Ljetne gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
Enticer
Posts: 723
Joined: 21/12/2004 13:44
Location: Sarajevo

#2426 Re: Ljetne gume

Post by Enticer »

hopi wrote:pa idi onda na 205 55 r16, najveći je izbor i najpovoljnije su od tih dimenzija
ako ne znaš koje a i nemaš neke posebne želje, uzmi šta od top marki (ionako često nemaju baš sve na stanju), montiraj i miran
Ove 205/55/16 pretpostavljam da je auto sa njima stabilnije u krivinama, dok za ove 195/60/16 nemam pojma za sta su bolje. :?
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#2427 Re: Ljetne gume

Post by Throttle »

Zar na monovolumen idu kombi gume?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2428 Re: Ljetne gume

Post by jefferson »

Enticer wrote:
hopi wrote:pa idi onda na 205 55 r16, najveći je izbor i najpovoljnije su od tih dimenzija
ako ne znaš koje a i nemaš neke posebne želje, uzmi šta od top marki (ionako često nemaju baš sve na stanju), montiraj i miran
Ove 205/55/16 pretpostavljam da je auto sa njima stabilnije u krivinama, dok za ove 195/60/16 nemam pojma za sta su bolje. :?
195/60 R16 ce biti udobnije i bolje pri prolasku kroz vodu.
Ali 195/60 R16 je bas cudna dimenzija na putnickom autu.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2429 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

To što je čudna najmanji je problem. Veći problem je kako je nabaviti i po kojoj cijeni. 205-55-16 je neka standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, dobrih guma ima od 120-130 maraka pa naviše...ne vidim tu mjesta za neku filozofiju oko udobnosti ili potrošnje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2430 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Javljam se po pitanju udobnosti iduce sedm , poredit cu 195/65/r15 , 205/50/r17 i 225/45/r17 :D

Al su zujale zimske neki dan poslije autoputa :-) , zao mi ih bi haha :oops: :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2431 Re: Ljetne gume

Post by condy »

Da ih nisi spalio :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2432 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

amar1994 wrote:
Al su zujale zimske neki dan poslije autoputa :-) , zao mi ih bi haha :oops: :mrgreen:
Šta si im radio?! Ja redovno svoje vozim do 15.4. i nema (još) problema. Ljetne su, naravno, tiše.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2433 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

530i wrote:
amar1994 wrote:
Al su zujale zimske neki dan poslije autoputa :-) , zao mi ih bi haha :oops: :mrgreen:
Šta si im radio?! Ja redovno svoje vozim do 15.4. i nema (još) problema. Ljetne su, naravno, tiše.
Nista posebno :D , uvijek tako kad je bas toplo 20+ , a inace imam kvalitetnu izolaciju(ne) tockova pa zato se cuje :lol: :lol: :mrgreen:

Inace cim se ohlade , sidjem sa ap i sl ne cuju se vise , index brzine je T :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2434 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

condy wrote:Da ih nisi spalio :D
ma jok , imam kvalitetnu izolaciju tockova :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2435 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

amar1994 wrote: Nista posebno :D , uvijek tako kad je bas toplo 20+ , a inace imam kvalitetnu izolaciju(ne) tockova pa zato se cuje :lol: :lol: :mrgreen:

Inace cim se ohlade , sidjem sa ap i sl ne cuju se vise , index brzine je T :D
Nije ni kod mene neka aman-zaman izolacija al fakat ne čujem nikakve čudne zvukove od guma. Prošle sedmice dvaput po autoputu bez problema, laganim tempom 140 :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2436 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

530i wrote:
amar1994 wrote: Nista posebno :D , uvijek tako kad je bas toplo 20+ , a inace imam kvalitetnu izolaciju(ne) tockova pa zato se cuje :lol: :lol: :mrgreen:

Inace cim se ohlade , sidjem sa ap i sl ne cuju se vise , index brzine je T :D
Nije ni kod mene neka aman-zaman izolacija al fakat ne čujem nikakve čudne zvukove od guma. Prošle sedmice dvaput po autoputu bez problema, laganim tempom 140 :D
ma ne znam , i po kisi koda polijecem :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2437 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

http://www.olx.ba/artikal/25067519/toyo ... 05-50-r17/

stigle continentalke , ode toyo na prodaju :D

za forumase specijalna cijena :D
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#2438 Re: Ljetne gume

Post by Seawolf »

530i wrote:To što je čudna najmanji je problem. Veći problem je kako je nabaviti i po kojoj cijeni. 205-55-16 je neka standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, dobrih guma ima od 120-130 maraka pa naviše...ne vidim tu mjesta za neku filozofiju oko udobnosti ili potrošnje.
205/55R16 jeste standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, ali potreban indeks nosivosti 98/96, pri potrebnom indeksu brzine H, nikako nisu česta kombinacija u toj dimenziji i bit će poprilično teško naći gumu s tim karakteristikama, a pogotovu po povoljnoj cijeni.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2439 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

amar1994 wrote:http://www.olx.ba/artikal/25067519/toyo ... 05-50-r17/

stigle continentalke , ode toyo na prodaju :D

za forumase specijalna cijena :D
evo 60KM ili ih bacam u petak :lol:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#2440 Re: Ljetne gume

Post by Leon16v »

amar1994 wrote:
amar1994 wrote:http://www.olx.ba/artikal/25067519/toyo ... 05-50-r17/

stigle continentalke , ode toyo na prodaju :D

za forumase specijalna cijena :D
evo 60KM ili ih bacam u petak :lol:
Moze meni ta kanĐa :D

Ja rezervisao svoje, odlucio sam se pocastiti CPC 5 idu, u petak ih stavljam, valjda me nece zaustavit :-D

