ljubav se ne dokazuje papirom, nego osjecajima...??

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderator: Euridika

StLouis

ljubav se ne dokazuje papirom, nego osjecajima...??

Post by StLouis » 05/01/2007 02:22

na moje pitanje, kakav je to brak ako ne zivite pod istim krovom, odgovorili su; ljubav se ne dokazuje papirom, nego osjecajima...

koliko vjerujete u instituciju braka, i sta mislite o vanbracnim zajednicama, da li imaju smisla, da li ih podrzavate...??

blizak sam s jednim "parom' koji prakticira ovakvu vezu vise od decenije, i sve savrseno funkcionira.

dvoje ljudi koji svjesno ne sklapaju brak, a zajedno su...jednom su se preselili pod isti krov, i automatski su uslijedile svadje, cim su se odselili, sve je postalo idealno...

Maksim

Post by Maksim » 05/01/2007 05:25

Brak je oblik suzivota nastao sa raznim strahovima covjeka. U igri je i tzv. tradicionalno razmisljanje koje je prisutno u tzv. hladnim kulturama sto znaci u kulturama u kojima novije generacije ne mijenjaju nista i zive po konceptima koji su stari stotinama godina. Vecina ljudi ima takvo nesvjesno razmisljanje, da misli da se mora ozeniti/udati, jer to jednostavno iz nekakvih razloga treba da bude tako, jer to i svi drugi rade. Ljudi se uzimaju neznajuci zasto se uzimaju i zasto jedni druge "vole" a pojam ljubav je upitan i nemoze se definirati. Ljudi su slijepi i to im se svidja, iako za to placaju visoke cijene. Ljudi zrtvuju citav zivot za jednu haljinu i svadbu punu pseudo-romantike i poslije sve krene nizbrdo. Zasto? Zato sto postanu siti jedni drugih i ispostavi se da je partner/partnerka malo drukcija nego sto je ocekivano. Ili zato sto se razvije neka vrsta standardne svakodnevnice da ljudi pocnu jedni drugima jednostavno ici na zivce.

Ljudi se odlucuju da zive citav zivot zajedno a nemaju nista zajednickog. Brakovi ljude ne spajaju, nego ih sto vise odvracaju. Kad su jos djeca tu, svaki problem tijekom braka ima raznovrsne posljedice za djecu i to je zlocin. Covjek mora sam sebi napraviti koncept kako bi da zivi. Ljudi moraju sami razmisljati kako bi bilo najbolje za njih a ne zeniti se ili udavati tek tako misleci da ce mozda biti drukcije gledani od svoje okoline ako se ne vjencaju, jer svi zive tako. Na kraju se ispostavi da nije nikakva ljubav u igri nakon razvoda. Ljudi moraju zivjeti neovisno, jer jednostavno je neprirodno i nezdravo kada ljudi predugo zive zajedno. Isto tako je neprirodno i nezdravo imati seksualni odnos sa samo jednom osobom, jer seksualnost nije nesto sto je programirano, tako ispadaju tzv. afere i demonizacija onih koji to zive, jer jednostavno zive svoju prirodu.

Tu bi se covjek trebao ugledati na zivotinju. Zivotinja je slobodna dokle god zivi i zivotinja se ne boji. Zivotinja nema emocionalne kvarove dok je covjek izmislio dodatni logor zvani brak i s time izazvao niz lazi, negativnih emocija i kategorizacija.

Neelix

Post by Neelix » 05/01/2007 08:16

izvini, maksime, al ti bas po diviziji :shock:

zena21

Post by zena21 » 05/01/2007 09:07

Brak je jedna obicna zabluda :oops: :D

For better, for worse, in sickness and in health, for ritcher, for.... bla, bla, bla... :D

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 05/01/2007 09:11

a kako se osjecaji dokazuju :D

mostarac

Post by mostarac » 05/01/2007 09:18

Vanbracna zajednica je idealna, ali tesko ces nac Bosanku spremnu da to podrzi
A nikakve razlike nema izmedju bracne i vanbracne zajednice osim sto komsiluk usta pere sa tom cinjenicom, ali kako mene zaboli neka stvar za komsiluk i cak mi je drago kad se zgroze onda sa tim nemam problema. Imam samo problem da nadjem ovaku istu ko ja
:lol:

Zakon tretira i bracni i vanbracnu zajednicu isto nakon 3 ili 5 godina zajednickog zivota. Jedina razlika je sto u braku ako si cura 99% mjenjas prezime, a u vanbracnoj zajednici na mjenjas.
Brak je samo papir koji ti stvara dodatni osjecaj obaveze prema necemu sto ce se i sa tim papirom i bez tog papira svakako raspasti ako tako treba da bude. Ne treba mi papir, dva svjedoka, potvrda drzave, i sveopste balkansko narodno veselje uz obavezni folklor pijanstva i svega sto uz to ide, da bi voljenoj osobi dokazao da je volim i da bi ona meni to dokazala. Ta kompletna zajebancija mi zaista nije potrebna.

