Kupujete SAMO domace proizvode

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
stari grad Visegrad

Kupujete SAMO domace proizvode

Post by stari grad Visegrad » 11/03/2011 22:54

Pozivam sve gradjane, nardonsi i nacije koji ovdje zive da kupuju SAMO domace proizvode.
Kad kupis domaci proizvod onda ulazes u sviju ekonomsku sigurnost. Kad kupis uvozno kao da si bacio novac kroz prozor.
Zamilsio ovako. ja proizvodim cipele a ti proizvodis jogurt. Ti kupujes moj cipele a ja tvoj jogurt. Kada zaradim novac od prodate robe ja ponovo mogu nabaviti sirovine i ponovo proizvodim cipele.
Kad ja kupim jogurt svaki dan od tebe, ti imas zarade, i radnici imaju zarade i mozete ulagati u ponovnu proizvodnju.
Ako ti ne kupujes moje cipele onda ja nemam novca da kupim tvoj jogurt. Novac ide u krug.
ako ja ne kupujem tvoj jogurt onda nemas niti novca da kupis moje cipele.
ako ti uvozis iz Srbije i iz Hrvatske onda moja proizvodnja propada i je ne mogu kupiti tvoj jogurt. Tvoj jogurt ne uvozi ni Srbija ni Hrvatska jer dovoljno sami proizvode. Zato si siromasan.
Dakle radi SVOG dobra kupujte SAMO domace proizvode.

lodjack

Re: Kupujete SAMO domace proizvode

Post by lodjack » 11/03/2011 22:58

naravno da hocu, ako je kvalitetan.

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 11/03/2011 22:58

Radi nastavka agresije Srbije na nasu zemlju, pozivam sve na BOJKOT proizvoda iz Srbije.
Pozivam sve stamaparije da odstapaju letke bojkota proizvoda iz Srbije.
Te letke treba zaljepiti kraj ulaznih vrata svake posuge i radnje namestaja, odjece i slicnog.
Te letke treba pustati kao reklme na zadnjim stranicama novina.
Na letak treba da se stave simboli proizvoda iz Srbije da bi smo se lakse orijentisali koji proizvodi dolaze od preko Drine.
Last edited by stari grad Visegrad on 11/03/2011 22:59, edited 1 time in total.

bosniak.m

Post by bosniak.m » 11/03/2011 22:59

Podržavam temu i ideju!
Poštujem što si predložio/la konkretne mjere/akcije koje su veoma jednostavne i učinkovite. Spominješ, primjera radi, štampanje letaka kojima bi se pozivalo na izbjegavanje kupovanja proizvoda sa spomenutih prostora... Možda se neko od cijenjenih forumaša dizajnera javi da da 'idejno rješenje' :-))))
:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Last edited by bosniak.m on 11/03/2011 23:01, edited 1 time in total.

lodjack

Post by lodjack » 11/03/2011 23:01

krasno, jos jedna usijana glava.

bosniak.m

Post by bosniak.m » 11/03/2011 23:02

lodjack wrote:krasno, jos jedna usijana glava.

Zašto 'usijana glava'? Prije će biti da je to neko ko misli svojom glavom... :zoka:
Kad vidim kako neke firme same sebe uništavaju, onda je ovakva akcija i poziv građanima primjer osviješćenog građana BiH koji želi pomoći svojoj zemlji.
Gledam prije nekoliko dana kako u prodavnici "Klasa" prodaju "po akcijskoj cijeni" Jaffa keks za koji je najprije zavod za kontrolisanje kvaliteta proizvoda u Sloveniji, a zatim i naš zavod, (po)tvrdio kako je ambalaža proizvoda štetna za zadravlje ljudi, a u isto vrijeme, na udaljenoj polici stoji isti, sličan ili možda još bolji proizvod iste firme. Samo jedan od mnogih primjera paradoksa...
Last edited by bosniak.m on 11/03/2011 23:08, edited 2 times in total.

fixer

Post by fixer » 11/03/2011 23:05

lodjack wrote:naravno da hocu, ako je kvalitetan.

