Leptospire na limenkama

Sve o zdravlju...
Post Reply
E.coli

Leptospire na limenkama

Post by E.coli » 10/05/2007 19:45

Danas na faxu naidjoh na zanimljiv letak;
This incident happened recently in North Texas
A woman went boating one Sunday taking with her some cans of Coke which she put into the refrigerator of the boat. On Monday she was taken tot he hospital and placed in the Intensive Care Unit. She died on Wednesday.
The autopsy concluded she died of leptospirosis. This was traced tot he can of coke she drank from, not using a glass. Tests showed that the can was infected by dried rat urine and hence the disease Leptospirosis. Rat urine contains toxic and deadly substances. It is highly recommended to thoroughly wash the upper part of soda cans befor drinking out of them. The cans are typically stocked in warehouses and transported straight tot he shops without being cleaned.A study at NYCU showed that the tops of soda cans are more contaminated then public toilets (i.e.)… full of germs and bacteria. So wash them with water bevor putting them tot he mouth to avoid any kind of fatal accident.

Autor je Evelyne Fon - UNO

Priblizan prijevod - skracen:
Zena je popila kolu iz limenke (nije koristila casu). Sutradan je prebacena u bolnicu, uskoro je i umrla. Uspostavilo se da je umrla od leptospiroze. Uzrocnici ove bolesti su se nalazili na limenci - tj. na limenci se nalazila osusena mokraca od pacova koja je pogodna sredina za ove mikroorganizme. Istrazivanja NYCU-a su pokazala da na limenkama (koje dugo vremena stoje u skladistima - ne peru se prije nego sto odu u prodaju) ima vise bakterija nego u javnim toaletima...!

Evo kako izgledaju te tzv. leptospire
Image
A evo i malo teksta o leptospirama:
http://en.wikipedia.org/wiki/Leptospirosis

sulesavic

Post by sulesavic » 10/05/2007 21:22

Leptospiroza mi poznato zvuèi.

Je li imala ova na¹a jadna i napaæena, a prije svega mila zemljica problema s ovim be¹tijama?

E.coli

Post by E.coli » 10/05/2007 21:25

sulesavic wrote:Leptospiroza mi poznato zvuči. Je li imala ova naša jadna i napaćena, a prije svega mila zemljica problema s ovim beštijama?

Ne znam da ima zemlja koja je postedjena ovih i drugih mikroorganizama:)! A znam da neki subjekti na veterinarskom faxu u sarajevu oko njih deveraju...

branimir_s

Post by branimir_s » 11/05/2007 00:40

sulesavic wrote:Leptospiroza mi poznato zvuči.

Je li imala ova naša jadna i napaćena, a prije svega mila zemljica problema s ovim beštijama?

Nije, mi smo imali problema iskljucivo sa Srbospirozom.

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 11/05/2007 03:32

I mi bedeviju za trku imamo!
cijeli članak iz 2003.g. vidi ovdje: http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/tuzlari.php?teka=ovihdana/mirsadahukic.txt wrote:BOSANKA U EVROPSKOJ AKADEMIJI NAUKA:

Prof. dr. Mirsada Hukić /44/, šef Katedre za mikrobiologiju na Medicinskom fakultetu u Tuzli, istražujući uzroke i posljedice mišije groznice svrstala se među vodeće mikrobiologe u svijetu i početkom ove godine postala član Evropske akademije nauka; u razgovoru sa našom novinarkom ova ugledna naučnica, ratna pripadnica Armije BiH, otkriva svoj neobični naučni put i govori o položaju nauke u BiH
U ratu sam sakupljala miševe po borbenim linijama;
Moja otkrića o mišijoj groznici oduševila su svjetske naučnike!
Profesorica Mirsada Hukić u februara ove godine primljena je u Evropsku akademiju nauka O ;Tokom rata sam sredila 381 miša i uspjela izolovati virus; O “Naučna istraživanja u BiH nemaju nikakvu podršku”
Image

Vitaea

Post by Vitaea » 11/05/2007 11:09

Moj muž je umro leptospiroze :sad:
prva dva dana visoka temperatura,groznica, pa bolovi u mišićima, oduzeće nogu, u bolnici otkazali bubrezi, jetra,pluća, trajalo je pet dana, od subote do srijede, obdukcija pa sahrana.... :sad:
imao je najopasniji oblik...
inače, bio zdrav, u punoj snazi..

