Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

zunazu

#1 Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by zunazu » 06/03/2018 06:06

Posljednjih godina je upadljivo poraslo lažno predstavljanje očiglednih plaćenika susjednih režima u bh. internet prostoru. Vjerujem da ste svi vi to primjetili, a ako niste onda su komentari na vijestima Klix portala pravo mjesto za to.

Vidjećete npr kako lažni Tuzlak zagovara mržnju prema Sarajevu, kako lažni Bošnjak pljuje po BiH i našoj tradiciji ili danima odbrane, kako lažni Krajišnik kaže da se Bosanska Krajina treba odvojiti od BiH, kako lažni musliman hoće da kolje Srbe, kako lažni Bošnjak podržava tri entiteta i sl. Uvijek je izraženo negativno gledanje na sve u BiH što ičemu vrijedi, svaki uspjeh se izvrće u negativu, svaka bosanska vrijednost se ismijava.

Da se radi o p(l)aćenicima vidljivo je po tome što se neumorno svakodnevno nanovo registruju nakon banovanja, kako nakucavaju lajkove da podignu svoje propagandne poruke na vrh, a već neko vrijeme skreće se pažnja i na neki tehnički propust na Klixu koji dozvoljava uhljupima da lažiraju lajkove i svaku prljavštinu zakucavaju na vrh komentara.

Osim ovoga, javno se počelo govoriti i o podvaljenim portalima koji zadnjih godina promoviraju radikalne i fašističke ideje u ime BiH, Bošnjaka ili muslimana, a koji po svemu jasno koriste samo stranim idejama i nikakve veze nemaju sa realnim stanjem bosanskog čovjeka. Mislim da bi naši istražni organi trebali preispitati i gasiti ovakve pojave.

Šta ste vi primjetili, koliko znate o ovome?

PS: Molim plaćenike, kojih ima i na forumu, da zaobiđu ovu temu sa svojim providnim provokacijama i debilnim spamom koji bi trebao obezvrijediti diskusiju. Hvala.

spreca

#2 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by spreca » 06/03/2018 06:47

zunazu wrote:Posljednjih godina je upadljivo poraslo lažno predstavljanje očiglednih plaćenika susjednih režima u bh. internet prostoru. Vjerujem da ste svi vi to primjetili, a ako niste onda su komentari na vijestima Klix portala pravo mjesto za to.

Vidjećete npr kako lažni Tuzlak zagovara mržnju prema Sarajevu, kako lažni Bošnjak pljuje po BiH i našoj tradiciji ili danima odbrane, kako lažni Krajišnik kaže da se Bosanska Krajina treba odvojiti od BiH, kako lažni musliman hoće da kolje Srbe, kako lažni Bošnjak podržava tri entiteta i sl. Uvijek je izraženo negativno gledanje na sve u BiH što ičemu vrijedi, svaki uspjeh se izvrće u negativu, svaka bosanska vrijednost se ismijava.

Da se radi o p(l)aćenicima vidljivo je po tome što se neumorno svakodnevno nanovo registruju nakon banovanja, kako nakucavaju lajkove da podignu svoje propagandne poruke na vrh, a već neko vrijeme skreće se pažnja i na neki tehnički propust na Klixu koji dozvoljava uhljupima da lažiraju lajkove i svaku prljavštinu zakucavaju na vrh komentara.

Osim ovoga, javno se počelo govoriti i o podvaljenim portalima koji zadnjih godina promoviraju radikalne i fašističke ideje u ime BiH, Bošnjaka ili muslimana, a koji po svemu jasno koriste samo stranim idejama i nikakve veze nemaju sa realnim stanjem bosanskog čovjeka. Mislim da bi naši istražni organi trebali preispitati i gasiti ovakve pojave.

PS: Molim plaćenike, kojih ima i na forumu, da zaobiđu ovu temu sa svojim providnim provokacijama i debilnim spamom koji bi trebao obezvrijediti diskusiju. Hvala.
Davno je trebalo kazniti klix za sirenje mrznje na portalu odnosno za nebrisanje komentara koji su nenormalni kao i za to sto nebanuju trajno one koji vrijedjaju i sto nema veze sa normalnim debatama

zunazu

#3 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by zunazu » 06/03/2018 07:06

spreca wrote:Davno je trebalo kazniti klix za sirenje mrznje na portalu odnosno za nebrisanje komentara koji su nenormalni kao i za to sto nebanuju trajno one koji vrijedjaju i sto nema veze sa normalnim debatama
Kad je konkretno Klix u pitanju, biće red da ih se tuži za afirmaciju govora mržnje. Nadam se ozbiljnoj kazni.

