su teroristi,došli ameri i pravac na
more,u Guantanamo.Bio godinu dana bez kontakta sa bilo kim
osim onim "izuzetim iz zakona",mučenja,torture svaki dan a
da čovjek nije nita uradio.Nakon godinu su nekim čudom ga
pustili i vratio se kući sav sjeban.Toliko o mjerama koje
se tebi čine super.Od svih tih silnih terorista ja vjerujem
da njih 90% su obični ljudi koji su nesrećno završili tamo
gdje ne trebaju jer su te i te vjere,i jer su živjeli tamo
gdje su svi teroristi, i sada nemaju kome to ni dokazati
jer u zakonu oni i ne postoje.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#18

Post by pitt »

hajmo malo o lijepim stvarima :D

'Angel' plucks boy from sunken car
Seven year-old Amar Jakupovic was trapped after his family's SUV flipped over a Howard Frankland guardrail.
By CARRIE JOHNSON, Times Staff Writer
Published November 5, 2005

--------------------------------------------------------------------------------



ST. PETERSBURG - Kerry Reardon was teaching his 15-year-old daughter to drive on the Howard Frankland Bridge Saturday when brake lights suddenly flashed on in front of them.

"I told her to get used to it," said Reardon, 43, of St. Petersburg. "This type of thing happens on the bridge all the time."

But as they drove on, Reardon saw debris from a car scattered by the bridge's guard rail. He knew a car had gone over the edge into the water.

He told his daughter to pull over and looked over the edge.

"I saw the bubbles," Reardon said. "Someone was still down there."

He plunged headfirst into the murky water.

Mujo Jakupovic and his wife, Amira, had been driving east from St. Petersburg on the Howard Frankland at about 1 p.m. with their sons, 13-year-old Emrah and 7-year-old Amar. About 200 yards from the end of the bridge, the left rear tire of their green, 1998 Ford Explorer Sport blew out. The car struck the inside wall, said Cpl. Jim Atwood of the Florida Highway Patrol.

The car bounced across four lanes of traffic, rolling over before flipping over the side of the bridge, Atwood said.

Father, mother and teenage son immediately escaped from the car. But the younger son was still inside.

Tampa resident Kenny Hyatt saw the accident from his boat, where he was fishing with a few friends. He steered over toward the family to pick them up.

Tampa Fire Rescue spokesman Capt. Bill Wade said the car fell about 14 feet into nine feet of water. But there was so much debris, none of the fishermen could see the car.

+

Reardon, a St. Petersburg native, used to dive off bridges as a young man to catch stone crabs. He knew he would avoid the swiftly-moving current if he dove deep enough.

Reardon couldn't find the car on his first dive. He came up for a gulp of air. On the second dive, he spotted the boy in the submerged car.

"He was just sitting there like a little rag doll," Reardon said. "I unbuckled him, pulled him out of the car and gave him his first breath of life."

As Reardon swam with the boy toward the fishing boat, a crowd was gathering on the bridge. Among them was Kelly Earle, 25, a registered nurse from Bayfront Hospital.

Earle was on her way to a baby shower for one of the physicians at Bayfront. She drove closer to see if anyone needed medical assistance.

She watched Reardon dive into the bay. But she couldn't see into the water because of the glare.

"All of a sudden, this little Adidas cleat came floating up," Earle said. "That's when we knew he had the boy."

Earle jumped into the water, knowing the child would probably need medical help. She swam to the fishing boat and began CPR.

She doesn't really remember plunging into the water.

"It was pure adrenaline," said Earle, who works in Bayfront's obstetrics department. "I couldn't tell you what the temperature of the water was. It could have been fire for all I know."

Amar, dressed in his soccer clothes, was unconscious and his pulse was weak. As Earle continued CPR, Hyatt steered the boat toward shore, where an ambulance was waiting.

The father and 13-year-old boy also needed medical attention.Paramedics rushed them to Tampa General Hospital. The mother was unharmed.

As of late Saturday, the younger boy was in critical condition. Mujo Jakupovic and his older son were both in fair condition.

The family could not be reached for comment Saturday night.

Reardon's wife, Debbie, is certain fate drew her husband to the crash. He planned to spend his weekend competing in a kingfishing tournament off John's Pass but withdrew at the last minute because he didn't catch enough bait.

An act of bravery isn't out of character. In fact, the family teasingly calls him "Rambo."

"Someone definitely put him there," said Debbie Reardon. "He was meant to be somebody's angel."

Rescuers also praised Reardon and Earle for preventing an even greater tragedy. Without their help, they said, the boy probably would not have a chance for survival.

"As bad as this situation was, everything came together to make it as good as it could possibly be," Wade said. "It was definitely a case of the right people in the right place at the right time."

But Earle and Reardon were reluctant to claim any credit.

Reardon said he just wants people to pray for Amar. Earle said she'll feel better when the boy is home again with his family.

"Thankfully, everybody was in the right place," Earle said. "I just hope that it was enough."
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#19

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Tomo82 wrote:Cuj, uhvate osobu N.N. koja se sprema izvrsiti teroristicki napad. Nije vazno koje je nacionalnost N.N.
I gospodin N.N. kaze: Da pizdeki, postavil sam bombu, al vam nebum rekal de.
CIA, NSA, VOA, POA i sl. neka iskoriste sve mogucnosti da saznaju gdje je bomba, njegova ljudska prava me ne zanimaju.
Takvi zarobljenici su se mucili i mucit ce se dok ne propjevaju, meni je to prihvatljivo.
Ako je stvar nacionalne sigurnosti da mi prisluskuje telefon i cita mailove, ja nemam nista protiv. Nista ne skrivam.
Grda su vremena.
Joj Tomo, nemam nista protiv tebe, ali zaista bih zelio da najebes da te neko nasadi pa da osjetis to kada te "izuzmu iz zakona". Sta ima veze, neka te malo muce, i tako to, cisto da drugi put budes svjestan kakve gluposti valjas.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#20

Post by nineac »

De da mi bosanci pruzimo primjer kako mi postujemo ljudska prava? Daj neserite ljudi! Nije to uredu sto hoce da urade, ali gospodo mi imamo zakonski regulisanu segregaciju u skolama a brinemo se o americkim problemima.
Da to postavim ovako:
Svo koji su glasali za SDS/HDZ/SDA su glasali za segregaciju u skolama! pa jel to primjer kako treba da izgleda pravna drzava sa visokim stepenom ljudskih prava?
Provozaj te se do Viteza,Busovace,Kacuna,G.Vakufa,Travnika (gdje je carovo gosp. A. Terzic) pa se sami uvjerite kako funkcionisu ljudksa prava!
JahijaJilic
Posts: 235
Joined: 27/05/2005 19:00

#21

Post by JahijaJilic »

De da mi bosanci pruzimo primjer kako mi postujemo ljudska prava? Daj neserite ljudi! Nije to uredu sto hoce da urade, ali gospodo mi imamo zakonski regulisanu segregaciju u skolama a brinemo se o americkim problemima.
rece mi prijatelj, stavi u gu... manijaku da shvati.
Post Reply