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 11/05/2007 11:28

Vitaea wrote:Moj muž je umro leptospiroze :sad:
prva dva dana visoka temperatura,groznica, pa bolovi u mišićima, oduzeće nogu, u bolnici otkazali bubrezi, jetra,pluća, trajalo je pet dana, od subote do srijede, obdukcija pa sahrana.... :sad:
imao je najopasniji oblik...
inače, bio zdrav, u punoj snazi..

:(
Je li boravio u planini, prirodi ili jeo jagode, borovnice i slično, a što je moglo biti u kontaktu sa miševima?

Vitaea

Post by Vitaea » 11/05/2007 12:36

bio je na pecanju....

medda

Post by medda » 11/05/2007 20:21

Je li leptospiroza = misija groznica?

Cula sam za misiju groznicu ali nisam znala da je tako brzo moze oduzeti zivot.
Vitea, pa to je grozno, pogotovo kad tako odjednom se desi...je li to bilo davno ili skoro? Mislim, mozda se prije nije moglo lijeciti a sad moze?! :(
Danas sam kupila konzervu i oprala zbog ovog topica, prije mi nije padalo na pamet... :sad:

E.coli

Post by E.coli » 11/05/2007 20:35

medda wrote:Je li leptospiroza = misija groznica?

Vitea, pa to je grozno, pogotovo kad tako odjednom se desi...je li to bilo davno ili skoro? Mislim, mozda se prije nije moglo lijeciti a sad moze?! :(
Danas sam kupila konzervu i oprala zbog ovog topica, prije mi nije padalo na pamet... :sad:

Leptospiroza i misija groznica su dvije razlicite bolesti, sa razlicitim uzrocnicima. Leptospirozu uzrokuje leptospira - vrsta bakterije. Najcesci prenosioci ove bolesti su misevi i pacovi, a covjek se moze zaraziti tako sto dodje u kontakt s mokracom, krvlju ili samim organizmom zarazene zivotinje.
Misiju groznicu uzrokuju virusi... Znaci za jos koji faktor manji organizmi (doduse po pitanju virusa su se razisli naucnici, neki ih uopste ne smatraju zivim organizmima i to je misljenje vecine naucnika)...
I dan danas ljudi umiru od leptospiroze, to su jako nezgodni mikroorganizmi. Preventiva je prije svega licna higijena... Dugi nokti predstavljaju "idealnu" sredinu za mnoge mikroorganizme...

medda

Post by medda » 11/05/2007 20:39

medda (citat):
Je li leptospiroza = misija groznica?

Vitea, pa to je grozno, pogotovo kad tako odjednom se desi...je li to bilo davno ili skoro? Mislim, mozda se prije nije moglo lijeciti a sad moze?! Sad
Danas sam kupila konzervu i oprala zbog ovog topica, prije mi nije padalo na pamet... Sad

Leptospiroza i misija groznica su dvije razlicite bolesti, sa razlicitim uzrocnicima. Leptospirozu uzrokuje leptospira - vrsta bakterije. Najcesci prenosioci ove bolesti su misevi i pacovi, a covjek se moze zaraziti tako sto dodje u kontakt s mokracom, krvlju ili samim organizmom zarazene zivotinje.
Misiju groznicu uzrokuju virusi... Znaci za jos koji faktor manji organizmi (doduse po pitanju virusa su se razisli naucnici, neki ih uopste ne smatraju zivim organizmima i to je misljenje vecine naucnika)...
I dan danas ljudi umiru od leptospiroze, to su jako nezgodni mikroorganizmi. Preventiva je prije svega licna higijena... Dugi nokti predstavljaju "idealnu" sredinu za mnoge mikroorganizme...

Hvala na obrazlozenju. Zbunio me ovaj sekretarov clanak o misijoj groznici pa sam mislila da se radi o istoj bolesti. :)

8. sekretar SKOJ-a

Post by 8. sekretar SKOJ-a » 12/05/2007 00:50

Malo sam se zeznuo. Izvinite.

Post Reply