Kutak za ateističko-religijski trenutak

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Dozer
Has thanked: 241 times
Been thanked: 209 times

#2551 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 20/03/2020 16:15

Naranvo. Ali - jednoumno misljenje, koje je neko "propisao". To nije vlastito misljenje.

Challenger_
Has thanked: 31 times
Been thanked: 109 times

#2552 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Challenger_ » 20/03/2020 16:17

I ta dogma nije "jedoumna" jer je nastajala ili konsenzusom ili odlukom većine. To je, MIŠLJENJE kvalifikovane (većinske ili konsezualne) većine.

Dozer

#2553 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 20/03/2020 16:24

Znaci.... Nije bog poslao nista, nego ljudi napisali vjerske knjige, na bazi koncezusa i dogovora...? OK. To i ja tvrdim,

Challenger_
Has thanked: 31 times
Been thanked: 109 times

#2554 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Challenger_ » 20/03/2020 16:25

Ne, to uopšte to ne znači. Sve si pogrešno shvatio.

apsidejzi
Has thanked: 16 times
Been thanked: 35 times

#2555 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi » 20/03/2020 16:30

beni-bu-man wrote:
20/03/2020 15:30
Joj da je smrle sad ovdje on bi reko da je Korona boziji test za covjecanstvo :izet:
Vjernici uvijek imaju tri razlicita odgovora za istu stvar u ovisnosti od toga na koga se ista odnosi. U stvarnosti rijec je o jos jednoj logickoj predrasudi koja se na engleskom zove Base rate fallacy. Evo i kako:

1) Ako je upitanju nevjernik - onda je to bozija kazna
2) Ako je u pitanju vjernik - onda je iskusenje i ciscenje od grijeha
3) Ako je u pitanju neko ko se dvoumi ili ko je vjernik na baterije - onda je opomena kako bi se opametili

Evo primjer korona virusa: Dok je bio iskljucivo kod nevjernika (kinezi) onda je bila kazna zbog maltletiranja ujgura (Muhamed Velic). Kada je presao na muslimane generalno onda je odjednom postao opomena zbog toga sto nisu pravi muslimani nego se trebaju popraviti. Konacno, kada korona pogodi nekog vjernika onda je u pitnaju iskusenje njegove vjere i ciscenje od grijeha jer ce bog namiriti bol na drugom svijetu.

Ovako zaokruzeno, sve alternative su obuhvacene iako tako ne izgleda na prvu. Zato i jeste logicka predrasuda u pitanju. Ako ne razmisljas o tome da su sve alternative obuhvacene mozes lagano izvaliti ono sto je Muhamed Velic izvalio kada je rekao da je Korona kazna za Ujgure. Sad se usutio jer se ispostavilo da je kazna i za muslimane posto danas niko nije klanjao dzumu u dzamiji, a i Kaba je prazna u posljednje vrijeme. Velic je pod uticajem ove logicke predrasude vidio samo prvu alternativu ignorisuci da postoje i druge dvije i to je fazon na koju vjerski propovjednici hvataju ljude.

beni-bu-man
Has thanked: 28 times
Been thanked: 29 times

#2556 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by beni-bu-man » 20/03/2020 16:54

apsidejzi wrote:
20/03/2020 16:30
beni-bu-man wrote:
20/03/2020 15:30
Joj da je smrle sad ovdje on bi reko da je Korona boziji test za covjecanstvo :izet:
Vjernici uvijek imaju tri razlicita odgovora za istu stvar u ovisnosti od toga na koga se ista odnosi. U stvarnosti rijec je o jos jednoj logickoj predrasudi koja se na engleskom zove Base rate fallacy. Evo i kako:

3) Ako je u pitanju neko ko se dvoumi ili ko je vjernik na baterije - onda je opomena kako bi se opametili

Evo primjer korona virusa: Dok je bio iskljucivo kod nevjernika (kinezi) onda je bila kazna zbog maltletiranja ujgura (Muhamed Velic). Kada je presao na muslimane generalno onda je odjednom postao opomena zbog toga sto nisu pravi muslimani nego se trebaju popraviti. Konacno, kada korona pogodi nekog vjernika onda je u pitnaju iskusenje njegove vjere i ciscenje od grijeha jer ce bog namiriti bol na drugom svijetu.

