Kur'an

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#1 Kur'an

Post by progDVB »

Sta vi mislite o ovoj Knjizi??
Da li je za vas to knjiga puna ubleha i knjiga za lakovjerne i sujevjerne, ili mislite da je to zaista knjiga Bozije objave??
Volio bih da cujem i one koji vjeruju i one koji ne vjeruju, i njihove razloge za stav kakav imaju.
Nadam se da ce neki koji se budu javljali, ovu temu shvatiti kao mjesto na kojem ce samo i jedni i drugi iznijeti svoje misljenje, a ne kao poligon na kojem ce jedni druge da vrijedjaju.
Hvala!
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#2

Post by progDVB »

Naravno da ne moraju biti ekstremi. Ovo i jeste mjesto da svako kaze ono sto misli.
Angela, mozes li mi jos samo reci zbog cega mislis da nije Bozija objava, i koliko znas o Kur'anu? Ako si ga citala, ili ako si citala tumacenja Kur'ana, da li si procitala neke stvari koje su van okvira filozofije a u sferi naucnih tvrdnji?
Meni je ova tema zanimljiva, a tvoji komentari mi se cine poprilicno inteligentni.
Hvala ti sto si se javila, i nadam se da ce se i ostali javljati na isti nacin kao ti. Valjda se i o ovim temama moze normalno razgovarati.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#3

Post by Fair Life »

angela wrote:... Znas, kad neko ne vjeruje u Boga, onda nema tog stiha, te rijeci ili misli koja ce ga ubijediti da on ipak postoji. Tim prije sto vjernici uvijek pokusavaju dokazati sto se dokazivati i ne treba, jer nije rijec o nauci, nego o vjeri.
Moguce je, moguce ... u blizinu ajkula i te kako vjeruju oni koji su pred psima bjezali. Uvijek je bilo: "Sto je babi milo, to se babi snilo," ili cega se boji to joj pred oci izlazi (moje zapazanje).

Samo nemoj reci da ne vjerujes ni svojim ocima.

http://www.lifeisajoke.com/Animal/jaws.JPG
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#4

Post by progDVB »

angela wrote:Hvala ;)
Samo, bojim se da ti se moje objasnjenje nece svidjeti...
Angela, meni se sva objasnjenja koja su u okviru pristojnog razgovora, svidjaju. Nemoj samo da me zamisljas kao nekoga ko ce da te uvjerava u suprotno. Ja samo zelim da cujem i aspekte one price o kojima nisam vodio racuna.
angela wrote: Jednostavno sam ubijedjena, bas onako duboko kao sto si ti ubijedjen da postoji, da boga jednostavno nema. Tako da od tog polazim - boga nema i nije mogao dati objavu Muhamedu. Nadahnuce za pisanje Kurana nije, po mom misljenju, bozansko, nego politicko i Muhamedu odajem postovanje da je imao toliku mudrost i takav sluh za drustvo tog vremena.

Kuran sam nisam procitala, ali sam mnogo citala o nastanku, o istorijskim faktima vezanim za zivot Muhameda, bozija milost na njega ;) i o ljudima koji su cinili njegovo okruzenje.

Znas, kad neko ne vjeruje u Boga, onda nema tog stiha, te rijeci ili misli koja ce ga ubijediti da on ipak postoji. Tim prije sto vjernici uvijek pokusavaju dokazati sto se dokazivati i ne treba, jer nije rijec o nauci, nego o vjeri.
Angela, i ja polazim od toga da nema Boga. Od toga polazi svako. Kur'an, barem onoliko koliko sam procitao mi ne lici na politicki bilten. Nauku sam spomenuo samo u kontekstu da neke stvari iz Kur'ana, a koje ne ulaze u sferu filozofije ili politike, nauka tek godinama poslije Muhammeda a.s. potvrdjuje. razgovor ne bih volio da se vodi po sistemu uvjeravanja, jer bi bil malo glupo da jedno drugo u nesto uvjeravamo. Ja sve ov dozivljavam kao neko istrazivanje.
Vjerujes li da su u stvari stvari koje su objavljene u Kur'anu u stvari samo rezultat slucajnosti? Da li si citala Kur'ansku verziju nastanka? Ne samo "prvih ljudi Adama i Eve", nego generalno postanka svijeta i sl? Znam da Kur'an nisi, al' nesto kao sto si citala o Muhammedu a.s. da li si citala neku slicnu knjigu Kura'nskih tumacenja nastanka?
Usput...meni ne smeta ni ako budes navodila stvari iz Biblije.
(Fairov smisao za ironiju necu komentarisati, jer sam vec zamolio da u ovome ucestvuju oni koji zele ozbiljan razgovor)
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#5 Re: Kur'an

