let3 i supak sviijeta u kojem zivimo

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

johnnykola
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Post by johnnykola » 22/02/2007 09:02

ovo "fundamentalisticki zastitnici cudoredja" po meni ne stoji bas ispravno,
ali je, nazalost, blizu tome.

trinaesti

Post by trinaesti » 22/02/2007 09:12

ja fakat ne kontam sto se toliko halabuke dize oko tog benda. kao da su svjetske mega zvijezde. a ono najobicniji bend. koji nedostatak dobre svirke i teksta (od cega ima i nekoliko obrada narodnih pjesama) pokriva scenskim nastupom punim gluposti. najlakse je pokazat kitu ili guzicu i biti popularan.
i gobac se skidao, ali barem ima sta otpjevat i odsvirat.
laibach je izmislio scenski nastup za let 3.
i umjesto da se travnik buni sto ne moze dovest laibach ili nekog jaceg, oni se bune sto ce ostati uskraceni za pogled na ruze koje vire iz dupeta glupavih clanova benda koji pjeva pjesmu sinana sakica. bljak.

trinaesti

Post by trinaesti » 22/02/2007 09:20

i johnny nije ni blizu toga. samo sto sada mnogi pokusavaju da travnik i bosnu (njen dio u kom zive bosnjaci) prikazu kao fundamentalisticki i sje.an

pa je.ote u banjoj luci je zabranjeno bilo, a i jos uvijek je, prikazivanje filma grbavica. pa ne vidjeh sloznost danasnjih omladinaca da to osude i da pisu onolike mailove kao sto to sada rade na alter.ba.

a sto se tice supka od svijeta: ljudi zive u supku od svijeta kako ti kazes bas onda kad dopustaju da se sve i sva tolerira.
je.o bezgranicnu toleranciju!
posebno toleriranje fasizma, rasizma, turbo folka i kretenluka.

zmijaIzmaj

Post by zmijaIzmaj » 22/02/2007 10:08

izgleda da je ipak lako svojim k*em gloginje mlatit' :D
a ovo majmu diin, ipak malo vrijedja :-) 8-)

johnnykola

Post by johnnykola » 22/02/2007 10:44

je*o politiku!!! :-D :-D :-D
let3 su narocito s dijetetom u vremenu,
izje*ali sve one koji se jos uvijek u 21.
stoljecu furaju na deep purple (i njima slicne bendove), isto kao sto to radi,
gle slucajnosti, kzu ole ple, pzu oje oje bend iz travnika,
s bosanskom inacicom purple-a: divljim jagodama.
njihovog basistu sam gledao na koncertu haman
bez gaca, pa to nikom smetalo nije.

po meni, deep purple ovdje i sada = mina kostic i sta cekas vise stariji si covjek.

rodjen da budem ziv

:-D :-D :-D

Edit

Post by Edit » 22/02/2007 11:06

Hoce li meni neko objasniti u cemu se sastoji njihova umjetnicka posebnost i dostignuce u muzickom, scenskom i tekstualnom pogledu te kakvu poruku osvjescivanja nosi djelovanje LET3, jer to ja, kao ni ostali papci, ne mogu dokuciti?

angevin

Post by angevin » 22/02/2007 11:21

osvrce li se iko na problem zabrane u ovim reakcijama. Nije bitno da li je Let 3 kvalitetna grupa jer svako ima svoju publiku, nego je bitno da se neki direktor nasao da moralise i zabranjuje. Nece ,pobogu , svirati u obdanistu. Ako se nekome ne gleda, nece tamo ni ici.

Dosta

Post by Dosta » 22/02/2007 11:24

Edit wrote:Hoce li meni neko objasniti u cemu se sastoji njihova umjetnicka posebnost i dostignuce u muzickom, scenskom i tekstualnom pogledu te kakvu poruku osvjescivanja nosi djelovanje LET3, jer to ja, kao ni ostali papci, ne mogu dokuciti?