Ovako zaokruzeno, sve alternative su obuhvacene iako tako ne izgleda na prvu. Zato i jeste logicka predrasuda u pitanju. Ako ne razmisljas o tome da su sve alternative obuhvacene mozes lagano izvaliti ono sto je Muhamed Velic izvalio kada je rekao da je Korona kazna za Ujgure. Sad se usutio jer se ispostavilo da je kazna i za muslimane posto danas niko nije klanjao dzumu u dzamiji, a i Kaba je prazna u posljednje vrijeme. Velic je pod uticajem ove logicke predrasude vidio samo prvu alternativu ignorisuci da postoje i druge dvije i to je fazon na koju vjerski propovjednici hvataju ljude.
i kad se svo ovo sranje zavrsi oko korone bice opet hvala dragom allahu/bogu i ostalih pizdarija

Edouard
Been thanked: 8 times

#2557 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 20/03/2020 19:25

Jučer:
apsidejzi wrote:
19/03/2020 23:18
...Ovo je ujedno bio i moj posljednji post na ovoj temi jer je definitivno izgubilo smisao kada sam poceo objasnjavati stvari koje se uce u osnovnoj skoli...
Aj zdravo!
Danas:
apsidejzi wrote:
...Cak evo ne priznaje da atom hidrogena ima jedan proton i neutron u jezgri. Mislim... Plus sto je to bezobrazno.
https://skolski.ba/naucite-nesto-o-svem ... 2904/?open

Kako Sunce pravi svjetlost i toplinu?
Sunce je glavni izvor energije za Zemlju. Ova energija se stvara duboko u unutrašnjosti Sunca u procesu po imenu nuklearna fuzija. U tom procesu se četiri atoma vodika spajaju i prave jedan atom helija. Dio preostale materije se pretvara u energiju.

Školski.ba je informativno-edukativni portal namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola u Bosni i Hercegovini, učiteljima, nastavnicima i roditeljima.
A ja bih nadodao: i neukim forumašima.

Žao mi čovjeka, pa bih zamolio @Dozera, @MarlboroGolda kao postavljača teme, ili nekog drugog ateistu, jer @apsi vjernicima ne vjeruje ništa, da, ukoliko se ne sjeća, progugla malo gradivo kemije za osnovnu školu pa da @apsiju objasni ili ga uputi.
A možda opet bude neki lapsus lingua.

apsidejzi

#2558 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi » 20/03/2020 20:09

ZIvio gugl! Treba ih 6 al nema veze.

Edouard

#2559 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 20/03/2020 20:44

Dozer wrote:
20/03/2020 15:20
Pa dobro...To smo vec odavno naucili da vjernici zapravo nemaju svoje vlastito misljenje o ovim pitanjima, i da im se sve svodi na citiranje ili vjerskih knjiga, ili ljudi (autoriteta) koji spominju boga.

Iskreno, meni bi bilo cudno i da imaju vlastito misljenje o tome...Jer, da imaju, to bi onda bilo kontra dogme.

I onda, znajuci ovo, ispada pravo smijesno kada teista kaze da ateisti zive u okovima, pogotovo u okovima materijalizma. Kao, ono - materijalizam je fuj, bitno je duhovno, a uopste sami sebe ne vide u ogledalu. Da vide, shvatili bi da su i sami i te kako materijalni, kao i sve sto vide. I ponesto sto ne vide, ali zato osjete.
Za razliku od duhovnog koje je cista imaginacija, a koju je izmislio upravo ljudski materijalni mozak. :D
Dozeru, evo jedno konkretno pitanje vezano za tu magičnu materiju.
Eto, @apsiju sam uputio pitanje zašto su se u ranom razvoju Svemira baš četiri atoma vodika fuzirali da bi nastao jedan atom helija. Zašto ne više ili manje, tko ih je tada natjerao obzirom da se sigurno nisu dogovarali?
Pitanje nije banalno, @apsi pitanje/poentu uopće nije razumio i još se naveliko dodatno zapetljao u vlastitom neznanju.

allem_77
Has thanked: 65 times
Been thanked: 32 times

#2560 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 » 20/03/2020 20:56

apsidejzi wrote:
20/03/2020 16:30

Ko ti je taj Velić?

