Kurt Cobain

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: Bobi

freak_with_a_laptop

Kurt Cobain

Post by freak_with_a_laptop » 20/02/2007 11:45

in memoriam - danas bi napunio 40. godina

Image

Kurt Donald Cobain, rođen 20. februara 1967. u Aberdeen, Washington; umro 8. aprila 1994. u Seattle

“If you die you're completely happy and your soul somewhere lives on. I'm not afraid of dying. Total peace after death, becoming someone else is the best hope I've got.” (Kurt Cobain)

metal_rules_cura

Post by metal_rules_cura » 20/02/2007 12:41

Precijenjen covjek i to do bola!!! :roll:

The Nightwatchman

Post by The Nightwatchman » 20/02/2007 12:56

metal_rules_cura wrote:Precijenjen covjek i to do bola!!! :roll:

lupetanje :roll:

cuj precijenjen. pa ko to nije precijenjen majke ti?

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 20/02/2007 14:00

Meni je Nirvana super, oduvjek bila. A Kurt je jedna izvanredna licnost, veoma nadaren - nesto poput Jim Morrisona.

O ukusu se ne vrijedi raspravljat - ja ga volem :D

Neelix

Post by Neelix » 20/02/2007 15:12

slazem se :roll: ima nirvana dobrih pjesama sto jes jes, al on je, pored autorskog talenta (ako je on pisao pjesme za grupu, ne znam taj podatak), obicni narkoman :oops:

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 20/02/2007 15:27

Neelix wrote:

slazem se :roll: ima nirvana dobrih pjesama sto jes jes, al on je, pored autorskog talenta (ako je on pisao pjesme za grupu, ne znam taj podatak), obicni narkoman :oops:

Kurt nije precjenjen kao umjetnik, mozete da ga ne volite i da ne volite grunge muziku generalno, ali nemate pravo da osporavate njegov talenat..

Razloga zasto je postao kult licnost ima mnogo, a najveci je da je jedan od pionira "grunge" muzike i predvodnik cijelog talasa mladih, talentovanih muzicara iz Seattle-a pocetkom 1990', izmedju ostalih Pearl Jam, Alice in Chains i Soundgarden...
Posebno je postao ikona zato sto je umro mlad (kao sto su i neke starije rock zvijezde-Jimy Hendrix, Janis Joplin, etc.. koji su umrli mladi).

Nirvana je simbol generacije devedesetih, kao sto je Zeppelin simbol neke straije generacije...

_sa_

Post by _sa_ » 20/02/2007 16:05

Underneath the bridge
The tarp has sprung a leak
And the animals I've trapped
Have all become my pets
And I'm living off of grass
And the drippings from the ceiling
It's okay to eat fish
'Cause they don't have any feelings

Something in the way, mmm
Something in the way, yeah, mmm

Underneath the bridge
The tarp has sprung a leak
And the animals I've trapped
Have all become my pets
And I'm living off of grass
And the drippings from the ceiling
It's okay to eat fish
'Cause they don't have any feelings

Something in the way, mmm
Something in the way, yeah, mmm

:(

Maksim

Post by Maksim » 20/02/2007 16:42

Najgori band 90ih a Cobain jedan od najlosijih gitarista koji su se ikad pojavili na tzv. mainstream-sceni. Sama njegova pojava na MTV-mainstreamu dokazuje koliko mu je stalo do muzike i koliko se vise profilirao kroz svoje price o teskim trbusnim bolovima koje je pokusao smiriti kroz konzum heroina :roll:

Nirvana je bila fenomen kao sto su to danas Britney Spears, Linkin Park (nisu vise In :lol: ), Limp Bizkit (isto nisu vise In :lol: ) itd...... Britney Spears svoju karijeru pokusava spasiti sa brijanjem glave a Kurt Cobain je to pokusao sa samoubojstvom :-D

Plus, Nirvanina glazba uopce nije Grunge! Grunge su Pearl Jam, Green River, Mudhoney, dijelom Alice in Chains i Mother Love Bone koji su imali i Glama u muzici a i njihov preminuli pjevac Andy Wood se tako profilirao. Nirvana su bili alternativno trlahanje i to je to. Njihovi fanovi su bili djecurlija i danas dan su djecurlija, ali sve ih je manje i pogodite zasto: Nirvana na MTV-u nije vise toliko prezentna kao do prije par godina kad se cesto pustao njihov Unplugged i kad su se cesto pustali njihovi spotovi i dokumentarci o pozeru Kurt Cobainu.

