Kupovina stana preko internog kredita. Savjet.

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
Auraaa

Kupovina stana preko internog kredita. Savjet.

Post by Auraaa » 10/05/2012 03:04

Hellooo svima,
ovako zanima me jeste li upoznati sa kupovinom stana( u novogradnji) preko agencija koje daju interne kredite. Npr. hocu da kupim stan u novogradnji i uzmem kredit od te agencije, a ne od banke. Ili npr. kupovina stana na rate. Je li neko od vas imao iskustva s ovim, posto sam cula da je uveliko moguce jer banke traze dlaku u jajetu :cry:

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 8 times

Re: Kupovina stana preko internog kredita. Savjet.

Post by drndalo » 10/05/2012 09:02

Svega si ti nabacala ovdje, a nisam siguran da i sama znas sta hoces da pitas... Ili bar da objasnis sta te interesuje... Jesi li sigurna da ti agencija daje kredit, a ne banka, samo preko agencije ? Dobro se ti to raspitaj, i to napismeno, ponude, predugovore, ugovore na citanje dobrom pravniku, pa polako...

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 10/05/2012 09:54

...znam da ima investitora u Sarajevu, koji nude opciju kupnje stana na kredit, na nacin da se sklopi ugovor sa firmom koja je vlasnik zgrade, odredi se visina rate i nacin otplate, ali stan ne postaje vlasnistvo kupca, sve dok ne otplati posljednju ratu (nesto slicno kao kupnja auta na leasing).

Dakle, ako je stan za kes npr. 80 000 KM, na ovaj nacin je nesto skuplji, kao sto bi bila i kamata da se uzme kredit kod banke. Sve ide kroz proceduru, sklopi se ugovor kod notara, sve se definira, ukoliko korisnik stana placa, sve je ok, ako prestane placati, firma-vlasnik mu oduzima stan.

Ima takvih situacija u Kantonu Sa, znam konkretno jednu firmu koja to radi.

Auraaa

Post by Auraaa » 10/05/2012 13:35

Eh da, ja sam prvobitno mislila da umisljam. Bila bih jako zahvalna za ime te firme?
Mislim da je to odlicna opcija, jer momak i ja imamo solidne plate al nismo kreditno sposobni nazalost, pa mislim da bi se prije mogli dogovoriti sa firmom, tj. vlasnikom zgrade.
Zanima me da li je iko od forumasa imao iskustva s tim??
btw hvala na odgovorima

gaius

Post by gaius » 11/05/2012 23:26

tu treba biti oprezan jer kao i kod lizinga ako ne postaješ vlasnik odmah onda može biti problema.. tipa.. to plaćanje na rate traje 5 godina.. u petoj godini propadne prodavac, ode u stečaj.. svašta se može desiti.. a vjerovatno ništa dobro za tebe..

bolja opcija je plaćanje cijene na rate, odmah uknjižba, zasnivanje založnog prava na stanu u korist prodavca radi osiguranja plaćanja cijene.. siguran ti.. siguran prodavac..

ispadne isto kao kredit kod banke samo umjesto banke prodavac je i prodavac i kreditor...

Post Reply