Lanci za snijeg

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
Starday

Lanci za snijeg

Post by Starday » 31/10/2016 18:50

Planiram kupovinu lanaca za svog Citroena C4 (205/55/16).

Malo sam trazio po netu i nasao Lampa i Veriga lance... kao kvalitetnije. Veriga bi trebalo da su top kvalitet, sto govori i cijena od 69KM.
E sad...za istu cijenu prodaju isti model lanaca, debljine 9mm i 12mm....i sad ne znam koje da kupim.

Da su bili samo jedni, lakse bi mi bilo da kupim. Ovako sam zbunjen. Da li debljina lanaca nesto znaci, osim sto su deblji - izdrzljiviji. Da li se moze desiti da ovi deblji ne mogu uvijek postaviti tamo gdje 9mm mogu?

Inace, svako iskustvo i savjet oko lanaca je dobrodosao.

sparky

Re: Lanci za snijeg

Post by sparky » 31/10/2016 19:06

Ne znam gdje planiraš da ih koristiš ali za BH uslove sasvim je dovoljno da ih imaš za svaki slučaj. 9mm je dovoljno. Svaki će ti dugo trajati ako ih budeš koristio pravilno. Korištenje samo kad trebaju i skidanje dok se izvadiš iz belaja, a nakon toga pranje i uredno slaganje u kutiju. Po meni je bolje kupiti neke koji su jednostavni za montažu, a marka i cijena i nije toliko bitna. Bitno je da su odgovarajući za tvoje dimenzije guma.

frngla

Post by frngla » 31/10/2016 19:13

Istina, nećeš ih svakodnevno koristiti sigurno pa da daješ toliki iznos za lance. U 10 godina sam ih koristio jednom.
Naravno, bitno je da su ispravni i da su za tvoju dimenziju točka, ostalo manje bitno.

almir90

Post by almir90 » 31/10/2016 19:32

Mene interesuje da li je lance obaveza imati? Do sada sam sve vozio s dobrim zimskim gumama, nikada nisam imao lance, a u ovih osam godina kako vozim nikad me niko nije ni pitao za lance prilikom kontrole.

sparky

Post by sparky » 31/10/2016 19:43

Dužan si da imaš 4 zimske gume sa minimalno 4mm. Zimske gume na pogonskim+ljetne+lance u pripremi.
Ljetne gume minimalno 4mm+lance u pripremi.
Na pojedinim tačkama, prevoji i slično policija može da te ne propusti ukoliko nemaš lance postavljene na tockove, ali to mi se jos nije desilo.

sparky

Post by sparky » 31/10/2016 19:44

mayab

Post by mayab » 31/10/2016 19:49

sparky wrote:Dužan si da imaš 4 zimske gume sa minimalno 4mm. Zimske gume na pogonskim+ljetne+lance u pripremi.
Na pojedinim tačkama, prevoji i slično policija može da te ne propusti ukoliko nemaš lance postavljene na tockove, ali to mi se jos nije desilo.
Da , i zimske gume su gume s oznakom iMS, M+S ili M&S i znak snježne pahuljice na stiliziranom obrisu planine s tri vrha

Image

sparky

Post by sparky » 31/10/2016 19:51

To sam zaboravio, ali valjda svi znaju sta se smatra pod zimskim gumama. Hvala na dopuni

ranger

Post by ranger » 31/10/2016 20:06

sparky wrote:To sam zaboravio, ali valjda svi znaju sta se smatra pod zimskim gumama. Hvala na dopuni
Zar m+s nije ljeto zima :P :P sava eskimo ljeto zima bas ko sto joj ime kaze

amar1994

Re: RE: Re: Lanci za snijeg

Post by amar1994 » 31/10/2016 20:07

ranger wrote:
sparky wrote:To sam zaboravio, ali valjda svi znaju sta se smatra pod zimskim gumama. Hvala na dopuni
Zar m+s nije ljeto zima [emoji14] [emoji14] sava eskimo ljeto zima bas ko sto joj ime kaze
[emoji1][emoji1]

sparky

Post by sparky » 31/10/2016 20:09

ranger wrote:
Zar m+s nije ljeto zima :P :P sava eskimo ljeto zima bas ko sto joj ime kaze
To je samo za naše tržište izmišljena guma. Guma za sva vremena :)

