Lijecenje djece

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Post Reply
mostarac

Lijecenje djece

Post by mostarac » 07/06/2007 13:25

E mislim da je ovo tema gdje cemo se svi sloziti od une do drine, od save do mora, a mozda se nesto moze konkretno i napraviti.
Naime potaknut cinjenicom da je za transplataciju srca i ostanak na zivotu 14-godisnje Marije Soce potrebno 300.000 EURA :shock: (sta toliko kosta sam bog zna , al to je nebitno ) i potaknut cinjenicom da u prosjeku godisnje imamo 30-ak djece iz BiH kojima je neophodna finansijska pomoc da prezive, tj. da plate lijecenje predlazem da se organizujemo i na neki nacin od nasih goveda u vlasti trazimo da se u budzet za iducu godinu i svaku narednu na svim nivoima vlasti ubaci stavka za pomoc lijecenju djece u inostranstvu i to u visini 0,3% budzeta (sto je velika cifra i dovoljna i u konacnici bi iznosila mozda oko desetak miliona KM, cak i vise). Sramotno je da je grad Mostar za lijecenje ove djevojcice donirao 1.000 KM. Bolje da nisu donirali nista i mislim da ovoj djeci treba da se pomogne sistemski, a ne da raja non-stop skuplja lovu, jer ljudi svaki mjesec imaju zahtjev za 4-5 ovakvih donacija i nekada nisu u mogucnosti da izadju u susret. Dakle sta mislite na koji nacin se moze ostvariti da se nasi politicari na svim nivoima udostoje da izglasaju 0,3% u budzetu za lijecenje djece u inostranstvu

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 07/06/2007 13:32

a ja bih da dodam slijedeci clanak
Potpisan ugovor u Ministarstvu kulture i sporta

Plastična trava na pomoćnim terenima na Grbavici i Koševu
Projekt vrijedan 800.000 KM sufinansirat će Kanton Sarajevo, Gradska uprava te općine Centar i Novo Sarajevo

Na pomoćne terene na stadionima Grbavica, odnosno, "Asim Ferhatović Hase" do kraja godine bit će postavljena umjetna trava.
Projekt vrijedan skoro 800.000 KM sufinansirat će Kanton Sarajevo, Gradska uprava te općine Centar i Novo Sarajevo.
U Ministarstvu kulture i sporta jučer je potpisan i prvi ugovor kojim se Kanton obavezao izdvojiti za ovaj projekt 400.000 KM.
Ugovor su potpisali ministar Emir Hadžihafizbegović, Samir Ahmetbegović, direktor Željezničara, koji je vlasnik stadiona na Grbavici, predsjednik Sarajeva Hajrudin Šuman te Jasmina Polić, direktorica Centra za sport i rekreaciju, ustanove koja upravlja stadionom na Koševu.
Općine Centar i Novo Sarajevo će, kako saznajemo, izdvojiti po 200.000 KM. Gradska uprava je već osigurala 40.000 KM, i to za projektnu dokumentaciju, a ovih će dana biti raspisan i tender za izbor izvođača radova.

M. T.

Nagrada fudbalerima Sarajeva

Gradonačelnica Semiha Borovac jučer je primila delegaciju Sarajeva, čestitala joj na osvajanju titule prvaka BiH te izrazila zadovoljstvo što se naslov najboljeg kluba u BiH nakon nekoliko sušnih godina konačno vratio u bh. prijestolnicu.
- U znak zahvalnosti za sve što ste učinili, Grad Sarajevo je odlučio da vas nagradi s 10.000 KM iz svog skromnog budžeta - istakla je tom prilikom Semiha Borovac, dodavši da je osigurano i 5.000 KM za nabavku sportske opreme za polaznike fudbalske škole "Asim Ferhatović Hase".

STID ME JE PODEBLJATI IZNOSE!!!!!

Liska

Post by Liska » 07/06/2007 13:37

Ne mogu da se ne slozim. Ne znam jesu li roditelji Marije pokusavali nesto preko Fonda solidarnosti jer imaju pravo na ta sredstva. Nisam uspio saznati kolika su sredstva kojima Fond solidarnosti raspolaze. Ideja vrijedna ali ne znam kako da pocnemo s akcijom?

