Lisica na Grbavici

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

poznanik

Lisica na Grbavici

Post by poznanik » 30/05/2011 09:40

Vidio sam sinoć lisicu na Grbavici :oops:

Na Kovačićima, na raskrsnici za Vraca, oko 22.30, vidim životinju kako polako dolazi iz pravca škole "Kovačići", prolazi kraj kontejnera kod ambulante, i sasvim polako prelazi ulicu. Prvo sam pomislio mačka, ali je izgledala malo duža, i zagledam se, pa mi se učini pas. Međutim, dug, predug rep za psa, vrlo visoke noge, izduženo tijelo - i s nevjericom zaključim da je lisica :D
Stajala je ispod semafora 5-6 s i nastavila kretanje prema kafiću na toj raskrsnici. Tad sam je i ja "stigao", i kod prodavnice je zateknem kako stoji u grmlju i posmatra me. Izvadim mobitel da je snimim, ali je bilo mračno, nisam uspio. Stajala je tu 10-tak s i sasvim lagano nastavila kretanje prema plavoj zgradi i Radničkoj ulici.

Ne sjećam se da sam čitao ili čuo da su divlje životinje zalazile u sarajevska naselja, posebno u ovakva centralna, sa bukom i jakim prometom vozila i ljudi. Ne znam šta je moglo "dovesti" ovu lisicu na asfalt, obzirom da je proljeće i da u prirodi može naći hranu.

Skyfox

Re: Lisica na Grbavici

Post by Skyfox » 30/05/2011 09:42

Sisla s Vraca... Ja sam kunu vidio i to protcala na pola m od mene isto na Grbavici... rovinjaju po smecu i love miseve...

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 30/05/2011 09:44

ja sam vidjela lasice ..dvije! na Bistriku
ne gore u brdima bistrickim :D nego dole...malo iznad okretaljke :roll:

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 09:47

na tranzitu na vracama s vremena vrijeme vidim vjeverice... postaje nam grad zooloski vrt, jos samo fale lavovi :D

skuhlo

Post by skuhlo » 30/05/2011 09:54

Ima lisica i na Dobrinji već neko vrijeme :D

svemir.ba

Post by svemir.ba » 30/05/2011 10:08

holowey wrote:postaje nam grad zooloski vrt, jos samo fale lavovi :D

Grad je odavno zooloski vrt. To sto se sad pojavljuju i ove normalne zivotinje, moze biti samo pozitivno.

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 10:14

svemir.ba wrote:
holowey wrote:postaje nam grad zooloski vrt, jos samo fale lavovi :D

Grad je odavno zooloski vrt. To sto se sad pojavljuju i ove normalne zivotinje, moze biti samo pozitivno.

hau jes nou...do prvog bjesnila...pa ce onda i svaki pas nastradati

rossoneri83_sa

Post by rossoneri83_sa » 30/05/2011 10:20

poznanik wrote:Vidio sam sinoć lisicu na Grbavici :oops:

Na Kovačićima, na raskrsnici za Vraca, oko 22.30, vidim životinju kako polako dolazi iz pravca škole "Kovačići", prolazi kraj kontejnera kod ambulante, i sasvim polako prelazi ulicu. Prvo sam pomislio mačka, ali je izgledala malo duža, i zagledam se, pa mi se učini pas. Međutim, dug, predug rep za psa, vrlo visoke noge, izduženo tijelo - i s nevjericom zaključim da je lisica :D
Stajala je ispod semafora 5-6 s i nastavila kretanje prema kafiću na toj raskrsnici. Tad sam je i ja "stigao", i kod prodavnice je zateknem kako stoji u grmlju i posmatra me. Izvadim mobitel da je snimim, ali je bilo mračno, nisam uspio. Stajala je tu 10-tak s i sasvim lagano nastavila kretanje prema plavoj zgradi i Radničkoj ulici.

Ne sjećam se da sam čitao ili čuo da su divlje životinje zalazile u sarajevska naselja, posebno u ovakva centralna, sa bukom i jakim prometom vozila i ljudi. Ne znam šta je moglo "dovesti" ovu lisicu na asfalt, obzirom da je proljeće i da u prirodi može naći hranu.

znači nemogu da vjerujem,25 maj dan mladosti,ja i djevojka vraćamo se kući oko 3.30,kad pored zgrade na kovačićima stoji crna mačka i životanja baš kakvu si opisao,izadjem iz auta da bolje pogledam i nemogu da vjerujem da vidim lisicu,kao sto ti reče pomislio sam da je mačka,al je bila puno duža s dugim repom,lisica definitivno.

metar_drva

Post by metar_drva » 30/05/2011 10:25

holowey wrote:

sve to treba pobit, jelde?