Post by pape »

progDVB wrote:Sta vi mislite o ovoj Knjizi??
Da li je za vas to knjiga puna ubleha i knjiga za lakovjerne i sujevjerne, ili mislite da je to zaista knjiga Bozije objave??
Volio bih da cujem i one koji vjeruju i one koji ne vjeruju, i njihove razloge za stav kakav imaju.
Nadam se da ce neki koji se budu javljali, ovu temu shvatiti kao mjesto na kojem ce samo i jedni i drugi iznijeti svoje misljenje, a ne kao poligon na kojem ce jedni druge da vrijedjaju.
Hvala!
Ne usudjujem se davati komentar niti o jednoj vjerskoj knjizi, pa tako ni o Kuranu. Jednostavno, nisam kompetentan, ... ne citam vjersku literaturu.
Uzasavam se, kada o istoj literaturi, procitam komentare koje iznose analfabete, a toga je na ovim religijskim temama vise nego dovoljno.
Prepadnem se vjerskih knjiga kada ih tumace oni koji nisu u stanju da nauce i da se pridrzavaju pravila vlastitog jezika, a ...... kao kompetentni su da tumace puno kompleksnija djela kao sto su vjerske knjige.
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#6

Post by manijak1 »

:D Koji razlog vuče onda tvoje repliciranje ? :D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#7

Post by pape »

manijak1 wrote::D Koji razlog vuče onda tvoje repliciranje ? :D
Dobronamjeran sam. Mozes to shvatiti kao apel istinskim poznavaocima i edukovanim u toj oblasti da ovim drugim, ........ amaterima, zacepe usta i time sprijece nepopravljivo vecu stetu koju "vjernici entuzijasti" cine vjeri nepoznavanjem materije.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#8 Re: Kur'an

Post by progDVB »

pape wrote:Prepadnem se vjerskih knjiga kada ih tumace oni koji nisu u stanju da nauce i da se pridrzavaju pravila vlastitog jezika, a ...... kao kompetentni su da tumace puno kompleksnija djela kao sto su vjerske knjige.
U pravu si, ali moje je misljenje da se demistifikacija svih tema moze sprovesti u djelo upravo razgovarom o istim. Uvijek ce biti i onih koji ce iznositi kojekakva tumacenja, ali mislim da svima treba dati priliku da kazu ono sto misle. Dobronamjeran razgovor na bilo koju temu nikada nikome nije donio nesto lose, pa se nadam da nece ni tema koju sam postavio. Ova tema iako je na pod forumu religija, ostavlja prostora da se javljaju i oni koji ne vjeruju kao i oni koji vjeruju. Uostalom, ovo nam svima moze biti kao poligon na kojem cemo pokazati koliko smo sposobni da razgovaramo, a da se istovremeno ne vrijedjamo i ne svadjamo...u protivnom, nemamo sta reci ni politicarima kojima se rugamo a koji se samo svadjaju.
DonDavudes
Posts: 814
Joined: 09/12/2003 00:00
Location: sarajevo

#9

Post by DonDavudes »

da li Kur"an Božija objava ili nije to je stvar ubjeđenja i tešmko da ćemo koga na ovom forumu ubijediti i ponuditi argumente za (ne)vjerovanje, tako da je bolje o tome ne govoriti

sto se tice jezicke strane Kur"ana to je cisto savrsenstvo. pored poruke koju nosi, sa kojom se mi mozemo slagati ili razilaziti, Kur"an je djelo neprevazidjene stilistike i prelijepog jezika (što je jedan od razloga sto vjerujem da ljudi nisu mogli napisati nešto tako lijepo)

ko imalo poznaje arapski jezik (jedan od najbogatijih jezika na svijetu) ne moze biti ne zaljubljen u Kur"an

ta čistoća jezika, milozvučnost kad se čita i tačno proračunato mjesto svakog slova(harfa) koji se uklapa u cijelinu stvar je koja prosto oduševljava. jer u prevodima se ne mogu prenijeti finese arapskog jezika (recimo,za riječ LAv u arapskom postoji oko 50 izraza)

ma Savršenstvo
User avatar
zanzibar
Posts: 205
Joined: 21/11/2003 00:00

#10

Post by zanzibar »

"Kuran sam nisam procitala, ali sam mnogo citala o nastanku, o istorijskim faktima vezanim za zivot Muhameda, bozija milost na njega i o ljudima koji su cinili njegovo okruzenje."