Pearl

Post by Pearl » 05/01/2007 09:19

zmijaIzmaj wrote:a kako se osjecaji dokazuju :D

sjecenjem vena za tu osobu? prijetnjom da ces se ubiti ako te ostavi? :shock: :shock: :roll:

:-) :-)

zena21

Post by zena21 » 05/01/2007 09:37

mostarac wrote:Vanbracna zajednica je idealna, ali tesko ces nac Bosanku spremnu da to podrzi
A nikakve razlike nema izmedju bracne i vanbracne zajednice osim sto komsiluk usta pere sa tom cinjenicom, ali kako mene zaboli neka stvar za komsiluk i cak mi je drago kad se zgroze onda sa tim nemam problema. Imam samo problem da nadjem ovaku istu ko ja

Zakon tretira i bracni i vanbracnu zajednicu isto nakon 3 ili 5 godina zajednickog zivota. Jedina razlika je sto u braku ako si cura 99% mjenjas prezime, a u vanbracnoj zajednici na mjenjas.
Brak je samo papir koji ti stvara dodatni osjecaj obaveze prema necemu sto ce se i sa tim papirom i bez tog papira svakako raspasti ako tako treba da bude. Ne treba mi papir, dva svjedoka, potvrda drzave, i sveopste balkansko narodno veselje uz obavezni folklor pijanstva i svega sto uz to ide, da bi voljenoj osobi dokazao da je volim i da bi ona meni to dokazala. Ta kompletna zajebancija mi zaista nije potrebna.

Svaka cast. Potpuno se slazem sa svim sto si rekao. Mozemo se voliti i bez papira.

I evo, ja sam Bosanka koja je spremna zivjeti tako i koja apsolutno ne brine sta ce komsiluk reci :oops: :D

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 05/01/2007 09:40

mostarac wrote:Vanbracna zajednica je idealna, ali tesko ces nac Bosanku spremnu da to podrzi

Ako smatras da nema razlike izmedju bracne i vanbracne zajednice i da ti je zapravo svejedno, a tvoja djevojka vjeruje samo u brak, zar joj ne bi dokazao svoju ljubav tako sto bi je ozenio? :D

mostarac

Post by mostarac » 05/01/2007 09:42

nebojeplavo wrote:

Ako smatras da nema razlike izmedju bracne i vanbracne zajednice i da ti je zapravo svejedno, a tvoja djevojka vjeruje samo u brak, zar joj ne bi dokazao svoju ljubav tako sto bi je ozenio? :D

ako joj to bas toliko znaci normalno da bi, ali u svakom slucaju bez svadbe i krkanluka koje brizno cuvaju nasi narodi i narodnosti

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 05/01/2007 09:46

Ljudi su razliciti, tako da razlicito i funkcioniraju. ne mozemo generalizirat.
Eto, ja sam se udala, a nisam imala ni N od narodnog veselja :D Nije bilo vjencanice (nisam taj tip), pijanki, pucnjave, placa :D ...Potpisali se i otisli na rucak sa nekoliko prijatelja :D

Uz to sam jedina od svojih prijateljica Bosanki koja je uzela muzevo prezime. Sve moje prijateljice su ili ostavile svoje prezime, ili na svoje dodale muzevo :D Nije sve crno kao sto ti mislis :P Ne znam, mozda su Herke drugacije :D
I znam nekoliko parova u Sarajevu koji zive zajedno vec godinama. Neki se planiraju nekada vjencati, neki ne. :oops:
Sve je to lutrija i ne mozemo reci da li je ovako ili onako.
Brak je najstarija institucija, tako da mora nesto biti u njoj cim se toliko odrzala :D, iako se papirom definitivno ne dokazuju osjecaji :D

