"KUPUJMO DOMACE - OBNOVIMO BiH"

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

StLouis

"KUPUJMO DOMACE - OBNOVIMO BiH"

Post by StLouis » 12/06/2006 22:01

Kupovanjem domace robe, pomazemo domacu privredu, i stvaramo nova radna mjesta u BiH.

Koliko gledate pri odabiru robe; odkud je, porijeklo, kvalitet...?
Ja uvijek odabirem BH proizvode, no ipak, kvalitet mi je prvi na ljestvici.

BH proizvodi nisu dovoljno zastupljeni u USA. U gradu u kojem zivim obitava ca. 70.000 Bosanaca & Hercegovaca - potencijal je veliki, no od robe na policama samo neki lokumi, dedo kocke i mineralna voda i neke bakrene dzezve :-) eto da sve nebi bilo tako crno imamo i Vispakovu kafu i Agrokomercev Tops
8-)

Zamislite da samo ovih 70.000 potrosaca mjesecno kupi BH proizvode u vrijednosti od $50.00 - hajmo matematicari i ekonomisti brojke i cinjenice na vidjelo :)

p.s: prestanite slati bakrene dzezve, puna su ih skladista, saljite nesto novo, kvalitetno, i nemora biti u pozlacenoj ambalazi :D

:bih: "KUPUJMO DOMACE - OBNOVIMO BiH" :bih:

Stitch__

Post by Stitch__ » 12/06/2006 22:07

odnos cijena/kvalitet je vazda prvi :D

a onda uvijek navlacim da bude made in BiH...al ni sav patriotizam svijete me nece natjerat da npr kupim one odvratne ovako hrenovke... :-?

jebiga ako nevalja nevalja :roll:

branimir_s

Post by branimir_s » 12/06/2006 22:18

Kupujem ono sto je kvalitetno i zdravo pa makar bilo i iz tunguzije.A sto se tice BiH sve neke patriote, a ovamo nam uvaljuju sve i svasta. Pivo je dobro, a ostalo...

StLouis

Post by StLouis » 12/06/2006 22:20

Stitch, ima li kod vas bakrenih dzezvi? :D

U mojem susjedstvu jedan nas zemljak otvorio trgovinu --- opa "Dragulj Bosne"... svakojakih rekvizita; letecih cilima, tespiha, dzezvi, slika dzamija iz emirata, omana, pakistana...nista za klopati :roll: sve nacickano i nemozes proci a da ne zapnes za dzezve :-)

:bih:

Last_one

Post by Last_one » 12/06/2006 22:22

:) :)
Evo ja zaista uvjek nastojim uzeti bh proizvod,to je moj mali doprinos!!!
Samo je cinjenica da mi jos uvjek previse uvozimo,nama ne treba mlijeko iz Hrvatske kad imamo sasvim realne domace kapacitete....al zato nam poljoprivrednici vec godinu dana "kampuju" pred vladom!!!! :? :?
Nego hajmo mi ovdje na forumu pokrenuti peticiju protiv prekomjernog uvoza???!!!

s31

Post by s31 » 12/06/2006 22:23

I ja bih da sam u USA kupovala BH proizvode, ali nisam pa kupujem sto mi se svidja.

StLouis

Post by StLouis » 12/06/2006 22:26

problem ne lezi u prekomjernom uvozu, vec u neproduktivnosti BH privrede i nesolidarnosti BH potrosaca s BH privredom, bili oni u BH ili u dijaspori. nrp. zasto bi neko kupovao cokoladu milku ako bi neka BH firma proizvodila kvalitetne slatkise i sl.

StLouis

Post by StLouis » 12/06/2006 22:30

Ove zime ja i jos nekoliko prijatelja planiramo napraviti kampanju u STL na temu; "KUPUJMO DOMACE - OBNOVIMO BiH". Treba nam podrska BH proizvodjaca, koji su voljni da se jace, i agresivnije predstave na americkom trzistu.

dacimir

Post by dacimir » 12/06/2006 22:32

sve sto se uvozi u bih je nekvalitetno.negdje sam cuo da je cokolada milka drugacija u istocnoj evropi nego na zapadu.naravno kvalitetnija je na zapadu.ja vjerujem da je tako i za milku i za sve ostale proizvode koji se uvoze u bih.kupujmo domace nama ionako smece uvoze.