Angelina nemam namjeru da ti sad nesto pametujem. Ali mi je ova izjava paradoksalna. Kazes nisam procitala Kuran ali sam mnogo citala o nastanku... To mi izgleda kao kada bi mi mnogi pricali o Angelini, a ja nikada ne sjednem da poricam s njom kako bih uistinu ocjenio o kakvoj osobi se radi. :)

A sto se tice Kurana. Procitao sam ga. Definitivno mislim da ako ga je Muhamed a.s. napisao onda je to ravno cudu. A ko vjeruje u cuda?

Jedan primjer. Parafraziram ajet: "Bog je mocan da vas ponovo sastavi, pa cak i vase jagodice na prstima."

Dugo sam se pitao zasto bas jagodice, a ne oci, ruke, zube... 1300 godina kasnije nauka je potvrdila Kuran( a ne obrnuto kako to danas mnogi zele reci).
Otisak prsta(jagodica) kod svakog covjeka je razlicit. Time Bog pokazuje svoju moc, preciznost... Da li je u arabijskoj pustari prije 1300 godina, nepismeni Muhamed mogao znati da je kod svakog covjeka otisak razlicit?

Ovakvih primjera zaista ima mnogo, ali ne bih da zamaram... Ko zeli istinski odgovor na neko pitanje, vrata ce mu se otvoriti i dobit ce ga :)
dana scully
Posts: 41
Joined: 29/04/2004 19:59

#11

Post by dana scully »

pokretacu teme upucujem izraze svog osobitog stovanja i zahvaljujem sto je pokrenuo

osobno vjerujem u Boga i u Kur'an kao svetu knjigu bozije objave
Deluxe
Posts: 163
Joined: 11/05/2004 10:53
Location: Sarajevo
Contact:

#12

Post by Deluxe »

Bravo pape. Kratko i jasno, stavise mudro (Ne zezam te, ozbiljno).

pape uan pojnt i od mene (eto ukupno imaš tu pojnts)

Ja bih samo rekao da je svaka vjerska knjiga podjednako vrijedna ako se uzima iskreno, a ne iz nekih drugih motiva. Zato se često pozivam na ovaj tekst:

Citiram:

"Zaista, kakve će biti mase,
Kad je nekima stalo, da zna se malo?

Možda nikad nećemo ni znati,
I samo ćemo ratovat i patit' dok će vragovi krasti.
Zato živimo dopola puni straha i vjere i skrivenog bola.
U blatu materije i privatizacije
Topovsko meso na bedemu šta dili civilizacije,
Daleko od Boga daleko od istine.
Takvo je vrime, moderno je biti bez vrline
."

"Samo sam uteg na vagi univerzuma,
Na njoj balansira ravnoteža mog uma.
Skeptičnost me vezala za iskustva.
Ne želim bit' artikal
Na štandu potrošačkog društva.
Al' šta sam usrid svemira,
Nemam mira noćima,
Dok mi smisao egzistencije
Nestaje pred očima

Čini se, samo šeprtlja u očima
Ispravnih i ispranih
Dok nam priti osamdeset četvrta.
Sve je super, hvataj let,
Zajaši Internet i hrli u "Vrli Novi Svijet".
Puši u balon pun informacija.
Napetost raste, al' to je demokracija.
I nema straha, jer rođena je nacija,
Novo igralište svjetskih korporacija.
Igra se zove “Ugrabi svoj komad kolača
I prodaj stavove ako se dobro plaća.”
I biraj šta ćeš, Budu, Alaha il' Krista,
Il' si ateista, stvar je ista sve dok si materijalista.