Starday

Post by Starday » 31/10/2016 21:37

sparky wrote: Po meni je bolje kupiti neke koji su jednostavni za montažu, a marka i cijena i nije toliko bitna. Bitno je da su odgovarajući za tvoje dimenzije guma.
Ovi sto sam nasao su i jednostavni za stavljanje...pretpostavljam da je i to jedan od razloga za visociju cijenu. Takodje, u pitanju je kvalitetniji celik od standardnih lanca. Kupim ih sad i miran sam za citav zivot... naravno, ako se ne dohvatim nekih vecih para pa budem kupovao auta sa 17+ felgama :)

https://youtu.be/ycyR9cHr3kM

Ali ako je cijena vec ista, da li da uzmem ove deblje? Da li ce me od viska glava zaboliti? :)

ranger

Post by ranger » 31/10/2016 21:43

Starday wrote:
sparky wrote: Po meni je bolje kupiti neke koji su jednostavni za montažu, a marka i cijena i nije toliko bitna. Bitno je da su odgovarajući za tvoje dimenzije guma.
Ovi sto sam nasao su i jednostavni za stavljanje...pretpostavljam da je i to jedan od razloga za visociju cijenu. Takodje, u pitanju je kvalitetniji celik od standardnih lanca. Kupim ih sad i miran sam za citav zivot... naravno, ako se ne dohvatim nekih vecih para pa budem kupovao auta sa 17+ felgama :)

https://youtu.be/ycyR9cHr3kM

Ali ako je cijena vec ista, da li da uzmem ove deblje? Da li ce me od viska glava zaboliti? :)
Ne znam kolko imas godina ali ako mislis kupovati jos bar 2 auta u narednih 10-12g onda ne budi tako siguran. Prije pocetkom 2000tih standardna velicina je bila 15" za kompakt i srednju klasu, danas je to 16" u buducnosti ko zna...
Ali ako kostaju 70KM a kazes da su kvalitetni zasto ne jer i kineski kostaju 30...

ado-šampion

Post by ado-šampion » 01/11/2016 09:50

Ja sam prosle godine isto pitao za ove Veriga i evo opet pitam. :)

Znaci cijena nije bitna, ne kupujes 100 puta, 30 za klinac lance samo da stoje u gepeku i 69 da me fakat izvade kad zatrebaju bez da mi se smrzu prsti dok ih postavim nije razlika. Znaci zanemarite nas zakon, hajmo gledati kad su lanci potreba s vremena na vrijeme. Jesu li ovi Veriga fakat dobri ako povremeno zatrebaju? Recimo Austrija, Njemacka, zimi.

nightvision

Post by nightvision » 01/11/2016 15:14

sparky wrote:Dužan si da imaš 4 zimske gume sa minimalno 4mm. Zimske gume na pogonskim+ljetne+lance u pripremi.
Prije nekih 6-7 godina zaustavlja me murija u gradu, u tuzli, redovna kontrola iz samo njima poznatih razloga, zimska je sezona bila ali tada nit' je bilo snijega nit' je bilo minusa, kod mene na autu nove tek montirane zimske gume, i oni traze lance, rekoh nemam, nisam ih ubacio u gepek, kontam necu nigdje ici na put, sta ce mi dzaba, i htjedose kaznu pisati, jedva ih namolim da ne pisu. Bolje drzati lance u gepeku kad krene sezona nego se bosti sa rogatom stokom.

sparky

Post by sparky » 01/11/2016 15:18

nightvision wrote:
Prije nekih 6-7 godina zaustavlja me murija u gradu, u tuzli, redovna kontrola iz samo njima poznatih razloga, zimska je sezona bila ali tada nit' je bilo snijega nit' je bilo minusa, kod mene na autu nove tek montirane zimske gume, i oni traze lance, rekoh nemam, nisam ih ubacio u gepek, kontam necu nigdje ici na put, sta ce mi dzaba, i htjedose kaznu pisati, jedva ih namolim da ne pisu. Bolje drzati lance u gepeku kad krene sezona nego se bosti sa rogatom stokom.
Izvini ali ta izreka je najgora koja se udomacila kod nas. Svi nesto popuštaju. Ako znam da sam upravu bost ću se sa najrogatijim ako treba. Ne smijete te kazniti. Samo na mjestima gdje uslovi zahtijevaju i znakom je naglašeno, može ti zabraniti prolaz i ništa više.

