Lijek Tenval duo

Sve o zdravlju...
Post Reply
arnelau

Lijek Tenval duo

Post by arnelau » 11/10/2016 21:14

Dragi forumaši mojoj majci koja već duži niz godina pati od hipertenzije nedavno je propisan lijek Tenval duo 160 mg u jutro i Tenval 80 mg veče. Jutarnja doza joj je prejaka (obori pritisak previše) a pošto iz svima nama već poznatih razloga termin kod kardiologa se čeka po 4 mjeseca nije u mogućnosti da koriguje dozu. Mene zanima da li se Tenval duo smije poloviti čime bi se dobila duplo manja doza.

dr.gog

Re: Lijek Tenval duo

Post by dr.gog » 12/10/2016 11:21

arnelau wrote:Dragi forumaši mojoj majci koja već duži niz godina pati od hipertenzije nedavno je propisan lijek Tenval duo 160 mg u jutro i Tenval 80 mg veče. Jutarnja doza joj je prejaka (obori pritisak previše) a pošto iz svima nama već poznatih razloga termin kod kardiologa se čeka po 4 mjeseca nije u mogućnosti da koriguje dozu. Mene zanima da li se Tenval duo smije poloviti čime bi se dobila duplo manja doza.
Korigovanje terapije može uraditi samo internista.

Ukoliko se mama osjeća loše od lijekova, najbolje je tražiti žurni prijem kod kardiologa interniste.

Savjetujem ti da nazoveš 033 285 227, kabinet za kardiologiju Opće bolnice, ili 033 285 236 (glavna sestra Odjela interne medicine). Kratko zatražite ljekara ili odgovornog tehničara i objasnite da je stanje pogoršano te ljubazno zamolite za žurni pregled, siguran sam da će vam izaći u susret. Prije svega, obavezno nabavite uputnicu, te ponesite svježe nalaze krvi i urina(dom zdravlja) kao i prethodne nalaze.Korisno bi bilo da za pregled imate urađen EKG, ali to može uraditi i tehničar na kabinetu Interne...

Ukoliko naiđete na probleme, pošaljite mi privatnu poruku.

The Realist

Post by The Realist » 12/10/2016 17:09

Je li pila ista drugo prije toga?

Moze pacijent sam sebi korigovati terapiju i prije konsultacije sa specijalistom, ako je jasno da terapija steti, ili nije djelotvorna (govorim o doziranju).

Cak je i pozeljno da pacijent sam prati neke stvari.

Naravno, sto prije konsultovati internistu, ili ljekara porodicne medicine, ali ne slijepo slijediti upute, posto ni ljekar koji je propisao lijekove, ne moze stalno pratiti pacijenta.

starii

Post by starii » 12/10/2016 21:51

neka slobodno prepolovi tabletu :thumbup:

Dr.medicine

Post by Dr.medicine » 12/10/2016 22:04

Za takvo nešto ne mora baš ici do kardiologa. Može i do porodičnog (pa i oni su specijalisti), eventualno opšteg interniste.
Ali neka slobodno prepolovi tabletu :) Ako joj bude ok, neka zamjeni taj od 160/12,5 za 80/12,5. Obzirom da će polovicom od ovog 160 mg smanjiti i diuretik. Mada te doze diuretika u ACE inhibitorima/ sartanima nisu nešto vele što bi trebalo terapijski da pokrije u slucajevima decompa

Post Reply