Stada površne mode, kako dođe tako ode.
stojce
Posts: 3
Joined: 06/03/2009 01:37

#13 Re:

Post by stojce »

dana scully wrote:pokretacu teme upucujem izraze svog osobitog stovanja i zahvaljujem sto je pokrenuo

osobno vjerujem u Boga i u Kur'an kao svetu knjigu bozije objave
Kako mozes da dokazes da Kuran je Božja objava molim te dokaži mi to. Moja tvrdna je da je Biblija božja reč i da ona samo ima Autoritet i ona je data za pouka nama a ne kuran.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#14 Re: Re:

Post by dr.gog »

stojce wrote:
dana scully wrote:pokretacu teme upucujem izraze svog osobitog stovanja i zahvaljujem sto je pokrenuo

osobno vjerujem u Boga i u Kur'an kao svetu knjigu bozije objave
Kako mozes da dokazes da Kuran je Božja objava molim te dokaži mi to. Moja tvrdna je da je Biblija božja reč i da ona samo ima Autoritet i ona je data za pouka nama a ne kuran.
Ne upadaj u forumske diskusije kao slon u staklaru, izvini na izrazu :) .Malo poštovanja i senzibiliteta prema drugima , a ne sirovog prozelitizma!

Da se citiram:
dr.gog wrote:Zdravo.

Ne postavljaj tekstove od kilometra na temama starim 3 godine.Mnogi korisnici nisu više aktivni i ne mogu ti odgovoriti.Postavi temu sažeto i smisleno ,novu temu i postavi na njoj pitanja i slično.
Pokušaj da ne postavljaš isuviše činjenica u jednom jedinom tekstu.
Na koncu, prelistaj neke starije rasprave kako se nebi ponavljale jedne te iste stvari u nedogled.
Hvala.
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#15 Re: Kur'an

Post by Mutazilah »

Kako mozes da dokazes da Kuran je Božja objava molim te dokaži mi to. Moja tvrdna je da je Biblija božja reč i da ona samo ima Autoritet i ona je data za pouka nama a ne kuran.
Indirektni dokaz i jedan od centralnih kriterija Kurana:

A zašto oni ne razmisle o Kur’anu? Da je on od nekog drugog, a ne od Allaha, sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti. (4:82)


Direktni dokaz nije moguc (Tractatus islamico philosophicus):

1.Postoje dvije istine: formalna i intuitivna
1.1. Formalna istina je dokaziva i dokazana unutar aksiomatskih sistema. O njoj se moze razgovarati ukoliko sagovornici prihvate iste skupove aksioma.
1.2. Intuitivna istina nije dokazana niti se moze dokazati. Ona transcendentira aksiomatske sisteme. O njoj se ne smije razgovarati, jer sagovornici nemogu shvatiti govornika. Worüber man nicht sprechen kann, darüber muss man schweigen!
2. Relevantni Svijet je sve ono sto je formalna istina.
2.1.Formalne istine su apriori analiticke (ne stvaraju novo znanje koje se nije moglo i teorijske spoznati)
2.2. Intuitivne su sinteticke istine (stvaraju novu spoznaju)
3. Kuran je ujedno i formalna i intuitivna istina.
3.1. Kuran je formalna istina jer je jedini aksiomatski sistem na svijetu koji je konzistentan (4:82)
3.1.1. Svi drugi formalni sistemi su prema Kuranu formalno inkonzistentni (4:82)
3.1.2. Zaista su svi formalni sistemi jaci od aritmetike (sadrzi barem Peanove aksiome) nepotpuni/inkozistentni (1 Gödelov Teorem o Nepotpunosti)
3.1.3. nije dokazivo da je jedan formalni sistem, jaci od aritmetike potpun (2. Gödelov Teorem o Nepotpunosti)
3.1.4. Nije moguce dokazati da je Kuran potpun, ali istodobno nije dokazano da je inkonzistentan (Zbog teskoca formalizacije jezika i 2 Gödelsovo Teorema)
3.1.5. Kuran, kao intuitivna istina, po definiciji, nije dokaziv.
4. Dokazivost i istina se ne poklapaju u formalnim sistemima, a jos manje u realnom svijetu.
4.1.Postoje, dakle, istine koje nisu dokazive!
5. Nije moguce dokazati da je kuran Bozija rijec, iako ona to jeste.
User avatar
ja.neron
Posts: 3272
Joined: 15/10/2007 14:58
Location: haj-nehaj

#16 Re: Kur'an

Post by ja.neron »

Kako mozes da dokazes da Kuran je Božja objava molim te dokaži mi to. Moja tvrdna je da je Biblija božja reč i da ona samo ima Autoritet i ona je data za pouka nama a ne Kur´an.
a što u Bibliji imaju dijelovi nazvani po apostolima od kojih neki nisu ni vidjeli Isus-a ili Isa a.s. ili što je Bog sjeo da se odmori šestog dana stvaranja ili kako Bog ne zna da je svijetlo dobro
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25804
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#17 Re: Kur'an