Nancy Drew

Post by Nancy Drew » 07/06/2007 13:42

...
Last edited by Nancy Drew on 10/02/2009 15:30, edited 1 time in total.

mostarac

Post by mostarac » 07/06/2007 13:43

i ja nisam siguran kako ovo izvesti, ali siguran sam da bi ideju podrzali i mediji, pa mozda i EUROPLAKAT ili ko se vec tim bavi, pa mozda cak umjesto parola i transparenata na utakmicama da se jedno prvenstveno kolo na svim utakmicama od strane navijaca istakne parola
0,3% ZA LIJECENJE DJECE
Siguran sam da bi ovo proslo i da bi se naislo na podrsku, ali nisam bas siguran kako sve pokrenuti.
Isto tako nek se sav novac skupi na jedno mjesto jer neke opstine i sredine kao bosansko grahovo bi bile u nepovljnom polozaju jer im budzet iznosi 650.000 KM.
Dakle u budzetima kantona, opstina, drzave, entiteta odvoji se 0,3% i skupi na jedno mjesto za djecu.
P.S. Molio bi da tema ostane na politici kao najcitanijem dijelu foruma, a i tice se politicara.
Pitanje je samo kako ovo sve pokrenuti?
Za pocetak se moze postati na svim forumima koje posjecujemo,a siguran sam da bi i portali dali bepslatan oglas, ali potrebno je da neko pravno lice stoji iza ovoga ili mozda nije

mostarac

Post by mostarac » 07/06/2007 13:47

Nancy Drew wrote:Ja mislim da takva stvar (fondacija) ili bar nešto slično već postoji.
Koliko se sjećam Novka Agić je jednom prilikom govorila nešto o tome.
Pitanje je kojom cifrom raspolažu i koji je kriterij pri dodjeli pomoći.
Mislim da je odlična stvar i uspostavljanje saradnje sa klinikama u u Evropi gdje se može organizirati i neki 'humani most' sa onima koji bi djecu bez dovoljno sredstava za liječenje 'humanitarno' zbrinulo u svojim klinikama.
Znam da su za Trokinu Miu uspjeli organizirati da sav trošak snosi regija Toskana što znači da putevi i načini postoje. Samo se treba angažirati.
I ne znam kako to kod nas funkcionira sa donatorima i skidanjem poreza. Zašto ne angažirati velike kompanije (a ima ih) da godišnje odvajaju određeni iznos za ovakve stvari? Tu bi se namaklo mnogo novca.
Dakle, postoje načini, samo treba volje da se stvar izgura.

to je ok, ali ne mozemo imati sa svim bolnicama humanitarni most. Ova je djevojcica konkretno u Insbrucku, a mislim da nam treba neko dugorocno rjesenje, a moze se i velikim firmama dati olaksica na porez pa da se i one ukljuce, a kriteriji za dodjelu novca neka se rjese zakonski. Pa necemo valjda tu gledat nacionalne interese i slicne gluposti. Djeca su djeca i svako je zasluzilo pomoc.

SAMO NE ZELIM DA SE TO IZVEDE TAKO DA NEKO NA OVOME UBERE POLITICKE POENE.

Liska

Post by Liska » 07/06/2007 14:27

Nesto slicno vec imamo preko Fonda solidarnosti. Ako nema mogucnosti lijecenja u BiH salje te van BiH a Fond solidarnosti placa troskove lijecenja. S obzirom da je vrlo malo roditelja uspjelo nesto uraditi preko Fonda nisam siguran na komu je krivica. S ozbirom u kakvom su nam stanju javne institucije na svim nivoima pretpostavljam da sredstva leze neiskoristena zbog neaktivnosti ljudi u Fondu. Po meni oni bi se sami trebali ukljucivati u ovakve akcije i pomoci ljudima na novac dobiju sto brze ili barem garancije Fonda bolnici da ce troskovi ili dio njih, biti pokriveni. Svidja mi se ideja da se na svim nivoima odvaja navedeni postotak jer smo svjedoci da je ovakvih slucajeva iz dana u dan sve vise. Zemlja je preplavljena djecom koja vape za pomoci a nitko im je ne pruza ili se ne moze pruziti u nasim ustanovama.

