Kupovina stana..

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#1 Kupovina stana..

Post by mr.gugl »

Pozdrav,

znam da se dosta tema ovdje zavrsi na zafrkanciji i zezanju, ali meni treba savjet nekoga ko je strucan i molio bih clanove da ne spamaju u makar prvih 10-ak postova i da se ne okrene na salu i zezanciju.

naime, kupujem stan i naisao sam na povoljnu ponudu, medjutim, kao i svugdje, ima jedna, dvije, tri...petnaest kvaka. stan se prodaje preko agencije, s tim da je stan 1/1, po sudskoj odluci (rijesenje imam u rukama, originalno), ali na novac od prodaje pravo imaju jos dvije osobe. izmedju te tri osobe situacija je slijedeca, baba koja zivi u stanu ne dozvoljava pristup ovim dvjema osobama, ali je sud takodje natjerao da stan proda zbog spora izmedju njih. ona vec 10-ak godina nije placala racune, te ima navodno (nisam provjerio) duga oko 12000KM. zanima me da li prilikom sklapanja ugovora se moze navesti klauzula da se od ukupne cifre oduzmu troskovi duga, kako bih isplatio vlasnicima njihovo, a ustanovama njihovo? druga stvar (ili koja vec po redu) koja je problematicna, ova treca osoba koja ima pravo na stan je pristala da mi spusti cijenu za 8000KM, ali pod uslovom da baba koja zivi u stanu ne zna za to, te da nakon moje isplate pune cijene, tih 8000 ona uplati nazad na moj racun :shock: pod izgovorom da upravo ta baba namjerno ne bi prodala stan kad bi znala za tu situaciju. stan je prelijep i odgovara mi u potpunosti, jer je i cijena dosta niza zbog tih 8000 KM koje bih ustedio. kako provaliti da li ustvari hoce da me opljackaju ili su posteni, jer ja vjerujem samo majci rodjenoj i nikome vishe?!
ima li neko savjete, sta i kako uraditi? molim clanove jos jednom da se ne sprdaju i da ne daju odgovore bez argumenata.
ono sto meni konkretno treba je rijesenje problema a da ne odustanem od stana bez potvrde da je nesto neregularno.
zamantalo mi se u glavi vishe :? :shock:
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#2 Re: Kupovina stana..

Post by jedna tamo »

:shock:
previše komplikovano..
a znaš onu otkad sam sebe uhvatio u laži nevjerujem nikome.....
sretno!
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#3 Re: Kupovina stana..

Post by mr.gugl »

jedna tamo wrote::shock:
previše komplikovano..
a znaš onu otkad sam sebe uhvatio u laži nevjerujem nikome.....
sretno!
e pa bas to, ne vjerujem nikome i pitam da li postoji nacin da apsolutno sve u vezi toga bude crno na bijelo i da idem na sigurnu stvar?
uglavnom, nije secer pao u vodu, i hvala puno! :)
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#4 Re: Kupovina stana..

Post by debelimedo »

u BiH ti ni crno na bijelo nije nikakva garancija, ja bih to zaobisao
druga opcija je : nema babe, nema problema :D
User avatar
Phosphorus
Posts: 523
Joined: 02/05/2010 18:03

#5 Re: Kupovina stana..

Post by Phosphorus »

A ta osoba koja je vlasnik stana 1/1 se ništa ne pita ???
Malo zbunjujuća situacija ...
Uglavnom ne igraj se, danas ako si sekundu nepažljiv ogulit' će te ko stigne :)
drot
Posts: 49
Joined: 17/11/2009 13:41

#6 Re: Kupovina stana..

Post by drot »

bjezi od toga sto dalje mozes!
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#7 Re: Kupovina stana..

Post by jedna tamo »

debelimedo wrote:u BiH ti ni crno na bijelo nije nikakva garancija, ja bih to zaobisao
druga opcija je : nema babe, nema problema :D
:shock:
baba baba čujemo li se?
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8 Re: Kupovina stana..

Post by Edin H. »

debelimedo wrote:u BiH ti ni crno na bijelo nije nikakva garancija, ja bih to zaobisao
druga opcija je : nema babe, nema problema :D
Odlezis dvadeset godina, ali nakon toga imas stan iz snova :oops:
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#9 Re: Kupovina stana..