Post by BHF_Manijak »

Vec se hiljadam puta govorilo o ovoj temu,a ja bi svakome preporucio koga to zanima naravno da procita knjigu :Kur`an,Biblija i nauka"!!tu imaju svi odgovori......
User avatar
Ateista
Posts: 46573
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#18 Re: Kur'an

Post by Ateista »

Mutazilah wrote:
Kako mozes da dokazes da Kuran je Božja objava molim te dokaži mi to. Moja tvrdna je da je Biblija božja reč i da ona samo ima Autoritet i ona je data za pouka nama a ne kuran.
Indirektni dokaz i jedan od centralnih kriterija Kurana:

A zašto oni ne razmisle o Kur’anu? Da je on od nekog drugog, a ne od Allaha, sigurno bi u njemu našli mnoge protivrječnosti. (4:82)


Direktni dokaz nije moguc (Tractatus islamico philosophicus):

1.Postoje dvije istine: formalna i intuitivna
1.1. Formalna istina je dokaziva i dokazana unutar aksiomatskih sistema. O njoj se moze razgovarati ukoliko sagovornici prihvate iste skupove aksioma.
1.2. Intuitivna istina nije dokazana niti se moze dokazati. Ona transcendentira aksiomatske sisteme. O njoj se ne smije razgovarati, jer sagovornici nemogu shvatiti govornika. Worüber man nicht sprechen kann, darüber muss man schweigen!
2. Relevantni Svijet je sve ono sto je formalna istina.
2.1.Formalne istine su apriori analiticke (ne stvaraju novo znanje koje se nije moglo i teorijske spoznati)
2.2. Intuitivne su sinteticke istine (stvaraju novu spoznaju)
3. Kuran je ujedno i formalna i intuitivna istina.
3.1. Kuran je formalna istina jer je jedini aksiomatski sistem na svijetu koji je konzistentan (4:82)
3.1.1. Svi drugi formalni sistemi su prema Kuranu formalno inkonzistentni (4:82)
3.1.2. Zaista su svi formalni sistemi jaci od aritmetike (sadrzi barem Peanove aksiome) nepotpuni/inkozistentni (1 Gödelov Teorem o Nepotpunosti)
3.1.3. nije dokazivo da je jedan formalni sistem, jaci od aritmetike potpun (2. Gödelov Teorem o Nepotpunosti)
3.1.4. Nije moguce dokazati da je Kuran potpun, ali istodobno nije dokazano da je inkonzistentan (Zbog teskoca formalizacije jezika i 2 Gödelsovo Teorema)
3.1.5. Kuran, kao intuitivna istina, po definiciji, nije dokaziv.
4. Dokazivost i istina se ne poklapaju u formalnim sistemima, a jos manje u realnom svijetu.
4.1.Postoje, dakle, istine koje nisu dokazive!
5. Nije moguce dokazati da je kuran Bozija rijec, iako ona to jeste.
Po mom misljenju upravo ima puno protivrjecnosti.
Tacke koje si naveo je dobar pokusaj da se jedna vjerska knjiga pokusa postaviti kao apsolutna istina koju nije potrebno dokazivati i jedini argument ti je to da ne treba imati argumente jer "ona to jeste". Ko ti garantuje da neka druga knjiga nije to, recimo biblija? Katolici i pravoslavci mogu koristiti potpuno iste argumente, da to ne treba dokazivati, kako ti znas da si u pravu a oni nisu?

Ako je nekom to dovoljno - njegov izbor, meni definitivno nije.
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#19 Re: Kur'an

Post by Mutazilah »

Ja upravo tvrdim da nije moguce dokazati da je Kuran Bozija objava. Nisi me shvatio.
a što u Bibliji imaju dijelovi nazvani po apostolima od kojih neki nisu ni vidjeli Isus-a ili Isa a.s. ili što je Bog sjeo da se odmori šestog dana stvaranja ili kako Bog ne zna da je svijetlo dobro
Imam Shafija u svojoj knjigama zastupa misljenje da su hadisi Bozija Objava. To misljenje je i danas mahom sunitska dogma. Stoga bi htio da postavim i tebi povratno pitanje: Kako to da hadiske zbirke nose imena ljudi od knjih NIKO nije vidio Muhammeda?

Iako je tvoja kritika biblije opravdana, moras biti siguran da i sam ne cinis istu gresku drugdje.