Last_one

Post by Last_one » 12/06/2006 22:36

StLouis wrote:Ove zime ja i jos nekoliko prijatelja planiramo napraviti kampanju u STL na temu; "KUPUJMO DOMACE - OBNOVIMO BiH". Treba nam podrska BH proizvodjaca, koji su voljni da se jace, i agresivnije predstave na americkom trzistu.

To je super od vas...
Ima takvih a samo treba stupiti u kontakt sa njima!!!!

StLouis

Post by StLouis » 12/06/2006 22:41

Last_one wrote:
StLouis wrote:Ove zime ja i jos nekoliko prijatelja planiramo napraviti kampanju u STL na temu; "KUPUJMO DOMACE - OBNOVIMO BiH". Treba nam podrska BH proizvodjaca, koji su voljni da se jace, i agresivnije predstave na americkom trzistu.

To je super od vas...

Ima ovdje neka BH privredna komora ali sve je to jalovo, mislim rade tako-tako, ali samo na podrucju grada. Treba ici sire-preko bare. Zaista, mislim da je moralna duznost svakog od nas izvan granica domovine, da bilo kojim cinom podpomognemo BH ekonomiju. Ima nas dovoljno da bi uspjeli.

Isto tako postoji inicijativa tj. ideja da pobratimo St.louis s jednim od BH gradova, sto bi bilo od znacaja.

Last_one

Post by Last_one » 12/06/2006 22:49

StLouis wrote:
Last_one wrote:

To je super od vas...

Ima ovdje neka BH privredna komora ali sve je to jalovo, mislim rade tako-tako, ali samo na podrucju grada. Treba ici sire-preko bare. Zaista, mislim da je moralna duznost svakog od nas izvan granica domovine, da bilo kojim cinom podpomognemo BH ekonomiju. Ima nas dovoljno da bi uspjeli.

Isto tako postoji inicijativa tj. ideja da pobratimo St.louis s jednim od BH gradova, sto bi bilo od znacaja.

Odlicno!!!!
Za svaku pohvalu...ali ja smatram da je puno bolje da se povezete direktno sa privrednom komorom U bih....Mozda cak i preko ministarstva vanjskih poslova....ili direktno sa privrednicima...
Ono sto ja smatram da je takodje dobro jeste da se uspostave kontakti sa domacim udruzenjima poljoprivrednika i da se njihovi proizvodi izvezu...Oni jos imaju natural sve,sto danas jako dobro prolazi!!!

StLouis

Post by StLouis » 12/06/2006 23:00

Last_one wrote:
StLouis wrote:
Last_one wrote:

To je super od vas...

Odlicno!!!!
Za svaku pohvalu...ali ja smatram da je puno bolje da se povezete direktno sa privrednom komorom U bih....Mozda cak i preko ministarstva vanjskih poslova....ili direktno sa privrednicima...
Ono sto ja smatram da je takodje dobro jeste da se uspostave kontakti sa domacim udruzenjima poljoprivrednika i da se njihovi proizvodi izvezu...Oni jos imaju natural sve,sto danas jako dobro prolazi!!!

Upravo tako! Originalna ideja je bila da direktno kontatktiramo neke od nasih firmi, i da ih ugostimo ovdje, i ujedno napravimo prezentaciju njihovih proizvoda. Prirodna/makrobioticka hrana bi bio uspjeh ali nisam siguran da bi zainteresiralo nase kupce vec amerikance sto je ujedno velika dobrobit.

Ako imate bilo kakvih informacija ili nekih ideja, savjet, sugestiju ili pak dobar koncept odkud i kako da krenemo molim vas javite mi.

Eshek

Post by Eshek » 12/06/2006 23:12

Mislim da ćete imati velikih problema. Nemamo ustanove koje bi certificirale te proizvode, a u SAD ih sigurno nećete uvesti bez toga.