A kako ce postat kvalitetan ako ga neces kupovat? Mislis da novac za nove tehnologije i istrazivanja pada sa neba? Nije ni Mercedes napravio kvalitetno auto odjednom.
Podrzavam akciju, samo bez ovih kurcevih bojkota. Kupuj domace, bojkotuj strano. Dao Njemicu ili Srbinu, ekonomski efekat je podjednak za tvoju drzavu.

bosniak.m

Post by bosniak.m » 11/03/2011 23:10

fixer wrote:Mislis da novac za nove tehnologije i istrazivanja pada sa neba? Nije ni Mercedes napravio kvalitetno auto odjednom.
Baš tako, odlično zapažanje. :thumbup:
fixer wrote:Dao Njemicu ili Srbinu, ekonomski efekat je podjednak za tvoju drzavu.
I ovo, nažalost, može biti tačno, mada mislim da bi se ovaj poziv trebao najprije fokusirati na one 'male stvari' koje svakodnevno kupujemo, počevši od brašna, ulja, mlijeka, šećera, raznih sokova i slatkiša sa prodručja Srbije kojima smo doslovno preplavljeni...

lodjack

Post by lodjack » 11/03/2011 23:13

fixer wrote:

A kako ce postat kvalitetan ako ga neces kupovat? Mislis da novac za nove tehnologije i istrazivanja pada sa neba? Nije ni Mercedes napravio kvalitetno auto odjednom.
Podrzavam akciju, samo bez ovih kurcevih bojkota. Kupuj domace, bojkotuj strano. Dao Njemicu ili Srbinu, ekonomski efekat je podjednak za tvoju drzavu.

da se ne bi otela diskusija kontroli :
nisam rekao da su svi takvi, imamo mi fin broj kvalitetnih firmi i vjeruj da i sam obracam paznju da kupujem sto vise domacih proizvoda, ali postoji odredjen broj tih proizvoda za koje nemam logicke osnove da kupujem jer ne zelim da trujem organizam... ali daleko od toga da je to vecinski slucaj.

Hemel

Post by Hemel » 11/03/2011 23:15

svaka zemlja promovise ovu akciju pa zasto ne i mi...

:thumbup: :thumbup:

:bih: :bih:

Margita81

Post by Margita81 » 11/03/2011 23:16

Svoj novac trosim na kvalitetne proizvode.
Ni na kraj mi pameti nije uzeti kajmak koji vec drugi dan pozeleni, sok koji u sebi ima citavu kolonu "eova", preslatke dzemove kojima uopce okus nije ni priblizan onomu od cega je navodno napravljen, hrenovke i pastete koje su grozne....itditd...
Vodu kupujem iskljucivo nasu zato sto je okej i nema okusa valjda zato smo dobri u tome :D
Ja jesam za podrzavanje nasih proizvoda ali nikako po svaku cijenu.
Kvaliteta prvo.

Margita81

Post by Margita81 » 11/03/2011 23:17

I brasno nase kupujem!
I mlijeko Milkos! :bih:
Last edited by Margita81 on 11/03/2011 23:22, edited 1 time in total.

fixer

Post by fixer » 11/03/2011 23:19

lodjack wrote:
fixer wrote:

da se ne bi otela diskusija kontroli :
nisam rekao da su svi takvi, imamo mi fin broj kvalitetnih firmi i vjeruj da i sam obracam paznju da kupujem sto vise domacih proizvoda, ali postoji odredjen broj tih proizvoda za koje nemam logicke osnove da kupujem jer ne zelim da trujem organizam... ali daleko od toga da je to vecinski slucaj.

Itekako mi trujemo organizam kupujuci ove stvari koje dolaze izvana. Samo sto je za to potrebna mikrobioloska analiza.

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 11/03/2011 23:20

U jednoj posluzi sam vidio da uvozimo mladi sir iz Slovenije. To je bio shok. Koliko znam mi imamo i karva i sira i za izvoz.

fixer

Post by fixer » 11/03/2011 23:21

Margita81 wrote:Svoj novac trosim na kvalitetne proizvode.
Ni na kraj mi pameti nije uzeti kajmak koji vec drugi dan pozeleni, sok koji u sebi ima citavu kolonu "eova", preslatke dzemove kojima uopce okus nije ni priblizan onomu od cega je navodno napravljen, hrenovke i pastete koje su grozne....itditd...
Vodu kupujem iskljucivo nasu zato sto je okej i nema okusa valjda zato smo dobri u tome :D
Kvaliteta prvo.

Da, bas nam kajmak ne valja. :roll:

lodjack

Post by lodjack » 11/03/2011 23:21

uzimas misao van konteksta i time ti argument nema nikakvog smisla. sve i da nisi uzeo van konteksta to sto si rekao je provala samo takva.

edit. i to 2 puta zaredom kako vidim...