I najsmjesnije su mi price o tome da li ga je ubila njegova zena ili je platila onog budalasa El Duce-a kojeg je prije par godina zgazio vlak (on je tvrdio da mu je ona nudila nekih 30. 000 dolara da smakne Cobaina) da ga ubije ili se on jednostavno stvarno sam upucao, a to je bilo kao nemoguce radi kolicine droge u njegovoj krvi radi koje nije mogao navodno ni olovku drzati a kamoli pusku.

Kratko receno: koga nema, bez njega se moze :P

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 20/02/2007 16:56

paa nisam ih nesto nikad volio..mozda svega par pjesmica i slazem se sa maksimom za Pearl Jam, Green River, Mudhoney, Alice in Chains i dodao bi Soundgarden

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 20/02/2007 16:58

Maksim wrote: Nirvana je bila fenomen kao sto su to danas Britney Spears

:shock:

ne moras ti njih simpatisati - ali uporedba Nirvane i Spears - eh pa ne znam, to fakat nidje veze :oops:

Maksim

Post by Maksim » 20/02/2007 18:06

Ciljao sam na njihove karijere odnosno prisutnost na sceni. Nirvana su bili Shooting Stars. To su sezonski glazbenici. Oni su poceli s tim "moj zivot je u k***u, mrzim svoje roditelje, cinit cu im se u inat, hocu da se ubijem...". Nirvana su izbacili sve ambicije iz dobrog dijela djecurlije da se ozbiljno bave glazbom, da se trude da sviraju svoje instrumente punom parom i osjecajem a ne da budu sa tri akorda na bini (da, vazno je sto prije biti na bini :roll: ).... Kurt Cobain je na svirkama razbijao gitare, jer mu nisu bile ni potrebne. Trebao ih je makar dati nekome tko istinski zna svirati. Davno sam preslusao "In Utero" koji je jednostavno los do bola. Vidi se nije ni kompanovano niti je improvizacija nego nesto sto je slucajno ispalo tijekom njegove zajebancije s gitarom kad mu je ponestalo heroina. Nazalost, to je tako. Veci strucnjaci od njega su oni koji su instalirali na scenu. Oni su profesionalci u svom zanatu i znaju kako nekog podignuti a kako ga srusiti. Da se on nije ubio 1994. godine, ubio bi se 1997 ili mozda 1999, jer njegova karijera je vec tada nestala. Onaj Dave Grohl je jos malo uzivao zahvaljujuci Nirvani sa svojim Foo Fightersima, ali evo i on nestaje. Glazba koju ja slusam nikad neces vidjeti na mainstream-u, ali moja glazba u svom krugu vjecno zivi i nikad nece nestati.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 20/02/2007 19:04

Maksim wrote:Najgori band 90ih a Cobain jedan od najlosijih gitarista koji su se ikad pojavili na tzv. mainstream-sceni. Sama njegova pojava na MTV-mainstreamu dokazuje koliko mu je stalo do muzike i koliko se vise profilirao kroz svoje price o teskim trbusnim bolovima koje je pokusao smiriti kroz konzum heroina :roll:

Nirvana je bila fenomen kao sto su to danas Britney Spears, Linkin Park (nisu vise In :lol: ), Limp Bizkit (isto nisu vise In :lol: ) itd...... Britney Spears svoju karijeru pokusava spasiti sa brijanjem glave a Kurt Cobain je to pokusao sa samoubojstvom :-D