Mir
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25804
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#20 Re: Kur'an

Post by BHF_Manijak »

Kako mozes takvu glupost izvaliti dragi mutazileh??mozes dokazati da je objava od Gospodara ljudima koji hoce da shvate a koji nece Boze moj....sta bi im sad!
User avatar
navratiponekad
Posts: 179
Joined: 02/02/2009 22:34

#21 Re: Kur'an

Post by navratiponekad »

Ko nije pročitao KUR; AN nemože govoriti o tome
PA EVO MALO UPUTA-Kur'an se sastoji od 114 sura sa ukupno 6210 ajeta isključujući 113 bismilla koje se obično podrazumijevaju kao bezbrojne, ili 6323 uključujući i njih; tačan broj ajeta je različit, ne zbog sadržaja, nego zbog različitih metoda njihovog brojanja. Muslimani obično povezuju sure, ne sa njihovim brojevima, nego sa arapskim imenima koja su izvedena na neki način iz dane sure. Sure nisu poredane po hronološkom redu, nego prvenstveno prema veličini sura. Nakon kratkog uvoda, Kur'an nastavlja sa najdužom surom, a završava sa kraćima.

Kur'an je jedna od prvih pisanih knjiga u Arabiji. On je napisan u ranoj formi klasičnog arapskog jezika, poznatog u engleskom jeziku kao "Kur'anski" arapski. Postoji nekoliko ostalih primjera arapskog iz tog vremena.

Ubrzo nakon smrti Muhameda a.s. 632. godine, Islam se proširio izvan Arabije, te osvojio većinu tadašnjeg "civiliziranog" svijeta. Arapi su morali da se suoče sa milionima stranih osoba, sa kojima su morali na neki način komunicirati. Jezik se brzo mjenjao da bi mogao odgovoriti novonastaloj situaciji, gubeći na svojoj kompleksnosti i nejasnom rječniku. Nekoliko generacija nakon Poslanikove smrti, mnoge riječi korištene u Kur'anu postale su nejasne za obične ljude koji su govorili svakodnevni arapski, budući da se arapski jezik puno promjenio, velikom brzinom. Beduini su govorili izmjenjenim jezikom, prihvatljivo malom brzinom izgovaranja, tako da su rani arapski leksikografi njih tražili da im objasnjavaju teške riječi ili razjašnjavanju neke tačke gramatike. Dijelom zbog potrebe religije da objasni Kur'an slabijim govornicima, arapska gramatika i leksika su postale značajne nauke, pa je model za literarni jezik zadržao do danas taj govor iz Kur'anskih dana, prije nego neki trenutno važećih dijalektata.

Muslimani smatraju Kur'an velikim i značajnim zbog njegove poezije i dotjeranosti, kao i da je ta njegova literarna perfekcija dokaz njegovog božanskog porijekla. Budući da je ta perfekcija vidljiva samo za govornike arapskog jezika, stoji kao još jedan razlog zašto se samo originalni arapski tekst smatra kao pravi Kur'an. Prevodi su smatrani manje sjajni, prije kao interpretacije božijih poruka, negoli same direktne poruke od Boga. Tradicionalno upravljanje prevodima i publikacijama Kur'ana daje upute da kada je knjiga izdana, ona ne može imati jednostavni naslov "Kur'an". Naslov uvijek mora da sadrži odredbeni pridjev (sprečavajući konfuziju sa ostalim "recitacijama", u arapskom smislu), pa zbog toga najviše izdanja Kur'ana nose naslove poput Sveti Kur'an, Plemeniti Kur'an, i ostale naslove sličnog značenja.

Svaki priznati učenjak islamske škole trebao bi biti u mogućnosti da u najmanju ruku čita i razumije Kur'an u njegovoj originalnoj formi. Mnogi muslimani, djeca i odrasli, uključujući i one koji uopće ne razumiju arapski jezik, uče Kur'an djelomično ili u cjelini, u originalnom obliku, jer je to zaista potrebno radi obavljanja namaza (molitve).
Kur'an je sveta Božja knjiga koja je objavljena Božjem poslaniku Muhammedu (s.a.v.s.). Objava je počela u mjesecu Ramazanu. Božji poslanik Muhammed (s.a.v.s.) je kao i obično meditirao u pećini Hira, kad mu se melek Džibril ukazao i počeo sa : "Čitaj u ime Gospodara svoga koji stvara!" Tada je Muhammed a.s odgovorio da ne zna da čita, ali je Džibril nekoliko puta ponovio "Čitaj!" To je bio Muhammedov a.s. prvi susret sa Džibrilom. Objava Kur'ana u potpunosti trajala je 23 godine, jedan dio objavljen je u Mekki, dok je drugi dio objavljen u Medini. U početku ljudi su Ga učili napamet a kasnije su počeli i da Ga zapisuju. Noć kada je Allah dž.š. upotpunio Kur'an zove se Lejletul kadr (Noć kadr).

