kupovina UPS-a

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

Post Reply
shiljak

kupovina UPS-a

Post by shiljak » 02/03/2007 13:17

Koji UPS kupiti, na sta treba obratiti paznju...?
U magazinu "DIGITAL" (srpsko izdanje), ima bas tema o UPS uredjajima pa ako moze neko da skenira (ako ima test UPS-ova) ...

AmchoSM

Post by AmchoSM » 02/03/2007 13:35

Ako je za kuće jedan dobar komp mislim da ti je dosta 500V - 600V.
Ovakvi guraju prosječan kop 20-30 minuta sa svojom akumulacijom. Cijena im je oko 90-110 KM. Marke ne znam da ima kakav brend. Guraju 2-3 godine. Vrijede svake marke kad imamo katastrofa napon koji u suštini i uništava kompjutere. Kupiti nov komp bez UPS-a za mene je glupost.

shiljak

Post by shiljak » 02/03/2007 13:46

AmchoSM wrote:Ako je za kuće jedan dobar komp mislim da ti je dosta 500V - 600V.
Ovakvi guraju prosječan kop 20-30 minuta sa svojom akumulacijom. Cijena im je oko 90-110 KM. Marke ne znam da ima kakav brend. Guraju 2-3 godine. Vrijede svake marke kad imamo katastrofa napon koji u suštini i uništava kompjutere. Kupiti nov komp bez UPS-a za mene je glupost.

dobro kazes, sta ce nam novi comp bez UPS-a. Jel se gleda napojne od comp-a kad kupujes UPS? Kod mene je 400 sam nek se zna. Znaci odem u radnju i kazem da mi daju UPS od 500V-600V. Jel na nesto treba obratiti paznju jos? Kakvi sve priključci trebaju da se nalaze osim uticnice (kolioko uticnica?) i sta je sa monitorom jel i za to ima prikljucak i ima li prikljucak za mreznu (ako su ti 2 compa umrezena)?

AmchoSM

Post by AmchoSM » 02/03/2007 14:04

Za 2 kompa ti treba jači UPS, al nisam siguran kako to izvesti jer uz UPS koji kupiš dođu 3 kabla i nisam siguran da može 1 ići na 2 kompa. Imaju mrežni veliki al to je za veći niz kompjutera. A za kuće ne znam da može. Ako ko zna nek me ispravi. Jedno kablo je njegovo koje štekaš u struju, 1 za kućište i 1 za monitor. Mislim da ti i ono od monitora može u UPS pa ćeš imati 1 viška. Vrlo jednostavno. Samo vidi uputstvo kako da priključiš ne sjećam se redoslijeda. Ima jedan prekidač na njega ga pališ i mislim držiš 10 ak secundi, i na isti način ga gasiš kad nestane struje jer onda grozno pišti. Neće prestati dok ne dođe struja i ti mu pustiš struju ili ga ne ugasiš potpuno. Kad ti jednom pisne znači da je došlo trenutnog strujnog udara većih razmjera, ili ti ga tad ti kućna sijalica počne da terperi ili se smanji svjetlosna moć. On tad niveliše i bukvalno spasi komp. Ja sam ga i uzeo zbog regulisanja napona, a ne zbog eventualnog rada kad nestane struje.
O detaljima o UPS u ti ne znam nešto posebno. Ako ko zna javiće ti se ovdje ili pitaj u par prodavnica šta je najbitnie. Vidi kod njih za savjet pa uporedi njihove prijedloge i ono što ti kažu. To je možda i najbolje.
Sretno.

shiljak

Post by shiljak » 02/03/2007 14:54

hvala ti. Ono za dava compa, mislio sam samo jel dodze na UPS-u prikljucak za LAN tj. da ti nepregori mrezna karta, a ne da mi UPS stiti dva comp-a od udaara.
hvala jos jednom i ako jos ko ima sta da kaze nak kaze :-D

Post Reply