Ako ti budeš gradio svoj stav i mišljenje šta neko, ko je možda nečiji autoritet ( bez obzira bio teista ili ateista) u današnjem svijetu i vremenu misli, i sve to pripisaivao skupini kojoj pripada, onda nemaš svoj stav, i ne koristiš mozak kako bi trebao. I slijepo slijediš ono što drugi iz tvoga tabora kažu. Odnosno ti sve iz jedne skupine, a imaš ih na stotine, etiketiraš na osnovu izjave jedne osobe.

Mene ne zanima šta će reći neki vjernik, u današnjem vaktu, vezano za ovu, a i neke druge bolesti. Možda se trenutno više slažem sa Dozerovim stavovima, što se tiče ovog virusa, nego sa nekim vjernikom. Što ne znači da neću promijeniti mišljenje ako dođem do nekih novih informacija.

Ali evo mogu iznijeti svoj neki stav što se tiče drugih virusa. Na primjer HIV, šta je to? Sam sebi postaviš neka pitanja. Koje osobe najviše pogađa ova bolest? Homoseksualce, zašto...? Da li je to Božija kazna tim ljudima. Znamo da te osobe mogu zaraziti i druge ljude koji nisu homoseksualci. Tako da je to u manjoj mjeri i kolektivna kazna društvu, jer se ljudi, koji nisu homoseksualci, nisu dovoljno borili protiv ovog razvrata. Ovo je moje mišljenje. Ne mora značiti da sam u pravu i da drugi vjernici razmišljaju kao ja.

Tako da, nema potrebe da mene i tog Velića, ili nekog drugog teistu trpaš u isti koš. Nije problem citirati nečije mišljenje ili izjave, kopirati tekstove. Može se naučiti i od teista i ateista. Sam izvrši procijenu da li neko piše korisne stvari ili se samo zahebaje... :D

Dozer

#2561 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 20/03/2020 21:35

HIV je nastao u labu, a inicijalno zarazena 2 naucnika u dzungli. Pri tome je receno da je na nas presao s majmuna. Kako, ako se prenosi spolnim putem? I onda jos napada homo populaciju na prvom mjestu :D

apsidejzi

#2562 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi » 20/03/2020 21:38

allem_77 wrote:
20/03/2020 20:56

Ko ti je taj Velić?

Ako ti budeš gradio svoj stav i mišljenje šta neko, ko je možda nečiji autoritet ( bez obzira bio teista ili ateista) u današnjem svijetu i vremenu misli, i sve to pripisaivao skupini kojoj pripada, onda nemaš svoj stav, i ne koristiš mozak kako bi trebao. I slijepo slijediš ono što drugi iz tvoga tabora kažu. Odnosno ti sve iz jedne skupine, a imaš ih na stotine, etiketiraš na osnovu izjave jedne osobe.
Isto ovo i ja kazem i zato mi i jeste interesantno. Mozda ti imas neku cetvrtu alternativu? Prosvjetli nas!

Evo kako to izgleda iz vehabijske perspektive:

Isto sranje samo drugo pakovanje. Po njima je alternativa broj dva: Muslimani nisu dovoljno muslimani i zato im korona dolazi kao opomena.
Ali evo mogu iznijeti svoj neki stav što se tiče drugih virusa. Na primjer HIV, šta je to? Sam sebi postaviš neka pitanja. Koje osobe najviše pogađa ova bolest? Homoseksualce, zašto...? Da li je to Božija kazna tim ljudima. Znamo da te osobe mogu zaraziti i druge ljude koji nisu homoseksualci. Tako da je to u manjoj mjeri i kolektivna kazna društvu, jer se ljudi, koji nisu homoseksualci, nisu dovoljno borili protiv ovog razvrata. Ovo je moje mišljenje. Ne mora značiti da sam u pravu i da drugi vjernici razmišljaju kao ja.