Kur'an je najčitanija knjiga na svijetu. Ima preko 2 miliona hafiza, tj. ljudi koji znaju čitav Kur'an napamet. Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: "Najbolji među vama su oni koji uče Kur'an i druge podučavaju njemu."

Opisan je kao Uputa za bogobojazne. U Kur'anu stoji: "Ramazan je mjesec u kojem je počelo objavljivanje Kur'ana, koji je uputa za sve ljude." Što se tiče bogobojaznih njima je Kur'an uputa, jer oni uzimaju korist od njega i slijede "svjetlo koje iz njega svijetli". Što se tiče drugih, Kur'an je uputa za njih zato što im objašnjava pravi put, oni mogu da ga slijede ili ne, ali ipak znaju da je to Allahov govor.

Postoje dvije vrste upute:

* Uputa nadahnuća tj. da čovjek bude nadahnut od Allaha dz.s. u slijedjenju pravog puta. Ograničena je samo na vjernike.
* Uputa objašnjenja i namjeravanja tj. da čovjeku bude objašnjen pravi put, dobro i zlo, šteta i korist. Ova uputa je opća za sve ljude.

Muslimani smatraju da Kur'an upućuje ka onome sto je najispravnije tj. upućuje ka putu koji je najispravniji, najnepristrašniji i najpravedniji. Kaže Allah dž.š: "Zaista ovaj Kur'an upućuje ka onome što je najispravnije i donosi radosne vijesti vjernicima koji čine dobra djela da ih čeka velika nagrada." (El-Isra, 9.)
Muslimani naspram Kur'ana imaju velike obaveze i to savladavanje čitanja Kur'ana na arapskom jeziku, podučavanje djece njemu, nastojanje da se uči napamet i bez grešaka. Rekao je Allahov Poslanik, s.a.v.s.: "Najbolji među vama su oni koji uče Kur'an i druge podučavaju njemu."

Ono što se traži od muslimana je da uloži maksimalan trud u učenju Kur'ana i nije dovoljno da se ograniči samo na suhoparno izgovaranje harfova, ako je u mogućnosti da se usavrši u tome i da ga izgovara (uči) na najispravniji mogući način. Poslanik, s.a.v.s je obećao dvostruku nagradu čovjeku koji ući Kur'an a teško mu je da pravilno izgovara sve njegove riječi, pa kaže: "Onaj koji uči Kur'an mučeći se imat će dvostruku nagradu." Ovo važi samo za one koji nisu u mogućnosti da potpuno pravilno uče Kur'an. Međutim oni koji mogu naći učitelja, koji će ih ispravno podučiti i u mogućnosti su da savladaju materiju, obavezni su da to urade. Kaže Poslanik, s.a.v.s.: "Onaj koji je vješt u učenju Kur'ana bit će sa cjenjenim i plemenitim Allahovim izaslanicima (melecima na Sudnjem danu)." Važno je spomenuti da onaj koji nije kadar da usavrši svoje učenje ne smije zanemariti učenje Kur'ana, nego je obavezan da ga uči onako kako je u mogućnosti. Allah, dž.š. kaže: "Allah ne opterećuje nikoga preko njegovih mogućnosti." (El-Bekare, 268.)

NAJBOLJE BI BILO DA SE OVA TEMA ZAKLJUČA,DOK JOŠ NIJE OTIŠLA KRIVIM PUTEM
OVO JE TEMA ZA ONE KOJI SU GA PROČITALI,ZA ONE KOJI VJERUJU U BOŽIJU OBJAVU I U SVETU KNJIGU,I O TOME NEMA RASPRAVLJANJA
stepsky
Posts: 127
Joined: 24/02/2009 00:02

#22 Re: Kur'an

Post by stepsky »

Bas vaml je pametan izbor teme. NI manje ni vise nego Kuran. Sutra ce Biblija, pa Tora i t.d. Ovo je ona logika "sto da se ne diskutuje, mi hocemo da budemo demokratsko drustvo".
Toplo vam savjetujem da ovo sklonite sa foruma, jer ne znate ko ovo cita i kako ce to da razumije. Ovakve su teme za vrhunske eksperte i potpuno nepotrebne u ovom vremenu uopste.