Margita81

Post by Margita81 » 11/03/2011 23:22

fixer wrote:
Margita81 wrote:Svoj novac trosim na kvalitetne proizvode.
Kvaliteta prvo.

Da, bas nam kajmak ne valja. :roll:

Mileram izvinjaJem se :p

Margita81

Post by Margita81 » 11/03/2011 23:23

lodjack wrote:uzimas misao van konteksta i time ti argument nema nikakvog smisla. sve i da nisi uzeo van konteksta to sto si rekao je provala samo takva.

Jel' ja? :shock:

fixer

Post by fixer » 11/03/2011 23:23

lodjack wrote:uzimas misao van konteksta i time ti argument nema nikakvog smisla. sve i da nisi uzeo van konteksta to sto si rekao je provala samo takva.

Informisi se malo. Ako pise Nutella, ne znaci da jedes istu kao oni u Italiji. :-)

fixer

Post by fixer » 11/03/2011 23:24

Margita81 wrote:
fixer wrote:Da, bas nam kajmak ne valja. :roll:

Mileram izvinjaJem se :p

Ja ti garantiram da valja Milkosova. Jedem je, ziv sam. :)

lodjack

Post by lodjack » 11/03/2011 23:25

stari grad Visegrad wrote:U jednoj posluzi sam vidio da uvozimo mladi sir iz Slovenije. To je bio shok. Koliko znam mi imamo i karva i sira i za izvoz.

mozda imamo krava za izvoz (mada i to sumnjam), ali ocigledno nemamo sira, jer da ga imamo valjda bi bio i kod nas na rafama po prodavnicama...

fixer

Post by fixer » 11/03/2011 23:27

lodjack wrote:
stari grad Visegrad wrote:U jednoj posluzi sam vidio da uvozimo mladi sir iz Slovenije. To je bio shok. Koliko znam mi imamo i karva i sira i za izvoz.

mozda imamo krava za izvoz (mada i to sumnjam), ali ocigledno nemamo sira, jer da ga imamo valjda bi bio i kod nas na rafama po prodavnicama...

Eh da znas kakav je put domaceg proizvoda do polica velikih trznih centara...

stari grad Visegrad

Post by stari grad Visegrad » 11/03/2011 23:28

lodjack wrote:

Odmah do slovenackog mladog sira je stajao i bosanski. Sigurno neke zene misle kako je slovenacki sir kao bolji, a ne misle da je bolje kupiti domaci i podupirati domacu proizvodnju. Kupci se trebaju obrazovati.
Last edited by stari grad Visegrad on 11/03/2011 23:33, edited 1 time in total.

roki

Post by roki » 11/03/2011 23:32

Sve hoću da kupim domaći ISOdrink sa eliktolitima ali ne postoji pa uzmem od Jamnice :bih:

kockica_kockica

Post by kockica_kockica » 11/03/2011 23:34

Kad se govori o ovoj temi na forumu vrtimo se u krug. Razumijem da moramo misliti na to da kupujemo nase domace proizvode zbog ekonomije, lanca koji ide ja kupim, ti kupis on kupi proizvode... Jacamo nasu ekonomiju ... Medjutim ne mogu ja kupovati skart ... Nekoliko puta odem u Bingo... KOntam hajde imaju nase prozivode, dobre cijene... Ma ljudi moji ja sam zadnji put bacila 50% od onoga sto sam kupila.. Vecini artikala je istekao rok trajanja... Kupila sam cokoladu koja je unutra bila bijela i mrvila se... Kupila sam pavlaku koja je imala zelenu macu oko ruba... itd... Rekla sam nikad vise oni mene ocima nece vidjeti...

Kupujem ono sto mom novcaniku je prilagodjeno... Ako nasi prozvodjaci koji radnike drze na minimalcu, stave cijenu koja je mnogo visa od cijene nekog proizvoda koji dolazi iz neke druge drzave, ja tu ne mogu nista... Nas covjek je navikao da brzo zaradi milione preko tudjih ledja... Zasto bih platila 1 KM vise za nesto sto nema tu kvalitetu koju bi ja trebala platiti :)

Nekad se desi da je proizvod pravo dobar... Bude cijena prilagodjena i onda poskupi... a kvalitet opadne... e to ja nikako ne mogu da shvatim... :?:

Locked