Kutak za hipsterski trenutak

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#1 Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

Ko sto sama tema kaze, ovdje cemo kaciti stvarke za koje malo ko zna, sto nije mainstream, bar ne u ogromnoj mjeri. Zbog takvih stvari, dusmani nas prozivaju da smo - hipsteri. :lol:

Dakle muzika manje poznata sirim narodnim masama, sto naravno ne umanjuje njenu kvalitetu. Neka nasa forumska verzija 120 Minutes :)


Da pocnemo :

Malo NY syntha. Holy Ghost , sa DFA labela.




Ja mislim da su Death Grips obavezno stivo svakog hips... pardon :) alternativca .




Legendardni Cage. Cak smatraju da ga je Eminem iskopirao sa tim nekim schock stilom. Ovu stvarku mu je samplovao u Demon Inside




Jes da Atmosphere imaju dosadnih stvari, ali ova im je :thumbup:

User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#2 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by ćiribiribela »

samo da se upisem zato sto mi je receno da cu biti pocasna forumasica. :mrgreen: :mrgreen:

edit:

i doprinos



ne znam koliko je mainstream, ali ovu pjesmu sam cula u jednoj seriji, skinula citav album i odusevila se. :mrgreen:
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#3 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

Fino, fino :thumbup: . Kolegice, vidite da znate kad umijete. :-)
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#4 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by ćiribiribela »

a imaju i Poets of the Fall, isto ne znam koliko su poznati sirim narodnim masama (meni preporuceni ovdje na forumu) a imaju i novi album

https://www.youtube.com/watch?v=5j9X7Zt ... 0OI5cfSLCE

i imaju ove dvije pjesme (meni najdraze) :D





nisam hipster, ali da se opravdam za Blunta. :D :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#5 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

ciribiri :thumbup:



Ova pjesma je toliki crnjak da i sam YouTube zaplace kad je pustim. :-)
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#6 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »

Opa, konačno tema za beskonačne rasprave o dobroj muzici. :D

Moram priznati da mi je ova godina do sada najgora u životu, jer sam izgubio oca, što je jako težak
gubitak, od kojeg se još polako, ali teško oporavljam. Tako da sam muziku ove godine mnogo
manje slušao i pratio nego inače. Tek u zadnje vrijeme polako kupim konce onoga što se dešavalo.



Ovo je jedan od albuma koji me se posebno dojmio. Jim O'Rourke je neka vrsta maga eksperimentalne
muzike. Počasni član i producent Sonic Youtha i Wilca. Serijski kolaborator u mnogim granama eksperimentalne
muzike, od ambienta, drona, noisea pa do elektro akustične improvizacije. Ipak meni lično su najdraži
njegovi, uslovno rečeno, konvencionalniji albumi gdje eksperimentiše sa prepoznatljivim pop-rock formama.
Tako ovaj novi album Simple Songs donosi njegov jedinstven pečat inspirisan idiosinkratičnim kantautorima
60-tih i 70-tih kao što su Van Dyke Parks i Randy Newman kao i prog elemente Gabrielove ere Genesisa. :-D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#7 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

@dale

:( . Basum salgosun, i primi moje saucesce .
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#8 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »

Hvala druže.
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#9 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »



Ovo je jedan obskurni dragulj iz polovine 80-tih. Vito Ricci je kompozitor koji je skladao muziku za predstave
raznih New York art teatara u to vrijeme, a u slobodno vrijeme je pravio ovakve minimal ambient synth kompozicije
i izdavao ih u ograničenim vinil edicijama. Nedavno je izašla retrospektiva njegovog rada.
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#10 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by Šveđanin »



User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#11 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »

Dobar izbor Šveda. :thumbup: Holterica uskoro izdaje novi album. Prvi singl je odličan.

User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#12 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by Kinaski »

User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#13 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by Njanjavi »

Kakve veze ima alternativna muzika sa hipsterajem?
Ovo samo vi mozete povezat na ovome forumu i niko nigdje vise :-)
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#14 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

Njanjavi wrote:Kakve veze ima alternativna muzika sa hipsterajem?
Ovo samo vi mozete povezat na ovome forumu i niko nigdje vise :-)

I nema nikakve veze i ne treba da ima. Samo sto je danas takva situacija kad slusa takve stvari, odmah te proglasavaju hipsterom.