Post by poznanik »

Edin H. wrote:
debelimedo wrote:u BiH ti ni crno na bijelo nije nikakva garancija, ja bih to zaobisao
druga opcija je : nema babe, nema problema :D
Odlezis dvadeset godina, ali nakon toga imas stan iz snova :oops:
I u tih 20 godina imaš "stan iz snova" :D
ssmmiilleeyy
Posts: 1165
Joined: 02/03/2010 16:51

#10 Re: Kupovina stana..

Post by ssmmiilleeyy »

mr.gugl wrote:Pozdrav,

znam da se dosta tema ovdje zavrsi na zafrkanciji i zezanju, ali meni treba savjet nekoga ko je strucan i molio bih clanove da ne spamaju u makar prvih 10-ak postova i da se ne okrene na salu i zezanciju.

naime, kupujem stan i naisao sam na povoljnu ponudu, medjutim, kao i svugdje, ima jedna, dvije, tri...petnaest kvaka. stan se prodaje preko agencije, s tim da je stan 1/1, po sudskoj odluci (rijesenje imam u rukama, originalno), ali na novac od prodaje pravo imaju jos dvije osobe. izmedju te tri osobe situacija je slijedeca, baba koja zivi u stanu ne dozvoljava pristup ovim dvjema osobama, ali je sud takodje natjerao da stan proda zbog spora izmedju njih. ona vec 10-ak godina nije placala racune, te ima navodno (nisam provjerio) duga oko 12000KM. zanima me da li prilikom sklapanja ugovora se moze navesti klauzula da se od ukupne cifre oduzmu troskovi duga, kako bih isplatio vlasnicima njihovo, a ustanovama njihovo? druga stvar (ili koja vec po redu) koja je problematicna, ova treca osoba koja ima pravo na stan je pristala da mi spusti cijenu za 8000KM, ali pod uslovom da baba koja zivi u stanu ne zna za to, te da nakon moje isplate pune cijene, tih 8000 ona uplati nazad na moj racun :shock: pod izgovorom da upravo ta baba namjerno ne bi prodala stan kad bi znala za tu situaciju. stan je prelijep i odgovara mi u potpunosti, jer je i cijena dosta niza zbog tih 8000 KM koje bih ustedio. kako provaliti da li ustvari hoce da me opljackaju ili su posteni, jer ja vjerujem samo majci rodjenoj i nikome vishe?!
ima li neko savjete, sta i kako uraditi? molim clanove jos jednom da se ne sprdaju i da ne daju odgovore bez argumenata.
ono sto meni konkretno treba je rijesenje problema a da ne odustanem od stana bez potvrde da je nesto neregularno.
zamantalo mi se u glavi vishe :? :shock:
Aham

Sve su prilike da će te zajebat,najbolje bi bilo da ti spuste cijenu u vrijednosti Duga koji ces ti platiti :D
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#11 Re: Kupovina stana..

Post by mr.gugl »

BuckScrotum wrote:A ta osoba koja je vlasnik stana 1/1 se ništa ne pita ???
Malo zbunjujuća situacija ...
Uglavnom ne igraj se, danas ako si sekundu nepažljiv ogulit' će te ko stigne :)
eno, poce spam ispod/iznad (zavisi kako ko gleda)...
elem, osoba koja je vlasnik stana se pita za sve, medjutim, ova treca osoba je pristala da mi da od svog dijela 8000, s tim da to bude "tajni ugovor", naravno, notar bi se pobrinuo za to da napravimo neki ugovor.
saim_adka
Posts: 847
Joined: 21/06/2005 08:25

#12 Re: Kupovina stana..

Post by saim_adka »

.
Last edited by saim_adka on 21/01/2017 10:27, edited 1 time in total.
User avatar
debelimedo
Posts: 300
Joined: 06/09/2010 01:01

#13 Re: Kupovina stana..

Post by debelimedo »

Edin H. wrote:
debelimedo wrote:u BiH ti ni crno na bijelo nije nikakva garancija, ja bih to zaobisao
druga opcija je : nema babe, nema problema :D
Odlezis dvadeset godina, ali nakon toga imas stan iz snova :oops:
krene baba u tramvaj da uznemirava mlade i baba "padne" niz stepenice u stubistu :D
mr.gugl
Posts: 186
Joined: 23/02/2010 20:17

#14 Re: Kupovina stana..

