Kvacilo
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- pirmin
- Posts: 11199
- Joined: 18/02/2006 23:50
- Location: Ciganluk
#1 Kvacilo
Zanimala bi me misljenja o tome kako da se kvacilo u vozilu sto duze ocuva.
Na dva prethodna auta(dva reno-a) sam ih morao mijenjati nakon neke kilometraze koja i nije
bila bas pretjerana tako da pocinjem sumnjati u svoj stil voznje, mozda cinim nesto sto ih
brze dovode do stanja istrosenosti.
Dakle, na sta treba obratiti paznju, sta izbjegavati da bi sto duze ostali u voznom stanju?
Na dva prethodna auta(dva reno-a) sam ih morao mijenjati nakon neke kilometraze koja i nije
bila bas pretjerana tako da pocinjem sumnjati u svoj stil voznje, mozda cinim nesto sto ih
brze dovode do stanja istrosenosti.
Dakle, na sta treba obratiti paznju, sta izbjegavati da bi sto duze ostali u voznom stanju?
- pezzar
- Posts: 1060
- Joined: 14/07/2009 13:16
#2 Re: Kvacilo
Moji savjeti:
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
- pirmin
- Posts: 11199
- Joined: 18/02/2006 23:50
- Location: Ciganluk
#3 Re: Kvacilo
To je topezzar wrote:Moji savjeti:
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
- AmADin_gospo
- Posts: 2202
- Joined: 14/05/2010 11:29
#4 Re: Kvacilo
kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola
kupiti automobil a ne renault kola
-
herbert mekfjuger
- Posts: 462
- Joined: 11/11/2010 16:12
#5 Re: Kvacilo
i nije baš... kod mene na renaultu 11 iz 1986. kvačilo visoko hvata skroz, otkako je kupljen (1996) i otad majstori govore lamela pri kraju, i eto prođe 14 godina i još uvijek ništa, sve normalno, da kucnem u monitorAmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola
- harač
- Posts: 5273
- Joined: 13/02/2006 13:30
#6 Re: Kvacilo
hahaha do sad sam imao utisak da me je otac samo htio nervirati sa sličnim savjetima, posebno to za semaforpezzar wrote:Moji savjeti:
- Na uzbrdicama uvijek kretati uz pomoc rucne kocnice,
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
- vukojebina
- Posts: 1609
- Joined: 11/08/2009 20:02
#7 Re: Kvacilo
tako ti i treba kad vozis renoa... kupi golfa i rijesio si problem

-
Batan78
- Posts: 2
- Joined: 29/11/2010 22:34
#8 Re: Kvacilo
naredno auto neka bude automatik i rijesio si problem
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#9 Re: Kvacilo
usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu 
i smanji brzinuu..
i smanji brzinuu..
- Tranquilizer
- Posts: 1865
- Joined: 04/06/2010 10:34
- Contact:
#10 Re: Kvacilo
pezzar wrote:Moji savjeti:
. na semaforu uvijek izbacivati auto iz brzine i pustati kvacilo.
ne kontam, zar nije bolje jednostavno držati kvacilo, smanjuješ broj operacija za 2x a i dignuto /odvojeno/ kvacilo ne opterecuje motor
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#11 Re: Kvacilo
Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
-
palamuda
- Posts: 950
- Joined: 04/09/2009 23:33
#12 Re: Kvacilo
- Koči kočnicom
- Kad prešaltaš odmah pusti kvačilo
- Na semaforu pusti kvačilo obavezno,čuvaj druk
- Kad prešaltaš odmah pusti kvačilo
- Na semaforu pusti kvačilo obavezno,čuvaj druk
- Tranquilizer
- Posts: 1865
- Joined: 04/06/2010 10:34
- Contact:
#13 Re: Kvacilo
da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
-
ja1977
- Posts: 642
- Joined: 10/06/2008 11:56
#14 Re: Kvacilo
Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.
-
palamuda
- Posts: 950
- Joined: 04/09/2009 23:33
#15 Re: Kvacilo
Nađi na netu princip rada mjenjača i sve će ti biti jasno.Tranquilizer wrote:da ali i smanjuješ upotrebu istog za pola, nisam strucnjak ali mi djeluje bolje od stalnog spuštanja i dizanja da tako kažem530i wrote:Držanjem kvačila pritisnutog opterećuje se druk ležaj.