Oni koji navode ajete iz Kurana neka se okanu corava posla, jer ih mozda pogresno razumiju ili se pogresno koriste njima kao dokazima.

Ova vrste demokratije je ravna slobodi da diskutujemo o vasoj intimi, da diskutujemo o vasim majkama, ocevima, braci i sestrama ili o vasim fizickim, psihickim osobinama o vasem IQ ili karakteru.
Mozda je demokratski i da precesljavamo i vasu bubuljicu na nezgodnom mjerstu i....
Demokratija nije laprdanje bez granica nego imati mjeru, osjecaj i razumijevanje.

Gospodo moderatori dodjite do sebe i razmislite sta radite. Ni vi niste bogom dani da odredjujete sta je u vezi Kurana uvredljivo ili prihvatljivo. Prevelika je ovo tema za vas.
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#23 Re: Kur'an

Post by Mutazilah »

Postoje dvije vrste upute:

* Uputa nadahnuća tj. da čovjek bude nadahnut od Allaha dz.s. u slijedjenju pravog puta. Ograničena je samo na vjernike.
* Uputa objašnjenja i namjeravanja tj. da čovjeku bude objašnjen pravi put, dobro i zlo, šteta i korist. Ova uputa je opća za sve ljude.
Nijednom čovjeku nije dato da mu se Allah obraća osim na jednom od tri načina: nadahnućem, ili iza zastora, ili da pošalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono što On želi. - On je, zaista, Uzvišen i Mudar! (42:51)

Po Bogu ljudi, citajte Kuran ...

Na Dan kada nevjernik prste svoje bude grizao govoreći: "Kamo sreće da sam se uz Poslanika Pravoga puta držao,
kamo sreće, teško meni, da toga i toga za prijatelja nisam uzeo,
on me je od Kur’ana odvratio nakon što mi je priopćen bio!" - a šejtan čovjeka uvijek ostavlja na cjedilu -
Poslanik je rekao: "Gospodaru moj, narod moj ovaj Kur’an izbjegava!"
(25:27-30)
Mutazilah
Posts: 253
Joined: 31/08/2008 17:21

#24 Re: Kur'an

Post by Mutazilah »

Ovakve su teme za vrhunske eksperte i potpuno nepotrebne u ovom vremenu uopste.

Oni koji navode ajete iz Kurana neka se okanu corava posla, jer ih mozda pogresno razumiju ili se pogresno koriste njima kao dokazima.
A Mi smo Kur’an učinili dostupnim za pouku - pa ima li ikoga ko bi pouku primio? (54:17)

A Mi smo Kur’an učinili dostupnim za učenje napamet i pouku, pa ima li ikoga ko bi pouku primio? (54:22)

A Mi smo Kur’an učinili dostupnim za pouku, pa ima li ikoga ko bi pouku primio? (54:32)

A Mi smo Kur’an učinili dostupnim za učenje napamet i pouku, pa ima li ikoga ko bi pouku primio?! (54:40)

Tako Mi Knjige jasne, (44:2)
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25804
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#25 Re: Kur'an

Post by BHF_Manijak »

A ti sad hoces reci Mutazileh da razumijes sve iz Kur`ana,uh eto tamana,napisi nam ti neki tefsir,pa taman pretekni ibn kesirov,ha ya,vidim ogromno znanje imas,samo ne znam kako se za tebe nije proculo,fakat!!svako ubogu disciplinu poznajes,akaid,ahlak,tefisr,kiraet...ma nema,doktor nauka!
ja ti grantujem da pola ajeta ne bi razumio,jer postoje muhkem mutesabih ajeti,jer i u Kr`anu samom pise,"On tebi objavljuje Knjigu, u njoj su ajeti jasni, oni su glavnina Knjige, a drugi su manje jasni. Oni čija su srca pokvarena - željni smutnje i svoga tumačenja - slijede one što su manje jasni. A tumačenje njihovo zna samo Allah i oni koji su duboko u nauku upućeni. "Mi vjerujemo u njih, sve je od Gospodara našeg!" - govore oni. (Ali Imran 7)dakle nemoj pricat da ti je sve jsno kad jasno pise da ti ne moze biti!!!
Locked