Post by mr.gugl »

saim_adka wrote:
mr.gugl wrote:Pozdrav,

znam da se dosta tema ovdje zavrsi na zafrkanciji i zezanju, ali meni treba savjet nekoga ko je strucan i molio bih clanove da ne spamaju u makar prvih 10-ak postova i da se ne okrene na salu i zezanciju.

naime, kupujem stan i naisao sam na povoljnu ponudu, medjutim, kao i svugdje, ima jedna, dvije, tri...petnaest kvaka. stan se prodaje preko agencije, s tim da je stan 1/1, po sudskoj odluci (rijesenje imam u rukama, originalno), ali na novac od prodaje pravo imaju jos dvije osobe. izmedju te tri osobe situacija je slijedeca, baba koja zivi u stanu ne dozvoljava pristup ovim dvjema osobama, ali je sud takodje natjerao da stan proda zbog spora izmedju njih. ona vec 10-ak godina nije placala racune, te ima navodno (nisam provjerio) duga oko 12000KM. zanima me da li prilikom sklapanja ugovora se moze navesti klauzula da se od ukupne cifre oduzmu troskovi duga, kako bih isplatio vlasnicima njihovo, a ustanovama njihovo? druga stvar (ili koja vec po redu) koja je problematicna, ova treca osoba koja ima pravo na stan je pristala da mi spusti cijenu za 8000KM, ali pod uslovom da baba koja zivi u stanu ne zna za to, te da nakon moje isplate pune cijene, tih 8000 ona uplati nazad na moj racun :shock: pod izgovorom da upravo ta baba namjerno ne bi prodala stan kad bi znala za tu situaciju. stan je prelijep i odgovara mi u potpunosti, jer je i cijena dosta niza zbog tih 8000 KM koje bih ustedio. kako provaliti da li ustvari hoce da me opljackaju ili su posteni, jer ja vjerujem samo majci rodjenoj i nikome vishe?!
ima li neko savjete, sta i kako uraditi? molim clanove jos jednom da se ne sprdaju i da ne daju odgovore bez argumenata.
ono sto meni konkretno treba je rijesenje problema a da ne odustanem od stana bez potvrde da je nesto neregularno.
zamantalo mi se u glavi vishe :? :shock:

1. Ideš preko agencije - nisi ništa uštedio - padaš kako god
2. Koji K*** agencija onda služi????
3. Ovaj boldiran tekst ne ide jedan s drugim

Po meni bi bilo najpametnije da nađeš advokata koji će zastupati tvoje interese u svemu tome, a s druge strane, ako je vlasništvo 1/1 onda tu nema 2-3 osobe - to je njihova stvar interna kako će dijeliti lovu. Koliko ja mogu da shvatim, agencija zastupa njihove interese i sve što tebe zanima je sljedeće:
a) Plaćaš dogovoreni iznos
b) Svi papiri prilikom primopredaje stana moraju biti uredni i originalni
c) Dokaz da ne nasljedjuješ račune, tačnije tvoje obaveze za račune počinju od dana kupovine stana
d) Kako će račune i dugove naplatiti inkasant do datuma otkad si ti vlasnik - zaboli te


Znači - ti zaganjaj advokata (imam ti ja dobrog - ako hoćeš na PP da ti pošaljem podatke), a kome daješ pare taj ti daje čiste papire i tu je kraj.
sto se tice teksta, stvar je slijedeca...na babi je stan 1/1 i ona rukuje njime, ali u presudi pishe da u koliko se proda, novac oni dijele i mene zaboli (kako ti kazes) kako ce oni dijeliti. stvar je u tome sto je stan meni bio preskup i baba nije htjela supustiti cijenu, ali je ova treca osoba pristala da spusti 8000, ali pod uslovima koje sam naveo iznad.

a sto se tice agencije, oni je placaju, ne ja, tako da ja ustedim puno i veoma mi se isplati. shvatas, oni traze x sumu u kojoj i mene agencija dere, medjutim, ja dobijem stan 8000 jeftinije, tako da fakticki ja izbjegnem to placanje i jos mi ostane para.
User avatar
Erzsebet
Posts: 2157
Joined: 04/02/2009 18:31
Location: Amsterdam

#15 Re: Kupovina stana..