Ja sam im prije nekog vremena predlagao da makar ograniče registracije na gmail, hotmail, outlook, live, dakle nekoliko poznatih mail domena, čime bi se smanjilo i otežalo divljanje. Ali njih to ne zanima. Predlagao sam i da u komentarima bude prikazana lokacija odakle se piše, grad ili makar regija. No, njima je haos očigledno poželjniji.

spreca

#4 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by spreca » 06/03/2018 07:26

zunazu wrote:
spreca wrote:Davno je trebalo kazniti klix za sirenje mrznje na portalu odnosno za nebrisanje komentara koji su nenormalni kao i za to sto nebanuju trajno one koji vrijedjaju i sto nema veze sa normalnim debatama
Kad je konkretno Klix u pitanju, biće red da ih se tuži za afirmaciju govora mržnje. Nadam se ozbiljnoj kazni.

Ja sam im prije nekog vremena predlagao da makar ograniče registracije na gmail, hotmail, outlook, live, dakle nekoliko poznatih mail domena, čime bi se smanjilo i otežalo divljanje. Ali njih to ne zanima. Predlagao sam i da u komentarima bude prikazana lokacija odakle se piše, grad ili makar regija. No, njima je haos očigledno poželjniji.
Ja mislim da bi RAK morao da reaguje na pisma i prituzbe od citalaca ili imaju nekog u RAK u ko im to gleda kroz prste.....naravno da bi oni i guzice dali za jedan klik ali bi ih kazna i opomena od RAKa malo opametila u koliko su i oni pod ingerencijom RAKa ..mislim da jesu...mora se to nekako kontrolirati

mali jomu

#5 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by mali jomu » 06/03/2018 08:04

zunazu wrote: Posljednjih godina je upadljivo poraslo lažno predstavljanje očiglednih plaćenika susjednih režima u bh. internet prostoru. Vjerujem da ste svi vi to primjetili, a ako niste onda su komentari na vijestima Klix portala pravo mjesto za to.

Propaganda..... vazda je bila i vazda ce je biti, tako to ide,

svi vazda vuku i vazda ce vuci na svoje,

zna se sta se desavalo i sta se desava u BiH...... nista novo,

jake politicke struje sa puno izgubljenih i zagubljenih naroda...... koji su posvadjani sa stravicnim ubijanjima izmedju i okolo sebe, sve velikom mogucnosti slobodne komunikacije u svim smjerovima...... i dobije se to o cemu si napisao.

U prakticnom zivotu je da zakoni, prava i tako to.... stoji samo napisano na papiru,

fino papir zguzvas i bacis u kantu, kad je napunis istreses je i ponovo je fino punis.

Ruzno jeste..... ali je tako, i nije drugacija, mozda je drugacije kad se spava i sanja, mada je i tu dobro dobar belaj.

JUPITERXXX

#6 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by JUPITERXXX » 06/03/2018 10:32

Moglo se je staviti i naslov medijski rat.Ne radi se ovdje samo o temama na forumima veci problem su skole koje osnivaju i stipendiraju studente.Njihov osnovni cilj je izapiranje mozga i stvaranje agenata koji ce sluziti njihovim interesima.Imamo tu jos i studente koji promoviraju sekularizam ustvari rodnu agendu koji studiraju na zapadu ili ekstremiste koji su studirali u zaljevskim rezimima i jedni i drugi su trenirani da razaraju ovo drustvo iznutra.

zunazu

#7 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by zunazu » 06/03/2018 11:17

JUPITERXXX wrote:Moglo se je staviti i naslov medijski rat.
Medijski rat je više vezan za izvještavanje u prvom planu, a ovdje se radi o pozadinskom udaru parazita na običnog čovjeka, s ciljem stvaranja osjećaja opšteg nereda, bezizlaznosti, mržnje, straha, da vjeruješ da je društvo potpuno bolesno i da ti postane svejedno za sve, da otupiš, da u privatnom životu propadaš, da bude lakše da se tobom manipuliše. Ono u komentarima Klixa nije stvarni svijet, nije stvarno stanje.

Takve trovače treba znati prepoznati, ne ulaziti naivno u pokušaje razumnog dijaloga s njima, ne shvatati njihova mišljenja kao opšte prihvaćena, a ako se uključiš u raspravu mora im se dati do znanja da su prepoznati, a svom sunarodnjaku dati podršku.