Napokon da neko dadne svoje misljenje u vezi necega. Cijenim iako se naravno ne slazem sa pretpostavkom da je u pitanju bozija kazna. Posljedica njihovog izbora jeste. Gej populacija je prva dobila HIV virus. On se siri analnim seksom i najvise zarazenih ima unutar gej populacije. To sve stoji i onaj ko izabere da ima seksualni odnos sa muskarcem a i sam je muskarac ima vecu sansu da naleti na nekoga ko ima HIV. Da li je to kazna? Bozija sigurno nije jer virus nije poceo sa homoseksualcima nego je poceo u Kongu 1920tih i to najvjerovatnije preko krvi ubijenih cimpanzi koja je dospjela na rane lovaca. Cimpanze su imale slican virus SIV koji je evoluirao isto kao i korona virus. Covjek lagano moze savladati SIV ali ova mutacija u HIV je malo nezgodnija. Posto se prenosi preko krvi veoma se sporo sirio. Na zapadu je postao poznat 1981e kad se vec rasprostranio medju gej populacijom jer pored krvi prenosi se najlakse i analnim seksom. Tako da... ne treba opet bog.

Mi mozemo sad filozofirati da se postuju bozija pravila ne bi ni doslo do hiv-a i onda mozemo oplesti homofobiju tek tako. Medjutim, treba paziti da se ne upadne u novu logicku predrasudu "Nepotpunog poredjenja" jer da bi to stojalo, sve ostalo mora da stoji. Zakljucak da su homoseksualci krivi jer nisu postovali boziji zakon se automatski mora preslikati da su muslimani krivi sto se korona prosirila kroz muslimanske teritorije jer takodjer nisu postovali boziji zakon. Prema tome, ako je homofobija posljedica HIV-a onda islamofobija mora biti posljedica Korone slijedimo li istu logiku.
Last edited by apsidejzi on 20/03/2020 22:01, edited 1 time in total.

allem_77
Has thanked: 65 times
Been thanked: 32 times

#2563 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by allem_77 » 20/03/2020 21:52

apsidejzi wrote:
20/03/2020 21:38
allem_77 wrote:

Ko ti je taj Velić?

Isto ovo i ja kazem i zato mi i jeste interesantno. Mozda ti imas neku cetvrtu alternativu? Prosvjetli nas!

Isto sranje samo drugo pakovanje. Po njima je alternativa broj dva: Muslimani nisu dovoljno muslimani i zato im korona dolazi kao opomena.
Neću ja ni otvoriti video. Ne gledam ja ove...
Ne mogu slušati kada pričaju, nervira me njihov glas, ton, zvuk, pisak... :D

Jedino onog Čajlakovića mogu slušati. On ima smisla i za humor.
Last edited by allem_77 on 20/03/2020 21:53, edited 1 time in total.

beni-bu-man
Been thanked: 29 times

#2564 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by beni-bu-man » 20/03/2020 21:52

apsidejzi wrote:
20/03/2020 21:38
allem_77 wrote:

Ko ti je taj Velić?

A i ti naso klip maloumnog idiota pezica koji se puca horsom

apsidejzi

#2565 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi » 20/03/2020 22:06

Ma ima i Cajlakovic. Izvolte. Spominje koronu na drugoj minuti :D Kazna i opomena narodu koji je zasluzio :lol: opcija 1. Slicno Velicu. Koga jos imate?

Nema ba, samo su tri opcije: jal kazna, jal iskusenje jal opomena u ovisnosti od toga jel se obracas kafirima, poluvjernicima koji nisu 100% kako treba ili onima koji su 100% kako treba :D

U svakom slucaju, sve alternative su pokrivene. To je isto da bacam kockicu i kazem: dobicu ili 1 ili 2 ili 3 ili 4 ili 5 ili 6.

belfy
Been thanked: 17 times

#2566 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by belfy » 20/03/2020 22:21

allem_77 wrote:

Mene ne zanima šta će reći neki vjernik, u današnjem vaktu, vezano za ovu, a i neke druge bolesti. Možda se trenutno više slažem sa Dozerovim stavovima, što se tiče ovog virusa, nego sa nekim vjernikom. Što ne znači da neću promijeniti mišljenje ako dođem do nekih novih informacija.
ajde da vidimo da li je tako...
allem_77 wrote: Ali evo mogu iznijeti svoj neki stav što se tiče drugih virusa. Na primjer HIV, šta je to? Sam sebi postaviš neka pitanja. Koje osobe najviše pogađa ova bolest? Homoseksualce, zašto...? Da li je to Božija kazna tim ljudima. Znamo da te osobe mogu zaraziti i druge ljude koji nisu homoseksualci. Tako da je to u manjoj mjeri i kolektivna kazna društvu, jer se ljudi, koji nisu homoseksualci, nisu dovoljno borili protiv ovog razvrata. Ovo je moje mišljenje. Ne mora značiti da sam u pravu i da drugi vjernici razmišljaju kao ja.
HIV je virus koji je spolno prenosiva bolest. dok se u Africi sirio nije se prenosio vecinom homoseksualno, bas kao sto se ne prenosi ni danas. u Africi je u to doba, a i danas najvise prenosen heteroseksualnim putem. tek nakon sirenja u "modernije" dijelove ove nase planete je poceo vise da se siri homoseksualno iz jednog prostog razloga. sve do tada homoseksualci nisu imali bojazan da ce im partner ostati trudan, pa ima nije ni trebala zastita. dok dosta ljudi voli, kao i danas da bezbrizno mogu svrsiti radnju tamo gdje nemaju brige, tako da je i dio zenske populacije tim obuhvacen u to doba. tada su to samo zvali "prljavim seksom", pa je on okarakterisan kao uzrok... dok se i dan-danas isti u Africi siri, mada mnogo manje, jer su dodano edukovani i dijeli im se zastita besplatno.

ti bi se, shodno svom razmisljanju o kazni, trebao zapitati odakle onda taj virus medju vjernicima iz "vjernickih zemalja", jel...? et...

ukratko, nesto ovako:
Image

apsidejzi

#2567 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by apsidejzi » 20/03/2020 23:27

Evo jos jedan vjernicki biser alternative 2: slabi smo vjernici pa nas se kaznjava i opominje da se popravimo. U psihologiji ovo se ovo zove Ocev kompleks gdje osoba ima los odnos sa ocem (opskrbiteljem) i ima konstantnu potrebu za potvrdom, podrskom, ljubavlju i priznanjem. Ako se udubis u psihologiju iza komentara ove i slicnih slika vidjeces sebicnost i serotonin o kojem sam pricao. Ova alternativa 2 zapravo se bazira na sebicnosti jer svako od nas zna da nije savrsen u ocima Boga (ocev kompleks koji se ogleda kroz boga), on je istovremeno svjestan da nije odgovoran za smrt ovog djeteta na slici. Svijet jeste kriv, kaznjava nas se zbog toga sto radimo sa planetom. Ljudi ginu izmedju ostalog i ovod dijete. ALI. Ima ovo ALI. Ali, to nisam ja uradio. Nisam savrsen ali nisam ni odgovoran za smrt djeteta. Pazi kako je tekst napisan: "Svijet ce jednog dana zbog tebe gorjeti" Napisano je sa visine. Napisano je u trecem licu. Nije napisano: Ja cu zbog tebe jednog dana fasovati korona virus nego opcenito. Grupna odgovornost. Prenosenje odgovornosti na grupu u kojem sa ja zapravo DOBRI clan dok su oni bankari, biznismeni, masoni, Bakir, Dodik i ostali ti koji su vise odgovorni. U bozijoj hijerarhiji, ja sam taj koji je iznad njih. Iako oni imaju vise materijalnih dobara, ja sam taj koji je bolji u ocima boga jer nas sada kaznjava ali ne zbog mene.

I eto ti serotinina.

Image

Dangubic

#2568 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dangubic » 22/03/2020 09:15

Edouard wrote:
20/03/2020 19:25
Jučer:
apsidejzi wrote:
...Ovo je ujedno bio i moj posljednji post na ovoj temi jer je definitivno izgubilo smisao kada sam poceo objasnjavati stvari koje se uce u osnovnoj skoli...
Aj zdravo!
Danas:
apsidejzi wrote:
...Cak evo ne priznaje da atom hidrogena ima jedan proton i neutron u jezgri. Mislim... Plus sto je to bezobrazno.
https://skolski.ba/naucite-nesto-o-svem ... 2904/?open

Kako Sunce pravi svjetlost i toplinu?
Sunce je glavni izvor energije za Zemlju. Ova energija se stvara duboko u unutrašnjosti Sunca u procesu po imenu nuklearna fuzija. U tom procesu se četiri atoma vodika spajaju i prave jedan atom helija. Dio preostale materije se pretvara u energiju.