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 10:27

metar_drva wrote:
holowey wrote:

sve to treba pobit, jelde?

lisici prirodno staniste nije u gradskoj sredini... ali ti to ne znas, za tebe je i vuk domaca zivotinja, jelde?

metar_drva

Post by metar_drva » 30/05/2011 10:30

holowey wrote:
lisici prirodno staniste nije u gradskoj sredini... ali ti to ne znas, za tebe je i vuk domaca zivotinja, jelde?

lisice se često mogu vidjeti u prigradskim, ali i gradskim sredinama, naročito u parkovima. to što ti ne znaš za to je drugi par cipela. što se tiče uvreda na ličnoj osnovi, mogao bi malo spustit loptu na zemlju, a ne se kočoperit kao neki pjetlić. u protivnom, mogla bi te lisica udavit.
Last edited by metar_drva on 30/05/2011 10:33, edited 1 time in total.

Ma.Le.Na

Post by Ma.Le.Na » 30/05/2011 10:31

preko vikenda mi se desila slijedeca situacija :roll:

prvo napomena...JAKO volim zivotinje...sve...sve sem buba :D
ali evo kako da se covjek postavi u slijedecoj situaciji..

imam bastu...stari grad...gdje su sve baste povezane..
dijeli ih ograda ...niska...ili ziva ograda...znaci nista toliko cvrsto..
u mojoj basti zivi par maca :)
sve su jako pitome :)

prije neku noc...u bog zna koje doba noci...copor pasa je usao u moju bastu i ubio jednu od maca :(
cvrsto spavam...i kao da sam negdje u polusnu cula lajanje i ciljenje..na zalost nisam obracala paznju i nisam ustala da vidim sta je..
slijedece jutro smo je nasli na sred baste..zadavljenu :(

i sta sad ja da radim..

ne zelim da ti psi nastradaju...ali isto tako mi je zao mojih maca :( :roll:

poznanik

Post by poznanik » 30/05/2011 10:35

Ma.Le.Na wrote:...ne zelim da ti psi nastradaju...ali isto tako mi je zao mojih maca

Ovdje je tema lisica u naseljenom mjestu, a za pse i mace imaš prostora ovdje: viewforum.php?f=41

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 10:41

metar_drva wrote:
holowey wrote:

lisice se često mogu vidjeti u prigradskim, ali i gradskim sredinama, naročito u parkovima. to što ti ne znaš za to je drugi par cipela. što se tiče uvreda na ličnoj osnovi, mogao bi malo spustit loptu na zemlju, a ne se kočoperit kao neki pjetlić. u protivnom, mogla bi te lisica udavit.

cek cek, da pojasnimo prije nego nastavimo, cobane jel' ti to prijetis? :-)

metar_drva

Post by metar_drva » 30/05/2011 10:53

holowey wrote:

prijetim? ti se baš osjećaš ugroženo; smetaju ti lisice, smetaju ti vjeverice, sad ti smetaju i čobani. previše si napet, ima li kakvih žena u tvom životu spremnih na sexualni čin? kod nas čobana toga nikad ne fali, ako nema čobanica, onda ovci čizme nataknemo na noge i taslači. kad nema ni ovaca, onda se natakarimo na internet, pa taslačimo takve kao što si ti (ovco, vrati se u svoje stado) :dance:

dormeo

Post by dormeo » 30/05/2011 10:58

Nemojte se sad samo prepucavat ko je seljak, a ko gradjanin. Sarajevo je odavno naselio val seljaka. I ne samo Sarajevo, taj trend migracije iz sela u grad je prirodan. Pa uzmite parlament BiH ili bilo koje kantonalne skupstine i pogledajte ko je sa sela a ko iz grada, 90% politicke "kreme" su seljaci. Ma znam ih locirat ko Djuro pomocu naciona-detektora cim zinu, i pocnu da se nasilu izrazavaju pravilno. Naucili par gramatickih pravila i misle da su gospoda, a postaju predmet podsmijeha.