Značaj međusobne podrške je nešto što generalno moramo ozbiljno shvatiti. Svaki uspjeh čestitati, a ne ismijavati, svaku kritiku izražavati sa smislom, biti svjestan nas i naših kvaliteta i ne dozvoliti nikome da to ponižava. Nije zdravo da drugi poštuju naše ljude umjesto nas, gubimo ih, gubimo sebe, slabimo, a onda nema nas, sami smo se pojeli.

maliq53

#8 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by maliq53 » 06/03/2018 11:37

Mozda je trenutno najbolji potez da se prestane sa gledanjem komentara i ucestvovanjem u istim... Naravno ovo da bi imalo efekta vjerovatno bi morao veliki broj da prestane sa komentarisanjem ali i citanjem istih jer kada ti botovi uvide da ih niko ne benda ni 1% vjerovatno ce prestati. Ja licno ne mogu reci da sam prestao gledati skroz komentare ali u zadnje vrijeme strogo izbjegavam politicke vijesti regiona ali i sire koje su sklone da ih botovi napune raznim bolesnim komentarima. Dobije se pogresna slika citave situacije jer nakon citanja komentara mislis da je sve otislo u helac iako to nije bas tako..

dr.gog

#9 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by dr.gog » 06/03/2018 13:23

zunazu wrote:Posljednjih godina je upadljivo poraslo lažno predstavljanje očiglednih plaćenika susjednih režima u bh. internet prostoru. Vjerujem da ste svi vi to primjetili, a ako niste onda su komentari na vijestima Klix portala pravo mjesto za to.

Ima tu svega. Ponajviše, vjerovao ili ne, dokonih i isfrustriranih ljudi kojima je to zabava uz "kafu". Neko vrijeme sam proučavao tu pojavu, iz profesionalnih razloga. Istina je da većinu komentara na balkanskim portalima piše zapravo jedan manji broj ljudi. Imao sam , u to vrijeme vrijedan spisak ip adresa itd, pa sam imao i čast da u jedan od dva stvarna portala u BiH unesem spisak tih bezveznjakovića. Postoje i manje grupe od 2-3 osobe koje se za manje honorare angažuju da hejtaju ili piskaraju sugestivne članke. Konkretno na ovom forumu postoje 3 člana za koje sasvim pouzdano znam da pišu iz tuđe redakcije, i to isključivo na medijskom "razvaljivanju" (oni to u redakciji kažu "deranju") par bizarnih likova iz jedne političke stranke..
Ali shvatam, i to je posao, koliko god nekome zvučalo odvratno ili nemoralno.

Nakon silnog razmatranja "šta da se radi", samonicijativno sam ukinuo komentare na jednom portalu i pratio čitanost. Pala je, na najčitanijim naslovima, maltene click to bite(onim zaraznim), jedva 5%. Vlasnik je podržao da tako i ostane.

Pišem ovo u slučaju da čita neko sa klix.ba: Ukoliko ukinete komentare po kojima ste postali poznati kao indirektni pomagači širenja mržnje, čitanost može pasti za maksimalno 3%, obzirom na broj posjeta koji mi je poznat, i to redovito :mrgreen: . Dakle. nije u suštini važna ta šaka uvrnutih likova, već medij- portal čiji urednik ili vlasnik misli da komentari doprinose čitanosti ili daju koristan feedback. To nije tačno, i najčešće pretvara portale u šizofrene pljuvačnice.
Last edited by dr.gog on 06/03/2018 13:36, edited 1 time in total.

dr.gog

#10 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by dr.gog » 06/03/2018 13:34

............

sumirprimus

#11 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by sumirprimus » 06/03/2018 13:37

jel vi mislite na pisanje ovde na forumu il komentare tamo na glavnoj stranici??

Sanjarko

#12 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by Sanjarko » 06/03/2018 14:01

Ko i cita komentare na portalima uopste. Citaju se samo oni komentari kada mogu nekako pomoci i to na IT portalima a na ovim portalima sto vijesti prenose slabo se oni citaju. Dok na forumu se citaju jer se na forumima vode debate i informise se o necemu.

Mozda je ovo samo kod mene tako, subjektivno misljenje, ali meni se cini da je tako.

cyprus

#13 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by cyprus » 06/03/2018 14:05

A zašto bi iko normalan čito komentare ispod članaka, osim iz zajebancije, samo da vidi kakvih sve mentola ima...

Ja ako čitam komentare, to obično radim na facebooku, i ibretim se, ne toliko samim komentarima, koliko broju lajkova koji skupljaju...