O LETU

Kad se pokuša sumirati dosadašnji radni vijek grupe Let 3, bez sumnje moraju se koristiti sami superlativi. Višegodišnjim beskompromisnim djelovanjem grupa se uspjela nametnuti kao trademark grada Rijeke, cijele jedne regije te na koncu poklonika nadahnute različitosti u više država.

Bend je od početka djelovanja prije petnaestak godina pratila osobita pažnja onoga dijela rock poklonika koji su odmah bili očarani bitnim kvalitetama riječana. U nastavku karijere krug štovatelja stalno se širio, a općenito je popularno glazbena javnost postajala svjesna da LET 3 nisu samo bizarni, bučni čudaci nego prvorazredna rock atrakcija i zaista unikatna umjetnička pojava. Nakon početne fascinacija onime u čemu je LET 3 doista neponovljiv - fantastičan image i sceničnost - postajale su vidljivije i ostale kvalitete grupe: Izuzetni tekstovi, uvijek perfektan izvođački nivo - napose frontmana i vokalista Zorana Prodanovića Prlje, dramaturška i stilska dorađenost koncerata i javnih istupa općenito, glazbena specifičnost, iz osnova indie frenetičnosti razvijena do izuzetne rafiniranosti, uvijek praćene specifičnim humorom i osjećajem za bizarno. Pa iako bi se moglo usvtrditi da je barem u nekoliko od nabrojenih elemenata LET 3 ponajbolji na području puno širem od matične Hrvatske - ipak je ono što ih čini doista velikom glazbeno -scenskom pojavom ukupnost, zaokruženost, vjerodostojnost i uvjerljivost njihovoga umjetničkog postupka. LET 3 nikada nisu parodirali, komentirali ili negirali, bilo svoj glazbeni bilo socijalni ili politički okoliš, kao što mu nisu ni povlađivali. Oni su ustrajno gradili u gotovo svim svojim bitnim sastojcima "paralelan" univerzum, čija se kvaliteta nikako nije iscrpljivala u pukoj različitosti, nego u unutrašnjoj logici i uvjerljivosti te različitosti.

http://www.ri-rock.com/portreti002.htm

three sisters

Post by three sisters » 22/02/2007 11:26

stvar nije samo u let 3, ostavljam johhny da njih brani..stvar je i u samom travniku, koji se ne želi prikazati s*ebanim bez razloga
oni koji žive tamo pokrenuli su ovaj otpor, da bi ga izvukli iz živog blata u koji tone, a iz kojeg su se trudili da ga izvuku zadnjih ne znam osam godina, koliko alter art postoji..jer bi travnik stvarno trebao da bude branioc nekih alternativnih vrijednosti, a prijeti mu da postane leglo turbo folka..

johnnykola

Post by johnnykola » 22/02/2007 11:29

fakat, sto edo majka reko:
nije bosna od bascarsije
do marindvora (ili tako nekako :-D )
u subotu i nedjelju sam imao prilike
da prodjem kroz travnik, a i druga mjesta
bosne. koji odron je*ote!!!
k'o dom za vjesanje na sesnaestu!!!

three sisters

Post by three sisters » 22/02/2007 11:34

johnnykola wrote:fakat, sto edo majka reko:
nije bosna od bascarsije
do marindvora (ili tako nekako :-D )
u subotu i nedjelju sam imao prilike
da prodjem kroz travnik, a i druga mjesta
bosne. koji odron je*ote!!!
k'o dom za vjesanje na sesnaestu!!!

nemoj tako, travnik je simpatičan :( zato ga i treba malo prodrmati!

angevin

Post by angevin » 22/02/2007 11:34

three sisters wrote:stvar nije samo u let 3, ostavljam johhny da njih brani..stvar je i u samom travniku, koji se ne želi prikazati s*ebanim bez razloga
oni koji žive tamo pokrenuli su ovaj otpor, da bi ga izvukli iz živog blata u koji tone, a iz kojeg su se trudili da ga izvuku zadnjih ne znam osam godina, koliko alter art postoji..jer bi travnik stvarno trebao da bude branioc nekih alternativnih vrijednosti, a prijeti mu da postane leglo turbo folka..