Školski.ba je informativno-edukativni portal namijenjen učenicima osnovnih i srednjih škola u Bosni i Hercegovini, učiteljima, nastavnicima i roditeljima.
A ja bih nadodao: i neukim forumašima.

Žao mi čovjeka, pa bih zamolio @Dozera, @MarlboroGolda kao postavljača teme, ili nekog drugog ateistu, jer @apsi vjernicima ne vjeruje ništa, da, ukoliko se ne sjeća, progugla malo gradivo kemije za osnovnu školu pa da @apsiju objasni ili ga uputi.
A možda opet bude neki lapsus lingua.
Ne kontam sta želiš reći sa ovom porukom, kersfuzija je ekzotermna reakcija čitava hemijska industrija je osnovana na tome da se molekule razbijaju i prave novi spojevi, ne gube se atomi samo da bi se neki spoj razbijo je potrebna energija i spajanjem sa drugim obično se dobija energija. Kakve to veze ima sa temom?

Dozer

#2569 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dozer » 23/03/2020 10:54

Edouard wrote:
20/03/2020 20:44
Eto, @apsiju sam uputio pitanje zašto su se u ranom razvoju Svemira baš četiri atoma vodika fuzirali da bi nastao jedan atom helija. Zašto ne više ili manje, tko ih je tada natjerao obzirom da se sigurno nisu dogovarali?
Pitanje nije banalno, @apsi pitanje/poentu uopće nije razumio i još se naveliko dodatno zapetljao u vlastitom neznanju.
Malo kasnim, sorry. Ali, nikad nije kasno za odgovor.

Dakle, tvoja teorija je da je to bog spojio, zar ne?
Nisam fizicar, a ni hemicar, pa ti na ovo ne mogu odgovoriti na strucan nacin, a necu ni konsultovati Mr. Googla. Dacu ti vlastito misljenje, bazirano na 50-ak godina zivotnog iskustva i svega sto sam naucio za to vrijeme.

Dakle, kao sto se desava i masa drugih sasvim slucajnih spajanja i razdvajanja, tako su se isto mogla sresti i spojiti i 4 atoma vodika (hidrogena) iz kojih je onda nastao 1 atom helija. S obzirom da je vodik najcesci element u svemiru (cini mi se preko 70% mase svemira je vodik) i da se od njega sastoje i sve zvijezde gdje je vodik u obliku plazme, sasvim je logicno da ce se u takvom okruzenju atomi vodika medjusobno sudarati, a iz cega, i u zavisnosti od kolicine tih atoma koji se sudare, mogu nastajati i neki drugi hemijski spojevi.

S druge strane, i koliko se sjecam, i sam vodik se sastoji iz 2 dijela, tj. obicnog ili laganog dijela (ne sjecam se kako se zove) i teskog dijela koji se naziva deuterij(um). U tom teskom dijelu ima i onoga sto se naziva super-teski vodik, i to je tricij(um).

Posto je vodik/hidrogen element koji se najlakse spaja s vecinom drugih hemijskih elemanata, ali i sam sa sobom, pogotovo pri visokim temperaturama, ja zaista ne vidim nista cudno u tome da iz tog spajanja fuzijom nastaje nesto trece.
Najobicniji prirodni proces uslovljen kolicinom vodika u svemu. Ono sto je, mozda, bitno za ovu pricu jeste cinjenica da vodika u cistom obliku i nema previse na Zemlji. Zato ga se mora ekstraktovati ili iz zemnog plina ili iz vode.

Edouard

#2570 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 24/03/2020 23:33

Dozer wrote:
23/03/2020 10:54
Edouard wrote:
20/03/2020 20:44
Malo kasnim, sorry. Ali, nikad nije kasno za odgovor.

