Kvacilo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#1 Kvacilo

Post by pirmin »

Zanimala bi me misljenja o tome kako da se kvacilo u vozilu sto duze ocuva.
Na dva prethodna auta(dva reno-a) sam ih morao mijenjati nakon neke kilometraze koja i nije
bila bas pretjerana tako da pocinjem sumnjati u svoj stil voznje, mozda cinim nesto sto ih
brze dovode do stanja istrosenosti.
Dakle, na sta treba obratiti paznju, sta izbjegavati da bi sto duze ostali u voznom stanju?
User avatar
pezzar
Posts: 1060
Joined: 14/07/2009 13:16

#2 Re: Kvacilo

Post by pezzar »

Moji savjeti:

- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#3 Re: Kvacilo

Post by pirmin »

pezzar wrote:Moji savjeti:

- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
To je to :thumbup: , ovoga se drzim i ja, pada li jos kome sta na pamet?
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#4 Re: Kvacilo

Post by AmADin_gospo »

kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola :P
herbert mekfjuger
Posts: 462
Joined: 11/11/2010 16:12

#5 Re: Kvacilo

Post by herbert mekfjuger »

AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola :P
i nije baš... kod mene na renaultu 11 iz 1986. kvačilo visoko hvata skroz, otkako je kupljen (1996) i otad majstori govore lamela pri kraju, i eto prođe 14 godina i još uvijek ništa, sve normalno, da kucnem u monitor :D
User avatar
harač
Posts: 5273
Joined: 13/02/2006 13:30

#6 Re: Kvacilo

Post by harač »

pezzar wrote:Moji savjeti:

- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
hahaha do sad sam imao utisak da me je otac samo htio nervirati sa sličnim savjetima, posebno to za semafor :D
User avatar
vukojebina
Posts: 1609
Joined: 11/08/2009 20:02

#7 Re: Kvacilo

Post by vukojebina »

tako ti i treba kad vozis renoa... kupi golfa i rijesio si problem :D :D :D
Batan78
Posts: 2
Joined: 29/11/2010 22:34

#8 Re: Kvacilo

Post by Batan78 »

naredno auto neka bude automatik i rijesio si problem
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#9 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#10 Re: Kvacilo

Post by Tranquilizer »

pezzar wrote:Moji savjeti:


. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.

ne kontam, zar nije bolje jednostavno držati kvacilo, smanjuješ broj operacija za 2x a i dignuto /odvojeno/ kvacilo ne opterecuje motor :shock:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#11 Re: Kvacilo

Post by 530i »

Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#12 Re: Kvacilo

Post by palamuda »

- Koči kočnicom
- Kad prešaltaš odmah pusti kvačilo
- Na semaforu pusti kvačilo obavezno,čuvaj druk
User avatar
Tranquilizer
Posts: 1865
Joined: 04/06/2010 10:34
Contact:

#13 Re: Kvacilo

Post by Tranquilizer »

530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem :mrgreen:
ja1977
Posts: 642
Joined: 10/06/2008 11:56

#14 Re: Kvacilo

Post by ja1977 »

Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#15 Re: Kvacilo

Post by palamuda »

Tranquilizer wrote:
530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem :mrgreen:
Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.
ri0
Posts: 314
Joined: 25/10/2006 09:40
Location: Rajvosa - Grbavica
Contact:

#16 Re: Kvacilo

Post by ri0 »

AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola :P

Sta je po tebi originalna lamela ? :) Nemoj mi reci da stvarno mislis da Renault ili bilo koji proizvodjac proizvodi dijelove za auto !? Konkretno kod Renaulta ti je kvacilo LuK ili Valeo (u prvoj ugradnji) a zamajac isto tako obicno Valeo ili LuK.
Imas 3 vrhunska proizvodjaca setova kvačila koja su u 95% evropskih proizvodjaca ugradjena u prvoj ugradnji kada kupis nov auto : LuK, Sachs i Valeo i to redom kojim sam naveo iako je kvaliteta kvačila jednaka jer se zna desiti da se kupi npr. LuK set kvačila a unutra dodje u kutiji Sachs druk lezaj, lamela Valeo a korpa kvačila LuK i obrnuto kada se kupi Sachs unutra bude LuK korpa, lamela i sl. Jednostavno, ta tri proizvodjaca saradjuju i upoznati su sa kvalitetama jedni drugih tako da je sve ovo vrhunske kvalitete.
ja1977 wrote:Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.

Ovo sam ja radio kad sam tek polozio prvih pola godine dok se nisam zapitao sta mi bruji pod lijevom nogom dok vozim :-D pa mi je skrenuta paznja da je to pogubno za set kvačila.

Jos par savjeta :

- Ne drzati auto na "vagi"
- Kada se zaglavis u snijegu ili blatu, ili šlajdras negdje na ledu u mjestu, nemoj upirat gas, kvačilo, gas kvačilo jer mozes unistiti kvacilo u roku od 5 minuta.

I naravno ostali savjeti koji su forumaši podijelili.
Ima slučajeva kada se vrhunsko kvačilo tipa LuK, Sachs i sl. sprzi za 10 km zbog lose voznje (obicno kombiji i dostavna vozila).

Pozdrav
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#17 Re: Kvacilo

Post by respo »

corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom
ri0
Posts: 314
Joined: 25/10/2006 09:40
Location: Rajvosa - Grbavica
Contact:

#18 Re: Kvacilo

Post by ri0 »

respo wrote:
corolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu :D

i smanji brzinuu..
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelom
A bespotrebno saltanje u nizu? Ovako ga u ler i kocnicom do semafora, naravno ne divljas po cesti.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#19 Re: Kvacilo

Post by respo »

e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#20 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot :D
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#21 Re: Kvacilo

Post by respo »

corolla02 wrote:
respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot :D
jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisao
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
User avatar
corolla02
Posts: 11306
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#22 Re: Kvacilo

Post by corolla02 »

respo wrote:
corolla02 wrote:
respo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivot :D
jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisao
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
da, al da smanjis brzinu motora opet koristis lamelu, tj. cesce pritiskanje kvacila odnosi lamelu
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#23 Re: Kvacilo

Post by respo »

:-)
alo ba veca je steta ako vozis auto u leru nego sto mjenjas brzine shvati to
ako ti je do toga onda je najbolje da auto nikako ne vozis jer se onda "ne trosi" nikako
User avatar
1946
Posts: 2284
Joined: 19/01/2010 15:39
Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada

#24 Re: Kvacilo

Post by 1946 »

I gume se troše voženjem auta :roll:
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#25 Re: Kvacilo

Post by respo »

da dodam jeli lakse zamjeniti lamelu koja je inace potrosna roba ili motor?
Post Reply