ne samo Travnik nego i ostali bh gradovi su VEC leglo turbo folka. Kao sto rekoh , svako ima svoju publiku i ne bi ni bilo dobro da se zabranjuje. Ako neko ponudi alternativu tome, treba ga pustiti. Let 3 je zaista osoben i provokativan. Meni su simpaticni, nekome se ne svidjaju sto postujem.
Reakcija rijecke grupe je duhu njihovog nastupa. Mislim da su pod imenom Majmudin akcent htjeli staviti na "mudo", a ne na "din" sto primjeti neko maloprije. Sumnjam da su toliko upuceni u islamsku terminologiju, a jos manje sumnjam da bi na taj nacin vrijedjali.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 22/02/2007 13:50

angevin wrote:
three sisters wrote:stvar nije samo u let 3, ostavljam johhny da njih brani..stvar je i u samom travniku, koji se ne ¾eli prikazati s*ebanim bez razloga
oni koji ¾ive tamo pokrenuli su ovaj otpor, da bi ga izvukli iz ¾ivog blata u koji tone, a iz kojeg su se trudili da ga izvuku zadnjih ne znam osam godina, koliko alter art postoji..jer bi travnik stvarno trebao da bude branioc nekih alternativnih vrijednosti, a prijeti mu da postane leglo turbo folka..

ne samo Travnik nego i ostali bh gradovi su VEC leglo turbo folka. Kao sto rekoh , svako ima svoju publiku i ne bi ni bilo dobro da se zabranjuje. Ako neko ponudi alternativu tome, treba ga pustiti. Let 3 je zaista osoben i provokativan. Meni su simpaticni, nekome se ne svidjaju sto postujem.
Reakcija rijecke grupe je duhu njihovog nastupa. Mislim da su pod imenom Majmudin akcent htjeli staviti na "mudo", a ne na "din" sto primjeti neko maloprije. Sumnjam da su toliko upuceni u islamsku terminologiju, a jos manje sumnjam da bi na taj nacin vrijedjali.

ma problem je sto i danas imamo neke komesare... i sto se dozvoljava da ti ljudi i dalje odlucuju...
tu nije problem LET3 ... problem je sto to zabranjuje jedna struja ljudi koji mrze (ali zaista mrze) sve sto se identificira sa rock i slicnim miljeom. i to nije samo u travniku....

reG

Post by reG » 22/02/2007 13:58

Da se odmah razumijemo, protiv sam bilo kakvih zabrana, cak ne mislim da su zabrane adekvatan odgovor i na fasisticka orgijanja i orgijanja onih koji poticu mrznju, ali u cijeloj ovoj prici ja ne vidim da je Let 3 sad nesto zabranjivan bend ili guran na marginu, vec bas naprotiv. Pitam se da li bi ista bila reakcija i da je vlasnik nekog kluba odbio da ustupi prostor nekom bendu iz istih ili slicnih razloga, sto se desava mnogim drugim i sto je u principu isto? Ne bi, jer nisu svi tako dobro prihvaceni u najsiroj javnosti kao Let 3. U BiH ima toliko bendova kojima ne daju pristup bilo kakvim javnim mjestima gdje mogu svirati, cak i ne postoje adekvatna mjesta i to nije nikakav problem, iako je rijec o nekoj vrsti zabrane, mozda ne takoa otvorene i direktne, ali svejedno, opet zabrane.

Taj ekscentricni, ludi, kontraverzni, provokativni i u svemu posebni shok -bend sa HRT i MTV Adria, moze da se toj zabrani raduje do besvijesti, jer je to prava stvar o stvaranju o sebi zamisljene slike (ne bi me cudilo da je sve u dogovoru s direktorom tog doma kulture), ali uprkos svemu i dalje spada u domen mainstreama. Redovno ga ima i na FTV i na BHT1. Cak ni po cemu nije ni znacajan... zapravo mozda da, ali u lokalnim okvirima, iako u samoj Hrvatskoj (ali i BiH) postoji puno boljih bendova, istina ne sa tako dobrim marketingom, logistikom, brojem nastupa po TV stanicama i potencijalom da se sokira bakice i moraliste - cistunce (Travnik je dosao tek na kraju, uglavnom su to bili katolicki cuvari morala). Sve ono sto nam nudi LET 3 u svojim "opscenim" nastupima davno je vidjeno i prezvakano, ali neki jos nisu skuzili ni The Great Rock 'n' Roll Swindle, iako je od toga proslo nekoliko desetaka godina.