E : Vidim, samo sa ženama trguješ :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2441 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Leon16v wrote:
amar1994 wrote:
amar1994 wrote:http://www.olx.ba/artikal/25067519/toyo ... 05-50-r17/

stigle continentalke , ode toyo na prodaju :D

za forumase specijalna cijena :D
evo 60KM ili ih bacam u petak :lol:
Moze meni ta kanĐa :D

Ja rezervisao svoje, odlucio sam se pocastiti CPC 5 idu, u petak ih stavljam, valjda me nece zaustavit :-D

E : Vidim, samo sa ženama trguješ :lol:
:lol: :lol: :lol:

i ja u petak stavljam :D
User avatar
Optimist
Posts: 15521
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#2442 Re: Ljetne gume

Post by Optimist »

Ja jucer skinuo svoje zimske, a ovih dana bas val zahladjenja i kisa.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2443 Re: Ljetne gume

Post by 530i »

Seawolf wrote:
530i wrote:To što je čudna najmanji je problem. Veći problem je kako je nabaviti i po kojoj cijeni. 205-55-16 je neka standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, dobrih guma ima od 120-130 maraka pa naviše...ne vidim tu mjesta za neku filozofiju oko udobnosti ili potrošnje.
205/55R16 jeste standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, ali potreban indeks nosivosti 98/96, pri potrebnom indeksu brzine H, nikako nisu česta kombinacija u toj dimenziji i bit će poprilično teško naći gumu s tim karakteristikama, a pogotovu po povoljnoj cijeni.

Tačno, obratio sam pažnju na prvobitnu poruku. Ne znam koji je to monovolumen u pitanju, ali kada neku od datih dimenzija ukucam na google izbacuje rezultate "LKW reifen" što će reći gume za teretna vozila :-)


Inače, jedna novotarija ovih prodavača guma od ove sezone je da navode cijene guma bez montaže i balansa. Nekada se to podrazumijevalo, a valjda sad imaju i onih mušterija koji u kućnoj radinosti montiraju i balansiraju kupljene gume :roll:
Seawolf
Posts: 9163
Joined: 14/06/2012 22:59

#2444 Re: Ljetne gume

Post by Seawolf »

530i wrote:
Seawolf wrote:
530i wrote:To što je čudna najmanji je problem. Veći problem je kako je nabaviti i po kojoj cijeni. 205-55-16 je neka standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, dobrih guma ima od 120-130 maraka pa naviše...ne vidim tu mjesta za neku filozofiju oko udobnosti ili potrošnje.
205/55R16 jeste standardna dimenzija sa prilično povoljnom cijenom, ali potreban indeks nosivosti 98/96, pri potrebnom indeksu brzine H, nikako nisu česta kombinacija u toj dimenziji i bit će poprilično teško naći gumu s tim karakteristikama, a pogotovu po povoljnoj cijeni.

Tačno, obratio sam pažnju na prvobitnu poruku. Ne znam koji je to monovolumen u pitanju, ali kada neku od datih dimenzija ukucam na google izbacuje rezultate "LKW reifen" što će reći gume za teretna vozila :-)


Inače, jedna novotarija ovih prodavača guma od ove sezone je da navode cijene guma bez montaže i balansa. Nekada se to podrazumijevalo, a valjda sad imaju i onih mušterija koji u kućnoj radinosti montiraju i balansiraju kupljene gume :roll:
Čim u oznaci gume postoje dva broja kojima se označava indeks nosivosti, to znači da se radi o gumi za teretna vozila.

Veći broj označava indeks nosivosti pri ugradnji na pozicije sa jednostrukim točkovima, a manji broj je indeks nosivosti kada su gume na udvojenim točkovima.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2445 Re: Ljetne gume

Post by Streptokok »

Gdje je najbolja akcija ljetnih guma? Koliko vidim makbel jos nije izbacio akciju?
User avatar
dufa
Posts: 105
Joined: 04/05/2009 15:41

#2446 Re: Ljetne gume

Post by dufa »

Juče odem u Makbel i postavim sve četiri Goodyear EfficientGrip Performance 91W pa se nadam da budu OK
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2447 Re: Ljetne gume

Post by Streptokok »

dufa wrote:Juče odem u Makbel i postavim sve četiri Goodyear EfficientGrip Performance 91W pa se nadam da budu OK
pa jesu li konačno na akciji?
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#2448 Re: Ljetne gume

Post by Dzontra_Volta »

Streptokok wrote:
dufa wrote:Juče odem u Makbel i postavim sve četiri Goodyear EfficientGrip Performance 91W pa se nadam da budu OK
pa jesu li konačno na akciji?
Odavno su tamo na akciji u Makbelu: 20% za gotovinu, 15% za kartično plaćanje i 10% na rate.

Image

U Unitrade su (premium) gume koju markicu jeftinije (kad se na cijenu doda montaža 5KM), tako da mislim da ću se tamo uputiti.

Image
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#2449 Re: Ljetne gume

Post by Streptokok »

.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2450 Re: Ljetne gume

Post by amar1994 »

Nabacene CP6 , 3god garancije , prvi utisci beton gume :D

Bas se lijepe za cestu ,a takodje se lakse motaju u mjestu i manjim brzinama , djeluje da nemaju puno otpora okretanju . :lol: :cool:
Nisu ni bucne puno iako pise 71dB , a udobnije su dosta od toyo 205/50 gume , osjecaj na volanu je isto ok :thumbup:

Evo i slika , dakle 225/45 na 17x7 felgi , vidi se malo i glOvOnja na autu :oops: :lol:

Image

:run:
Post Reply