Starday

Post by Starday » 01/11/2016 15:37

ado-šampion wrote:Ja sam prosle godine isto pitao za ove Veriga i evo opet pitam. :)

Znaci cijena nije bitna, ne kupujes 100 puta, 30 za klinac lance samo da stoje u gepeku i 69 da me fakat izvade kad zatrebaju bez da mi se smrzu prsti dok ih postavim nije razlika. Znaci zanemarite nas zakon, hajmo gledati kad su lanci potreba s vremena na vrijeme. Jesu li ovi Veriga fakat dobri ako povremeno zatrebaju? Recimo Austrija, Njemacka, zimi.
O ovome i ja govorim.

Mene jos dodatno zanima ovo oko debljine. Ako ce ovi od 12mm praviti neke vece vibracije, koje ce biti stetnije po tockove/auto, mozda je bolje ove od 9mm. Ili je svejedno...ili je u svakom slucaju bolje deblje.

Naglas razmisljam...i kada mi zatrebaju, to ce biti par stotina metara...ne mogu ti deblji napraviti neku toliko vecu stetu od tanjih...

530i

Post by 530i » 01/11/2016 16:04

sparky wrote:
nightvision wrote:
Izvini ali ta izreka je najgora koja se udomacila kod nas. Svi nesto popuštaju. Ako znam da sam upravu bost ću se sa najrogatijim ako treba. Ne smijete te kazniti. Samo na mjestima gdje uslovi zahtijevaju i znakom je naglašeno, može ti zabraniti prolaz i ništa više.
I ja sam imao u par navrata istu situacija kao @nightvision ...ali nosim lance, jednom su tražili da ih pokažem. Ko će tjerati inat sa budalama i trošiti vrijeme...imam lance, možda mi i zatrebaju, ako hoće da pogleda - bujrum, puno jednostavnije od tjeranja neke pravde.

Optimist

Post by Optimist » 01/11/2016 16:29

Ista stvar i kod mene. Nosim da ih imam na pokaz. Cak ih ne bi ni mogao staviti jer su za 13-ke gume. :lol:

spreca

Post by spreca » 01/11/2016 16:56

ja lance koristim samo ka pijan sletim u kanal :mrgreen: :lol: :lol: :lol: shalim se dobra zimska guma na sve 4 i nema potrebe za lancima.....evo ja u rusiji ih nikad ne koristim i nisu obavezni.......koristio sam svesezonsku gumu Nokian mada je ne koristim ljeti zbog brzeg trosenja i svesezonska guma nije pravljena samo za BiH trziste kako to neko rece...svi proizvodjaci prave te svesezonske gume

nightvision

Post by nightvision » 02/11/2016 00:22

sparky wrote:Izvini ali ta izreka je najgora koja se udomacila kod nas. Svi nesto popuštaju. Ako znam da sam upravu bost ću se sa najrogatijim ako treba. Ne smijete te kazniti. Samo na mjestima gdje uslovi zahtijevaju i znakom je naglašeno, može ti zabraniti prolaz i ništa više.
Ma razumijem ja tebe, tako bi i trebalo biti da je ovo normalna drzava i normalno drustvo u kojem zive normalni ljudi.

sparky

Post by sparky » 02/11/2016 10:19

spreca wrote:ja lance koristim samo ka pijan sletim u kanal :mrgreen: :lol: :lol: :lol: shalim se dobra zimska guma na sve 4 i nema potrebe za lancima.....evo ja u rusiji ih nikad ne koristim i nisu obavezni.......koristio sam svesezonsku gumu Nokian mada je ne koristim ljeti zbog brzeg trosenja i svesezonska guma nije pravljena samo za BiH trziste kako to neko rece...svi proizvodjaci prave te svesezonske gume
Ja sam mislio na m+s gume :) kod nas to 90% ljudi smatra zimsko-ljetnom gumom

amar1994

Post by amar1994 » 02/11/2016 17:51

:lol: :lol: :lol:
nevjerovatna zabluda vlada oko M+S :-)

Post Reply