Smijesna je paznja koja se pridaje ovom bendu, cak nas kako vole da kazu bombarduju i saopstenjima kao da su nesto znacajni i bitni. (a ocito nekome i jesu) To je valjda taj sindrom karakteristican za ove prostore, olicen u brojnim slavnim i velikim pojavama na nasoj "estradi" :-D (u najsrem znacenju te rijeci, od estradne politike, kulture itd.). Kako su krenuli i Dodik ce postati strasno ljubomoran i iznerviran, a tek ce onda obrati bostan, jer ako se Ronhil naljuti ni guzice im nece ostati ciste. Jos ako sve to zapazi Adin Hebib, e onda su tek najebali :-D Fascinantna je neumornost tudjmanovsko-bobanovski medija tipa Pincom, index.hr, Vecernji list i slicnog fasistickog smeca, koji koriste i ovaj slucaj u kreiranju toliko zeljene slike o Bosni, Travniku, islamskom fundamentalizmu, u cemu im pomazu raznorazni malo manje ili malo vise inteligentni tipovi, frustrirani kako zivotom u provinciji tako i nekim drugim stvarima.

Ono sto prevazilazi svu bizarnost situacije je oglasavanje clana predsjednistva BiH, Zeljka Komsica povodom ovog slucaja! I on osjetio potrebu da uzme u zastitu slobodu umjetnickog izrazavanja :-D i ovaj ekscentricni, ludi, kontraverzni, provokativni i u svemu posebni shok -bend sa HRT i MTV Adria. To govori toliko toga i o Komsicu, ali jos vise o samom ovom bendu. Covjek moze samo da kaze, jebi ga! Jos povukao paralelu sa Laibachom :lol: ali tu nije pogrijesio. Toliko je slicnosti izmedju ova dva benda, da je to zapanjujuce. Inace su oba strasno bitna, a jos bitnija slika koja je stvorena o njima. Ali eto, svako ima pravo na izbor, pa i oni ciji je krajnji domet LET 3 i Laibach.. ma dobro, sad ce doci Frenki, da nam sve saspe u lice :-D

angevin

Post by angevin » 22/02/2007 14:03

Alter Art se stvarno trude. Imao sam priliku biti par puta u Tr i prisustvovati nekim njihovim performansima. U jednoj maloj sredini poput travnicke, to je stvarno za primjetiti.

Edit

Post by Edit » 22/02/2007 14:17

Dosta wrote:
O LETU

Kad se poku¹a sumirati dosada¹nji radni vijek grupe Let 3, bez sumnje moraju se koristiti sami superlativi. Vi¹egodi¹njim beskompromisnim djelovanjem grupa se uspjela nametnuti kao trademark grada Rijeke, cijele jedne regije te na koncu poklonika nadahnute razlièitosti u vi¹e dr¾ava.

Nisam htjela citat anonimnog rijeckog fana, nego konkretan opis - sta je to sto zasluzuje superaltive - osim njihovg marketinga?

