Kur'an

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
electric

Kur'an

Post by electric » 29/01/2011 12:22

Essellamu Alleujkum

Draga bracho ja sam musliman istinski vjerujem da je samo jedan stvoritelj ,nazhalost ne klanjam bash svaki namaz ali se trudim da bi bio sto bolji covjek ali jedna me stvar zbunjuje zasto se u Kur'anu kazhe:
"Mi vam objavljujemo"?

KotromanichII

Re: Kur'an

Post by KotromanichII » 29/01/2011 12:25

electric wrote:Essellamu Alleujkum

Draga bracho ja sam musliman istinski vjerujem da je samo jedan stvoritelj ,nazhalost ne klanjam bash svaki namaz ali se trudim da bi bio sto bolji covjek ali jedna me stvar zbunjuje zasto se u Kur'anu kazhe:
"Mi vam objavljujemo"?

sta te ovdje treba zbunjivati

drugim rijecima "Mi vam spustamo knjigu koja je uputa za pravi put na ovom svijetu kako bi se spasili na sudnjem danu i usli u Dzennet"

nellington

Post by nellington » 29/01/2011 12:26

Ako je problem u "mi", onda

viewtopic.php?f=50&t=78469&start=0

ili

RAZLOG KORIŠTENJA ZAMJENICE 'MI' U KUR'ANU

Mislimo da bi bilo korisno objasniti razlog zbog kojeg je u navedenom ajetu korištena formulacija 'Mi'. Ovo pojašnjenje je potrebno zbog onih čitalaca koji ne razumiju duh arapskog jezika. Allah, dž. š., za Sebe koristi i prvo lice množine, 'Mi', a isto tako i prvo lice jednine, 'Ja'. Razlog tome leži u samim odlikama arapskog jezika. U arapskom, a i u nekim drugim jezicima se, prilikom izražavanja poštovanja i veličanstvenosti, ponekad koristi prvo lice množine, 'mi', koja se, zapravo, odnosi na prvo lice jednine, 'ja'. Upravo, kako u našem, tako i u većini ostalih jezika se, iz poštovanja prema sugovorniku, uobičajeno koristi drugo lice množine, 'vi', umjesto drugog lica jednine, 'ti'. I u turskom se nekad koristi množina 'mi', iako se misli na prvo lice jednine 'ja', mada to nije toliko rasprostranjeno kao korištenje množine drugog lica, 'vi'.

Ukratko, Allah, dž. š., nije ponizan; poniznost je svojstvo čovjeka, a ne Allaha, dž. š. Ovu formulaciju Allah, dž. š., koristi da bi istakao veličanstvenost, uzvišenost, poštovanje. Kur'an je objavljen na arapskom jeziku, te zbog toga nosi odlike i sadržava određene izraze svojstvene arapskom jeziku. Allahova jednoća jedna je od temeljnih poruka Kur'ana i to je sasvim očito na osnovu brojnih kur'anskih ajeta.

Želimo još nešto istaći: kada, dakle, u Kur'anu govori o Sebi, Allah, dž. š., koristi i prvo lice jednine 'Ja', a isto tako i prvo lice množine, 'Mi', kao izraz veličanstvenosti, uzvišenosti, poštovanja. Međutim, kada se o Allahu, dž. š., govori u drugom licu, uvijek se koristi zamjenica drugog lica jednine 'Ti', a nikada drugo lice množine, 'Vi'. Isto tako, koristi se treće lice jednine, 'On', a nikada se ne koristi treće lice množine, 'Oni'! Premda, na stotine puta u Kur'anu se Allah, dž. š., spominje u drugom i trećem licu, to nikada nije u množini. A to, kao što smo istakli u početku, ukazuje da je korištenje zamjenice 'Mi' samo zbog odlike arapskog jezika, a nikako da se radi o negiranju Allahove jednoće.

arzuhal

Post by arzuhal » 29/01/2011 12:27

KotromanichII wrote:
electric wrote:Essellamu Alleujkum

"Mi vam objavljujemo"?

sta te ovdje treba zbunjivati

drugim rijecima "Mi vam spustamo knjigu koja je uputa za pravi put na ovom svijetu kako bi se spasili na sudnjem danu i usli u Dzennet"

Nisi čovjeku odgovorio na selam, što je vadžib.

ALEJKUMU SELAM!

Čovjeka zanima, najvjerovatnije, šato ono ''Mi'', u množini, a nije imao kad čitati sve teme na kojima je to objašnjeno, pa mu to objasni, ne bilo ti zapoviđeno :D

KotromanichII

Post by KotromanichII » 29/01/2011 12:31

ALEJKUMU SELAM!

Čovjeka zanima, najvjerovatnije, šato ono ''Mi'', u množini, a nije imao kad čitati sve teme na kojima je to objašnjeno, pa mu to objasni, ne bilo ti zapoviđeno

alejkum selam , nisam vidio gornji dio :D

pa eto nellington je objasnio, nisam bio skuzio da je problem "Mi"

black
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Post by black » 29/01/2011 12:33

arzuhal wrote:

nemoj ovde govoriti o vadzibu a i ti isto ne odgovaras :mrgreen:

electric

Post by electric » 29/01/2011 12:37

hvala vam puno pretpostavljo da je razlog jedinstvenost arapskog jezika
da vas Allah nagradi :-D

arzuhal

Post by arzuhal » 29/01/2011 14:19

black wrote:
arzuhal wrote:

nemoj ovde govoriti o vadzibu a i ti isto ne odgovaras :mrgreen:

Jel to tebi mendub da me na dvije teme prozivaš :lol:

Al-Kindi

Post by Al-Kindi » 21/02/2011 11:29

Sa zamjenicom Mi u množini izražava se veličina nekoga, kada je u pitanju Kur'an Allah, dž.š., izražava svoju veličinu tim riječima onako kako to samo Njemu dolikuje.

P S Čak kraljevi i carevi kada se obraćaju o sebi govore u množini umjesto Ja kažu Mi. na netu sam našao sliku plakata iz Austro-U. gdje se car Franjo Josip obraća sa: Mi, Franjo Josip....

Post Reply