Ranije sam bio tolerantan prema tome, ali vidjevsi ih u akciji, beskrupuloznost na djelu, obicaje na djelu, privatluk na djelu, progutao sam knedlu i pomirio se sa sudbinom nadajuci se da ce ih Sarajevo nekad kultivisat. U tom cijelom spektru lisica dodje kao osvjezenje. Ja se bas obradovao kad sam vidio ovu temu, a vi odmah poceli vrijedjat na "seljackoj osnovi" :mrgreen:

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 11:00

metar_drva wrote:
holowey wrote:

prijetim? ti se baš osjećaš ugroženo; smetaju ti lisice, smetaju ti vjeverice, sad ti smetaju i čobani. previše si napet, ima li kakvih žena u tvom životu spremnih na sexualni čin? kod nas čobana toga nikad ne fali, ako nema čobanica, onda ovci čizme nataknemo na noge i taslači. kad nema ni ovaca, onda se natakarimo na internet, pa taslačimo takve kao što si ti (ovco, vrati se u svoje stado) :dance:

procitaj svoj prethodni post, nece ti biti tesko pronaci prijetnju...

jasno se zna koje su domestikovane zivotinje a koje divlje... iako dvilje zivotinje nekad budu privucene smecem nije im mjesto u gradskoj sredini... a ti palamudi sta hoces...

metar_drva

Post by metar_drva » 30/05/2011 11:03

dormeo wrote:Nemojte se sad samo prepucavat ko je seljak, a ko gradjanin. Sarajevo je odavno naselio val seljaka. I ne samo Sarajevo, taj trend migracije iz sela u grad je prirodan. Pa uzmite parlament BiH ili bilo koje kantonalne skupstine i pogledajte ko je sa sela a ko iz grada, 90% politicke "kreme" su seljaci. Ma znam ih locirat ko Djuro pomocu naciona-detektora cim zinu, i pocnu da se nasilu izrazavaju pravilno. Naucili par gramatickih pravila i misle da su gospoda, a postaju predmet podsmijeha.

Ranije sam bio tolerantan prema tome, ali vidjevsi ih u akciji, beskrupuloznost na djelu, obicaje na djelu, privatluk na djelu, progutao sam knedlu i pomirio se sa sudbinom nadajuci se da ce ih Sarajevo nekad kultivisat. U tom cijelom spektru lisica dodje kao osvjezenje. Ja se bas obradovao kad sam vidio ovu temu, a vi odmah poceli vrijedjat na "seljackoj osnovi" :mrgreen:

pa i meni bi drago, a posebno kad sam pročitao da nam se i vjeverice motaju po parkovima. al eto, kaže ovaj, biće bjesnila i to, jebiga. kontam, treba to pobit na vrijeme. :-)
btw, ja sam prije 3-4 godine skoro svaku noć viđao sovu kako leta po parku

cartman

Post by cartman » 30/05/2011 11:05

mozda je bila el chupacabra a ne lisica :D

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 11:06

metar_drva wrote:
dormeo wrote:Nemojte se sad samo prepucavat ko je seljak, a ko gradjanin. Sarajevo je odavno naselio val seljaka. I ne samo Sarajevo, taj trend migracije iz sela u grad je prirodan. Pa uzmite parlament BiH ili bilo koje kantonalne skupstine i pogledajte ko je sa sela a ko iz grada, 90% politicke "kreme" su seljaci. Ma znam ih locirat ko Djuro pomocu naciona-detektora cim zinu, i pocnu da se nasilu izrazavaju pravilno. Naucili par gramatickih pravila i misle da su gospoda, a postaju predmet podsmijeha.

pa i meni bi drago, a posebno kad sam pročitao da nam se i vjeverice motaju po parkovima. al eto, kaže ovaj, biće bjesnila i to, jebiga. kontam, treba to pobit na vrijeme. :-)
btw, ja sam prije 3-4 godine skoro svaku noć viđao sovu kako leta po parku

vidis cobane, takve stvari tebi padaju na pamet... a meni izmjestanje...

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 30/05/2011 11:06

Sasvim normalna stvar, drugo je sto rijetko ko ih vidi u toku noci kad se spuste u grad. Pogotovo ako se uzme u obzir da im je prirodni habitat sve manji i manji, i da ljudska pogan unisti sve kuda se krece, te da se "gradska naselja" sve vise sire u sumske predjele...

Skyfox

Post by Skyfox » 30/05/2011 11:09

lisice su postale uobicajene u Londonu kao i glolubovi. Rakuni u USA cak i medvjedi...

privlace ih pristupacni izvori hrane - nase smece

metar_drva

Post by metar_drva » 30/05/2011 11:11

holowey wrote:

aj se izmjesti negdje dalje od mene, tita ti, predosadan si

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 30/05/2011 11:13

Grbavica...aha...to sve objasnjava. Sumarak,zivotinje i tako to. Pozdrav za komsije :D

holowey

Post by holowey » 30/05/2011 11:14

metar_drva wrote:
holowey wrote:

aj se izmjesti negdje dalje od mene, tita ti, predosadan si

ti si poceo mene citirati... red je da i odgovorim...

Post Reply