To i jeste najveći problem naše privrede

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 12/06/2006 23:14

Hercegovački med od ljekovitog bilja, bronzana medalja Tea-Fest Sarajevo 2004. firme Hrzeg Med, Trebinje - [email protected]
proizvodi i pakuje med vrhunske kvalitete. Pakovanje svjetski odrađeno u šestougaone tegle od 1000g. Šteta što ovaj med ne nosi oznaku i nema certifikat za proizvode iz organskog uzgoja. Cijena oko 15KM (U Interex-u-Sa.).
(Ispade kao reklama, a nije gušterače mi moje).

sarajevac

Post by sarajevac » 12/06/2006 23:15

StLouis wrote: Zaista, mislim da je moralna duznost svakog od nas izvan granica domovine, da bilo kojim cinom podpomognemo BH ekonomiju. Ima nas dovoljno da bi uspjeli.

:faraon1:

StLouis

Post by StLouis » 13/06/2006 00:21

Eshek wrote:Mislim da ćete imati velikih problema. Nemamo ustanove koje bi certificirale te proizvode, a u SAD ih sigurno nećete uvesti bez toga.

Za sve postoji izlaz, barem ja tako vjerujem. Mora biti neko nadlezan za svaki zadatak. Kako to da jos nemamo ustanove koje bi certificirale ono od cega bi drzava imala koristi? :shock: Nisam upucen sta se dogadja i koji su preduvjeti da bi jedan proizvod certificiran...?? Da li je kod nas ista moguce ili po prirodi nijecemo i kukamo kako nista nije moguce...??

Da li neko na ovom forumu ima efikasnu soluciju ili neku izvodljivu ideju kako plasirati sto vise BH proizvoda na americko trziste?

Eshek

Post by Eshek » 13/06/2006 03:52

PipiDugaDevetka wrote:Hercegovački med od ljekovitog bilja, bronzana medalja Tea-Fest Sarajevo 2004. firme Hrzeg Med, Trebinje - [email protected]
proizvodi i pakuje med vrhunske kvalitete. Pakovanje svjetski odrađeno u šestougaone tegle od 1000g. Šteta što ovaj med ne nosi oznaku i nema certifikat za proizvode iz organskog uzgoja. Cijena oko 15KM (U Interex-u-Sa.).
(Ispade kao reklama, a nije gušterače mi moje).

Džabe što je med vrhunski u svakom pogledu, ako nije certificiran. Certificirati ga mogu samo državne institucije (koje ne postoje) ili to mogu uraditi zemlje u koje se izvozi. Međutim, onda se certificira cjelokupni proizvodni proces. To niko od pčelara ne može podnijeti finansijski.

Eshek

Post by Eshek » 13/06/2006 04:23

StLouis wrote:
Eshek wrote:Mislim da ćete imati velikih problema. Nemamo ustanove koje bi certificirale te proizvode, a u SAD ih sigurno nećete uvesti bez toga.

Za sve postoji izlaz, barem ja tako vjerujem. Mora biti neko nadlezan za svaki zadatak. Kako to da jos nemamo ustanove koje bi certificirale ono od cega bi drzava imala koristi? :shock: Nisam upucen sta se dogadja i koji su preduvjeti da bi jedan proizvod certificiran...?? Da li je kod nas ista moguce ili po prirodi nijecemo i kukamo kako nista nije moguce...??

Da li neko na ovom forumu ima efikasnu soluciju ili neku izvodljivu ideju kako plasirati sto vise BH proizvoda na americko trziste?

Nemamo ustanove za certificiranje jer nam je izvoz do prije 2 godine bio mizeran, a i postojale su i postoje razne interesne grupe koje opstruiraju isto, kako bi spriječili sebi konkurenciju. To mora biti institucija na državnom nivou, što je trenutnim stanovnicima našeg manjeg entiteta mnogo mrska ideja. Niti jedna jedina vlada do sada nije riješila to pitanje, iako su svi obećavali, a razlog je sasvim prost: LOVA!

Preduvjet da se certificira neki proizvod je da ima certifikat od priznate državne ustanove iz zemlje izvoznika, ili od istovjetne ustanove zemlje uvoznika (mnooogo teže dobiti).