P.Starck

#14 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by P.Starck » 06/03/2018 14:45

Naslov bi trebao više ići na zloupotrebu javnog internet prostora BiH. To je jedna ozbiljna tema o kojoj niko ništa ne govori javno. Pri tome nije riječ o pojedincima koje je moguće locirati i identificirati, nego o smišljenim i dirigovanim zloupotrebama koje idu od lažnih vijesti do komentara na članke na portalima, društvenim mrežama i sl. Nije nikakva teorija zavjere. Rusko uplitanje i prisustvo u američkom medijskom prostoru je dokazano. Napadi na IT sisteme i kasnija zloupotreba u javnom internet prostoru je definitivno postala ozbiljna priča svih sigurnosnih agencija. LINK za vijest od prije mjesec dana.

Prebacite sve u manje mjerilo uz interese susjednih država i ono što kolokvijalno nazivaju specijalni rat će se samo ukazati.

sumirprimus

#15 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by sumirprimus » 06/03/2018 14:55

imal ih na temi o siriji ? :D

zunazu

#16 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by zunazu » 07/03/2018 01:02

cyprus wrote:A zašto bi iko normalan čito komentare ispod članaka, osim iz zajebancije, samo da vidi kakvih sve mentola ima...
Relativiziranje = odobravanje.

muzicar_iz_parka

#17 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by muzicar_iz_parka » 07/03/2018 01:12

Za svako lažno predstavljanje treba odsjeći jednu šaku, ako nastavi onda i drugu.

astala_vistala

#18 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by astala_vistala » 07/03/2018 01:22

Pa sam ovaj forum je pun trolova (frustriranih besposlicara) gdje rijetko neka tema moze otici u dobrom pravcu,prosto mi zvuci nemoguce da se neko registrovao prije dvije godine i da ima preko 15 ili 20 hiljada postova,ne mogu da shvatim..za mene su to bolesni umovi,sem ako je posao u pitanju :mrgreen:

Sto se tice komentara procitao sam dobru ideju da pise iz kojeg grada je komentator...mada peta kolona je najgora :D

Sanjarko

#19 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by Sanjarko » 07/03/2018 12:50

Ovo za postove je moguce i prije bi rekao da ti ljudi nisu trolovi itd., nego da su to ovi racuni koji miruju i nemaju puno postova pa se odjednom jave.

A provokatora ima, uvijek ih je bilo kako sam shvatio iz historije.

Sanjarko

#20 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by Sanjarko » 07/03/2018 12:56

Ovo u vezi grada, email-a itd., sto da ne. Ima moj rad u vezi interneta, ustvari ima vise radova u vezi toga.

Trenutno radim na reformi fudbala u Europi, samo malo pribiljezio pa poslije trebam da odradim kao sto sam u vezi interneta. Samo nikad ne radim dok su svjeze ideje, sto je steta i velika moja mana.

Znam van teme je ali pisem ovo da docaram u vezi interneta, da imam ideja i u vezi njega.

muzicar_iz_parka

#22 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by muzicar_iz_parka » 07/03/2018 14:42

Inzomnia stari špijun, mogao bi biti Jugoslav Petrušić, on takođe voli Jevreje.

cyprus

#23 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by cyprus » 07/03/2018 15:11

zunazu wrote:
cyprus wrote:A zašto bi iko normalan čito komentare ispod članaka, osim iz zajebancije, samo da vidi kakvih sve mentola ima...
Relativiziranje = odobravanje.
3X + 7 = 10

X = 1

emmir1

#24 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by emmir1 » 07/03/2018 15:17

Apsolutno da sam primjetio.

Primjetio sam da objave komentar predstavljeni kao Bošnjak, skrinshotaju ga i lijepe po drugim portalima uz komentar evo šta Bošnjaci pišu...

Sanjarko

#25 Re: Lažno predstavljanje u bh. internet prostoru

Post by Sanjarko » 07/03/2018 18:46

insomnia78 wrote::lol:
Pa znam da ti je smijesno ali ja sam ozbiljan. Imaju moji radovi o sto sta ne samo o internetu. Ne znaci da svaki valja. Evo juce sam pisao u vezi radne sedmice za radnike da se manje radi, ustvari dopunio sam taj rad a star je pravo. Ima moj kalendar koji je ako se nevaram najprecizniji i najjednostavniji. Trebam danas da odradim ideju u vezi super lige u fudbalu ovo sto hoce ovi bogati klubovi. Fakticki da se to formira ali da i manji klubovi imaju sansu za to itd. Ima ideja za avion koji toplotno navodece rakete moze da izbjegne bez mamaca. Imaju brzi brodovi, bolje podmornice, automobili koji ne zagadzuju, poboljsanja generatora, energija jeftinija koje ima na ovoj planeti u izobilju kako sam razumio itd.

Post Reply