Plus, Nirvanina glazba uopce nije Grunge! Grunge su Pearl Jam, Green River, Mudhoney, dijelom Alice in Chains i Mother Love Bone koji su imali i Glama u muzici a i njihov preminuli pjevac Andy Wood se tako profilirao. Nirvana su bili alternativno trlahanje i to je to. Njihovi fanovi su bili djecurlija i danas dan su djecurlija, ali sve ih je manje i pogodite zasto: Nirvana na MTV-u nije vise toliko prezentna kao do prije par godina kad se cesto pustao njihov Unplugged i kad su se cesto pustali njihovi spotovi i dokumentarci o pozeru Kurt Cobainu.

I najsmjesnije su mi price o tome da li ga je ubila njegova zena ili je platila onog budalasa El Duce-a kojeg je prije par godina zgazio vlak (on je tvrdio da mu je ona nudila nekih 30. 000 dolara da smakne Cobaina) da ga ubije ili se on jednostavno stvarno sam upucao, a to je bilo kao nemoguce radi kolicine droge u njegovoj krvi radi koje nije mogao navodno ni olovku drzati a kamoli pusku.

Tacno.

Iz istog razloga su se ubili Jim Morrison, Jimy Hendrix, Janic Joplin i Layne Staley, sve ne bi li se dokopali slave.

I mogu ti reci da i njih sve manje vidim na MTV :lol: :lol: :lol: :lol:

bih_finest

Post by bih_finest » 20/02/2007 19:23

Maksim nemoj se uvrijediti, al lupetaš obične gluposti. Ti ćeš sada ovdje pričati ko je kakav umjetnik, šta ti bolan znaš, samo to što si vidio na MTV i pročitao u wikipediji. Kurt Cobain je za mene legenda i to će ostati.
"Monkey see, monkey do, rather be dead than cool" - Cobain, Stay Away

aNTropocentrio

Post by aNTropocentrio » 20/02/2007 20:12

Maksim je djelomično u pravu. Većina "obožavatelja" Nirvane bili su MTVovski trenderi, koji bi slušali i Šabana da se pojavio na MTVu (ne mislim isključivo na ove prostore). Dolazili su na koncerte da čuju Smell like teen spirit, oblačili poderane farmerke i mislili da se bune protiv sistema.
(obratite pažnju na aplauze u Unplugged-u, tj koje pjesme su dobile najjači). To su oni što danas nose majice sa (cli)Che Gevarrom.

Ja Nirvanu iskreno volim, slušam već dugi niz godina. Ne znam koji dio mi se više sviđa, muzika ili tekstovi.

PS: :x :x GLAM :x :x

PPS: Ja mislim da se ubio zbog voćnog jogurta sa šumskim voćem.
Last edited by aNTropocentrio on 21/02/2007 00:27, edited 1 time in total.

_sa_

Post by _sa_ » 20/02/2007 22:23

naravno da je imao mana, ali spram danasnje muzike koja je obicna komercijalna splacina - bio je talent i po!
kraj devedesetih je i zvanicna smrt muzike, bar meni jer od ovih "novih" svaka stota pjesma mi se svidi.
cast izuzecima

Animal

Post by Animal » 20/02/2007 22:44

Kao umjetnika ga cjenim isto koliko i mnoge druge iznimno talentovane muzicare koji su se pojavljivali svih ovih godina.. Kao covjeka, hmm, ma vjerovatno nije vrijedan ni jedne rijeci napisane o njemu. Obicni narkoman i primjer kako ne treba zivjeti zivot. Pitam se sta bi bilo sa njim da je i sada ziv.. Vjerovatno bi se pretvorio u lika kao sto je Axl Rose..
Realno, da je imao imalo mozga ne bi se desilo ono sto se desilo..