Post by Erzsebet »

Stvarno mi nije jasno zbog čega bi trebao imati advokata ovdje? Advokat te samo može još dodatno oguliti i razvući slučaj. Ono što je veoma bitno su ti računi. Moja sestra je imala loše iskustvo s tim, i ti ni u kom slučaju ne kupuj stan, ako nisu izmireni dugovi prema Toplanama, upravitelju i Vodovodu, jer će oni kasnije opet tebe tužiti i to će ići unedogled. Fino umanji cijenu za tu cifru i uplati to sam, nakon što kupiš stan.

Za ostalo nemam iskustva, ali mi je jasno da bi ti ta osoba koja ti je dala popust, trebala vratiti pare, ako postoji ugovor.
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#16 Re: Kupovina stana..

Post by alica.k »

mani se ti toga. znam iz iskustva. i da, sve ces dugove morati ti isplatiti, inace se stan ne moze prevesti na tebe.

i sve te cudne stvari tipa, stan 1/1 a imaju pravo tri osobe, taj medjusobni odnos izmedju "vlasnika", pa onda to sa 8000KM....sve tu nesto ne stima. mani se toga.
User avatar
Adriatic
Posts: 3392
Joined: 03/07/2008 12:32
Location: Šeher

#17 Re: Kupovina stana..

Post by Adriatic »

Je li taj stan stvarno toliko dobar da vrijedi sve te zajebancije?
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#18 Re: Kupovina stana..

Post by nokia6170 »

alica.k wrote:mani se ti toga. znam iz iskustva. i da, sve ces dugove morati ti isplatiti, inace se stan ne moze prevesti na tebe.

i sve te cudne stvari tipa, stan 1/1 a imaju pravo tri osobe, taj medjusobni odnos izmedju "vlasnika", pa onda to sa 8000KM....sve tu nesto ne stima. mani se toga.
tako nekako..samo mislim da nisi upravu za ovo da se stan ne moze prevesti na kupca ukoliko nisu izmirena prethodna dugovanja.
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#19 Re: Kupovina stana..

Post by gurabija78 »

nije zajebancija, zaobidji....
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#20 Re: Kupovina stana..

Post by drndalo »

Ima neka uredba po kojoj se moraju isplatiti dugovanja za rezije prije nego stan moze "prometovan"...
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#21 Re: Kupovina stana..

Post by baja »

ODMA DA ZNAS,
stan se ne moze kupit/prodat sto neces donijeti potvrde iz SVIH komunalnih JKP (toplane, rad, voda, upravitelj...)
nista od ovjeravanja ugovora u sudu ili kod notara nema bez toga. koliko sam shvatio, ovde bi se vrlo lahko moglo prelomit njihovi losi odnosi preko tvojih ledja. Zato pamet u glavu i bez dobre konsultacije s (jos boljim) advokatom, ni ne pomisljaj da ista uradis....
:roll:
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#22 Re: Kupovina stana..

Post by Comrad »

Oni moraju donijeti stanja svih dugova. Kad odete kod notara uplatis cjelokupnu sumu koju oni traze za stan. Npr. 100.000 KM. I dogovorite se da jedan dio tog iznosa bude uplacen za dugove. Tako da ce npr. 12.000 duga (ili koliko vec pise na potvrdama koji oni MORAJU donijeti na uvid notaru) biti uplaceno na jedan racun, a ostatak od 88.000 na njihov racun. Ovo notar unese u ugovor. Dakle, kad se ode na banku pare ce ici u dva razlicita pravca jedan dio njima, a drugi dio za dugove. Sto se ovoga tice ne vidim kako te mogu zeznuti.

A ovo da ce ti oni vratiti pare kad ti njima das...malo cudno. S obzirom u kakvoj zemlji zivimo, ne bih nista radio ponovo bez notara.

Ne treba ti nikakav advokat, jer oni nemaju vise nista sa nekretninama. Otidji kod najblizeg notara i siguran sam da ce ti dati sve upute besplatno, jer mu je u cilju da dodjes kod njega potpisati ugovor, tako da ce ti pomoci.

Sretno.
User avatar
nokia6170
Posts: 4361
Joined: 13/04/2005 00:08

#23 Re: Kupovina stana..