Dakle, tvoja teorija je da je to bog spojio, zar ne?
Nisam fizicar, a ni hemicar, pa ti na ovo ne mogu odgovoriti na strucan nacin, a necu ni konsultovati Mr. Googla. Dacu ti vlastito misljenje, bazirano na 50-ak godina zivotnog iskustva i svega sto sam naucio za to vrijeme.

Dakle, kao sto se desava i masa drugih sasvim slucajnih spajanja i razdvajanja, tako su se isto mogla sresti i spojiti i 4 atoma vodika (hidrogena) iz kojih je onda nastao 1 atom helija. S obzirom da je vodik najcesci element u svemiru (cini mi se preko 70% mase svemira je vodik) i da se od njega sastoje i sve zvijezde gdje je vodik u obliku plazme, sasvim je logicno da ce se u takvom okruzenju atomi vodika medjusobno sudarati, a iz cega, i u zavisnosti od kolicine tih atoma koji se sudare, mogu nastajati i neki drugi hemijski spojevi.

S druge strane, i koliko se sjecam, i sam vodik se sastoji iz 2 dijela, tj. obicnog ili laganog dijela (ne sjecam se kako se zove) i teskog dijela koji se naziva deuterij(um). U tom teskom dijelu ima i onoga sto se naziva super-teski vodik, i to je tricij(um).

Posto je vodik/hidrogen element koji se najlakse spaja s vecinom drugih hemijskih elemanata, ali i sam sa sobom, pogotovo pri visokim temperaturama, ja zaista ne vidim nista cudno u tome da iz tog spajanja fuzijom nastaje nesto trece.
Najobicniji prirodni proces uslovljen kolicinom vodika u svemu. Ono sto je, mozda, bitno za ovu pricu jeste cinjenica da vodika u cistom obliku i nema previse na Zemlji. Zato ga se mora ekstraktovati ili iz zemnog plina ili iz vode.
Dozeru, evo nisam ni ja baš brz, ali vidim ti to skoro pa u detalje, pa se čini da te "sjećanje" dobro služi.
...Najobicniji prirodni proces...
U tome je poanta. Kao kod svakog prirodnog procesa, na primjer kod pečenja rakije, tako i kod ovog, pored prostora i vremena, potrebni su materija, energija i informacije (podaci/instukcije).
Nećemo ovdje odkuda materija i energija, ali otkuda dolazi informacija/instrukcija da se baš četiri atoma vodika fuziraju u atom helija, jer brojni sudari nisu odgovor na tu pravilnost koja se događala s atomima vodika kod ranog svemira, a i danas se to događa na Suncu

belfy

#2571 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by belfy » 25/03/2020 23:05

odakle tebi informacija da, ako imas cetiri atoma hidrogena - oni moraju postati helijum?

Edouard

#2572 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 25/03/2020 23:19

intuicija

Dangubic

#2573 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Dangubic » 26/03/2020 08:05

Edouard wrote:
25/03/2020 23:19
intuicija
To nije tačno, da je istina nebi mogli da čuvamo vodik u bocama jer bi se pretvorio u Helium . Svi gasovi koji imaju pun elektronski omotač se zovu plemeniti gasovi kao i Helium . Svi teže da napune zadnji elektronski omotač i postaju stabilni. Helium nije nikakav izuzetak. Neon, Argon ista stvar, manje stabilni gasovi kao vodik daju svoje elekrone i prave se stabilni ili plemeniti gasovi. Znaci gasovi koji su nestabilni daju svoje elektrone da bi drugi napunili elektronski omotač i postali stabilni i ne reaguju dalje. Da bi plemeniti gasovi kao Helium reagovali potreban je viši pritisak i temperatura da bi im se elektronski omotač razbio. To ti se upravo u svemiru dogadja. Ogroman prostor i iz bezbroj različitih situacija(pritiska i temperature) se nekad naprave uslovi za kernfuziju.

Edouard

#2574 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by Edouard » 26/03/2020 18:53

Ti novače od nuklearne fuzije napravi veliku kon-fuziju.

belfy

#2575 Re: Kutak za ateističko-religijski trenutak

Post by belfy » 27/03/2020 22:58

nastavit ce da trola jer nije u pravu.

Post Reply