I uvijek me nervirala ta pojava da se velicaju ljudi koji su se ubili, predozirali pa crkli itd.. Npr. Lennon je legenda.. On je zivio zivot velikog covjeka, kao sto je i bio, a zivot mu je nasilno oduzet..
I da razjasnimo, Nirvanu pravo volim i jedan su mi od najdrazih bendova.. U mojim ocima Chris Novoselic je sto puta veca licnost, osnovao je Nirvanu, bio babo u svojoj grupi i nije se ubio (koliko god ovo glupo zvucalo)..

Maksim

Post by Maksim » 21/02/2007 12:55

bih_finest wrote:Maksim nemoj se uvrijediti, al lupetaš obične gluposti. Ti ćeš sada ovdje pričati ko je kakav umjetnik, šta ti bolan znaš, samo to što si vidio na MTV i pročitao u wikipediji. Kurt Cobain je za mene legenda i to će ostati.
"Monkey see, monkey do, rather be dead than cool" - Cobain, Stay Away

Ma dobro, ja sam rekao svoje misljenje. O Nirvani znam nesto nego samo ono sto sam vidio na MTV-u. Da su Nirvana bili neki idealisti, ne bi napustili Sub Pop i otisli u New York kod Geffen-a. Ali najgori su uvijek oni njihovi "fanovi", ovi danasnji sa Che Guevarinim majcama kako rece netko ovdje, koji su kofol antikapitalisti. Trendovima nikad kraja.

Svaki band iz Seattle-a (Nirvana nisu ni bili iz Seattle-a, nego iz Aberdeen-a) je mnogo kvalitetniji od njih. Green River, Pearl Jam, Soundgarden, Alice in Chains, Mother Love Bone, Temple of The Dog...... svi oni su Paganiniji na gitarama spram Kurt Cobain-a i nisu se prodavali kao nesto sto nisu bili. Ovo je moj licni stav i slusati Nirvanu je stvar ukusa i tu nema problema.

Hocu samo da kazem da je Kurt Cobain bio entertainer i da je u glazbi vidio zajebanciju umjesto smisao zivota. Sve u svemu, pak je dobio ono sto je i sam htio.

Lucy, Jimi Hendrix je bog gitare i bit ce milijun puta vise upamcen od Kurt Cobain-a. On se nije ubio nego je preminuo od prekomjerne doze tableta za spavanje. Layne Staley se predozirao heroinom 2002. godine a Jim Morrison je umro od predoziranja kokainom.

dugacki

Post by dugacki » 21/02/2007 14:56

Meni je Kurt malo ''tezak'' za slusanje.Malo je stao na pola puta izmedju pravljenja dobrog texta i dobre muzike. Sve u svemu...meni ne lezi.

Hendrix

Post by Hendrix » 21/02/2007 21:47

Najgore u vezi Nirvane je što je prati ta "teen" teorija o publici.Ja sam je slušo sa 15 godina , slušam je i sa 25.Nisu mi izgubili na zvuku,čak se radije vraćam albumima Nirvane nego da slušam današnja sranja.Meni je njihova muzika super i kako god je zvali ja je zovem alternativom i to pravom.Ja imam jarana koji odbija da sluša Nirvanu "jer tamo neki srednjoškolac nosa majice njihove i sad ja da slušam"...To je glupo pravo i njima se samo desilo ono što se u suštini i Hendrixu i svim "bogovima" desilo.U pravo vrijeme bili na pravom mjestu.Meni jeste Hendrix legenda gitare ali bez medija gdje bi on bio?Isto i s Nirvanom, a to što Kurt ne svira ko Hendrix mi i odgovara, svako ima svoj stil.
Jedina stvar oko Nirvane koja mi se ne sviđa je "sjebani" imidž Kurta , depresije i tome slična sranja , muzika je za mene prije svega uživo dobra zabava a ne sjebavanje.

FFK as Lucy01

Post by FFK as Lucy01 » 21/02/2007 22:03

Maksim wrote:
Lucy, Jimi Hendrix je bog gitare i bit ce milijun puta vise upamcen od Kurt Cobain-a. On se nije ubio nego je preminuo od prekomjerne doze tableta za spavanje. Layne Staley se predozirao heroinom 2002. godine a Jim Morrison je umro od predoziranja kokainom.

