LIMIT-kartica

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
hurmasica

LIMIT-kartica

Post by hurmasica » 06/03/2012 21:58

Imam jedno pitanje.
Ako neko npr. radi na osnovu ugovora na odredjeno vrijeme i prima prilicno finu platicu na tekuci racun, i nakon izvjesnog vremena na tom računu mu odobre recimo 1000km limita. i sta se desava sa tim limitom kada toj osobi prestane ugovor o radu?
Sta se desava ukoliko ta osoba ne iskoristi limit, da li on ostaje i dalje na tom racunu i moze li se iskoristiti, iako vise nema priliva novca?
Ili ukoliko ta osoba digne taj limit sa zadnjom platom, sta ce se onda desiti? Kolike su kamate i koliko bi morala vratiti ako npr. nadje novi posao tek za godinu dana?

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: LIMIT-kartica

Post by drndalo » 06/03/2012 22:52

Mislim da se limit, ako ga odobre, a vise ga ne odobravaju bas automatski, racuna automatski kompjuterom, u skladu sa prosjekom obicno 2 zadnje plate... Dakle ako plata varira, mijenja se i limit... Kad prestane ugovor o radu, i uplate, nastaju problemi, vjerovatno bi se prvo pokusali naplatiti iz nekog drugog tvog racuna u banci... Ako ne, onda zivkanje telefonom, ganjanje, tuzba na kraju...

Kamata na takav minus ti je vjerovatno izmedju 12-16%, pa gledaj da se ne zavaljujes ni marke... Jer bi te u tom slucaju moglo skupo kostati...

enx

Post by enx » 07/03/2012 09:03

Ovo sve što je rekao kolega, samo da dodam,
preračunavaju limite svaka tri mjeseca i kada nema priliva na racun, ukidaju limit i ti se zavaljuješ automatski u nedozvoljeno crveno i onda si gotov.
Prvo ćete opominjati dok se za par mjeseci ne udupla dug, jer su kamate još veće za neodobrena prekoračenja + neke kazne brrrrr.
Onda ti skidaju sa bilo kojeg računa koji imaš ili skinu žirantu bez opomene. (posebno Unicredit banka)
I na kraju kada stvarno budu htjeli da naplate dug, pošalju ti mjenicu na sud, postupak 15 tak dana, dođu lole da ti plijene stvari i još platiš i sudske troškove.
Ovo je sve "živa" istina. Ne preporučujem, ni slučajno.

motorola01

Post by motorola01 » 07/03/2012 13:41

U RB banci "refreshuju" limite svakih 6 mjeseci,s tim da kad ga refreshuju,refreshuju ga sa zadnjom isplacenom platom u proslom periodu x2..Znaci kad prodje period od 6 mjeseci,ako nisi mjesec ranije imao nikakvih uplata na racun,ukidaju ti i limit.

Tomahawk11
Globalni moderator
Has thanked: 23 times
Been thanked: 52 times

Post by Tomahawk11 » 07/03/2012 16:08

Ma sve je to porez na budale, ako bas ne moras, bjezi od toga. A opet, covjek kad ode u minus, i kad vidi kolike kamate placa, tek onda skonta: kad mogu zivjeti sa ovom karticom, mog'o sam i bez nje :mrgreen: Kreditna pogotovo, to je najvece zlo, kaca bez dna. Limit je sarena laza od kojeg treba bjezati. Na zalost, nas narod je naucio trositi i ono sto ima i ono sto nema, pa poslije se hvataj za glavu :oops:

drndalo

Post by drndalo » 07/03/2012 16:11

Ja bogme jok, doduse, i ne treba mi, ali u minus, samo za lijek i to spasonosni !

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 07/03/2012 16:11

hurmasica wrote:Imam jedno pitanje.
Ako neko npr. radi na osnovu ugovora na odredjeno vrijeme i prima prilicno finu platicu na tekuci racun, i nakon izvjesnog vremena na tom računu mu odobre recimo 1000km limita. i sta se desava sa tim limitom kada toj osobi prestane ugovor o radu?
Sta se desava ukoliko ta osoba ne iskoristi limit, da li on ostaje i dalje na tom racunu i moze li se iskoristiti, iako vise nema priliva novca?
Ili ukoliko ta osoba digne taj limit sa zadnjom platom, sta ce se onda desiti? Kolike su kamate i koliko bi morala vratiti ako npr. nadje novi posao tek za godinu dana?
Ništa se ne boj, ukinut će čim vide da je priliv novca manji, bar je kod mene na Hypo tako.... Svakih pola godine revidiraju "-" :roll:

hurmasica

Post by hurmasica » 07/03/2012 16:43

drndalo wrote:Mislim da se limit, ako ga odobre, a vise ga ne odobravaju bas automatski, racuna automatski kompjuterom, u skladu sa prosjekom obicno 2 zadnje plate... Dakle ako plata varira, mijenja se i limit... Kad prestane ugovor o radu, i uplate, nastaju problemi, vjerovatno bi se prvo pokusali naplatiti iz nekog drugog tvog racuna u banci... Ako ne, onda zivkanje telefonom, ganjanje, tuzba na kraju...

