Kupovina prvog stana

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
pridearijana

Kupovina prvog stana

Post by pridearijana » 05/09/2011 14:27

Izvinjavam se ako je tema vec bila otvorena ali interesuje me da li je neko upoznat u slucaju da prvi put kupujes stan da li postoje neke olaksice za mlade koji prvi put postaju vlasnik neke nekretnine...Neko mi je rekao da postoji zakon po kojem su mladi oslobojeni nekog poreza?Koji porez je u pitanju?

tandrlike_chandrlike

Re: Kupovina prvog stana

Post by tandrlike_chandrlike » 05/09/2011 14:40

pridearijana wrote:Izvinjavam se ako je tema vec bila otvorena ali interesuje me da li je neko upoznat u slucaju da prvi put kupujes stan da li postoje neke olaksice za mlade koji prvi put postaju vlasnik neke nekretnine...Neko mi je rekao da postoji zakon po kojem su mladi oslobojeni nekog poreza?Koji porez je u pitanju?

misli se na porez na promet nekretnina, koji je inače 5% od procijenjene vrijednosti stana. međutim, nema nikakvih olakšica, taj porez se, nažalost, mora platiti. provjereno iz prve ruke.

Rimad

Post by Rimad » 05/09/2011 22:27

U KS nema, za druge kantone ne znam.
Ako kupuješ novogradnju, onda ne plaćaš porez na promet nekretnina.

Ricken

Post by Ricken » 06/09/2011 19:05

pridearijana wrote:Izvinjavam se ako je tema vec bila otvorena ali interesuje me da li je neko upoznat u slucaju da prvi put kupujes stan da li postoje neke olaksice za mlade koji prvi put postaju vlasnik neke nekretnine...Neko mi je rekao da postoji zakon po kojem su mladi oslobojeni nekog poreza?Koji porez je u pitanju?

U skladu sa zakonom o porezu na dohodak imaš pravo na povrat poreza na dohodak na kamate za kredit koji si digao u banci kada prvi put rješavaš stambeno pitanje. Porezno olakšicu koristiš na kraju godine po poreznoj prijavi uz priložen dokaz o plačenim kamatama.

Porez na promet nekretnina se ne plaća samo ako se radi o prvoj prodaji stana, ali plačaš pdv.

Saray_li

Post by Saray_li » 14/09/2011 11:01

Ricken wrote:

U skladu sa zakonom o porezu na dohodak imaš pravo na povrat poreza na dohodak na kamate za kredit koji si digao u banci kada prvi put rješavaš stambeno pitanje. Porezno olakšicu koristiš na kraju godine po poreznoj prijavi uz priložen dokaz o plačenim kamatama.

Porez na promet nekretnina se ne plaća samo ako se radi o prvoj prodaji stana, ali plačaš pdv.

Super info. Tnx

Post Reply