Ja velika problema danas u medijim od napusenih drkadzija naporaviti "kult band", ili od bivseg kriminalca - Robin Hood-a ... malo farbe, sokantnih snimaka anarhicnih istupa, pa da vidis...

reG

Post by reG » 22/02/2007 14:19

Znam, u Travniku su svirali i neki zanimljivi i paznje vrijedni bendovi, ali je zalosno da se oko svega ovoga stvorila ovakva pompa. Let3 nicim nije zasluzio ovoliku paznju i ovako dobru reklamu.

johnnykola

Post by johnnykola » 22/02/2007 14:22

reG wrote:...u cemu im pomazu raznorazni malo manje ili malo vise inteligentni tipovi, frustrirani kako zivotom u provinciji tako i nekim drugim stvarima.

pa da im "nasi" nisu pomagali, a jesu (a "nasi" su s navodnicima
kako ti to objasnjavas ujedno i u kontri i u talu s index-om, pincom-om itd.
na drugoj strani) = do ovog ne bini doslo. simple as that!!! šok
je davno isfuran, slazem se, ali zamisli u kojem smo dobu "mi"
kad dozvoljavamo "šokom(cima)" :-D iznervirani biti. svojim sajkacama
na glavama let3 je potpisao ovaj dio tvog posta:

Fascinantna je neumornost tudjmanovsko-bobanovski medija tipa Pincom, index.hr, Vecernji list i slicnog fasistickog smeca, koji koriste i ovaj slucaj u kreiranju toliko zeljene slike o Bosni, Travniku, islamskom fundamentalizmu.

i upravo kod tebe, tako zakljucismo, proizvedose jedan nacional-parkovski "šok".

ziveo!

johnnykola

Post by johnnykola » 22/02/2007 14:24

Ja velika problema danas u medijim od napusenih drkadzija naporaviti "kult band"...

aha, ja, pa gdje je pobogu onda takav jedan bend u bosni!?!?!?!?

reG

Post by reG » 22/02/2007 14:27

johnnykola wrote:
reG wrote:...u cemu im pomazu raznorazni malo manje ili malo vise inteligentni tipovi, frustrirani kako zivotom u provinciji tako i nekim drugim stvarima.

Fascinantna je neumornost tudjmanovsko-bobanovski medija tipa Pincom, index.hr, Vecernji list i slicnog fasistickog smeca, koji koriste i ovaj slucaj u kreiranju toliko zeljene slike o Bosni, Travniku, islamskom fundamentalizmu.

i upravo kod tebe, tako zakljucismo, proizvedose jedan nacional-parkovski "šok".

ziveo!

Kakvi bolan "nasi", "vasi", "njihovi"... kakav bolan nacional... shok...

Strasno zakljucujes, kao i ti "partijski komesari"!

Cestitam!

:lol:

Edit

Post by Edit » 22/02/2007 14:30

johnnykola wrote:Ja velika problema danas u medijim od napusenih drkadzija naporaviti "kult band"...

Nemaju smisla za marketing....

Sarafcina

Post by Sarafcina » 22/02/2007 14:30

johnnykola wrote:

na drugoj strani) = do ovog ne bini doslo. simple as that!!! ¹ok
kad dozvoljavamo "¹okom(cima)" :-D iznervirani biti. svojim sajkacama

i upravo kod tebe, tako zakljucismo, proizvedose jedan nacional-parkovski "¹ok".

ziveo!

ne brini... tu se uvijek ili vjera ili narodno cudoredje koristi kao paravan
ja recimo znam za ratne situacije kada dusebriznik (s pozicije) naziva lokalnu radio stanicu i kaze im da pripaze kakvu to oni muziku pustaju (zbog tebe zakasnio dajdzi na dzenazu...).... jer to vrijedja "nas muslimane"

reG

Post by reG » 22/02/2007 14:31

Edit wrote:
johnnykola wrote:Ja velika problema danas u medijim od napusenih drkadzija naporaviti "kult band"...

Nemaju smisla za marketing....

ima u travniku onaj... ole, ole

:lol: :lol: :lol:

reG

Post by reG » 22/02/2007 14:33

Sarafcina wrote:
johnnykola wrote:

ziveo!

ne brini... tu se uvijek ili vjera ili narodno cudoredje koristi kao paravan
ja recimo znam za ratne situacije kada dusebriznik (s pozicije) naziva lokalnu radio stanicu i kaze im da pripaze kakvu to oni muziku pustaju (zbog tebe zakasnio dajdzi na dzenazu...).... jer to vrijedja "nas muslimane"

jebena frustracija, zaista :lol:

Post Reply