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 05/01/2007 09:49

Za mene licno, nema prevelike razlike izmedju bracne i vanbracne zajednice, jer u oba slucaja zivite zajedno, radite sve skupa i sve ostalo sto ide uz to. Razlika je ustvari samo u tom papiru.
Naravno, pod uslovom da je to "to" i da je to osoba s kojom zelite provesti zivot, imati djecu i ostariti zajedno :)

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 05/01/2007 09:54

nebojeplavo wrote:Za mene licno, nema prevelike razlike izmedju bracne i vanbracne zajednice, jer u oba slucaja zivite zajedno, radite sve skupa i sve ostalo sto ide uz to. Razlika je ustvari samo u tom papiru.
Naravno, pod uslovom da je to "to" i da je to osoba s kojom zelite provesti zivot, imati djecu i ostariti zajedno :)

tako nekako. Ima vjencanih parova pa sve dijele na moje i tvoje. I jedino tako funkcioniraju :D

nebojeplavo

Post by nebojeplavo » 05/01/2007 09:59

Skoro sam citala o nekom istrazivanju u SAD (mislim) o razvodima parova koji su zivjeli zajedno prije braka i onih koji nisu. Elem, zakljucak je da se vise razvodilo parova koji su prije braka skupa zivjeli, a kao objasnjavaju to cinjenicom da vecina, kad pocinju skupa zivjeti, vise to uzimaju olako, pa se pod pritiskom okoline vjencaju. :shock:

sojka

Post by sojka » 05/01/2007 10:11

Ljudi moraju zivjeti neovisno, jer jednostavno je neprirodno i nezdravo kada ljudi predugo zive zajedno. Isto tako je neprirodno i nezdravo imati seksualni odnos sa samo jednom osobom, jer seksualnost nije nesto sto je programirano, tako ispadaju tzv. afere i demonizacija onih koji to zive, jer jednostavno zive svoju prirodu.

Tu bi se covjek trebao ugledati na zivotinju. Zivotinja je slobodna dokle god zivi i zivotinja se ne boji. Zivotinja nema emocionalne kvarove dok je covjek izmislio dodatni logor zvani brak i s time izazvao niz lazi, negativnih emocija i kategorizacija.
-------------------------
Ne slazem se sasvim. Ljudi koji su neovisni mogu tek da sklope dobar brak i zive zdravo. Uspjeti u jednom
navratu naziva se sreca. :) Isto tako nije nezdravo imati sex samo sa jednom osobom.Vi rastete ili prihvatate duhovni rast u svakom pogledu, pratite porast, promjene.
Ukoliko mislis da je potrebno izvjesno prediskustvo-jeste definitivno, upravo da skontas sta trebas, kako, koliko i slicno-kakav suzivot zelis.
Kljucna rijec je komsiluk.
Taj zivotinjski primjer je neadekvatan, jer je jednako ocajan (stvarno ne znam drugaciji izraz)kao i brakovi komsije radi.Veze treba da nas nauce da prevazidjemo sve animalno.
Mi nismo zivotinje. Zar ne?
Postoje tipovi koji nisu za veze (Beziehungsunfähig), brakove, jednostavno konfrontiranje sa njima samima ih zamara, nedostatak kompromisa i sl.
Na neki nacin neuspjeh u ljubavnoj liniji, ciji su uzroci razliciti.Smjelo bih rekla da je u osnovi klasican strah.Strah od podijele sebe, strah i bijeg od odgovornosti...
Nekonvencionalnost je nesto drugo.

Black swan

Post by Black swan » 05/01/2007 10:30

:D:D:D brak je odličan pogotovo ako trebaš regulisati pemziju u starosti :D:D:D

nevjenčani najebali ste :-D

sojka

Post by sojka » 05/01/2007 10:35

komi wrote::D:D:D brak je odličan pogotovo ako trebaš regulisati pemziju u starosti :D:D:D

nevjenčani najebali ste :-D

Do penzije ko ziv ko mrtav- :D :lol:

debela

Post by debela » 05/01/2007 10:41

komi wrote:nevjenčani najebali ste :-D

e malo si se zajebucnuo :D protabiri porodicni zakon za pocetak :D

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 05/01/2007 10:45

sojka wrote:Ljudi moraju zivjeti neovisno, jer jednostavno je neprirodno i nezdravo kada ljudi predugo zive zajedno. Isto tako je neprirodno i nezdravo imati seksualni odnos sa samo jednom osobom, jer seksualnost nije nesto sto je programirano, tako ispadaju tzv. afere i demonizacija onih koji to zive, jer jednostavno zive svoju prirodu.