Kamata na takav minus ti je vjerovatno izmedju 12-16%, pa gledaj da se ne zavaljujes ni marke... Jer bi te u tom slucaju moglo skupo kostati...
ako nema drugih racuna, nema imovine, nema nista??

drndalo

Post by drndalo » 07/03/2012 16:51

Onda racunaj da mozda u startu i ne dobijas limit za minus, kao sto ga moj kolega nije dobio, jer je bio na privremenom ugovoru...

hurmasica

Post by hurmasica » 07/03/2012 16:56

drndalo wrote:Onda racunaj da mozda u startu i ne dobijas limit za minus, kao sto ga moj kolega nije dobio, jer je bio na privremenom ugovoru...
limit vec postoji i iznosi 1000km, a radni odnos traje jos par mjeseci. kao sto rekoh banka se ne bi imala od cega naplatiti jer nema druge imovine ni racuna. Interesuje me sta ako se taj limit podigne sa zadnjom platom sta ce se desiti? koliku kamatu ce zaracunati i koliko ce se morati vratiti kad npr opet dodje do priliva novca na taj racun?

drndalo

Post by drndalo » 07/03/2012 17:16

Pa racunaj da ce dug postojati, na njega kamata, sve to raste po mashala kamati, ganjaju te sudski, objavljuju pozive u novinama, pokusavaju se naplatiti dok dug postoji...

Kada/ako lova ponovo pocne pristizati, sav dug, do tada mozda i uduplan kamatama (+ vjerovatno i neki troskovi suda) dolazi na naplatu kad se lova pojavi... Lova se skine "sama", a preostali dug i dalje skuplja kamatu, do iduceg priliva i tako dok oni ne dodju na svoju nulu...

udrch

Post by udrch » 07/03/2012 22:56

drndalo wrote:Mislim da se limit, ako ga odobre, a vise ga ne odobravaju bas automatski, racuna automatski kompjuterom, u skladu sa prosjekom obicno 2 zadnje plate... Dakle ako plata varira, mijenja se i limit... Kad prestane ugovor o radu, i uplate, nastaju problemi, vjerovatno bi se prvo pokusali naplatiti iz nekog drugog tvog racuna u banci... Ako ne, onda zivkanje telefonom, ganjanje, tuzba na kraju...

Nemojte pričati napamet..
Ja imam minus 1000 KM, vrlo često sam i u minusu, nekad i skoro čitav iznos..nikad mi nisu zaračunali nikakve kamate..zaračunaju troškove nekakve 3,59 KM i to je to..kakvih 12-16% kamate?

Qler
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by Qler » 08/03/2012 10:45

Na debitnim nema tih tolikih kamata, na kreditnim deru.

Ostalo sve stoji, ako prestane radni odnos a ti u minusu onda si donji. Ljudi ne shvataju da to nisu njihove pare nego ih posudjuju od banke.

Tomahawk11
Globalni moderator
Has thanked: 23 times
Been thanked: 52 times

Post by Tomahawk11 » 08/03/2012 11:09

udrch wrote:

Ja imam minus 1000 KM, vrlo često sam i u minusu, nekad i skoro čitav iznos..nikad mi nisu zaračunali nikakve kamate..zaračunaju troškove nekakve 3,59 KM i to je to..kakvih 12-16% kamate?
Pricas i ti napamet. Meni uzmu za minus na debitnoj kartici 25 KM kamate mjesecno. Naivan si ako mislis da ti samo naplate troskove usluge.

drndalo

Post by drndalo » 08/03/2012 12:07

udrch wrote:

Ja ne pricam napamet, najbolje znam uslove banke preko koje platu primam, tj. Raiffeisen-a... Na njihovoj web strani pise:
Debitne:

Odobravanje prekoračenja:

Ukoliko primate redovna mjesečna primanja na kartični račun, Raiffeisen banka Vam odobrava prekoračenje po računu.

Prekoračenje se odobrava za klijente koji primaju platu na karticu, do 200% od visine primanja (plata+prevoz+topli obrok).
Prvo odobravanje prekoračenja je nakon uplate prve plate, prva kontrola nakon 30 dana, a nakon toga kontrola svakih 6 mjeseci pri čemu stanje na Vašem računu ne mora biti pozitivno. Maksimalni iznos prekoračenja po računu debitne kartice iznosi 10.000 KM, dok za klijente kojima se prvi put odobrava prekoračenje maksimalni iznos je 3.000 KM.

Nominalna kamata na dugovno stanje (godisnja stopa)*:
•na vlastita sredstva: 0,10%,
na prekoračenje do 200%: 15,99%
Kod tvoje banke moze biti malo drugacije, ali ne puno...

Post Reply