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Post by mIRCerka » 07/06/2007 14:42

ne bih da se pogresno protumaci, ali licno smatram da se treba nesto uciniti po pitanju "opremi i obuci" nasih med.radnika kako ne bi djeca morala ici vani....

ja ne znam zasto se silni krediti WB i EU trose na kurce palce, umjesto na modernizaciju klinika, a onda FDS pokloni 150.000 KM vrijednu masinu za dijagnostiku Opcoj bolnici....

izvinite na skretanju s teme, ali meni se srce cijepa kad vidim da 800 hiljada ide na UMJETNU TRAVU dok je za Viktorov neprocjenjivi osmijeh bilo potrebno 500.000 .......

zlatan01

Post by zlatan01 » 07/06/2007 14:57

Nije bas friska vijest ali jeste aktuelna. Slikovit primjer prioriteta nase vlade. Ali eto mi smo ih izabrali, pa valja trpiti. Jadna djeca koja trebaju dobiti pomoc od ovakvih hulja...

lada FBiH: Svakom ministru vozilo od 70.000 maraka

Na današnjoj sjednici Vlade Federacije BiH

Hoće li svi ministri dobiti nove "pasate"

Gavrilo Grahovac tražio dva automobila * U Domu naroda novac namijenjen za vozni park ulažu u obnovu sale

Osim što će nova službena vozila "pasat" 3.2 VR6 - DGS 4 motion highline uz federalnog premijera Nedžada Brankovića provozati i njegovi zamjenici Gavrilo Grahovac i Vjekoslav Bevanda, iste zahtjeve uputilo je još nekoliko članova Vlade te predsjednica FBiH Borjana Krišto i predsjednik Ustavnog suda FBiH.
Čekaju se mišljenja

Kako "Dnevni avaz" saznaje iz dobro obaviještenih izvora, nove "pasate" zatražili su Safet Softić, predsjedavajući Predstavničkog doma, Salko Obhođaš, ministar za prostorno uređenje i okoliš, te Vahid Hećo, ministar energije, industrije i rudarstva. Zanimljivo je da je dopremijer Grahovac zatražio još jedan "pasat", ali u svojstvu ministra kulture i sporta.
- Zahtjev za dobivanje novog "pasata" podnio je i Zahid Crnkić, federalni ministar za pitanja boraca. Njegov, kao i zahtjev predsjednika Ustavnog suda FBiH još je u obradi, jer se čeka mišljenje Ministarstva finansija, kao i Ureda za zakonodavstvo FBiH - kaže naš sagovornik.
O dodjeli automobila nekim od ministara danas bi se trebala izjasniti Vlada FBiH, dok će se na narednoj sjednici ti isti ministri izjasniti o drugim prispjelim zahtjevima. Naš sagovornik kaže da nov "pasat" košta oko 70 hiljada KM te da će u narednom periodu najvjerovatnije i ostali ministri uputiti zahtjeve za obnovu voznog parka.
Podnošenje zahtjeva

S druge strane, "donji dom" zakonodavne vlasti ne traži nova vozila. Izmir Hadžiavdić, sekretar Doma naroda Parlamenta FBiH, i Stjepan Krešić, predsjedavjući ovog doma, neće podnositi zahtjeve.
- Mi preferiramo malo skromnija vozila. Trenutno na raspolaganju imamo "škodu fabiju", "golf 5", a predsjedavajući Krešić vozi "pasat" star tri godine - naglašava Hadžiavdić.
On najavljuje da će umjesto obnavljanja voznog parka Dom naroda obnoviti salu za održavanje sjednica početkom jeseni. Za to je u budžetu predviđeno oko pola miliona KM.

A. DEDAJIĆ

Stara vozila prešla 150.000 kilometara

Direktor Službe za zajedničke poslove Haris Ihtijarević ističe da je Služba na čijem je on čelu zadužena samo za Vladu FBiH, dok ministarstva imaju svoje budžete za nabavku opreme.
- Ovi stari automobili premijera Brankovića i njegovih zamjenika Grahovca i Bevande prešli su oko 150.000 kilometara i već su dotrajali. Ipak, Vlada se odlučila za "pasate", koji se mogu kupiti na našem tržištu - pojasnio je Ihtijarević.

Post Reply