Kao prvo, teško da će naše firme biti zainteresovane za izvoz u SAD (barem u obliku koji ti predlažeš). To su za njih premale količine da bi se svaka zasebno zajebavali oko toga (koliko god to glupo zvučalo).

Jedini način je da ovdje, u BiH postoji firma koja bi kupovala od njih robu, skladištila dok se ne nakupi minimalna količina za pošiljku, te izvozila za SAD.

Kada bi ta firma imala i humanitarnu ulogu (recimo da 30% profita odvaja u humanitarne svrhe i akcije, možda i za one sa ovog foruma), onda bi možda imalo smisla obratiti se ambasadi SAD-a za pomoć pri realizaciji i olakšavanju svega.

Izvoz bi najpovoljnije bilo raditi kopnenim putem do Kopra u Sloveniji (trenutno najfrekventnija luka u Jadranu), a potom morskim putem do SAD-a.

Kamion sa netto teretom od 23,5 t košta oko 1.000 US$ od Bosne do Kopra i traje 2-3 dana.

Morskim putem se mogu slati kontejneri veličine 20 stopa i 40 stopa. Transport kontejnera od 20 stopa (netto 16t) od Kopra do istočne obale SAD-a košta cca. 1.800 US$, dok kontejner veličine 40 stopa (26 t netto nosivost) košta 3.500 US$. Put preko bare traje oko 15 dana (računajući vrijeme potrebno za pretovar na brod u Kopru i dokumentaciju).

Sve u svemu transport za 1 kg robe od Bosne do Luke u SAD-u košta cca. 0,20 US$, ne računajući kopneni transport unutar SAD-a i traje oko 20 dana.

Čak i da certificiranje prođe kako treba, najveći je problem to finansijski podržati. Za samo jedan kontejner prehrambenih artikala treba uložiti 50.000-100.000 US$. Profitabilnost jeste sigurno velika, ali valja čekati...

Nadam se da sam pomogao... :D

StLouis

Post by StLouis » 14/06/2006 14:16

Eshek wrote:
StLouis wrote:

Nemamo ustanove za certificiranje jer nam je izvoz do prije 2 godine bio mizeran, a i postojale su i postoje razne interesne grupe koje opstruiraju isto, kako bi spriječili sebi konkurenciju. To mora biti institucija na državnom nivou, što je trenutnim stanovnicima našeg manjeg entiteta mnogo mrska ideja. Niti jedna jedina vlada do sada nije riješila to pitanje, iako su svi obećavali, a razlog je sasvim prost: LOVA!

Preduvjet da se certificira neki proizvod je da ima certifikat od priznate državne ustanove iz zemlje izvoznika, ili od istovjetne ustanove zemlje uvoznika (mnooogo teže dobiti).

Kao prvo, teško da će naše firme biti zainteresovane za izvoz u SAD (barem u obliku koji ti predlažeš). To su za njih premale količine da bi se svaka zasebno zajebavali oko toga (koliko god to glupo zvučalo).

Jedini način je da ovdje, u BiH postoji firma koja bi kupovala od njih robu, skladištila dok se ne nakupi minimalna količina za pošiljku, te izvozila za SAD.

Kada bi ta firma imala i humanitarnu ulogu (recimo da 30% profita odvaja u humanitarne svrhe i akcije, možda i za one sa ovog foruma), onda bi možda imalo smisla obratiti se ambasadi SAD-a za pomoć pri realizaciji i olakšavanju svega.

Izvoz bi najpovoljnije bilo raditi kopnenim putem do Kopra u Sloveniji (trenutno najfrekventnija luka u Jadranu), a potom morskim putem do SAD-a.

Kamion sa netto teretom od 23,5 t košta oko 1.000 US$ od Bosne do Kopra i traje 2-3 dana.

Morskim putem se mogu slati kontejneri veličine 20 stopa i 40 stopa. Transport kontejnera od 20 stopa (netto 16t) od Kopra do istočne obale SAD-a košta cca. 1.800 US$, dok kontejner veličine 40 stopa (26 t netto nosivost) košta 3.500 US$. Put preko bare traje oko 15 dana (računajući vrijeme potrebno za pretovar na brod u Kopru i dokumentaciju).