Elem, da se vratimo na temu.

dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#15 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#16 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »



World Of Echo je jedan od najboljih album 80-tih iz nekog paralelnog univerzuma, a Arthur Russell
tihi inovator i genije čije ideje i muzika tek danas pokazuju svoj uticaj na nove naraštaje muzičara.
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#17 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Arthur zvuci k'o Nik Drake sto je po meni pohvalno....ruku na srce, nakon Drake-a svi britanski kantautori zvuce slicno....nemam ja vise vremena za to, ni za britpop, ni za blues, ni za metal, a najmanje za r'n'r....jer sve je isto, sve je reciklaza....moj savjet svima - navucite brdo njemacke elektronike iz 70-tih, njemackog rock-a (krautrock) i usput jos brdo il' dva jazz-rock-a, fuzije i free jazz-a....ko ima volje i vremena, bujrum, tu smo :evil:
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#18 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »

Slažem se da je Russell imao slično krhak glas kao Drake (ali nije Britanac), ali po drugim stvarima ne mogu biti drugačiji.
Arthur Russell je imao nekoliko muzičkih života, kao rani disco inovator, kantautor, avant gardni kompozitor.
Čak je trebao biti član Talking Headsa. Rijetko se zadržavao na jednom mjestu predugo, imao je tu nemirnu narav.
World Of Echo predstavlja samo jedan fragmenat njegovog rada, jedan momenat zamrznut u ne tako dugom vremenu
kojeg je imao na raspolaganju (slično kao Drake u tom pogledu). I Nick i Arthur su ostavili divnu zaostavštinu iza sebe.

Što se tiče "njemacke elektronike iz 70-tih, njemackog rock-a (krautrock), jazz-rock-a, fuzije i free jazz-a", šta konkretno
imaš na umu? :-D Volio bih da čujem više, da vidim mogu li naučiti šta novo o ovim lično dragim i fascinantnim dijelovima muzičke
istorije. :)
User avatar
Izmedju CVile i DMalte
Posts: 951
Joined: 15/08/2005 08:23

#19 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by Izmedju CVile i DMalte »

Aaa, evo zrtve he-he.... :D
Za pocetak kreni sa Can, Popol Vuh, Amon Duul (idi odmah na II - postavu broj 2), Faust, Agitation Free, Harmonia, Kraftwerk i Neu, Ash Ra Tempel i Tangerine Dream....na sta god da naletis, dobro je i vrijedno je paznje ako je snimljeno od 1969 do 1980 ( nije presudno)...ako kupujes ploce uzivaces najvise, ako ne dobri su i cd-i, flac-ovi i slicno ;-)
sophieEl
Posts: 5980
Joined: 08/03/2011 00:32

#20 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by sophieEl »

loving this topic



ovaj momak! :thumbup:



dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#21 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dezurni_ucenik »

User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#22 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by dale cooper »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Aaa, evo zrtve he-he.... :D
Za pocetak kreni sa Can, Popol Vuh, Amon Duul (idi odmah na II - postavu broj 2), Faust, Agitation Free, Harmonia, Kraftwerk i Neu, Ash Ra Tempel i Tangerine Dream....na sta god da naletis, dobro je i vrijedno je paznje ako je snimljeno od 1969 do 1980 ( nije presudno)...ako kupujes ploce uzivaces najvise, ako ne dobri su i cd-i, flac-ovi i slicno ;-)
Ah, pa znam za to sve. Šta misliš da sam ja, amater? :twisted: :mrgreen: Šalu na stranu, dobri prijedlozi. :thumbup: Standardno
štivo za sve one koji hoće da su upuste u istraživanje Njemačke muzike 70-tih. Dodao bih tu još i Cluster kao i solo radove
Manuela Gottschinga.
User avatar
walter kurtz
Posts: 5917
Joined: 07/11/2014 08:27
Location: Nung river

#23 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by walter kurtz »

Izmedju CVile i DMalte wrote:Aaa, evo zrtve he-he.... :D
Za pocetak kreni sa Can, Popol Vuh, Amon Duul (idi odmah na II - postavu broj 2), Faust, Agitation Free, Harmonia, Kraftwerk i Neu, Ash Ra Tempel i Tangerine Dream....na sta god da naletis, dobro je i vrijedno je paznje ako je snimljeno od 1969 do 1980 ( nije presudno)...ako kupujes ploce uzivaces najvise, ako ne dobri su i cd-i, flac-ovi i slicno ;-)
:thumbup:
statixx
Posts: 8801
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#24 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by statixx »

Nista domace, moze l' to tako :D

Ovaj sam bend slusao u BKC-u, fino sviraju.

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50438
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#25 Re: Kutak za hipsterski trenutak

Post by Bloo »

dale cooper wrote:
Izmedju CVile i DMalte wrote:Aaa, evo zrtve he-he.... :D
Za pocetak kreni sa Can, Popol Vuh, Amon Duul (idi odmah na II - postavu broj 2), Faust, Agitation Free, Harmonia, Kraftwerk i Neu, Ash Ra Tempel i Tangerine Dream....na sta god da naletis, dobro je i vrijedno je paznje ako je snimljeno od 1969 do 1980 ( nije presudno)...ako kupujes ploce uzivaces najvise, ako ne dobri su i cd-i, flac-ovi i slicno ;-)
Ah, pa znam za to sve. Šta misliš da sam ja, amater? :twisted: :mrgreen: Šalu na stranu, dobri prijedlozi. :thumbup: Standardno
štivo za sve one koji hoće da su upuste u istraživanje Njemačke muzike 70-tih. Dodao bih tu još i Cluster kao i solo radove
Manuela Gottschinga.
:-?
zar je kraftwerk hipsteraj?
btw dale ako izgledas ko hipster odricem te se virtualno
Post Reply