Zahvaljujem na lekciji, ali sve ove cinjenice su mi poznate....ja sam spomenula par rock zvijezda iz 60-ih i 70-ih samo da dokazem svoje glediste da ne-pojavljivanje na MTV ne znaci nista (jer po toj logici "50 cent" je fantastican umjetnik, jer jedno vrijeme nije silazio sa MTV :roll: ).

Osim toga, o ukusima se ne raspravlja. Vec sam napisala da mozes da ne volis Nirvanu i uopste tu vrstu muzike, ali ne mozes nekome osporavati talenat na osnovu vlastitog ukusa, koji je mjerilo samo za tebe...

@Hendrix, srednjoskolci nosaju maice Nirvane jer Nirvana simbolizuje upravo to razdoblje u zivotu covjeka-kada sebe trazimo i nalazimo ili ne nalazimo..
Jadni Kurt nikada nije sebe nasao, ali je eto uspio da sve to pretvori u muziku koja se i danas slusa....a kakav mu je zivot posran bio, dobro je i zivio onoliko koliko je zivio...

Shamrock

Post by Shamrock » 21/02/2007 23:58

freak_with_a_laptop wrote:Meni je Nirvana super, oduvjek bila. A Kurt je jedna izvanredna licnost, veoma nadaren - nesto poput Jim Morrisona.

O ukusu se ne vrijedi raspravljat - ja ga volem :D

nije precijenjen, dobar je, samo ga nemoj s morrisonom usporedivat :x

:D

shin

Post by shin » 22/02/2007 10:43

Maksim wrote:Najgori band 90ih a Cobain jedan od najlosijih gitarista koji su se ikad pojavili na tzv. mainstream-sceni. Sama njegova pojava na MTV-mainstreamu dokazuje koliko mu je stalo do muzike i koliko se vise profilirao kroz svoje price o teskim trbusnim bolovima koje je pokusao smiriti kroz konzum heroina :roll:

Ubi lik za 10.

Steve Albini je stvorio Nirvanu.

Mada je Shellac bolji projekt.

bih_finest

Post by bih_finest » 22/02/2007 13:10

Čuj Chris Novoselić bio glavni u Nirvani, pa ko je pisao tekstove i muziku..ccc... Pročitajte koju knjigu o Cobainu i njegovom životu, pa ćete vidjeti da nije ni čudo što je bio narkić i što se ubio. Ja ev volim Nirvanu, niti nosim Che-a, niti se neš furam na rokere, niti nosim poderane tole, starke ovo ono, ali jednostavno uživam u njihovoj muzici. Kod nas ak nosiš poderane tole, dugu kosu, roker si - nema ti ravnog, kakv Jimi kakvi bakrači :-)

metal_rules_cura

Post by metal_rules_cura » 22/02/2007 14:02

bih_finest wrote:Čuj Chris Novoselić bio glavni u Nirvani, pa ko je pisao tekstove i muziku..ccc... Pročitajte koju knjigu o Cobainu i njegovom životu, pa ćete vidjeti da nije ni čudo što je bio narkić i što se ubio. Ja ev volim Nirvanu, niti nosim Che-a, niti se neš furam na rokere, niti nosim poderane tole, starke ovo ono, ali jednostavno uživam u njihovoj muzici. Kod nas ak nosiš poderane tole, dugu kosu, roker si - nema ti ravnog, kakv Jimi kakvi bakrači :-)

Aha, bas i u tim knjigama pise uvijek stvarno stanje stvari. Ionako te knjige o nekim imenima pisu uvijek "relevantne" osobe :lol: :lol:

Hendrix

Post by Hendrix » 22/02/2007 20:54

Na koncertima najveće budale su i najveće šutke prave ljudi u "finim" majicama , kakve Che guevare :D

Post Reply