Sve u svemu transport za 1 kg robe od Bosne do Luke u SAD-u košta cca. 0,20 US$, ne računajući kopneni transport unutar SAD-a i traje oko 20 dana.

Čak i da certificiranje prođe kako treba, najveći je problem to finansijski podržati. Za samo jedan kontejner prehrambenih artikala treba uložiti 50.000-100.000 US$. Profitabilnost jeste sigurno velika, ali valja čekati...

Nadam se da sam pomogao... :D

Jaoj Eshek i ti toga nabroja :D ipak cemo nastaviti s uvozom dzezvi i bakrenih loncica :D Hvala za info. Nisam niti slutio da je sve tako komplicirano no, s dobrom voljom i naravno novcem sve se moze rijesiti.

Eshek

Post by Eshek » 14/06/2006 16:13

Dobra volja i pamet nisu problem. Novac jeste. I povjerenje.

dacina_curica

Post by dacina_curica » 01/03/2007 13:32

StLouis, sta bi sa ovom kampanjom "KUPUJMO DOMACE"? Vidjela sam letke u jednoj prodavnici do sad (Foodland) ali mi se cini da su nasi (BiH) proizvodi jos uvijek strasno nezastupljeni (pogotovo u "nasim" prodavnicama)......
Primjer: Juce odem po cevape i usput prosvrljam malo po prodavnici (nebil' nasla nesto slatko), nigdje cokolade ni bombone iz Bosne, sve iz Hrvatske i Srbije (a to necu da kupim iz principa :oops: )......Fakat se iznerviram i kupim neki sok (iz Visokog) i lokum (iz Sane) i hajd' kuci.....
Skoro sam nasla neki krem (poput eurokrema, pravo dobar) i bilo mi pravo godra (usput smazala pola tegle)......ali inace slabo sta nalazim, ubih se zavirivajuci u ambalazu... :x ....
De javi ako znas jel' se ista radi po tom pitanju uvoza domace (mislim BiH a na staro-jugoslovenske) robe na americko trziste, i ako ne kome se moze covjek obratiti nebil' se malo "poguralo"..... :D
Last edited by dacina_curica on 01/03/2007 18:09, edited 1 time in total.

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 01/03/2007 13:41

kupujem kafu Vispak Visoko. Nje hvala Bogu ima skoro na svakom koraku u Austriji. Cesto nadjem Ajvar od one banjalucke firme (ne mogu da se sjetim naziva firme), Halal Sudzuk... :D .
Ciji je keks Domacica. Skoro sam ga nasla i kupila. :D
Klasove jufke sam nasla u jednoj maloj trgovini na Krku u Hrvatskoj :)

dacina_curica

Post by dacina_curica » 01/03/2007 13:56

Hi mamice... :D :D

Ovdje (govorim iskljucivo za STL) se mogu naci neki proizvodi Vispaka (kao sto su kafa, kocka secer, crvena paprika i sl.), takodje ima proizvoda Klasa i jos nekih tvornica iz Sanskog Mosta, Doboja i naleti covjek na ponesto jos......Problem je u tome sto u nekim prodavnicama koje posvecuju velike dijelove standova "nasim" proizvodima covjek moze prebrojati proizvode iz BiH na prste dok su proizvodi iz Srbije, Hrvatske i Slovenije zastupljeni u izobilju.......

P.S. Domacicu proizvodi "KRAS" (koliko ja znam) a postoji i bosanska verzija koju sam probala (nije bas ista, ali definitvno nije losa). Inace, sto se slatkisa tice toga najmanje nalazim :( (a najvise volim, pa me onda uhvati huja :lol:)

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 01/03/2007 15:40

Ja bi volio da ovdje mogu kupiti vino - Gangas - sto je moje omiljeno vino, al ga jos nisam uspio naci.

Znam da se u jednoj prodavnici u Queensu moze kupiti neka roba iz BiH, npr. vispak kafa, ajvar i sarajevski kiseljak...a to je meni predaleko, treba bi sat dotle.

Za druge prodavnice koje su blize meni - ne znam. Moze li mi neko dati informaciju o prodavnicama sa nasom robom na Manhattanu ili u New Jerseyu.

Post Reply