-------------------------
Ne slazem se sasvim. Ljudi koji su neovisni mogu tek da sklope dobar brak i zive zdravo. Uspjeti u jednom
navratu naziva se sreca. :) Isto tako nije nezdravo imati sex samo sa jednom osobom.Vi rastete ili prihvatate duhovni rast u svakom pogledu, pratite porast, promjene.
Ukoliko mislis da je potrebno izvjesno prediskustvo-jeste definitivno, upravo da skontas sta trebas, kako, koliko i slicno-kakav suzivot zelis.
Kljucna rijec je komsiluk.
Taj zivotinjski primjer je neadekvatan, jer je jednako ocajan (stvarno ne znam drugaciji izraz)kao i brakovi komsije radi.Veze treba da nas nauce da prevazidjemo sve animalno.
Mi nismo zivotinje. Zar ne?
Postoje tipovi koji nisu za veze (Beziehungsunfähig), brakove, jednostavno konfrontiranje sa njima samima ih zamara, nedostatak kompromisa i sl.
Na neki nacin neuspjeh u ljubavnoj liniji, ciji su uzroci razliciti.Smjelo bih rekla da je u osnovi klasican strah.Strah od podijele sebe, strah i bijeg od odgovornosti...
Nekonvencionalnost je nesto drugo.

:thumbup: :thumbup:

Sojka jel to iskustvo iz tebe progovorilo :oops:
Salim se ja. Mrzim ovo potpisivanje, ali si to odlicno napisala/o (jesi li musko ili zensko :? )

sojka

Post by sojka » 05/01/2007 10:52

Ja sam sojka mamice. Drago mi je. :)

urbanagerila

Post by urbanagerila » 05/01/2007 11:04

nebojeplavo wrote:Za mene licno, nema prevelike razlike izmedju bracne i vanbracne zajednice, jer u oba slucaja zivite zajedno, radite sve skupa i sve ostalo sto ide uz to. Razlika je ustvari samo u tom papiru.

Itekako da ima razlike...od moralne, pravne pa i do psiholoskih razlika. Istina jeste da zivis sa nekim ali uzmi u obzir da treba da se razidjete. U slucaju vanbracne zajednice to traje 12 sekundi a vjencani se razvode mjesecima da ne kazem godinama ... jos ako ima i djece .... brak je najbitnija institucija svakog drustva i treba je podrzati jer se razvoj svakog drustva zasniva na odnovnim jedinicama istog... narafski treba naci pravog partnera :D

mostarac

Post by mostarac » 05/01/2007 11:11

urbanagerila wrote:

Itekako da ima razlike...od moralne, pravne pa i do psiholoskih razlika. Istina jeste da zivis sa nekim ali uzmi u obzir da treba da se razidjete. U slucaju vanbracne zajednice to traje 12 sekundi a vjencani se razvode mjesecima da ne kazem godinama ... jos ako ima i djece .... brak je najbitnija institucija svakog drustva i treba je podrzati jer se razvoj svakog drustva zasniva na odnovnim jedinicama istog... narafski treba naci pravog partnera :D

nakon 5 godina ili 3 nisam siguran zajednickog zivota sa stanovista zakona je potpuno svejedno imate li papir ili nemate i ne traje 12 sekundi nego duuuuuugooooo cak i duze nego brakorazvodne parnice. Ako nisi znao u zakonu je definisana vanbracna zajednica.

urbanagerila

Post by urbanagerila » 05/01/2007 11:16

Ama ne pricam o papiru jer je brak u glavi. Sklopka koja te prebaci na "mode" ali svakako da sam cin ozakonjenja takve veze pred Bogom i narodom predstavlja vise simbolican gest koji u vecini slucajeva zenama predstavlja nesto vise .... od nekih malih stvari koje zivot znace tipa izbora vjencanice, dekoracije na stolovima izbora mjesta za hooneymoon itd.... Ne u principu papir nije dokaz ali moze predstavljati potvrdu ozbiljnosti namjera :D

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 05/01/2007 11:17

imam neki osjecaj :D da su muskarci vise "protiv" papira, i zbog toga sam ja za :D (hoce oni zaj*ti, ponekad :D )

a znaaam, papir nije garancija, ali je makar ovjeren, i ima pecat i potpis :D :D
i ono ako govorimo o dokazivanju :oops: tako se to (pravno :D ) dokazuje

sojka

Post by sojka » 05/01/2007 11:21

Moral zatvor komsiluka.
City rekords.

Post Reply