-
ri0
- Posts: 314
- Joined: 25/10/2006 09:40
- Location: Rajvosa - Grbavica
- Contact:
#16 Re: Kvacilo
AmADin_gospo wrote:kupiti orginalnu lamelu.
kupiti automobil a ne renault kola
Sta je po tebi originalna lamela ?
Imas 3 vrhunska proizvodjaca setova kvačila koja su u 95% evropskih proizvodjaca ugradjena u prvoj ugradnji kada kupis nov auto : LuK, Sachs i Valeo i to redom kojim sam naveo iako je kvaliteta kvačila jednaka jer se zna desiti da se kupi npr. LuK set kvačila a unutra dodje u kutiji Sachs druk lezaj, lamela Valeo a korpa kvačila LuK i obrnuto kada se kupi Sachs unutra bude LuK korpa, lamela i sl. Jednostavno, ta tri proizvodjaca saradjuju i upoznati su sa kvalitetama jedni drugih tako da je sve ovo vrhunske kvalitete.
ja1977 wrote:Ono sto unistava kvacilo, a ljudi cesto rade je "odmaranje" noge na kvacilu. Znaci drze lijevu nogu na kvacilu kao samo naslonjenu, a u stavri samo malo pritisnu pedalu i tako voze.
Ovo sam ja radio kad sam tek polozio prvih pola godine dok se nisam zapitao sta mi bruji pod lijevom nogom dok vozim
Jos par savjeta :
- Ne drzati auto na "vagi"
- Kada se zaglavis u snijegu ili blatu, ili šlajdras negdje na ledu u mjestu, nemoj upirat gas, kvačilo, gas kvačilo jer mozes unistiti kvacilo u roku od 5 minuta.
I naravno ostali savjeti koji su forumaši podijelili.
Ima slučajeva kada se vrhunsko kvačilo tipa LuK, Sachs i sl. sprzi za 10 km zbog lose voznje (obicno kombiji i dostavna vozila).
Pozdrav
- respo
- Posts: 12675
- Joined: 15/08/2009 05:26
- Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-
#17 Re: Kvacilo
usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelomcorolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu
i smanji brzinuu..
-
ri0
- Posts: 314
- Joined: 25/10/2006 09:40
- Location: Rajvosa - Grbavica
- Contact:
#18 Re: Kvacilo
A bespotrebno saltanje u nizu? Ovako ga u ler i kocnicom do semafora, naravno ne divljas po cesti.respo wrote:usporavanje motorom nema nikakve veze sa lamelomcorolla02 wrote:usporavaj kocnicom a ne motorom/lamelom jer lakse je zamjeniti kocnice no lamelu
i smanji brzinuu..
- respo
- Posts: 12675
- Joined: 15/08/2009 05:26
- Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-
#19 Re: Kvacilo
e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#20 Re: Kvacilo
ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivotrespo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
- respo
- Posts: 12675
- Joined: 15/08/2009 05:26
- Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-
#21 Re: Kvacilo
jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisaocorolla02 wrote:ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivotrespo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
- corolla02
- Posts: 11306
- Joined: 18/02/2009 22:12
- Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
- Horoskop: Gemini
#22 Re: Kvacilo
da, al da smanjis brzinu motora opet koristis lamelu, tj. cesce pritiskanje kvacila odnosi lamelurespo wrote:jesi siguran? i malo procitaj sta sam napisaocorolla02 wrote:ler nista stetno ne utjece na motor ili lamelu dok stalnim saltanjem od semafora do semafora koristis lamelu tj. skracujes joj zivotrespo wrote:e vidis pretrazi koliko ler u voznji steti motoru
zato je bolje kociti motorom i da auto bude u brzini za vrijeme kretanja
ajd nema veze da ponovim
ler ne utijece na lamelu nego na motor u kretanju
- respo
- Posts: 12675
- Joined: 15/08/2009 05:26
- Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-
#23 Re: Kvacilo
alo ba veca je steta ako vozis auto u leru nego sto mjenjas brzine shvati to
ako ti je do toga onda je najbolje da auto nikako ne vozis jer se onda "ne trosi" nikako
- 1946
- Posts: 2284
- Joined: 19/01/2010 15:39
- Location: Sreća i ljubav, ponos i nada, ime mog kluba ime mog grada
#24 Re: Kvacilo
I gume se troše voženjem auta 
- respo
- Posts: 12675
- Joined: 15/08/2009 05:26
- Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-
#25 Re: Kvacilo
da dodam jeli lakse zamjeniti lamelu koja je inace potrosna roba ili motor?
