Kupovina neregistrovanog automobila...

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
intervet

Kupovina neregistrovanog automobila...

Post by intervet » 12/04/2012 14:38

Pozdrav svima, htio bih da kupim neregistrovan auto (od čovjeka koji ih preprodaje), i interesuje me kako provjeriti da auto nije ukradeno, i koja je procedura vađenja nekih "probnih tabli"...ako može neko da mi objasni, bio bih jako zahvalan, jer mi ja ovo prvo auto i prva kupovina...hvala :D

johntra
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Kupovina neregistrovanog automobila...

Post by johntra » 12/04/2012 15:16

Odeš u MUP sa brojem šasije i provjeriš da nije za tim autom raspisana tražilica....ili, imaš neke agencije koje se samo tim bave, platiš im neku lovu i oni to obave...mislim da je neko jednom pisao da takva agencija ima u Hrasnom negdje...
što se tiče proba, kad završiš sve i kad budeš predavao za registraciju, naglasiš da želiš da dobiješ probne tablice, dok ti ne budu gotove prave tablice...mislim da su sad oko 25 kerma (nek neko ispravi) i traju 15 dana...

intervet

Post by intervet » 12/04/2012 18:13

johntra wrote:Odeš u MUP sa brojem šasije i provjeriš da nije za tim autom raspisana tražilica....ili, imaš neke agencije koje se samo tim bave, platiš im neku lovu i oni to obave...mislim da je neko jednom pisao da takva agencija ima u Hrasnom negdje...
što se tiče proba, kad završiš sve i kad budeš predavao za registraciju, naglasiš da želiš da dobiješ probne tablice, dok ti ne budu gotove prave tablice...mislim da su sad oko 25 kerma (nek neko ispravi) i traju 15 dana...
E hvala...

530i
Been thanked: 6 times

Post by 530i » 12/04/2012 21:51

Probne table su oko tridesetak maraka sa trajanjem od tri dana...mogu i duže, ali izađe skuplje. Najbolje da pitaš negdje u agenciji...svakako i ugovor moraš napraviti.

mayab
Has thanked: 29 times
Been thanked: 19 times

Post by mayab » 12/04/2012 22:11

A gdje se zapravo dobiju probne table, jeli to MUP (bilo koji ili neki odredjeni ) ili...?
I sta sa kupljenim novim autom, jel treba i on na tehnički, i ako treba jel to znaci da su probne table neizbjezne?

intervet

Post by intervet » 12/04/2012 23:38

530i wrote:Probne table su oko tridesetak maraka sa trajanjem od tri dana...mogu i duže, ali izađe skuplje. Najbolje da pitaš negdje u agenciji...svakako i ugovor moraš napraviti.
Kako ugovor napraviti??? I da li mogu te probne table izvaditi u MUP-u općine gdje je auto??? Šta znači taj ugovor - je li to garancija sigurne kupovine da čovjek od koga se kupuje nemože prijaviti kasnije auto kao ukradeno???

shlauf
Been thanked: 1 time

Post by shlauf » 13/04/2012 00:13

Probne tablice koristiš dok ne registruješ auto i ne dobiješ trajne (nove) tablice. Izdaje ih MUP a preuzimaš ih od auto kuće koja se bavi pravljenjem kupoprodajnih ugovora i registracijom auta. Možeš napraviti i ugovor u Opštini/Općini gdje si kupio auto i sa tim ugovorom otići na tehnički pregled i registraciju auta.

Valjda se nisam gdje *ajebao.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:

intervet

Post by intervet » 13/04/2012 00:21

shlauf wrote:Probne tablice koristiš dok ne registruješ auto i ne dobiješ trajne (nove) tablice. Izdaje ih MUP a preuzimaš ih od auto kuće koja se bavi pravljenjem kupoprodajnih ugovora i registracijom auta. Možeš napraviti i ugovor u Opštini/Općini gdje si kupio auto i sa tim ugovorom otići na tehnički pregled i registraciju auta.

Valjda se nisam gdje *ajebao.

Aleeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Dobro, a za šta služi kupoprodajni ugovor? da li ga prave osiguravajuce kuce? npr. triglav, sarajevo osig. i slične???

technoGeek

Post by technoGeek » 13/04/2012 00:44

To ti pravi notar :D

testovi

Post by testovi » 13/04/2012 01:50

poslovnica euroherca
061/254-399 Duška-Hrasno

nazoves ili bolje odes i uzivo pitas ono sto te zanima ima li kazni je li odjavljeno ima li stare tablice ako nema sta je sa njima moze li se registrovat itd itd itd
ako ti je prvo auto sve bi to trebalo da te zanima a i da znas

ja tesko da bi se udluci za auto od preprodavca
koje auto uzimas marka model godina snaga ?

shlauf
Been thanked: 1 time

Post by shlauf » 13/04/2012 07:20

technoGeek wrote:To ti pravi notar :D
Autokuće koje se bave prevodom vozila naplaćuju tu uslugu 30,oo KM a notar/notarka bi ga oderali jer oni rade na principu vrijednost x njihov bod = prazan džep.

Aleeeeeee aleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee :dance:

530i
Been thanked: 6 times

Post by 530i » 13/04/2012 12:18

Ugovor se pravi obično u agencijama. Neke osiguravajuće kuće imaju i agenciju za kupoprodaju u sklopu svog poslovanja...tu se pravi ugovor. Može da košta i 10 i 50 maraka, zavisi kako gdje. PRobne tablice se izdaju u mup-u, ali sa predočenjem dokumentacije vozila (što uključuje i kupoprodajni ugovor ukoliko vozilo mijenja vlasnika) i polise osiguranja koju vam izdaje osiguravajuća kuća....od 3 dana pa nadalje...zato je najbolje otići negdje u agenciju, tj. osiguranje, raspitati se i platiti sve to na jednom mjestu. Ako su uslužni onda mogu srediti i probne table i sve o jednom trošku i jednom posjetu...

Officer Crabtree

Post by Officer Crabtree » 11/06/2017 12:22

jel mi moze neko pomoci i napisati korake koje je potrebno poduzeti za kupovinu automobila (sređeno sve do registracije po informaciji od prodavca, uvezeno i nikad nije registrovano u bih)... koga god pitam odgovor je "otiđi u osiguranje", al zbog specifičnosti situacije i vremena trebao bih to uraditi sutra (u jednom danu) pa da se ne peglam nepoznavajući unaprijed šta trebam od dokumenata imati i sl...

hvala

drndalo
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Post by drndalo » 11/06/2017 15:48

Kupoprodajni ugovor, osiguranje i sve uplatnice ostalih troskova za registraciju... Posto je iz uvoza, i sve carinske papire, deklaracija i placeni PDV i carina... Sa svim tim u MUP, tamo ce ti jos reci sta to fali, neke takse mozda i formular. Posto je prva registracija sumnjam da moze biti zavrsena sutra.

Post Reply