Post by nokia6170 »

Comrad wrote:Oni moraju donijeti stanja svih dugova. Kad odete kod notara uplatis cjelokupnu sumu koju oni traze za stan. Npr. 100.000 KM. I dogovorite se da jedan dio tog iznosa bude uplacen za dugove. Tako da ce npr. 12.000 duga (ili koliko vec pise na potvrdama koji oni MORAJU donijeti na uvid notaru) biti uplaceno na jedan racun, a ostatak od 88.000 na njihov racun. Ovo notar unese u ugovor. Dakle, kad se ode na banku pare ce ici u dva razlicita pravca jedan dio njima, a drugi dio za dugove. Sto se ovoga tice ne vidim kako te mogu zeznuti.

A ovo da ce ti oni vratiti pare kad ti njima das...malo cudno. S obzirom u kakvoj zemlji zivimo, ne bih nista radio ponovo bez notara.

Ne treba ti nikakav advokat, jer oni nemaju vise nista sa nekretninama. Otidji kod najblizeg notara i siguran sam da ce ti dati sve upute besplatno, jer mu je u cilju da dodjes kod njega potpisati ugovor, tako da ce ti pomoci.

Sretno.
Mene sad ovo stvarno zanima...kakve pravne veze imaju necija dugovanja sa prodajom neke nekretnine?

Dosad su me ucili da obligacione odnose zasnivaju medjusobno lica (pravna, fizicka), a ne nekretnine.
User avatar
Comrad
Posts: 4326
Joined: 17/04/2007 12:40
Location: C:\Program files

#24 Re: Kupovina stana..

Post by Comrad »

nokia6170 wrote:
Comrad wrote:Oni moraju donijeti stanja svih dugova. Kad odete kod notara uplatis cjelokupnu sumu koju oni traze za stan. Npr. 100.000 KM. I dogovorite se da jedan dio tog iznosa bude uplacen za dugove. Tako da ce npr. 12.000 duga (ili koliko vec pise na potvrdama koji oni MORAJU donijeti na uvid notaru) biti uplaceno na jedan racun, a ostatak od 88.000 na njihov racun. Ovo notar unese u ugovor. Dakle, kad se ode na banku pare ce ici u dva razlicita pravca jedan dio njima, a drugi dio za dugove. Sto se ovoga tice ne vidim kako te mogu zeznuti.

A ovo da ce ti oni vratiti pare kad ti njima das...malo cudno. S obzirom u kakvoj zemlji zivimo, ne bih nista radio ponovo bez notara.

Ne treba ti nikakav advokat, jer oni nemaju vise nista sa nekretninama. Otidji kod najblizeg notara i siguran sam da ce ti dati sve upute besplatno, jer mu je u cilju da dodjes kod njega potpisati ugovor, tako da ce ti pomoci.

Sretno.
Mene sad ovo stvarno zanima...kakve pravne veze imaju necija dugovanja sa prodajom neke nekretnine?

Dosad su me ucili da obligacione odnose zasnivaju medjusobno lica (pravna, fizicka), a ne nekretnine.
Nisam pravnik i ne mogu objasniti to nekim pravnim pojmovima, ali kod nas imas npr. situaciju da je grijanje vezano za nekretninu-stan, ne za vlasnika. Tako da bi prodao nekretninu moras izmiriti grijanje ili je ne mozes prodati. Znaci ne mozes prodati nekretninu i onda otici useliti se u drugi stan i onda placati dug toplanama.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#25 Re: Kupovina stana..

Post by baja »

nokia6170 wrote:
Mene sad ovo stvarno zanima...kakve pravne veze imaju necija dugovanja sa prodajom neke nekretnine?

Dosad su me ucili da obligacione odnose zasnivaju medjusobno lica (pravna, fizicka), a ne nekretnine.
imaju i to velike! poslije se taj dug nemoze naplatiti ni od koga, svi vicu do drugog je...a dokument o kupoprodaji ti ovjerila drzava (kakva je takva) i stala iza toga (i naplatila porez), a ne moze da naplati dug koji ide njenom preduzecu.
a sustina je (kako rece comrad) da je dug vezan iskljucivo za stan, ne za korisnika...
Post Reply